20.11.14, 00:27
effie1980 09.10.14, 13:01
Taki mamy temat na nastepny tydzien w przedszkolu, a w nim: burze, deszcz, wiatr, tecza, zmiana pogody jesienia.
Temat pogodowy przerabialismy w tamtym roku, bo mielismy dosc drastyczna sztormowa zime, teraz wracamy.

Jakies pomysly, ksiazki, piosenki, zabawy?

Z prac plastycznych zrobimy drukowanie chmur, roblismy w tamtym roku, super wyszlo, teraz pewnie corka nie pamieta. Wedlug tej metody, tylko uzyjemy kolorow burzowych chmur:
theimaginationtree.com/2012/10/shaving-cream-marbling-autumn-leaves.html

Jak bedzie padalo to zrobimy tez malowanie akwarelami na deszczu, cos na ksztalt:
www.housingaforest.com/rain-painting/

Bedziemy puszczac latawce, nie wiem czy pokusimy sie na produkcje wlasnego, moze tata sie za to zabierze. No i skakanie po kaluzach.

Na spacer wybierzemy sie pewnie na plaze, zeby popatrzec jak powstaja fale. I tecze obserwowac z okna, bo poki co prawie codziennie po poludniu mamy jedna.

Mysle and kupnem kalendarza pogody:
www.pomyslowamama.pl/kalendarz-magnetyczny-pogody/kalendarz-magnetyczny-2-wersja/
ale to na teraz juz nie zdarze.
Edytor zaawansowany
  • laemmchen79 20.11.14, 00:28
    laemmchen79 10.10.14, 00:49
    effie, pomysły bajeczne. Fajnie, że podpowiedziałaś pomysł z latawcem - już dawno chciałam zrobić z dzieckiem i może wreszcie uda się w tym roku.

W temacie tęczy bardzo polecam obserwacje załamywania i rozszczepiania się światła w pryzmacie.

Kalendarz pogody z podanej przez Ciebie strony oczarował mnie, ale nie ujmując pomysłowości autorce IMO to świetny projekt do samodzielnego wykonania - ile okazji do ćwiczeń czytania, liczenia, rysowania, klejenia.

My kiedyś zrobiliśmy taki bardzo prosty zegar pogodowy - duże tekturowe koło podzieliłam na 4 części i każdą z nich malowaliśmy farbami innym kolorem, symbolizującym daną porę roku. Potem na okręgu koła ponaklejaliśmy kartoniki z symbolami danej pogody (wiatr, słońce, deszcz, grad, mgła, zachmurzenie itd.), na środku umocowaliśmy dużą wskazówkę z plastiku i syn przez długi czas pierwsze kroki po obudzeniu kierował do okna i sprawdzał pogodę, a później ustawiał ją na zegarze. Najpóźniej jesienią zabawa kompletnie się znudziła, bo przy klimacie nadmorskim nie było potrzeby przesuwania wskazówki
  • laemmchen79 20.11.14, 00:29
    camel_3d 10.10.14, 08:41
    bo jak ciut starsze.. takie kolo 4-5 to polecam pokazanie jak powstaja chmury i deszcz

gotujesz wode, umieszczasz nad garnkiem szybe lub lustro.. kiedy para sie usadzi, zaczyna sie skraplac i spadaja krople.. U nas dzieciaki byly zachwycone.

Oczywiscie niezbedna ostroznisc bo woda goraca.

Mozecie tez zamrozic wode. U nas kazde edziecko stalo plastikowy kubeczek, wymieszalo w nim farbe..i kubeczki zostaly wstawione do zamrazalnika. Po 3-4 godzinach powstal lod- kolorowy. Potym dzieciaki polozyly go na tarasie i patrzyly jak topnieje...
  • laemmchen79 20.11.14, 00:29
    laemmchen79 10.10.14, 15:37
    camel_3d:
    >polecam pokazanie jak powstaja chmury i deszcz
    >gotujesz wode, umieszczasz nad garnkiem szybe lub lustro.. kiedy para sie usadzi, zaczyna sie skraplac >i spadaja krople..

uwielbiam takie pomysły: żadnych skomplikowanych czy drogich materiałów, eksperyment i przekazanie ważnej wiedzy, do wykorzystania w życiu codziennym - dzięki camel, na pewno zrobimy w domu.
  • ambivalent 31.01.15, 21:10
    Hej, Laemmchen. Kupilas ten kalendarz? Bo ja chce swoj zrobic. W czwartek, w Aldi maja byc, a propos, samoprzylepne kolka rzepowe (nie wiem jak to licho nazwac). Chcesz sie dolaczyc? A jak nie, to moze ktos inny?
    Mysle nad czyms w tym stylu: lisforlearning.files.wordpress.com/2011/03/img_5657.jpg
    Daj znac na poczte jakby co.

--
    "I’ve hung my happiness upon what it all could be."
  • laemmchen79 31.01.15, 22:21
    ambivalent, to teraz ja Tobie mogę napisać, że nasze myśli po raz kolejny koordynują się na odległość - dokładnie za to samo mam zamiar wziąść się w najbliższym czasie. Dzisiaj przy przygotowywaniu kolorowych kostek lodu mierzyliśmy temperaturę na dworze i w lodówce, a do dyspozycji mieliśmy tylko termometr w zestawie z barometrem i miernikiem wilgotności i wywiązała nam się bardzo ciekawa rozmowa o pogodzie i postanowiliśmy wrzucić do najbliższych tematów właśnie zrobienie kalendarza z możliwością zaznaczenia różnych rodzajów pogody i małej stacji meteorologicznej.

Kalendarza nie kupiłam, bo chcę go zrobić sama, ale raczej nie na rzepy, tylko na magnesy. Ale wszystkie materiały graficzne bardzo chętnie razem z Tobą przygotuję. Wow, w podlinkowanym przez Ciebie kalendarzu są nawet fazy księżyca - czemu to, to super obiekt do obserwacji, mój starszy syn sam już wielokrotnie zwracał uwagę na to, że księżyc zmienia swój kształt, więc to byłaby świetna okazja, żeby regularnie go (księżyc, chociaż syna swoją drogą też) obserwować i zebrać trochę informacji na temat, skąd te zmiany się biorą. Bardzo podoba mi się też pomysł zilustrowania każdego z miesięcy i pory roku - masz może jeszcze inne ujęcie tego kalendarza, trochę na tym zdjęciu ucięło, a całość mogłaby być bardzo ciekawa. W każdym razie z przyjemnością w to wchodzę

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • ambivalent 31.01.15, 23:18
    Magnesy jeszcze lepsze. Masz na mysli tez cos w stylu tasmy? Gdzie taKie cudo dostac? napisze jutro maila 😃

--
    “Death, taxes and childbirth! There's never any convenient time for any of them.”
  • laemmchen79 31.01.15, 23:29
    O czymś takim:

shop.4teachers.de/Magnete-Zubehoer/Magnet-Klebeplaettchen-14x14-mm-100-Stck::657.html

To taka magnetyczna plansza, podzielona na małe kwadraty, z jednej strony powleczona czymś klejącym, z tej strony można przykleić np. zalaminowany obrazek, z drugiej jest powierzchnia magnetyczna.

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • ambivalent 31.01.15, 23:47
    Super. Lepsze niz rzep. To wtedy lepiej byloby tablice magnetyczna miec od razu, np taka: www.amazon.de/Memoboard-40x60cm-Pinnwand-Magnettafel-Whiteboard/dp/B004T11WNK/ref=sr_1_17?ie=UTF8&qid=1422744414&sr=8-17&keywords=magnettafel

--
    “Death, taxes and childbirth! There's never any convenient time for any of them.”
  • laemmchen79 01.02.15, 00:06
    ambivalent, dzięki, w życiu bym nie pomyślała, że te tablice wcale nie są aż takie drogie, mam w domu jedną, szklaną, dość mała i trochę zniszczona, ale myślałam, że na początek może być, a tu widzę, że będę w stanie wybrać sobie odpowiedni rozmiar i niekoniecznie budżet nadwyrężę. no t teraz nie mam wymówki, robię, a raczej robimy - super!

--
  • ambivalent 01.02.15, 11:18
    Ja chyba jednak zrobie na rzepy. Cos uroczego jest w korkowej tablicy i rzepach smile Magnetyki sa jakies takie, hmmm, zbyt nowoczesne.
    Ale to zupelnie nie przeszkadza nam "pracowac" razem.

--
  • effie1980 01.02.15, 10:18
    Tez sie chce dolaczyc dziewczyny. Odezwe sie w poniedzialek wieczorem, Bo jestesmy dwa dni w podrozy. Witaj Polsko!
  • ambivalent 01.02.15, 11:16
    Super. Daj znac jak juz bedziesz na maila. Sprobujemy podzielic zadania smile

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka