NOWY HERB HAJNÓWKi TO JAKAŚ KPINA Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Nowy herb Hajnówki to jakaś kpina.
    www.hajnowka.pl/aktualnosci/2004/luty/17_herb.htm
    Nie jest ani przejrzyty ani ładny. Może stary herb nie jest idealny jeżeli
    chodzi o zasady genealogii ale mieszkańcy chyba się z nim zżyli. Projekt
    nowego herbu jest po prostu śmieszny. Po kolei:
    Hajnówka tylko w części leżała na terenie Korony co uzasadniałoby
    umieszczenie na herbie Białego Orła. Część terenu na któym dziś znajduje się
    Hajnówka to byłe tereny Litwy. Dlatego jeśli umieszczać Orła to dlaczego nie
    litewską Pogoń?
    2. Białego Orła umieszczano tylko wyjątkowo w herbach miast królewskich na
    terenie Korony. Hajnówka co oczywiste nigdy takim miastem nie była.
    3. Co to za daszek na wartowni? Widział ktoś kopulasty daszek na ambonie
    strażniczej? To jakaś paranoja. Może jeszcze umieścimy tam Żubra, celuzozę i
    tory kolejowe bo to wszystko składniki ważne dla miasta.
    4. Jeżeli kopulasty daszek ma coś symbolizować to dlaczego nie upamiętnić
    Żydów stanowiących duży procent mieszkańców miasta przed II Wojną Światową? A
    dlaczego nie katolików? Czy oni nie mieszkają w Hajnówce? Umieśćmy więc może
    też Torę i Oko Opatrzności albo Trójcę Świętą! Jeżeli nei to będzie to jawna
    dyskryminacja!
    5. Właściwie dlaczego ma być kopulasty daszek skoro dawniej na tych terenach
    wcale nie mieszkali prawosławni tylko greko-katolicy, których siłą Rosjanie
    zmusili do zmiany wyznania? Zapewne strażnicy leśni właśnie też byli unitami
    (greko-katolikami) a nie prawosławnymi. Czy to jest wobec nich w porządku
    żeby nad nimi umieszczać symbol cerkwii? Greko-katolicy budowali świątynie na
    wzór łacińskich kościołów, dlatego Rosjanie tak uporczywie budowali u nas
    ruskopodobne paskudztwa w stylu moskiewskim. Zdaje się, że do tego właśnie
    projektanci nowego herbu chcą nawiązać.

• ojojoj-panie Szymonie!:)
      co za wylew flustracji...widze ze jedyne co chce Pan osiagnac to pograzenie
      prawoslawnych.Rozumiem ze metropolita rzymskokatolicki wywarl na Panu wielkie
      wrazenie i zdopingowal do pracy slowami"na Podlasiu jest za duzo biedy
      alkoholizmu i prawoslawnych" . Nie uwazam zeby byl to przyklad do nasladowania,
      ale jak widze Pan ma zgola odmienne zdanie.
      Powoluje sie Pan na historie , ktorej niewatpliwie liznal ale na Litosc Boska
      nie powolujze sie Pan na symbolike bo jak widac z nia Pan nigdy stycznosci nie
      mial.
      Ruskopodobne paskudztwa nie sa powiazane z Moskawa ale z Bizancjum i
      Konstantynopolem, gdzie budowle sakralne mialy takie wlasnie "daszki" na nich
      wzorowano sie budujac bazylike sw.Piotra...prosze zwrocic uwage przy nastepnej
      transmisji z Watykanu, ktorych jest co nie miara + cala Niedziela.
      Jezeli chodzi o unitow-tak zamieszkiwali te ziemie ale moze Pan sie orietuje
      skad to wyznanie sie wzielo??hmm i czy pokojowo??
      Kolejna wpadka to Tora-jest to 5 pierwszych ksiag Starego Testamentu nazwanych
      Prawem i nie znam symboliki ktora przedstawilaby Tore (moze[a raczej napewno]
      chodzilo Panu o Tablice z X przykazaniami bo wlasnie tak i symbol mozna
      przedstawic jako Judejski-wzglednie mezuze, menore, lub gwiazde Dawida)anyway
      Pana przyklad jest do bani.
      Oko Opatrznosci-to symbol Masonski (niewatpliwie bylo ich wszedzie po trosze
      ale ja nie slyszalem o Lozy na naszych terenach)teraz funkcjonuje z cyrklem i
      ekierka-min. na dolarze amerykanskim.
      Trojca Swieta jest ikona a nie symbolem wiec tu bylbym ostrozny-jesli zwalcza
      Pan tak radykalnie prawoslawnych to nie powinien Pan podawac takich
      propozycji:)). Przedstawienia Sw.Trojcy w Kosciele zachodnim nigdy nie byly
      prawidlowe bo umieszczaly na obrazach Boga Ojca jako staruszka z siwa broda-
      "Boga nikt widzial nigdzie" to z Pisma Swietego . Pierwsze prawdziwe
      przedstawienie Boga w Trojcy Jedynego napisal sw.Andrzej Rublow -rosyski
      ikonopisarz - ikona w jego autorstwa Przedstawia Trzech aniolow wizytujacych
      Abrachama i Sare(histori pod debem Mamre)
      na koniec maly apel -jak juz sie Pan czegos podejmie to prosze rzeczowo i
      trzezwo spojrzec na fakty, i nie zaczepiac teologi i symboliki na ktorej sie
      Pan kompletnie nie zna-nich Pan zmieni styl bo na takim daleko Pan nie
      zajedzie:)))
      zycze zdrowia i wiele Hagii Sofii
      • migla1 napisał:

[...]
        > widze ze jedyne co chce Pan osiagnac to pograzenie
        > prawoslawnych.Rozumiem ze metropolita rzymskokatolicki wywarl na Panu wielkie
        > wrazenie i zdopingowal do pracy slowami"na Podlasiu jest za duzo biedy
        > alkoholizmu i prawoslawnych" . Nie uwazam zeby byl to przyklad do
        nasladowania,

Czy Ty Migla1 potrafisz powiedzieć z jakiej księgi wziąłeś ten cytat?

"na Podlasiu jest za duzo biedy
        alkoholizmu i prawoslawnych"

Czy tylko chciałeś kogoś obrazić? Nie zdobyłeś wielu zwolenników w innych
        dziedzinach na tym forum, to próbujesz w ten sposób zaistnieć.Napisz coś więcej
        o źródłach swej edukacji, bo tak narazie po lekturze twojej wypowiedzi pozostał
        niesmak. A zainteresowania swoje ujawniłeś w takich dziedzinach:

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=255&w=25566782
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=255&w=24997125
        W tych wątkach pokazałeś "piękno" swojej duszy i myślę, że byłeś bardziej
        wiarygodny niż teraz.

• witam raz jeszcze-Wypowiedz o prawoslawnych byla nadawana przez radio opisana w
          gazetach i podniosla wielkie larum w srodowisku koscielnym-dziwie sie ze o tym
          nie slyszeliscie-ale nie mozna wiedziec o wszystkim-dzialo sie to mniej wiecej
          4 moze 5 lat temu, byla wielka draka:))
          poprzednie watki na forach byly po to by rozruszac to niemrawe towarzycho-
          kawaly tez bez odzweu, nikt nie dokancza watkow...kiszka jednym slowem.
          to ze podam wam swoje wyksztalcenie w niczym nie pomoze, zreszta na forum nie o
          to chodzi(ja waszej edukacji tez nie znam i malo mnie ona interesuje).Wiele
          bylo juz tekstow obrazajacych kacapow ruskich prawoslawnych, wiec na ten
          wlasnie postanowilem odpowiedziec.
          co do źrodel prosze sobie poszukac w gazetach bialostockich-a widze ze z
          poszukiwan mial Pan 5+:))

--
          Cedant arma togae
          • migla1 napisał:

> witam raz jeszcze-Wypowiedz o prawoslawnych byla nadawana przez radio opisana
            w
            >
            > gazetach i podniosla wielkie larum w srodowisku koscielnym-dziwie sie ze o tym
            > nie slyszeliscie-ale nie mozna wiedziec o wszystkim-dzialo sie to mniej wiecej
            > 4 moze 5 lat temu, byla wielka draka:))
            [...]

To masz rację, że nie można wiedzieć o wszystkim, ale najważniejsze, że migla1
            czuwa i nas próbuje oświecić. Ale dalej to traktuję jako pomówienie.

> poprzednie watki na forach byly po to by rozruszac to niemrawe towarzycho-
            > kawaly tez bez odzweu, nikt nie dokancza watkow...kiszka jednym slowem.
            [...]

Ale teraz to Ci się udało. Rozruszałeś towarzystwo, stosując tę prowokację.
            Mogę tylko pogratulować, ale czy to właściwy sposób?

[...]
            > co do źrodel prosze sobie poszukac w gazetach bialostockich-a widze ze z
            > poszukiwan mial Pan 5+:))
            >

I skoro masz tę świadomość, że można dojść do faktów i mimo to kłamiesz, to nie
            mam pojęcia po co to?
            • Witam
              Mihaj napisales wiele ale co tak naprawde chcesz mi udowodnic i zarzucic??
              Ja nikogo nie probuje oswiecac ani nie czuwam nad waszymi wpisami.przeczytalem
              tekst-zobaczylem elementarny brak wiedzy na temat poruszony, wiec sie
              wypowiedzialem , podalem przyklady nieprofesjonalizmy wiedzowego i tyle....nie
              miala to byc prowokacja ani zadna proba rozruszania forum....czlowieku czy Ty
              widzisz inne tematy ??tam frekfencja dochodzi do 30-40 osobh....i Ty mowisz ze
              rozruszalem tego posta>??ha ha ha-nie bylo to moim zamiarem, chcialem wyjasnic
              tylko pewne niezrozumienia.
              MOwisz ze ja klamie -wiec powiedz mi w ktorym momencie i gdzie widzisz
              pomowienia i nieprawde-napisalem Ci ze jesli umiesz szukac to znajdz sobie ten
              rocznik i te wypowiedz.....ona byla i tego nie zmienisz . A mowienie ze to
              klamstwo i nieprawda jest najprostrzym systemem obronnym stosowanym w
              sytuacjach podbramkowych
              Nie oskarzylem KK tylko podalem przyklad hierarchy i owieczki ktorzy mowia tym
              samym jezykiem.Jesli tego nie rozrozniasz to przykro mi.
              I na koniec-jesli mam swiadomosc ze wszystko mozna odszukac i podaje w jakim
              regale dla ulatwienia to na Litosc Boska nie zarzucaj mi klamstwa-Twoja
              dedukcja mnie poraza.Teraz rzucam rekawice-udowodnij mi ze klamie.
              --
              Cedant arma togae
      • migla1 napisał:

> ojojoj-panie Szymonie!:)
        > co za wylew flustracji...

flustracja - to hajnowski wariant lustracji, czy chodzi raczej o frustrację?
        • toovo-oczywiscie chodzi o frustracje, ciesze sie ze chociaz to wylowiles z
          mojego wpisu.Brakuje pewnie jeszcze paru przecinkow i zapewne sa literowki.
          przepraszam za to ze kole w oczy , ale pisze od razu na czysto-pozrdawiam
          zdrowia
          --
          Cedant arma togae
          • Migla, co do tego mają oręż i toga?
            • to tylko moja maksyma-"przed orezem toga"
              Jeslibys poszukal w swojej glowie interpretacyjnych mozliwosci, zrozumialbys ze
              zalezy mi na dyskusji i konwersacji(co wlasnie symbolizuje toga) a nie na
              obrazaniu sie i idiotycznym wyzywaniu sie z ingerencja zbrojna wlacznie(to jest
              symbol oreza)
              Wole sile argumentu niz przekonywac argumentem sily.
              I chcialbym mowic o meritum a nie o stylu ortografach i literowkach...
              Zreszta jak Cioe to denerwuje to moge zmienic ten podpis.
              --
              Cedant arma togae
              • migla1 napisał:
                > Wole sile argumentu niz przekonywac argumentem sily.
                > I chcialbym mowic o meritum a nie o stylu ortografach i literowkach...
                > Zreszta jak Cioe to denerwuje to moge zmienic ten podpis.

Zrozumiałem. Zgoda. Maksymka OK.
                • To w takim razie pozwolę sobie odpowiedzieć.

ojojoj-panie Szymonie!:)
                  co za wylew flustracji...widze ze jedyne co chce Pan osiagnac to pograzenie
                  prawoslawnych.
                  ----------
                  SZK. Dosyć dziwne ponieważ zwracałem uwagę, że nietolerancyjne jest nie
                  umieszczenie na herbie symboli odwołujących sie do innych religii. Czy ich
                  umieszczenie spowodowałoby pognębienie prawosławnych? Ciekawe masz podejście do
                  prawosławnych i tym samym do stanu psychicznego niektórych z nich skoro miałoby
                  to niby ich pognębić. Zabawne.
                  ---------
                  Rozumiem ze metropolita rzymskokatolicki wywarl na Panu wielkie
                  wrazenie i zdopingowal do pracy slowami"na Podlasiu jest za duzo biedy
                  alkoholizmu i prawoslawnych" . Nie uwazam zeby byl to przyklad do nasladowania,
                  ale jak widze Pan ma zgola odmienne zdanie.
                  ----------------------
                  SZK. ciekawe w którym to ja miejscu powołałem się na jakiegoś metropolitę bo od
                  księży mi daleko:) Jakieś masz kompleksy na ich punkcie?:) Jaki to w ogóle ma
                  związek z jakimś księdzem? Czy nie ma tu zastosowanie powiedzonko „A Marysia o
                  pierogach”?
                  -------------
                  Powoluje sie Pan na historie , ktorej niewatpliwie liznal ale na Litosc Boska
                  nie powolujze sie Pan na symbolike bo jak widac z nia Pan nigdy stycznosci nie
                  mial.
                  Ruskopodobne paskudztwa nie sa powiazane z Moskawa ale z Bizancjum i
                  Konstantynopolem, gdzie budowle sakralne mialy takie wlasnie "daszki" na nich
                  wzorowano sie budujac bazylike sw.Piotra...prosze zwrocic uwage przy nastepnej
                  transmisji z Watykanu, ktorych jest co nie miara + cala Niedziela.
                  --------------------

SZK. Proszę mnie nie tak bardzo nie rozśmieszać bo w zbyt dużym stężeniu może
                  to doprowadzić do kłopotów zdrowotnych. PIERWSZY RAZ W ŻYCIU CZYTAM ŻE
                  JAKIŚ "DASZEK" Z HAGIA SOPHIA BYŁ WZOREM DLA BAZYLIKI ŚW. PIOTRA W RZYMIE!!!
                  To istna rewolucja w historii architektury!!! A może chodzi o kopułę? Wiec
                  informuję że kopuły istniały długo przed Haga Sophią i nie miały nic wspólnego
                  z Chrześcijaństwem.
                  Co do ruskich daszków to jest właśnie różnica pomiędzy kształtem kopuł w
                  Bizancjum, Grecji, Bułgarii i pomiędzy tymi kiczowatymi kopułkami moskiewskimi.
                  Jak ktoś lubi krasnale ogrodowe to pewnie coś takiego jak taka kopułka ze snu
                  pijanego cukiernika też mu się podoba. Cóż kwestia gustu. Nie ulega jednak
                  wątpliwości, że jest to forma obca dla Podlasia, którą próbowali wprowadzić
                  tutaj sztucznie Moskale. Jak okazuje się niektórym taką ciemnotę wcisnęli i
                  utrzymuje się do dzisiaj.
                  ----------------
                  Jezeli chodzi o unitow-tak zamieszkiwali te ziemie ale moze Pan sie orietuje
                  skad to wyznanie sie wzielo??hmm i czy pokojowo??
                  --------------------------------
                  Unia Brzeska nie spowodowała żadnej religijnej wojny domowej w Rzeczpospolitej,
                  więc nie można napisać, że wprowadzono ją przemocą. Tym bardziej, że znaczna
                  część duchownych prawosławnych ochoczo ją przyjęła. Nie ma sie co dziwić bo
                  przecież jak długo można żyć w herezji. Tym bardziej że nie ma informacji aby
                  były jakieś wielkie problemy z przyjęciem Unii na Podlasiu (gdzie indziej
                  owszem). Co innego jednak gdy prawosławni zmuszali u nas na Podlasiu unitów do
                  przyjęcia prawosławia. Znane są powszechnie wydarzenia z Czyż czy z Szczytów
                  gdzie uniccy wierni nie chcieli przyjać prawosławia więc przez denuncjację
                  prawosławnego duchownego z Orli, unicki ksiądz ze Szczytów musiał udać się na
                  zesłanie. Oczywiście w różnych prawosławnych wydawnictwach można przeczytać
                  bajki jak to ochoczo przyjęto prawosławie ale oczywiście jeśli się nie pisze o
                  tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce przy tej okazji to wcale nie
                  znaczy że nie miały one miejsca. W każdym razie ilość bzdur jakie publikują
                  prawosławni na ten temat jest zatrważająca.
                  ---------------------
                  Kolejna wpadka to Tora-jest to 5 pierwszych ksiag Starego Testamentu nazwanych
                  Prawem i nie znam symboliki ktora przedstawilaby Tore (moze[a raczej napewno]
                  chodzilo Panu o Tablice z X przykazaniami bo wlasnie tak i symbol mozna
                  przedstawic jako Judejski-wzglednie mezuze, menore, lub gwiazde Dawida)anyway
                  Pana przyklad jest do bani.
                  --------------------------
                  SZK. Gdybyś kiedyś wybrał sie na cmentarz żydowski to byś taką symbolikę znał.
                  Tora - Chumasz to Księga lub Księgi stojące rzędem, otwarte lub zamknięte.
                  Czasem płaskorzeźby przedstawiają na macewach lwy (pokolenie Judy) otwierające
                  szafę ołtarzową ze zwojami Tory w środku.

--------------------------------
                  Oko Opatrznosci-to symbol Masonski (niewatpliwie bylo ich wszedzie po trosze
                  ale ja nie slyszalem o Lozy na naszych terenach)teraz funkcjonuje z cyrklem i
                  ekierka-min. na dolarze amerykanskim.
                  -----------------
                  SZK. Co za bzdura. Szkoda komentować. Masoni owszem ale czy tylko? No dobra,
                  szkoda mi czasu ale co tam, podpowiem tylko ze tzw Oko jest symbolem Boskiej
                  Opatrzności inaczej Boskiego Czuwania. Bóg z cyrklem i kulą (skąd pochodzi
                  właśnie ta symbolika) pojawia się między innymi na średniowiecznych miniaturach
                  francuskich. Ta najbardziej znana z tego okresu pochodzi z 1250 roku. Kto wtedy
                  słyszał o masonach? Mój drogi - zlituj się:)
                  -----------------
                  Trojca Swieta jest ikona a nie symbolem wiec tu bylbym ostrozny-jesli zwalcza
                  Pan tak radykalnie prawoslawnych to nie powinien Pan podawac takich
                  propozycji:)). Przedstawienia Sw.Trojcy w Kosciele zachodnim nigdy nie byly
                  prawidlowe bo umieszczaly na obrazach Boga Ojca jako staruszka z siwa broda-
                  "Boga nikt widzial nigdzie" to z Pisma Swietego . Pierwsze prawdziwe
                  przedstawienie Boga w Trojcy Jedynego napisal sw.Andrzej Rublow -rosyski
                  ikonopisarz - ikona w jego autorstwa Przedstawia Trzech aniolow wizytujacych
                  Abrachama i Sare(histori pod debem Mamre)
                  ---------------------
                  Trójca Święta jest ikoną?!:) Nie mój drogi. Jest to dogmat a nie ikona. Dogmat
                  który uznaje istnienie Boga w trzech osobach. To co piszesz jest sprzeczne z
                  soborem nicejskim. Bóg objawia się człowiekowi jako Ojciec, Syn Boży i Duch
                  Święty, jednak każda z tych osób jest tym samym, jednym Bogiem. Osoby są
                  tożsame co do natury i substancji bo są tym samym Bogiem, ale są oddzielnymi
                  osobami, różniącymi się pochodzeniem. Duch, który od Ojca pochodzi, którego
                  pośle Ojciec w imię Jezusa, a ZARAZEM sam Jezus - Syn Boży pośle Go od Ojca
                  (por. J. 14,15-15,27). Wiara w Trójcę Świętą oznacza, że jeden jedyny w swej
                  naturze Bóg jest Trzema Osobami: Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Osoby te, będąc
                  jednym jedynym Bogiem, różnią się między sobą jedynie wzajemnym pochodzeniem:
                  Syn Boży pochodzi od Ojca, Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Ojciec rodzi
                  Syna, Ojciec i Syn tchną Ducha Świętego.

To tak pokrótce.

To Rublow został świętym? Slyszałem że Mikołaj II jest w planach ale malarz? W
                  takim razie karateka Władymir Putin też ma jednak szansę:)

Podsumowując - radziłbym przeznaczyć troche więcej czasu na lekturę.
                  Bibliotekarstwo ma w Europie dużą tradycję.

--
                  rzecz-pospolita.com/podlasie-index.php3
                  • Sz.P.-jestem na wczasach inie mam za bardzo czasu (ochoty wiele )wiec jak juz
                    wroce z zagranicy to sie odezwe-narazie proponuje przeczytanie jeszcze raz
                    mojego postu-nie pisalem ze mam kompleks ksiezy ani nic nie sugerowalem o
                    zwiazkach-dywagowalem czy t5ak jest....i nie mam kompleksow na ich punkcie skad
                    Pan to wydedukowal??
                    co do Hagii Sofii to prosze nie obrazac nie tylko mnie ale i innych ....min
                    inzynierow...do tej pory zastanawiaja sie w jaki sposob mozna cos takiego
                    zbudowac....wiec nie jest to tylko jakis tam daszek
                    co do Sw.Trojcy-zasugerowal Pan ze mozeby tak umiescic Ja na herbie wiec idac
                    tym t6ropem (rozumialem ze Pan dalej pamieta o czym poisze -mowilem o Niej jako
                    iokonie

rublow byl mnichem i ikonopiscem a nie jakims tam malarzem-prosze nie obrazac
                    mnie i moich uczuc...ok??!!
                    reszta referatu pozniej

--
                    Cedant arma togae
                    • Czy krytyka Rublowa, który nie miał pojęcia o perspektywie i światłocieniu
                      (może więc faktycznie żaden z niego malarz?) jest zabroniona bo to rani czyjeś
                      uczucia?:)
                      Moje uczucia rani widok kiczowatych kopuł budowanych na wzór moskalski a nie
                      bizantyjski. Uczucia - estetyczne oczywiście.
                      Co do reszty to widzę (szczególnie Hagi Sophii), że Pan nie zrozumiał. Przykre.
                      Człowiek się tak stara ...
    • pomyslodawce nowego herbu do odstrzalu... :)
    • dokładnie tak! Zostawić stary, dobry herb -njine potrzeba nam jakiś
      paranoidalnych kompozycji z kawałków martwej natury!

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.