Dodaj do ulubionych

Co Wy na to?

• stepby Re: Co Wy na to? 28.08.07, 12:55
            a i tu sie mylisz. Bo to jedna z wiosek w gwarze ktrej wystpilo
            akannie. PAJDUNY bo mowiono tu ( i nadal sie mowi ) PAJDU ( PASZOL ,
            PASZLA )
            • romanpidlaszuk Co lepiej smieszy radio "racja" czy radio Erewan? 28.08.07, 13:27
              a i tu sie mylisz. Bo to jedna z wiosek w gwarze ktrej wystpilo
              akannie. PAJDUNY bo mowiono tu ( i nadal sie mowi ) PAJDU ( PASZOL ,
              PASZLA )

--------------------

Tyle radio "racja"...?
              Radio erewan lepsze, gdyz mowi ze w Moskwie na placu czerwonym
              rozdaja za darmo samochody...

W ktorej to KONKRETNIE wiosce, czy prof. Kondratiuk to przeoczyl...
              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=52&w=21261179&a=60873284
            • andruszczyn1 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 13:28
              Nie uwierzę jak nie usłyszę:) Mieszkam niedaleko i nigdy akania w Dubiażynie nie słyszałem. Spotkamy się tu za to z czasownikami w infinitiwie zakończonymi na -y, np. jizdyty, pyty, mołotyty, itp. Mój ojciec mówi: "W Dubjażyni po pajduńsku howorat, po ukrajińsku. Tak jak w Kleszczelach abo deś tam pud Czeremchoju".
            • partizan79 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 13:36
              I że niby to ma świadczyć, że to biełaruskie siało?:) Idąc Twoim
              tokiem rozumowania, to na Podlasiu nie mieszkają Białorusini i
              Ukraińcy, tylko Rosjanie. No bo przecież nikt nie mówi jabuć twaju
              mać, tylko nieco inaczej:) Było bieżaństwo i nasi przodkowie
              uciekali w głąb Rosji - to po pierwsze. Była wojna, była tu armia
              radziecka, mieszkali przez pewien czas w chatach naszych dziadków -
              to drugie. Mój jeden dziadek mówi np. "pos'la", drugi mówił
              np. "każetsa". A "pajdu" też przecież jest słowem rosyjskim.
              • andruszczyn1 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 13:48
                Stepowi chodzi chyba nie o epizodyczne używanie słów rosyjskiego pochodzenia, lecz o występowanie na porządku dziennym u wszystkich jego mieszkańców. A to jest fikcją. Mam nadzieję, że Stepby nie kwestionuje tu Atlasu Gwar Wschodniosłowiańskich Białostocczyzny współautorstwa kondratiuka.

partizan79 napisał:
                > Mój jeden dziadek mówi np. "pos'la", drugi mówił
                > np. "każetsa"
                A wszyscy używają słów: Misza, Grysza/Hrysza, Wania. Nie ma co - my wsie Moskali:). Pajdiom na Maskwu?
                • partizan79 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 13:58
                  W odróżnieniu od wszystkich działaczy ukraińskich bardzo lubię
                  Rosję. A ich (działaczy) wzięty grom wie skąd (no bo na pewno nie z
                  północnego Podlasia) fanatyzm i niechęć wobec Rosjan, tylko mnie
                  zniechęca do całego tego ruchu. No i pewnie nie tylko mnie..
                  • andruszczyn1 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 14:15
                    Partizan pijesz do mojego wpisu? Ja po prostu zapomniałem postawić ":)" po słowie "Maskwu" przed znakiem zapytania:). Tak naprawdę to nigdy tam nie byłem, a chętnie bym się wybrał...wyłącznie turystycznie:)
                    • partizan79 Re: Co Wy na to? 28.08.07, 14:26
                      No nie myśl, że ja mógłbym pomyśleć o tym, o czym Ty pomyślałeś, że
                      ja niby o tym myślę:) Tak przy okazji po prostu.. Ja bym się koleją
                      transsyberyjską przejechał. Kiedyś było coś takiego w planach. I to
                      nawet z naszym wspólnym znajomym forumowiczem o nicku Africa21.
                  • andrijko Re: Co Wy na to? 28.08.07, 21:21
                    partizan79 napisał:

> W odróżnieniu od wszystkich działaczy ukraińskich bardzo lubię
                    > Rosję. A ich (działaczy) wzięty grom wie skąd (no bo na pewno nie z
                    > północnego Podlasia) fanatyzm i niechęć wobec Rosjan, tylko mnie
                    > zniechęca do całego tego ruchu. No i pewnie nie tylko mnie..
                    A to znasz (działaczy) wszystkich i ich poglądy w tym temacie ? Czy tylko tak
                    cię coś ugryzło ?
      • andruszczyn1 Re: Co Wy na to 28.08.07, 18:45
        Ja nie mam nic przeciwko temu:) Sam wczoraj poczułem jesień, kiedy zostawiłem uchylone okno na noc. Jakby się ociepliło, zawsze możesz powrócić do stanu przed...
        • nikwiosenny Re: Co Wy na to 28.08.07, 19:15
          andruszczyn1 napisał:
          > Ja nie mam nic przeciwko temu:) Sam wczoraj poczułem jesień, kiedy
          zostawiłem uchylone okno na noc. Jakby się ociepliło, zawsze możesz
          powrócić do stanu przed

Zgadzam się najzupełniej.Ja już czekam na wiosnę , bo najbardziej
          lubię ... W śnieżki zastary się bawić,klej z kasztanów gotować -juz
          nie te czasy , lato szybko minęło...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się