Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

wynajem mieszkania - podatek

IP: *.chello.pl 14.07.03, 21:51
    Na jakich zasadach opodatkowany jest dochod z wynajmu mieszkania np. czy
    sklada sie odrebne miesieczne deklaracje, czy dochody dodaje sie do PIT-a.
    Zakladajac oczywiscie zgloszenie odpowiedniej umowy w Urzedzie Skarbowym.
    Bardzo dziekuje za wszystkie informacje.
    Edytor zaawansowany
    • Gość: agatka_s IP: *.acn.pl 15.07.03, 21:13
      Nie chcę się wymądrzać bo może się mylę, ale ja (za poradą mojej księgowej)
      uwzgledniłam dochody z najmu dopiero w zeznaniu rocznym, przedtem nic nie
      płaciłam do US.

• Gość: Wicio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.03, 21:21
      O ile się orientuję (a wynajmuję mieszkanie i pytałem w U.S.) rozliczać się można dwojako. Albo na zasadach ogólnych, składając zeznanie co miesiąc i obliczając odpowiednio należność podatkową przy uwzględnieniu przychodów i kosztów, amortyzacji itd itp, co jest nieco upierdliwe, albo też można ryczałtem, płacąc co miesiąc chyba 8,5% PRZYCHODU bez możliwości odliczania kosztów, ale nie trzeba składać żadnego PITa. Ja mam zwykłe zlecenie stałe z banku. Jak to się rozlicza na koniec roku, tego nie wiem, bo to pierwszy rok w którym wprowadzono możliwość takiego rozliczania wynajmu.
      Wydaje mi się, że księgowa radząc ujawnić fakt wynajmowania i dochody z niego dopiero na koniec roku była w błędzie. Współczuję, jeśli Urząd się do tego przyczepi.
    • misso 15.07.03, 21:32
      Od tego roku weszły nowe przepisy. Można płacić ryczałtem - co miesiąc 17%. Są
      jakieś formularze do tego, ale nie pamiętam jakie. Jeśli nie zmienia się kwota
      to wystarczy co miesiąc wpłacać i nie trzeba składać formularza. Proponuję
      wpisać w wyszukiwarki - na początku roku było bardzo dużo o tym m.in. w GW.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka