Dodaj do ulubionych

Teatrzyk Cieni

26.11.14, 14:54
Wrzucam temat bo wlasnie kupilam figurki (Paryz w nocy z postaciami) i mam zamiar zrobic jakos (jak?) maly teatrzyk cieni. Probowalyscie?
Obserwuj wątek
    • effie1980 Re: Teatrzyk Cieni 26.11.14, 20:09
      Ja probowalam w dwoch wersjach malej i duzej. Duza mi sie zdecydowanie bardziej podoba (i corce). Rozwieszamy przescieradlo w podwojnych drzwiach, z jednej strony mam rzutnik, z drugiej publicznosc. Probowalysmy cienie z roznymi obiektami, zabawkami, lalkami, bankami mydlanymi, balonami. Wiekszosc rzeczy daje fajne efekty. Lepiej jednak sie w to bawic jak jest wiecej osob, bo corka jeszcze nie jest na etapie, zeby pociagnac jakas fabule sama, wiec dobrze jak ktos z nia cienie robi. U nas czesto publicznoscia jest pies, ktoremu to zupelnie nie przeszkadza.
      Zrobilam tez maly teatrzyk cieni. Mam zrobiona scene do pacynek. Kiedys kupilam plotna nabite na rame do malowania. Sluzyly nam przez dlugi czas, ale byly juz tak pozamolowywane, ze zdjelam plotno i zostawilam rame. Polowa ramy jest zaklejona kartonem udekorowanym przez corke, a gorna polowa ma zaslonki. Bawimy sie czasami w ten sposob pacynkami na palec. Probowalam zaslonic calosc biala tkanina, podswietlic od tylu i robic cienie z powycicnanych z kartonow postaci na patykach. W sumie fajnie, tylko musialam prawie lezec, zeby mnie nie bylo widac, a corka generalnie soba zaslaniala swiatlo, wiec trzeba by popracowac nad wysokoscia, zeby sie mozna bylo schowac.
    • laemmchen79 Kamishibai 15.12.14, 02:07
      We wczorajszym wpisie u zorro znalazłam opis kamishibai - japońskiego teatrzyku obrazkowego, taki książkoteatr, (jak pięknie nazwał to chłopiec na wideo, dostępnym na stronie wydawnictwa):

Co za zdjęcie ilustrujące teatrzyk na blogu zorro!:

http://4.bp.blogspot.com/-hLCwK_JNoDk/VIuBUgXHBUI/AAAAAAAAKQ0/_ebk1dx6kCA/s1600/teatrzyk%2Bfull%2Bdouble.JPG
      źródło: znak-zorro-zo.blogspot.de/2014/12/swiateczne-podpowiedzi-z-losowaniem.html

We wpisie jest link do wydawnictwa tibum, gdzie można kupić m.in. drewnianą konstrukcję teatrzyku, ale znalazłam w sieci sporo opisów, jak taki teatrzyk zrobić samemu, np. w ramach takich warsztatowych zadań z dzieckiem (mój starszy syn uwielbia z tatą piłować, kleić, wiercić dziury i na pewno nie jest żadnym wyjątkiem pod tym względem), chociażby tutaj (obie strony niemieckojęzyczne) eigenbaukombinat.de/kamishibai-selbst-gebaut/ czy tutaj www.bauanleitung.org/kinder/kamishibai-bauanleitung/

Natomiast na stronie wydawnictwa ogromnie spodobały mi się karty bajek
      www.tibum.pl/
      To jednak nieco inna forma, aniżeli teatrzyk cieni, mnie niesamowicie kusi (no fakt, to akurat nie jest sztuka, jestem ogromnie podatna na takie pokusy). Miejsce na karty jest w formacie A3, więc taki teatrzyk byłby do wykorzystania nie tylko z kupionymi bajkami, ale można też później próbować tworzyć/rysować własne, co mi przynajmniej jawi się jako wyższa szkoła jazdy. Poza tym sama konstrukcja z pewnością też jest do wykorzystania jako teatrzyk z lalkami, teatrzyk cieni itd. A dla rozwoju językowego taka przygoda książkowo-teatralna może okazać się bardzo mocnym impulsem. Tym bardziej, że dzieci w wieku naszych (czyli 4-5 latki) z reguły mają silną potrzebę tworzenia swoich własnych narracji i warto zadbać o ciekawe ramy (smile) do odgrywania wymyślanych historyjek.

Pisałam kiedyś na DP, że mamy taki stary projektor na klisze i że kilka razy próbowałam oglądać bajki z dzieckiem, ale niestety poległam na własnym braku umiejętności do spontanicznego opowiadania w oparciu o obrazek. Tu sytuacja jest o tyle ułatwiona, że jest podany gotowy tekst, więc z jednej strony mam nadzieję, że taka forma przedstawienia faktycznie mogłaby zadziałać i u nas, a z drugiej jednak obawiam się, że nie uda mi się przykuć uwagi dzieci i tak poprowadzić narracji, żeby siedziały jak przykute i oglądały.

Co Wy sądzicie o kamishibai - czy któraś z Was miała już doświadczenia z taką formą teatru i jak w takim przypadku zareagowały na nią Wasze dzieci?
      • effie1980 Re: Kamishibai 15.12.14, 19:24
        Dopoki nie przeczytalam wpisu u zorro, nie slyszalam, ale podoba mi sie bardzo! Jeszcze nie wiem kiedy I jak, ale pewnie zakupie. Taki teatrzyk wydaje mi sie idealna zabawa dla nas. I juz zaczelam wymyslac, jak stworzyc autorskie karty z dzieckiem! Corka ma duza potrzebe opowiadania I wymyslania narracji, ale ta umiejetnosc jeszcze u niej kuleje I fajnie byloby jej w tym pomoc. Takze jestem zdecydowanie na tak. Daj znac jak wam idzie, kiedy zaczniecie!
        • laemmchen79 Re: Kamishibai 15.12.14, 19:47
          Wiesz, co mi się niesamowicie w tym podoba - rytuał otwierania i zamykania skrzynki. Mam wrażenie, że samo otwarcie okiennic i ustawienie tej bardzo lekkiej (2,5 g) i dla dziecka łatwej w obsłudze skrzynki, np. na stole, automatycznie może wyzwalać taką teatralną atmosferę i włączać modus teatralny w mózgu/duszy. Ja się zdecydowałam na dorzucenie teatrzyku do prezentów pod choinkę (w tym prostszym wariancie, ta surowość wydaje mi się bardziej uniwersalna) i mam wrażenie/nadzieję, że nawet naszą czerwoną kuchnię przebijesmile
          • laemmchen79 Re: Kamishibai 16.12.14, 00:22
            A jednak mam pewne wątpliwości. Wydawnictwo ma w ofercie aż i tylko 5 opowieści do teatrzyku. Moja intuicja mi podpowiada, że zanim my weźmiemy się za tworzenie własnych historii na papierze, sporo wody jeszcze w Rycku upłynie, do tej pory wszystkie historie będziemy znali wzdłuż i wszerz na pamięć i widzę niebezpieczeństwo znudzenia się tematem (chociaż nie wykluczam, że może rozwinie się pasja czy chociaż chęć do tworzenia własnych teatrzyków cienia czy z pacynkami).

Jest w Niemczech jedno wydawnictwo, które oferuje bardzo szeroki wybór kart z bajkami, opowieściami, www.donbosco-medien.de/content-286-255/materialien_fuer_das_erzaehltheater/ tyle, że ich strona graficzna i treść, którą mogłam zobaczyć na podglądach, to zdecydowanie nie mój gust.

Bajki polskiego wydawnictwa są świetne, oryginalnie ilustrowane, ale tylko, tylko 5 tytułów.

Czas na przejrzenie oferty rynku angielskojęzycznego - effie, gdybyś kiedyś znalazła jakieś ciekawe źródełko, daj proszę znać.

Na brytyjskim amazonie (także pod hasłem torycars theater) znalazłam niestety tylko ofertę wspomnianego już niemieckiego wydawnictwa, w dodatku w języku niemieckim. Na brytyjskim ebay-u praktycznie nic. Nie chce mi się za bardzo wierzyć tym wynikom, mam nadzieję, że to jednak inaczej wygląda.

Napatoczyłam się jeszcze na tę stronę www.kamishibai.com/store/stories.html#Oni - ok, tu wybór spory, bardzo ciekawa grafika, tchnąca oryginalnym, japońskim folklorem i kreską ALE
            - i tu dochodzę do ostatniej refleksji: kamishibai to jednak pakowanie się w kolejne wydatki, karty są dość drogie - polskie jeszcze jak cię mogę, niemieckie już od 12 ? wzwyż plus wysyłka, amerykańskie od 30 USD plus wysyłka wzwyż.

Ewentualnie do rozważenia kolaboracja Domowego przedszkola - wspólnie kupujemy wybrane bajki i potem puszczamy je w obrót. Co Wy na to?

--
            Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
            • effie1980 Re: Kamishibai 16.12.14, 09:37
              No wlasnie tez chcialam zobaczyc co jest dostepne w Anglii I niewiele znalazlam. Poszukam jeszcze, ale wydaje mi sie, ze nie jest to zbyt popularna sztuka tutaj.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka