Dodaj do ulubionych

Szkoła polskiego w domu

12.12.17, 21:45
Niestety, etap przedszkola dla starszego syna skończył się w tym roku, od września poszedł do szkoły. Ale dalej robię z nim sporo zajęć w domju, z tym, że teraz to bardziej zajęcia dotyczące tematów typowo szkolnych, głównie rozwijanie czytania, nauka pisania, matematyka i tematy ogólnożyciowe, którymi sam się interesuje, głównie przyrodnicze i trochę technicznych.

Czasu na wszystko oczywiście bardzo mało, ale teraz trzeba przede wszystkim uważać na moce przerobowe Młodego, bo pierwsza klas potrafi nieźle wyssać siły (chociaż i tak nie jest źle, jest w szkole montessoriańskiej, która bardzo humanitarnie i rozsądnie dozuje ilość nauki).

Jest też od ponad roku zapisany do Libratusa, ale to opowieść na osobny wpis, bo moja metoda pracy z materiałem szkoły bardzo ewoluowała przez ten cały czas. Zaczynałam od skrzętnego przerabiania podanego materiału, teraz wyciągam najważniejsze treści (takie, jak np. w tym roku tabliczka mnożenia czy umiejętność tworzenia krótkich form wypowiedzi pisemnej) i robimy to metodami głównie montessoriańskimi, bardzo blisko ukierunkowanymi na zainteresowania syna - i jak na razie, to jestem dość zaadowolona i z przebiegu tych naszych zajęć i z wyników.

Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogły powymieniać się doświadczeniami z metod uczenia matematyki, pisania, czytania, dalej ciekawymi pomysłami na realizację okolicznościowych tematów no i podnosły poprzeczkę naszego forum na etap szkoły - czy ktoś byłby zainteresowany? Pozdrawiam serdecznie - laemmchen

--
Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
Edytor zaawansowany
  • evebonsai 25.02.18, 17:11
    Czy moglabys napisac o twoich doświadczeniach z Libratusem?
  • laemmchen79 08.03.18, 23:06
    Doświadczenia mam generalnie bardzo pozytywne, ale dużo czasu zabrało mi wypracowanie sobie systemu przerabiania materiału. Obecnie w ogóle już nie korzystam z pomysłów Libratusa, tylko wynotowuję sobie zagadnienia i szukam metod, które bardziej pasują do syna (ale on jest typowo montessoriańskim duchem, a ja nauczycielem i z wykształcenia i powołania). W Llibratusie podoba mi się właśnie ta ogromna wolność - nie ma regularnych, nudnych prac kontrolnych, polegających na wypełnianiu nudnych ćwiczeń, masz określony zakres wiedzy, którą dziecko musi sobie przyswoić i egzamin w Polsce, na którym musisz się zjawić (dla mnie to bardzo pozytywne doświadczenie, niezywkle podbudowujące i niejako nobilitujące syna), a jak to robisz, to już Twoja sprawa - możesz popłynąć własnym torem lub, zwłaszcza, jeżeli nie masz doświadczenia nauczycielksiego, to całkowicie polecać na gotowcach szkoły i po prostu przerabiać z dzieckiem tę masę ćwiczeń, które co tydzień przesyła szkoła i to też jest ok. (osobiście w pierwszej klasie miałam sporo zastrzeżeń do jakości ich materiałów - szkoła nie przykłada wagi do strony graficznej, dobór materiałów z internetu często w moim odczuciu przypadkowy, spora powierzchnowność, którą i tak na własną rękę musiałam / chciałam zgłębić)

Poza tym podoba mi się kontakt ze szkołą, przypominają o wszystkich ważnych sprawach (np. wybranie terminu egzaminu), dopytują się o postępy w nauce, można porozmawiać z metodykiem i poradzić się. Na stronie ucznia są testy, na których można sprawdzić, czy materiał został dobrze opanowany, jest kilka dobrych poradników dla rodziców, spisy lektur i jasno opisany zakres materiałowy - słowem wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu.

--
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci
  • evebonsai 13.03.18, 09:24
    Dziekuje! U nas co prawda jeszcze troche czasu, ale wolę na zaś się doinformować, żeby potem niepotrzebnych "niespodzianek" nie było...
  • laemmchen79 13.03.18, 10:38
    evebonsai,

tylko pamietaj, ze po wprowadzeniu nowej ustawy od wrzesnia z.r. nauczanie na odleglosc jest platne. Libratus juz prowadzi zapisy do szkoly Polonijka polonijka.edu.pl/ i oplaty sa dosc wysokie (479 € za rok), od tego roku szkolnego bezplatnych zapisow juz nie bedzie.

Jedynie chyba w ORPEG-u przynaleznosc do szkoly nadal jest bezplatna, ale to tez trzeba by bylo dokladnie sprawdzic.

--
  • evebonsai 04.04.18, 21:16
    Tak, niestety (odplatnosc)... przez przypadek tez to wlasnie "odkrylam"... troche szkoda, ale moze wraz z wprowadzeniem opłat "cos" tez sie zmieni w pozytywnym znaczeniu.
  • evebonsai 20.03.19, 10:28
    Nie moge nigdzie na forum znaleźć, czy coś w zw z szkołą polskiego na forum ruszyło... Za wszelkie info bylabym wdzieczna!
  • laemmchen79 22.03.19, 12:43
    Myślisz o pomysłach na zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym? Ja nadal sporo robię z moimi chłopakami, jeżeli też chciałabyś powymieniać się pomysłami, to możemy znów zacząć coś tu wrzucać - czekam na odzew i pozdrawiamsmile

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka