09.11.19, 10:22
Znalezione w odmetach netu ale z pięknym przesłaniem. Dzielę się zatem.

Żył kiedyś pewien człowiek.
Był biedny, ale nie miał zmartwień, cieszył się z drobiazgów, głowę wypełniały mu marzenia. Otaczający światwydawał mu się szary, brutalny, bez serca, o chorej duszy.
Cierpiał z tego powodu.

Pewnego ranka, gdy przechodził przez nasłoneczniony plac, przyszedł mu do głowy pewien pomysł - gdybym tak zaczął opowiadać ludziom historie? Mógłbym przekazać im smak dobroci i miłości, z pewnością doprowadziłbym ich do szczęścia.
Usiadł na ławce i zaczął głośno opowiadać. Starcy, kobiety, dzieci zatrzymywali się na chwilę, by go posłuchać. Potem odwracali się i szli dalej swoją drogą. Narrator wiedział, że nie można zmienić świata w ciągu jednego dnia, więc się nie zniechęcał.

Nazajutrz powrócił na to samo miejsce i znów wysłał z wiatrem najbardziej wzruszające słowa swego serca. Ludzie ponownie zatrzymywali się, ale było ich mniej, niż poprzedniego dnia. Ktoś wyśmiał go, ktoś inny uznał go za niespełna rozumu. On zaś niewzruszenie opowiadał.
Z uporem wracał każdego dnia na plac, aby mówić do ludzi, ofiarował im swoje historie o miłości i cudach. Z czasem coraz mniej było ciekawskich i wkrótce pozostał sam, przemawiając do chmur i do cieni przechodniów, którzy szybko go mijali.
Nie rezygnował jednak.

Zdał sobie sprawę, że nie potrafił i w zasadzie nie pragnął robić niczego innego, jak tylko snuć swoje opowieści, chociaż nie interesowały one nikogo. Zaczynał mówić mając oczy zamknięte, dla samej przyjemności opowiadania, nie martwiąc się, że nikt poza nim nie słucha. Ludzie pozostawili go z zamkniętymi oczyma.

Mijały lata.
Pewnego zimowego wieczoru, podczas gdy snuł o zmierzchu jakąś cudowną historię, poczuł, że ktoś go ciągnie za rękaw. Otworzył oczy i zobaczył chłopca. Chłopak z drwiącą miną powiedział:
- Czy nie widzisz, że nikt cię nie słucha, że nigdy cię nie słuchał i nigdy cię słuchać nie będzie? Dlaczego u licha tracisz swój czas?
- Kocham ludzi - odrzekł narrator - dlatego chciałem uczynić ich szczęśliwymi.
Chłopak zaśmiał się drwiąco.
- I co biedny szaleńcze, czy stali się takimi?
- Nie - odpowiedział narrator, potrząsając głową.
- Dlaczego więc się tak upierasz? - spytał chłopak, nagle ogarnięty współczuciem.
- Nadal opowiadam i będę opowiadać aż do śmierci. Dawniej chciałem zmienić świat - i zamilkł, potem spojrzenie jego pojaśniało. Powiedział:
- Dzisiaj opowiadam, aby świat mnie nie zmienił.


--
Dostrzegać swoje błędy ? to inteligencja. Przyznawać się do nich ? to pokora. Więcej ich nie popełniać ? to mądrość
/T.Edison/

* czyli mądrość to kolejny step do zdobycia /ja/
Obserwuj wątek
  • camaretto Re: Off topic 09.11.19, 15:49
   ;D Piękne, znam bardzo wiele pięknych historii, które mnie zmieniły, ale te pochodziły z różnych mądrych książek i ich nie opowiadam dwa razy.
   Lubię za to czytać ;D
   Wiele historii pochodzących też z bloga, zostało napisanych raz, przeczytało je 700 w tygodniu, i więcej nie wrócą, bo po co dwa razy czytać to samo? Nawet książki oddajemy komuś innemu,tematy przestały być aktualne, a owoce wróżb zaistniały w sejmie i w rządzie, sprawy się zadziały, no.comments.pl, zadziałało samo Uniwersum, choć nie mogę po Kajetanie (czyżby?) jeszcze odtajać, po wróżbie z I Cingu wyleciały ściśle określone we wróżbie osoby, cóż zrobić, aż się bałam karcianki, bo ktoś by jeszcze zarzucił że udaję...A tu mądrość sypana pełną garścią ze starożytności.
   Resztato ,nawet jeśli prawda, to na ogół nikt nie wierzy,np.że mój kot umiał np.czytać dni i godziny na zegarze czy interesował się książkami w ogóle... Lepiej zresztą napisać na blogu, mam tam cudowne,międzynarodowe, nowe informacje,ludzi, który jak ja,piszą w dwóch językach,albo mają te same zainteresowania. ;P

   Zresztą, co tu mówić, blog jest twoją wizytówką,demo ,środkiem między społecznością a tobą.
   Chociaż,głupi nie zrozumie,choćby się do niego i tysiąc razy mówiło.
   Mądremu nic nie musisz mówić. I tak to będzie wiedział.

   Wolę zrobić fotę, narysować żart, namalować obraz...

   O intymnych sprawach klientów i nie tylko nie gadam. Po prostu ściśle opłacają milczenie po grób.

   O matematyce nikt nie chce słuchać Statystyka bloxa komputera, bez reklamy na forach: wiersze: 50 wyświetleń/tydz matma 100/tydz karty jeśli ciekawy temat 300/tydz, gorące sprawy społeczne 600-700 w./tydz., niektóre przez parę tygodni. D

   A wiesz że jak masz jakąś ciekawą historię,to wal.. Karty to czyste lusterko, nie ma z nimi polemiki, ja często jestem ciekawa,co ludzie o czymś myślą.
   Rodzina swoich brudów słuchać nie chce,bo się woli pokłócić,zresztą,nie ma o czym gadać.
   *******************
   Rozzie, miałabyś jeszcze coś do powiedzenia?

   ****************
   A tak w ogóle, to co sądzicie o dziewczynce spod Warszawy?


   --
   To nie karty są nietrafne, ważne że by były trafne kary..
   ...T

   Tylko interpretator do kitu smile stare przysłowie Starożytnych Rzymian
   • camaretto Re: Off topic 28.11.19, 15:36
    Idylla jest prawie że nie do zrobienia,"nasze" tygryski,z trudem odwalczone z transportu, doszły już tymczasowo do drogi i znajdą się w azylu w Hiszpanii. U nas chcę dopiero zbudować nowe lokum dla zwierząt dzikich,a znalezionych. Dwa zostaną w Polsce, ale nieustanne próby zawłaszczenia tygrysiego futra denerwują ZOO.
    Zatem, Good Luck.
    Kart nie stawiam. Musi być dobrze.

    --
    To nie karty są nietrafne, ważne że by były trafne kary..

    Kości zostały rzucone.Tylko interpretator do kitu smile stare przysłowie Starożytnych Rzymian
    www.oczary.wordpress.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka