Dodaj do ulubionych

czemu Rumunia jest taka droga?

06.07.10, 16:55
Czemu Rumunia, panstwo na dorobku, jest tak cholernie droga??? Jest to obok
Bulgarii najbiedniejszy kraj EU i w jego interesie lezy stworzenie tzw
konkurencyjnosci, miedzy innymi w zakresie uslug, kosztow pracy i cen. Tak
dzialo sie w Polsce w latach 90-tych i m.in. dzieki temu naszemu krajowi z
glebokiej popeerelowskiej zapasci ekonomicznej udalo sie powoli wydobyc. Do
dzis Polska uchodzi za kraj stosunkowo tani.
Tymczasem Rumunia, w ktorej poziom zycia do najwyzszych nie nalezy, ceny sa
horrendalnie wysokie, zwlaszcza w dziedzinach zwiazanych z turystyka. Jezeli
ten trend na gwaltowne podwyzszanie cen, ktory obserwujemy od 8-9 lat nie
zostanie powstrzymany, Rumunia strasznie duzo na tym straci i mimo swojego
potencjalu turystycznego dojdzie do zjawiska odplywu turystow do krajow
atrakcyjniejszych cenowo a jednoczesnie gwarantujacych dosc wysoki poziom
uslug turystycznych.

Obserwuj wątek
      • Gość: gosc Re: czemu Rumunia jest taka droga? IP: 195.81.5.* 07.07.10, 10:40
        po podwyzce VAT-u z 19% do 24% od 1 lipca ceny jeszcze badziej
        wzrosly. W ZF porownywano ceny koszyka towarow w hipermarkecie ze
        starym VAT-em i nowym. Teretycznie powinny wzrosnac o 4.2%, a
        wzrosly o 7%. Jezeli chodzi o turystyke, Rumuni wola spedzac lato w
        Bulgarii, gdzie za duzo miejsze pieniadze maja duzo lepsza jakosc.
          • aaaaar Re: czemu Rumunia jest taka droga? 11.07.10, 15:52
            na wiekszosci cen mozesz dodac spokojnie przecietnie 10%(rumunska
            matematyka), bo sa produkty, ktore zdrozaly o 12-15%.... a za
            miesiac dwa, uslyszymy, ze odczuto wzrost kosztow energii, paliwa,
            transportu i kolejne 10% podwyzki ;) w styczniu Vat wroci do 19%,
            dosola nam gdzie indziej, a ceny pozostana na wieki wiekow na tym
            samym wysokim poziomie (przynajmniej w wiekszosci przypadkow ;) )
            • napolnoc Re: czemu Rumunia jest taka droga? 11.07.10, 23:04
              To mnie tez dziwi. Nawet znajomi Rumunii zeszle lato spedzili w Monte Carlo i
              stwierdzili, ze duzo taniej niz w Constancy.

Choc ja, jako turysta, to raczej uwazam RO za niedroga, no ale po NL, to
              niemalze kazdy EU kraj wydaje sie byc tani ;)
              --
              :)
    • saana Re: czemu Rumunia jest taka droga? 12.07.10, 01:00
      bylam w Rumunii tuz przed wejsciem do Unii, i mialam wrazenie, ze
      ceny bardzo roznily sie od miejsca do miejsca. Podejrzewam jednak ze
      wejscie do unii podnioslo ceny.

Ale chcialam wlasciwie odniesc sie do tego jakie masz odniesienie,
      Polska, jest uznawama za drogi kraj, a nawet bardzo drogi dla
      turysty. Juz zaczynajac od noclegow. I ceny sa niewspolmiernie
      wysokie do oferowanego standardu. Jestem tzw.polonia Skandynawska, i
      generalnie ludzie jezdza w inne miejsce na wakacje, wlasnie z
      powodow finansowych. Do PL jada Ci co musza.

Byc moze, ze na kazdy kraj tzreba umiec spojrzec z pozycji turysty.
      • grecz Re: czemu Rumunia jest taka droga? 17.07.10, 13:07
        Też wróciłam kilka dni temu z R. i nie uważam, że było bardzo drogo.
        2-tygodniowy samodzielny (nie z biura podróży) objazd po Rumunii
        kosztował mnie w przeliczeniu na złotówki niecałe 1,6tys zł, wliczając
        w to wszystko: wstępy, benzynę, jedzenie, noclegi (4 noce na kempingu,
        pozostałe w fajnych warunkach w pensjonatach) oraz drobne pamiątki
        użytkowe. Nie uważam tej kwoty z wygórowaną.
        --
        ja to ona
            • yhwh Re: czemu Rumunia jest taka droga? 27.07.10, 00:20
              również wróciłem z rumunii kilka dni temu i nie zauważyłem by była jakoś
              strasznie droga. Tzn. myslałem, że bedzie tańsza - ceny jak w Polsce, paliwo
              droższe :( noclegi dużo tańsze. Jeśli 5-osobowa rodzinka bez trudu znajdzie
              nocleg za 20 euro w dobrych warunkach to sorry - w Polsce nie mam szans na taki
              nocleg. Sęk w tym by szukać małych pensjonatów w małych, urokliwych
              miejscowościach. Dodatkowo dobra kuchnia, dobre piwo i mili ludzie.
        • Gość: Jaa Re: czemu Rumunia jest taka droga? IP: *.adsl.inetia.pl 04.09.10, 21:35
          Byłam w sierpniu br, wrocilam zadowolona. Mieszkam nad naszym baltykiem wiec ceny hoteli *** i
          pensjonatow w Rumunii (objechana Transylwania) byly dla mnie zaskakujaco niskie, nigdzie nie
          placilismy za szkolne dziecko (zero wejsciowek, biletow ani zadnych dostawek) ceny praktycznie 1:1.
          Ceny paliwa rozne od stacji, ale moge stwierdzic ze poziom taki jak w Polsce (u nas roznica na 1 l lpg w
          zaleznosci od regionu potrafi wyniesc 30 gr). Tak samo restauracje, bary czy sklepy, zarowno
          hipermarkety jak i male sklepiki rodem z naszych lat 80tych.- ceny porownywalne do naszych.
    • Gość: bert Re: czemu Rumunia jest taka droga? IP: *.a2c-250-132.astra2connect.com 29.08.10, 22:29
      czy jest drogo ? No nie, jest normalnie tak jak u nas, czego sie spodziewac po
      "ujni", ze co, ze bedzie lepiej taniej i latwiej ludziom zyc ?
      Od 6 lat jezdze do Rumunii, spedzam tam srednio poltora miesiaca wakacji (wlocze
      sie po gorach) i odludziach.
      Wejscie do "ujni" musialo zaowocowac podwyzkami, i choc sa to owoce malo
      smaczne, cierpkie i do d..., to nie ma na to rady.
      Tak czy siak, R, wcale nie jest drogie, szczegolnie dla tzw starej "ujni" to
      tylko my, podobnie jak Rumunii musimy zadawalac sie niskimi placami i wysokimi
      cenami.
      Jest jednak zasadnicza roznica, Rumunia przyjela niesamowicte tempo rozwoju,
      tempo remontu drog i budowy nowych drog jest imponujace. Powstaja tysiace
      pensjonatowm hoteli, mnustwo wyciagow itp
      Nb w porownaniu do lat ubieglych widze duzy naplyw turystow
    • 1stanczyk "Nie pamięta wól jak cielęciem był (i jest)" 04.09.10, 16:24
      "Nie pamięta wól jak cielęciem był (i jest)"

Kawa w przeciętnej restauracji w Poznaniu kosztuje ,nieomal tyle co w dobrej w
      Pryzu.
      I na dodatek na pięciu kelnerów stojących bezczynnie murem przy ścianie ruszyć
      się raczy jeden po pięciu minutach ....
      To pytanie to jakieś żarty ...
      Cen w naszym kraju nie zbiła nasza konkurencja tylko zagraniczne sieci magazynów ...
      Dokładnie to samo co rumuńskie cwaniactwo adresowane tylko do bogatych królowało
      i króluje w naszym kraju.
      Każdemu w naszym kraju się wydaje, ze lepiej jest drogo a rzadko niż tanio a
      często bo to ostatnie wymaga pracy.
      To jest dokładnie ten sam styl półgłówków co nasza tylko pewnie o kilka lat
      wczesniej ....
      Nawet takie firmy jak nasze Blikle potrafią zerować na marce nie dając nic w
      zamian za paryskie ceny
      I dziwić się Rumunom....

Re: czemu Rumunia jest taka droga?
      • Gość: Optima We wszystkich biednych i bardzo biednych krajach IP: 72.45.121.* 04.09.10, 17:05
        kroluje haslo " Turysta - kapitalista" a wiec biedni do nas nie przyjezdzaja
        tylko sami bogacze bo jestesmy niezwykle piekni, atrakcyjni i wyjatkowi. Bedac
        na wyspie San Andres w Columbii porazily mnie ceny. Para butow, ktora w Kanadzie
        w sklepie Sears kosztowala 20 dolarow tam kosztowala 45 dolarow amerykanskich.
        Dlaczego ? Turysta -kapitalista. Uwazaja, ze u nich kupowac warto . Kawa 6
        dolarow amerykanskich, piwo 8. Nic tam nie kupilismy poza pamiatkami typu
        folklor. Na Kubie tuzin jajek sprzedawczyni porobowala nam wcisnac za 12
        dolarow amerykanskich. Na Margaricie w Wenezueli pomimo cen wystawionych na
        polkach za butelke rumu chcieli nas skasowac 60 dolarow. W strefie bezclowej
        zaplaclismy 12. Nie znasz zadnego jezyka, dogadujesz sie na migi to zabulisz jak
        naprawde potrzebujesz.
      • jacuo Re: "Nie pamięta wól jak cielęciem był (i jest)" 04.09.10, 23:55
        > Kawa w przeciętnej restauracji w Poznaniu kosztuje ,nieomal tyle co w dobrej w
        > Pryzu.

To drogo u Was w tym Poznaniu, bo u nas w Warszawie kawa w przecietnej kafejce kosztuje
        mnie niż w Paryżu kawa w Mc Donald`s
        Niektorzy, chyba zastygli w porównywaniu cena z latem 2008, gdzy doalr był ponizej 2 zł. Obecnie
        w tzw. zachodniej Europie jest znacząco drożej niż w Polsce. Nie wszysto i nie zawsze, ale tak jest.
        Nawet w Pradze wszystko droższe niż w Warszawie.
        • Gość: Zdenek Re: Oooo... bajki IP: *.123.196.29.gl.digi.pl 05.09.10, 00:57
          Własnie wróciłem z Pragi po 2 latach. Pojechałem tam prosto z Warszawy i wróciłem prosto do Warszawy i ogólnie Praga jest tańsza dla turysty niż Warszawa. A to z prostego powodu - jest tam bardzo dużo niewielkich hotelików gdzie można przenocować wygodnie za ok. 45 - 50 zł (nie w centrum, ale blisko stacji metra, czyli max 15 minut od centrum), ceny żywności czy to sklepy czy to puby i restauracje w Pradze dużo niższe niż w Warszawie. Ale znów, stare miasto (ogólnie, bo to i stare mesto i nove mesto i zamek i obrzeża) ma to do siebie ze ceny wysokie, a praska starówka to jak pół Warszawy. Więc nie porównuj knajpy na zadupiu Warszawy np. na Kabatach do restauracji w centrum Pragi - wtedy praga faktycznie wyda się nieco droższa.
          • Gość: mmm chyba sobie jaja robisz ?! IP: 77.236.0.* 05.09.10, 01:39
            "praska starówka jak pół Warszawy" ?
            CAŁA Praga jest jak jakieś 60% Warszawy, a w dodatku mniejsza od Krakowa !!!
            nie wierzysz ?... zobacz na Google Maps, albo... do jakiś roczników statystycznych !
            (i nie chodzi mi o ilosc mieszkańców tylko o powierzchnię...)
            • Gość: :))) Re: chyba sobie jaja robisz ?! IP: *.uznam.net.pl 05.09.10, 03:40
              Chodzi o jakość i wielkość starówki, nie powierzchnię zabudowanego zadupia. Warszawa jest rozlazła i
              to wszystko, co o niej da się powiedzieć. Praska starówka jest o wiele większa od warszawskiej. No i nie
              jest makietą. W Warszawie ceny są głupawe. W Pradze, wynajęcie mieszkania naprzeciwko ambasady
              Rumunii, czyli tuż obok Hradczan (ul. Nerudova 12 - gorąco polecam), kosztowało w sezonie sporo
              mniej niż tani hotelik w "stolycy". Atrakcji i nastroju nie da się porównywać.
          • saana Re: Oooo... bajki 06.09.10, 11:30
            Gość portalu: Zdenek napisał(a):

> Własnie wróciłem z Pragi po 2 latach. Pojechałem tam prosto z Warszawy i wrócił
            > em prosto do Warszawy i ogólnie Praga jest tańsza dla turysty niż Warszawa. A t
            > o z prostego powodu - jest tam bardzo dużo niewielkich hotelików gdzie można pr
            > zenocować wygodnie za ok. 45 - 50 zł (nie w centrum, ale blisko stacji metra, c
            > zyli max 15 minut od centrum), ceny żywności czy to sklepy czy to puby i restau
            > racje w Pradze dużo niższe niż w Warszawie. Ale znów, stare miasto (ogólnie, bo
            > to i stare mesto i nove mesto i zamek i obrzeża) ma to do siebie ze ceny wysok
            > ie, a praska starówka to jak pół Warszawy. Więc nie porównuj knajpy na zadupiu
            > Warszawy np. na Kabatach do restauracji w centrum Pragi - wtedy praga faktyczn
            > ie wyda się nieco droższa.

wedlug tych co ostatnio podrozowali Czechy sa tansze niz Slowacja, bo nie weszly do strefy Euro.
        • Gość: zwa Re: czemu Rumunia jest taka droga? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 05.09.10, 11:47
          Rok temu przejechałem (wzdłuż: z Bukaresztem, constantia, kluż i wiele innych) Rumunie z dwoma kolegami autem (starym dieslem) i zachaczając jeszcze o budapest, koszyce, hajduszo, bratysławe. Trochę kombinowaliśmy ale ogóly koszt to około 1150 pln na głowę. Myślę że nie za drogo. Podróż zajęła z 16 dni. W Rumunii, żeczywiści drogie są restauracje, szczególnie w dużych miastach. Jedzenie było droższe średnio po kilka kilkadziesiąt groszy od polskiego. Co prawda spaliśmy głuwnie na polach namiotowych. Sieć kampingów jest naprawdę rozbudowana i standard jest przyzwoity i jest dość tanio. Wiekszość rumunów też kożysta głównie z pól namiotowych. Ciekawą sytuację mieliśmy tylko w bukareszcie. Panie z akademika chciały od nas po 50 euro za noc właśnie w owym akademiku miejscowej uczelni. Zaśmialiśmy im się w twarz. Dziwne zdanie muszą mieć o zasobności portfela polskiego turysty. Chociaż akademik w kluż był chyba po 15 lei (tanio i dobra impreza z miejscowymi studentkami). Ogólnie polecam Rumunię, wpaniały kraj i kierowcy jeżdzą trochę w polskim stylu.
    • dr_psychol Re: czemu Rumunia jest taka droga? 05.09.10, 11:37
      Polska jest tanim krajem jeśli zarabiasz na zachodzie albo masz swój biznes, dla przeciętnego Polaka
      Polska to bardzo drogi kraj. Pod tym względem wleczemy się w ogonie UE. Statystyczny Polak za
      swoją pensję moze kupic bardzo mało. Nawet Rosjanie mają pod tym względem lepiej bo zarabiają
      nominalnie mniej ale mogą sobie pozwolic na więcej, więc ... żyje im się lepiej.
      • Gość: cmok_wawelski Ceny w PL z jeszcze innej perspektywy... IP: *.nwrknj.fios.verizon.net 05.09.10, 12:14
        Wlasnie kupilem bilet N.Y. - WAW- N.Y. $1100 na koniec wrzesnia (czyli niby po sezonie). Panie w
        Agencji Turystycznej rozkladaja rece 'nie mamy zadnych promocji na ten kierunek, sorry') i za cene
        tylko biletu lotniczego do PL proponuja caly pakiet wakacyjny na Karaibach, z hotelem, nurkowaniem,
        wyzywieniem i przelotem. Za tyle samo moge doleciec z N. Jorku do HongKongu i to porzadna linia
        Cathay Pacific przy ktorej PLL LOT to jak riksza przy klimatyzowanej taksowce (Przy 18 godzinnym locie
        - jakosc uslugi ma duze znaczenie). Polska nie tylko jest droga ale bardzo droga biorac pod uwage
        jakosc drog, stacji kolejowych, toalet, opryskliwosc ludzi... Co w Polsce najbardziej zwraca uwage to ze
        ludzie sie nie usmiechaja. Sa zamknieci, naburmuszeni, podejrzliwi.
      • saana Re: czemu Rumunia jest taka droga? 06.09.10, 12:01
        Polska jest tanim krajem jeśli zarabiasz na zachodzie albo masz swój biznes, dla przeciętnego Polaka
        Polska to bardzo drogi kraj.'

Chyba jest jakis powod, ze Polacy wola jechac na wakacje na camping na lazurowe wybrzeze, niz nad morze w Polsce. Ale chcialam rozwiac mit, ze zarabiajac zagranica Polska jest tanim krajem. Wiadomo, ze wakacje to czs odpoczynku, w tym mile spedzanych wieczorow nad lampka wina do dobrego jedzenia. Zarabiamy wiecej, owszem, ale to w wakacje chcemy pojechac tam gdzie nas bedzie stac na robienie tego na co nas nie stac w czasie roku. I tu zaczynaja sie schodzy jezlei chodzi o Polske.

Po pierwsze wynajecie samochodu, to sa jakies obledne sumy przewyzszajace ceny w Szwecji. Po drugie noclegi, niedrogi czysty pokoj z lazienka, to jest marzenie. PO trzecie jedzenie, poziom kuchni do cen to jest pomylka. Do tego obsluga czesto nieprzyjemnych nadasanych panienek. Czlowiek na wakacje jedzie zeby odpoczac a nie zeby zle sie czuc. W Polsce mozna odpoczac ale trzeba miec polecone miejsce, i czesto z niedogodnym dojazdem. I tu patrz punkt pierwszy cena wynajecia samochodu.

• szoferek1 Re: czemu Rumunia jest taka droga? 05.09.10, 13:42
      Po ostatniej podróży do Rumunii,mam troche mieszane uczucia jeśli chodzi o ceny.W jednych
      miejscach jest taniej w innych drożej podobnie jak w Polsce.Za pokój w hotelu w Suczawie zapłaciliśmy
      120 euro,gdzie jakość usług była na poziomie zero!Nie było nic do jedzenia ciepłego,i w końcu kelnerka
      przyniosła talerz "ichnich" wędlin i sera za 25 euro.Jak na 4 **** to dziadostwo !Następny nocleg w
      pobliżu Mołdawskiej granicy też w chotelu 4**** za 100 euro,i jakby inny świat.Kultura najwyższy sort.
      A normalni Rumunii jak sobie dają radę? Trudno wyczuć,na pierwszy rzut oka ogólnie "bidusia" aż
      piszczy.Jazda tamtejszymi drogami to dopiero wyzwanie.Od granicy Węgierskiej do Jaszi pod
      Mołdawią,jechaliśmy 400 km. po budowanej drodze,tzn.po wysypanej tłuczniem,nie wiedziałem gdzie
      jesteśmy,jak na safarii.Raczej odradzam turystykę po Rumunii,a już napewno nocowanie gdzie popadnie
      (bo nasi tak nieraz kombinują bo taniej).Widziałem na Lazurowym wybrzeżu naszych turystów jak ich
      policja brała z plaży bo spali pod gołym niebem.

• saana Re: czemu Rumunia jest taka droga? 06.09.10, 12:13
        Raczej odradzam turystykę po Rumunii'

npo Rumunii podrozowalismy bez samochodu, podpierajac sie przewodnikiem The Rough Guide, noclegi bralismy wlasnie z przewodnika. Ladowalismy w ciemno w nowym miejscu i szlismy na adres podany w przewodniku zeby tam przenocowac. Udalo nam sie uniknac tak drogich hotelow. (niestety blog, nam gdzies sie zawieruszyl w sieci, po zmianie strony). Mysle, ze podstawa jechania w ciemno jest dobry aktualny przewodnik. Inaczej faktycznie czlowiek zostaje z mozliwosciami nocowania po 140 Euro. Jestemy malzenstwem kolo 40-stki wiec nie zadne mlodzieniaszki ale z plecakami, pociagami, maxi taxi i stopem bardzo przyjemnie zwiedzialo nam sie polnocna Rumunie. Owszem taki objazd to jest droga sprawa, i potzreba na to troche sil.

Ale ...nie wiem czy pokusilibysmy sie na wyjazd nad morze, wlasnie ze wzgledu na opisy i na ceny. Ale niewatpliwie, opis nieistniejacych wiosek jest ciekawy, tyle ,ze to znow raczej objazd, niz wyjazd w celu plazowanie.
    • Gość: Lech Wcale nie jest droga IP: *.chello.pl 05.09.10, 13:50
      Ze zdziwieniem czytam tę dyskusję. Objechałem całą Rumunię samochodem, zajęło mi
      to 3 tygodnie, specjalnie nie oszczędzałem, spałem w hotelach i pensjonatach,
      płaciłem za wstępy do muzeów, przywiozłem wiele pamiątek. Kosztowało mnie to 2
      tys. złotych. To może nie są najniższe możliwe koszty, szczególnie, że dużo
      kosztuje benzyna, ale przecież to nie jest "cholernie" drogo.
      • Gość: mops Re: Wcale nie jest droga IP: 109.243.167.* 06.09.10, 12:17
        ceny z sierpnia b.r- zupa w knajpie od 6.50 do 9 lei, drugie danie od 10 do 20 lei, piwo prawie w każdej knajpie od 2.50 do 3 lei. za nocleg w bardzo porządnych pensjonatach płaciliśmy 10eu od osoby. w sklepach ceny jak w u nas. butelka mulfatara w sklepie 12 lei. drogo? w sibiu hostel od osoby 10 eu.znajomi z powodu braku miejsca w hostelu zameldowali się w hotelu 3* -16eu od osoby.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka