Dodaj do ulubionych

A jaki pomnik w Chełmie?

17.11.12, 22:49
Kogo nam brak?
Edytor zaawansowany
 • benjaminblimchen 17.11.12, 22:56
  Żyda.... chełmskiego Żyda
 • andrzej.sawa 17.11.12, 23:00
  A nie boisz się za tym głosować?Przystąpisz do komitetu budowy takiego pomnika?Pytam poważnie,bo kilka lat temu temat był w obiegu.
 • pisze_szopki 18.11.12, 00:21
  Ducha Św. Pamięci Parkingowego!
  Moim zdaniem cudownie było by upamiętnić w taki szczególny sposób takiego człowieczka który kiedyś pod Gmachem pomagał petentom ustawić auto.
  Pomnik mógłby być w formie dużego, wielopiętrowego, zautomatyzowanego parkingu.
  Może nawet kilka egzemplarzy w różnych lokalizacjach.

  W ramach demokratyzacji dyskusji chętnie napisałbym na ścianie kamienicy wiszącej nad Pomnikiem Zesłańców : - Komu i gdzie jeszcze pomniki?
  Uwagi mieszkańców i osób przyjezdnych na ten temat należało by kierować do Urzędu Miasta.
  --
  globalnysmietnik.files.wordpress.com/2012/02/kanal.jpg?w=486
 • andrzej.sawa 18.11.12, 00:36
  Proszę.
 • pisze_szopki 18.11.12, 08:12
  andrzej.sawa napisał:

  > Proszę.
  Śmiertelnie poważnie.
  Moje:
  "W ramach demokratyzacji dyskusji chętnie napisałbym na ścianie kamienicy wiszącej nad Pomnikiem Zesłańców : - Komu i gdzie jeszcze pomniki?
  Uwagi mieszkańców i osób przyjezdnych na ten temat należało by kierować do Urzędu Miasta."

  Osoby miotające się w godzinach szczytu po centrum powinny mieć możliwość skomentować powyższy napis za pomocą SMS-a.
  Urzędnik na którego ręce spływałyby pomysły miałby murowaną deprechę.

  Łódzki pomysł na pomniczki w rodzaju że można się dosiąść do siedzącego Tuwima uważam za sympatyczny ale niepoważny. Tak samo szczebrzeski pomnik świerszcza.
  Rozwijając pomysł Benjaminablimchena - Pomnik Chełmskiego Głupiego Żyda - to nawet PiS w komitecie.
  Hłe, hłe, hłe!
  --
  Panoptykon - ciekawa wizja społeczeństwa
 • artur1956 12.02.13, 19:11
  Naturalnie!!!!
  Lubie to:)
 • andrzej.sawa 12.02.13, 20:56
  Bazgranie,czy treść bazgrania?
 • jocelyne 23.11.12, 07:42
  A po co nam następne pomniki? W Chełmie można się o nie już potknąć, coś praktycznego by się przydało.
  --
  Imperare sibi maximum est imperium
 • fshut.fshut 23.11.12, 07:48
  jocelyne napisała:

  > A po co nam następne pomniki? W Chełmie można się o nie już potknąć, coś prakty
  > cznego by się przydało.

  Moje tu "żarciki" były właśnie o tym.
  --
  Анaрхия - мaть пoрядкa
 • pisze_szopki 23.11.12, 07:57
  > Moje tu "żarciki" były właśnie o tym.
  Praca na zaprzyjaźnionym komputerze poskutkowała zamianą konta.
  --
 • andrzej.sawa 23.11.12, 08:45
  Pomnik czy fontanna stanowią często użyteczny element organizacji przestrzeni.A i warto jednak pamiętać o historii.
 • loginbanita 07.02.13, 15:35
  andrzej.sawa napisał:

  > Pomnik czy fontanna stanowią często użyteczny element organizacji przestrzeni.A
  > i warto jednak pamiętać o historii.

  po co stawiać pomniki skoro w tym kraju nie szanuje się historii?
  kto z młodych pamięta pomnik z placu gdańskiego/ leży w borku pod murem cmentarza - to też historia.....pomniki, nazwy ulic, patroni..... to wszystko daremne , przyjdą nowe fakty i znowu zmiana....jakoś w innych krajach nie niszczy się pomników bo tam się szanuje historię, trudno była jak była ale była :) a w naszym pięknym kraju panuje przekonanie (głównie rządzących) , że jak się pomnik "haniebny " pod płot wyrzuci to się odetniemy od bolesnej historii .......
 • andrzej.sawa 07.02.13, 17:05
  Ale warto historii uczyć i nie uciekać.

  A może Twoim i moim obowiązkiem jest pamiętać i uczyć?Czy to takie trudne?
 • loginbanita 07.02.13, 18:24
  moim i Twoim obowiązkiem było bronić pomników które ściągali z cokołów i co?
  i gó..no zrobiliśmy...... trzeba było wtedy trzymać za historią i dzisiaj zrobił byś sobie spacer opowiadając wnuczce historię jaka była , a nie wykreowaną dla wygody .....dlatego ja jestem przeciwny pomnikom , a jeżeli już jakieś mają być to niech będą nie związane z historią ...może przyrodnicze :) albo pomniki użyteczne.....
 • andrzej.sawa 07.02.13, 18:46
  "Nieodlani" powinni zniknąć z obecnego placu gdańskiego,ale trzeba pamiętać,że coś takiego było.

  A przy okazji,może plac powinien mieć nazwę Świętego Ducha - właśnie przez pamięć dla historii?
 • loginbanita 07.02.13, 18:54
  widzisz sam piszesz że powinni zniknąć , a moim zdaniem nie -powinna sie tylko pojawić dodatkowa tablica z informacją na jaką okoliczność pomnik był postawiony, przez kogo , co symbolizował , czyli dodatkowe informacje "nowej historii" do starego pomnika .
  A co do nazwy to do czego tam pasuje ten duch święty? i co Ty tak bardzo chcesz pomnik stawiać? nie masz większych problemów? pomyśl żeby postawić pomnik tym którzy zginęli bo żeśmy im nie pomogli.... z głodu , chłodu, przez naszą obojętność, bo mieliśmy ważniejsze sprawy np. jaki pomnik w mieście postawić, może pomnik głodnych dzieci - taki za parę milionów pierdyknąć , a co niech maja im też się należy - prawda?
 • andrzej.sawa 07.02.13, 19:03
  Piszę o historii.Tam gdzie jest obecnie plac Gdański,był cmentarz przy kościele Św.Ducha - przy ul Lubelskiej /obecnie/.

  A co do pomnika "nieodlanych" - to był szkaradny i symbol dominacji sowieckiej,a więc...A może swastyki powinny zostać?
 • loginbanita 07.02.13, 19:14
  pomnika ze swastyką w chełmie nie było ale , idąc Twoim tokiem rozumowania powinniśmy się pozbyć również majdanka, oświęcimia, sobiboru..... patelnia w borku symbol Stalagu.....to też symbole dominacji , symbole zagłady......więc bądźmy konsekwentni albo wszystko powinno zostać - jako ślad historii , albo wszystko powinno być zmienione , a nie wybiórczo....jakby nie patrzeć sowieci troszkę mniej nam krzywdy zrobili niż faszyści.....
 • andrzej.sawa 07.02.13, 19:25
  Nie pisałem o pomniku,ale o licznych swastykach i gapach,które były w Chełmie,no i o szyldach rozmaitych niemieckich instytucji.

  Cieszę się,że rozebrano sobory na Placu Saskim w Warszawie i na Litewskim w Lublinie,tak samo mi przykro,że istnieje torcik stalina w Warszawie.

  A przy tej okazji przykro mi ze stanu górnej części cmentarza na Górce.
 • loginbanita 08.02.13, 11:21
  no niestety odwróciłeś kota ogonem.... zacząłeś o pomnikach więc napisałem Ci że jeżeli mamy być konsekwentni w sprawach historii to pomników nie powinno się burzyć , nie pisałem że należy powiesić flagi, sztandary, swastyki i po niemieckie tabliczki..... a jeżeli już tak Ciebie boli np.pomnik żołnierzy z placu gdańskiego bo przypomina Ci o haniebnej historii to idąc tym tokiem powinieneś być za likwidacją takich pamiątek jak patelnia w borku, sobibór, oświęcim etc. nie traktujmy historii wybiórczo. Jeżeli byłe obozy śmierci pozostały jako pamiątki z przesłaniem aby nie zapomnieć co złego nasz naród spotakało to i bolek i lolek powinni stać na placu gdańskim z odpowiedznią adnotacją np. pomnik postawiony w latach.....symbolizujący przyjaźń polsko-sowiecką , która w biegu historii po ujawnieniu nowych faktów okazała się fałszywa- pomnik był elementem propagandy komunistycznej mający na celu podświadome wpojenie odbiorcy mitu o braterstwie polsko-sowieckim......
  Było by to tak jak jest w muzeach typu obozy - nie zostały same napisy np. łaźnia , tylko jest komentarz , że budynek ten dla wiadomości jeńców miał spełniać funkcję łaźni , aby pokornie i bez problemów jeńcy wchodzili do niego pod pretekstem dezynfekcji, zaś naprawdę pełnił on funkcję komory gazowej w której zagazowywano ludzi.........
 • andrzej.sawa 08.02.13, 11:40
  Nie rozumiemy się - władcy stawiali rozmaite "pomniki",żeby potwierdzić symbolicznie swoje zwycięstwo.Pozostawianie ich w danym miejscu,na wieczną rzeczy pamiątkę,jest przesadą.
 • loginbanita 08.02.13, 13:14
  dokładnie w tej kwestii się nie rozumiemy.... moim zdaniem historia jest historią i nie powinniśmy w nią ingerować poprzez zacieranie jej śladów, niektóre pomniki postawili tacy władcy a niektóre inni ale wszystkie te pomnik i wszyscy ci władcy stanowią część historii, dlatego nie powinno się podchodzić do historii wybiórczo , albo likwidacja wszystkich pamiątek historycznych albo wszystkie zostają (pryp. nie chodzi o flagi i sfastyki- mowa o pomnikach...) Tym bardziej że w społeczeństwie są różne poglądy co do poniesionych krzywd tzn. większe przez faszystów czy sowietów? Ty jesteś pokoleniem powojennym więc bardziej pamiętasz uciski ze strony sowietów po przez polski aparat partyjny , a ludzie żyjący w czasie wojny ? dla nich czasy komunizmu to była bułka z masłem w porównaniu z faszyzmem.
  Skoro hitler (też władca) postawił obozy w polsce to zostały one zachowane aby ludzie pamiętali o barbarzyństwie jakie spotkało nasz naród to i niech inne pomniki też przypominają o historii...... Z tego wszystkiego jedynie obecni rządzący powinni wyciągnąć wnioski , że naprawdę trzeba dobrze przemysleć każdy następny ustawiony pomnik, ale dla nich zburzenie jednego i postawienie drugiego jest sprawą medialną , przypisaniem sobie zasługi istnienia widocznego śladu ich działania, często kartą przetargową w wyborach ....
  Tematy pomników, orzełków i ich koron, sprawa krzyży w szkołach, krzyża prezydenckiego pod sejmem to tak naprawdę sprawy drugorzędne , lecz nie mówię że nie ważne ale w moim przekonaniu powinniśmy się nimi zająć jak znajdziemy rozwiązania tematów pierwszorzędnych takich jak: niedożywione dzieci, jak służba zdrowia, reforma emerytalna, bezrobocie i setki innychspraw , które są destrukcyjne dla naszego kraju.
  Na przykładzie naszego miasta : Czy uważasz , że ważniejszy jest aqua park czy drogi bez dziur? ścieżka rowerowa (chociaż miło się nią jeździ po za tym że jest źle wykonana :) ) czy nie dożywione dzieci? podwyżki w budżetówce, premie dla budżetówki czy nowe miejsca pracy? przykładów mozna by pisać tysiące..... najważniejsze jest ustalenie priorytetów , postawienie jasnych celów i dążenie do poprawy jakości życia społeczeństwa.
  O czym może myśleć nasza Pani prezydent ? stołek ma czyli o byt nie musi się martwić , jest na tyle "ustawiona" , że nie wykrzesa innych pomysłów na inwestycje niźli tylko na rozrywkę :)
  a reszta rady miasta też nie ma powodów do narzekań więc sobie siedzą i przytakują podejmując decyzje o inwestycjach drugorzędnych, ale robi coś żeby później się pochwalić , że to dzięki niej aqua park, ścieżka itp. (do wyborów się przyda) a dziury w drogach, niedożywione dzieci i inne poważne tematy zostawi dla innych( o ile w ogóle zdaje sobie sprawę że takie problemy dotyczą również nasze miasto ) bo oni robią tylko dla siebie a nie dla innych....... bezrobotny dostanie karnet do aqua parku z UP? a budżetówka na 100% albo karnet , albo kartę BENEFIT :) syty głodnego nie zrozumie tak jak rządzący nie rozumieją potrzeb społeczeństwa - to są ważne tematy a nie pomniki i inne.....
 • andrzej.sawa 08.02.13, 13:34
  Nieodlani byli symbolem i to kiepskim artystycznie,ponad miarę agresywnym.Co do komuny,to przypomnę - przyjdź czerwona zarazo,wyzwól nas od czarnej śmierci,a więc ....

  Jestem zwolennikiem zachowania pamiątek historii,ale niekoniecznie w 100 %.

  A co naszego miasta,to jest cała długa lista potrzeb.Największym problemem jest zakompleksienie i brak wiary we własne siły,dlatego tak atrakcyjne dla ludzi są rozmaite elementy rozrywkowe.

  A co trzeba zrobić:

  To byłby chyba program wyborczy - a bez zmiany ekipy nie ma szans.

  Potrzeba ok. 10 osób,które chciałyby poświęcić czas i zaryzykować swoje nazwiska.

  Może już czas i trzeba powiedzieć - koniec marazmu i marnowania pieniędzy.

  No ale kto to powie?

 • loginbanita 08.02.13, 13:59

  Napisałeś:
  "Nieodlani byli symbolem i to kiepskim artystycznie,ponad miarę agresywnym.Co do komuny,to przypomnę - przyjdź czerwona zarazo,wyzwól nas od czarnej śmierci,a więc ....
  Jestem zwolennikiem zachowania pamiątek historii,ale niekoniecznie w 100 %"

  - sprawa estetyki , wyglądu pomnika to sprawa gustu a gust nie podlega dyskusji - to jest w pewnym sensie sztuka...
  zaś co do nie zachowywania pamiątek historii w 100% to właśnie dlatego definicja pomnika straciła ważność
  def.POMNIK - nazwa wywodzi się od staropolskiej formy słowa "Pamiętać" - "Pomnieć"
  «posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione ku czci jakiejś osoby lub dla upamiętnienia jakiegoś
  wydarzenia»
  «krzyż, płyta lub tablica z napisem, stawiane na grobie»
  «coś, co ma dużą wartość historyczną, naukową, estetyczną itp., co jest reprezentatywne dla swojej dziedziny lub epoki»
  Pomnik to coś ponadczasowego , powinien przetrwać wszystko, być wieczny......a czy ludzie będą historię z nim związaną wspominać miło, czy też będą mieć łzy w oczach na myśl o jego historii, cz też będzie on całkowicie lekceważony to już inna sprawa bo napewno na różnych ludziach będzie wywoływał różne emocje.....

  Zaś co do zaryzykowania swoich nazwisk..... no będzie z tym problem bo nawet anonimowo ludzie nie działają , a przecież przy dzisiejszej technologii można dużo zdziałać nie wychodząc z domu....problem ten to kwestia mentalności chełmskiego społeczeństwa ( właściwie to polskiego, a nie tylko chełmskiego )....żeby chociaż chcieli brać czynny udział w dyskusjach i zachęcali, wspierali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami ..... to kto wie? powoli ale dojrzewa we mnie myśl żeby wyjść na powierzchnię , chociaż dużo mam do stracenia ale co raz bardziej sytuacja mnie dusi , więc albo mnie zadusi albo się otrząsnę i wyjdę - tylko żebym wiedział że nie zostanę sam na polu walki - było by dużo łatwiej :)
 • andrzej.sawa 08.02.13, 14:51
  No to jest nas dwóch - na początek.
 • loginbanita 25.03.13, 16:26
  pomnik zdychającego, obdartego z sierści misia pod trzema uschniętymi dębami , albo między 3 stosami tarcicy dębowej - pomnik przedstawiający kondycję naszego Miasta .
 • andrzej.sawa 25.03.13, 16:33
  A może coś konstruktywnego?

  Skoro pisemka nic nie robią,władze też olewają,to my,obywatele miasta,zajmijmy się sprawami naszego miasta.No i przy okazji - w przyszłym roku wybory Prezydenta i Rady Miasta.

  Prasa olewa,partyjki poltyczne olewają,no to my do roboty.
 • loginbanita 25.03.13, 16:41
  to trzeba obgadać jak polak z polakiem , robi się cieplej więc po świętach proponuję aby się spotkać i pogadać :) co raz mniej zależy mi na anonimowości , mam parę planów na polepszenie sytuacji , ale na początek potrzebuję 6 osób, później się rozkręci , ale myślę ,że to nie miejsce aby pisać o poważnych planach - trzeba działać trochę jak lew i lis , odważnie i przebiegle :)
 • andrzej.sawa 25.03.13, 16:44
  Sicher

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka