Dodaj do ulubionych

Gry planszowe na ...komputerze

26.01.15, 23:44
To może rozpocznę ten kontrowersyjny wątek wink
Teoretycznie to oksymoron i herezja, ale jednak prawdziwe zjawisko.
Są miejsca w sieci, w których można pograć online w planszówki. Z żywymi ludźmi , w czasie rzeczywistym (zwykle dużo krótszym niż przy prawdziwym stole) Jednym z nich jest przywoływana przeze mnie tu i ówdzie Boardgamearena. Pewnie są też inne miejsca, jeśli jakieś znacie, proszę dopiszcie w tym wątku.
Są też gry planszowe opracowane na komputer, do grania solo z komputerem, ale to nie nowość, każdy układał pasjanse i grał w szachy/tryktraka itp. Ale pojawiają się także bardziej skomplikowane, nowoczesne gry w takim opracowaniu.
Oczywiście. Jasne, że m.in. po to gramy w planszówki, żeby nie siedzieć przy kompie, jednak takie granie na ekranie ma swoje zalety.
Pierwszą podstawową dla mnie jest możliwość sprawdzenia, czy dany tytuł nam się spodoba, czy ma fajną mechanikę, bez ceregieli wypożyczania gry, szukania itp. Oczywiście nie wszystkie gry opracowano w ten sposób, pewnie niektórych się po prostu nie da, więc nie wszystkie tytuły da się sprawdzić, a pewnie w część z tych, które są, są w tej formie słabo grywalne. Ale jednak kilka się sprawdza.
My grywamy tak w Puerto Rico, Race for the Galaxy, wypróbowaliśmy sobie Seasons (przyjemne, ale nas nie porwało aż do kupienia wink) i Caylusa (jakiś taki... i brzydka grafika smile). Przymierzamy się do Tzolk'ina.

Druga - czas - granie na kompie z reguły trwa dużo krócej, ponieważ komputer za nas układa pionki, karty, tasuje, rozkłada, pilnuje czego, gdzie ile itp. Jest szybciej. W godzinę jesteśmy w stanie rozegrać nawet dwie partie Puerto Rico, podczas gdy w realu samego rozkładania przed i w trakcie jest pewnie tyle.

3. - jak nie mamy z kim pograć, to możemy sobie znaleźć kogosia w sieci. Albo mamy, ale na drugim końcu Polski - wtedy wystarczy się umówić na wspólny wieczór przy komputerkach i winie smile

4. Niektóre gry są nawet lepsze w wersji komputerowej - np całkiem fajnie grało mi się na tablecie w Dominion (karcianki często się pojawiają w wersji elektronicznej, chyba ta mechanika jest najłatwiejsza) podczas gdy w rzeczywistości męczyło mnie wieczne tasowanie kart.

5. Każdy potrzebuje czasem odmóżdżenia chwilowego... Zamiast ciupać w sapera czy inne kulki wolę Race for the galaxy - w wersji komputerowej partia trwa kilka minut.

Ciekawa jestem waszych wrażeń, opinii i doświadczeń w tej materii.
Może znacie inne sprawdzone komputerowo-planszowe tytuły/miejsca?
--
stasiekpoleca.blogspot.com/
Obserwuj wątek
    • rzezucha.ma Boardgamearena 26.01.15, 23:56
      Boardgamearena
      Jeszcze kilka wyjaśnień - wcale nie trzeba grać z "obcymi" smile można założyć swoją grupę i grać w niej zapraszając konkretnych użytkowników (każdy musi być zalogowany) Przyznam się, że nie wyszłam jeszcze poza naszą "grupę domową". A i my grywamy tam rzadko w sumie (zwłaszcza, że ostatnio nam łącze nawala).
      Pamiętać trzeba, że to gra online i w czasie rzeczywistym, więc nie można jednym okiem grać, a drugim gotować obiadu, bo współgracz (jeśli to nie mąż... wink) się niecierpliwi i złościć może. Trzeba mieć już wtedy czas na zagranie do końca.
      --
      stasiekpoleca.blogspot.com/
        • beataj02 Re: Boardgamearena 27.01.15, 14:40
          Swego czasu powstało coś takiego jak Akademia Umysłu - Gry Świata. Mamy od nich i gramy w jedną, prawdziwego Mahjonga, kupiona na płycie, ale można zagrać również online www.prawdziwymahjong.pl/ Idealne odwzorowanie, cudna grafika, a do tego zasady "od stuleci" - zdecydowanie polecam, gdy człek sam w domu.
          Oczywiście przy okazji polecam wersję oryginalną, czyli rzeczywistą, kości zabieramy ze sobą na wiele wyjazdów i graaaamy nieraz po pół nocy, nawet 10latek gra i dobry w tym jest wink Dla maniaków wszystko dobrze opisane tu: mahjong.info.pl/ (a może założyć mu osobny wątek?)
          --
          "Nie mam nic przeciwko temu, by moje pociechy wyrosły na ludzi, którzy uważają, że urządzanie mieszkania polega na ustawianiu półek na książki"
    • gopio1 Re: Gry planszowe na ...komputerze 27.01.15, 14:14
      Graliśmy kiedyś namiętnie w Blokusa. Nawet nie trzeba było się rejestrować, można było wejść sobie online na blokus.com i w każdej chwili zagrać jako gość. Niestety w 2012 została wyłączona przez producenta.

Mam na telefonie Czarne historie i Tabu smile

--
      Jak figurka czyli Zabawa w słowa
      • per-vers Re: Gry planszowe na ...komputerze 28.01.15, 00:32
        Ja mam aplikację na Androida (na Windowsie na Nokię chyba nie ma niczego podobnego), która nazywa się Free Blocks (chyba mogę podać nazwę) i jest po prostu Blokusem, można przestawić sobie tryb na Duo i jest jeszcze kilka innych opcji gry.

--
        Forum Gry planszowe - dla rodzin i dzieci

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka