Dodaj do ulubionych

"Ciotka Zgryzotka"

27.10.15, 21:57
Dawno mnie tu nie było, ale dzisiaj od razu przygnałam na forum, gdy zobaczyłam, co następuje: MM zdradziła w komentarzach tytuł kolejnego tomu - "Ciotka Zgryzotka".
Jak myślicie, kim będzie tytułowa ciotka?
Mnie, szczerze mówiąc, żadna z sióstr Borejkówien do końca nie pasuje.
Obserwuj wątek
    • zla.m Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 22:07
      Jakiś taki infantylny ten tytuł, pasuje bardziej do książeczki dla dzieci.
      --
      "bogaci ludzie mało czytają, ponieważ niestety stać ich na ciekawsze rozrywki" by Yasemin
      • sowca Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 22:25
        Ida! Czy to nie tak nazwała ją Gaba w Żabie? Na co Ida sprostowała: ciotka despotka? W każdym razie na bank nie Roma czy Joanna, które za daleko odstają od Borejków.
        --
        studiaparlaama.pl/ - piszę o włoskim, Włochach i Włoszech.
        www.facebook.com/studia.parla.ama?ref=hl - Polub profil facebookowy bloga Studia, parla, ama.
        • kkokos Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 22:32
          no nie, mam jednak nadzieję, że nie ida, bo dużo jej było ostanio.
          chętniej bym poczytała o kryzysie małżeńskim u flobrych pod wpływem nowych a wymagających lokatorów. albo o życiu w londynie.
          • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 22:43
            kkokos napisała:

> no nie, mam jednak nadzieję, że nie ida, bo dużo jej było ostanio.
            > chętniej bym poczytała o kryzysie małżeńskim u flobrych pod wpływem nowych a wy
            > magających lokatorów. albo o życiu w londynie.

A poczytasz o Idusi, o Dorotce z ramiony wypełnionymi obowiązkowo rudym przychówkiem, oraz o Łusiobocie, który się zakochał. Łusiobot bowiem wchodzi w wiek rębny... pardą, późnonastoletni, najwyższy czas mu zatem podprowadzić jakiegoś rycerza na białym słowniku.
            --
            Wiedźma
            To jest bez sensu! To jest kompletnie, konkretnie bez sensu!
            http://archiwumpanahyde.laa.pl/
              • dziabka1 Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 11:52
                kkokos napisała:

> a wypchaj się, bupu, wiesz? :P
                > razem ze swoimi rudymi dziećmi na białych słownikach, słowikach, słonikach i sł
                > oikach, o!
                > i stoikach.
                > i stolikach.

Ale i ja się poważnie obawiam takowej bohaterki, niezależnie od wypychania się czymkolwiek.
                Okaże się, że Łusia faktyczni od lat kochała się nieświadomie w Naszpanie, a teraz sobie to uświadamia, nieszczęśliwa będzie, aż faktycznie przygalopuje biały słownik. I złote lasso zarzuci.
                Może to nawet pasjonujące będzie, może konstrukcja psychologiczna będzie mniej prosta niż tylko jedno płomienne spojrzenie w bańce utopione.

Boję się, bo Łusia z BaŁusi była tak żywa i tak przekonująca...

• meduza7 Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 12:09
                  > Okaże się, że Łusia faktyczni od lat kochała się nieświadomie w Naszpanie

Byłby to recykling motywu Aurelii zakochanej w Maćku ("Dziecko piątku").

A mnie ta "Ciotka Zgryzotka" skojarzyła się z Filifionką z Muminków. Filifionka też wiecznie była ogarnięta jakimiś lękami i martwiła się o wszystko, aż wreszcie przyszła wielka trąba powietrzna, która zabrała jej dom i dopiero wtedy Filifionka poczuła się wolna. Widzę tu jakąś historię w tym stylu: o kimś, kto wiecznie się zamartwiał, aż wreszcie pod wpływem jakichś zawirowań życiowych odkrył uroki prostego życia spod znaku "Jedz, módl się, kochaj" ;)
                  A jako tytułową bohaterkę widzę - sama nie wiem czemu - Natalię.
                  • dziabka1 Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 12:33
                    meduza7 napisała:

> > Okaże się, że Łusia faktyczni od lat kochała się nieświadomie w Naszpanie
                    >
                    > Byłby to recykling motywu Aurelii zakochanej w Maćku ("Dziecko piątku").
                    >
                    Fakt. Zapomniałam o tym.
                    Ale Aurelia była tego świadoma od dawna.
                    A Łusia nagle to odkryje no i wątek, mimo że z recyklingu, zostanie pociągnięty i rozwinięty.

A Natalia w wieku pobalzakowskim nagle przejdzie reorganizację życia?

• aadrianka Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 18:22
                    A mnie ta "Ciotka Zgryzotka" skojarzyła się z Filifionką z Muminków.

A to z kolei skojarzyło mi się z Doliną Muminków w listopadzie. Fajnie byłoby poczytać o Borejkach nieobecnych, trochę jak w Brulionie. Myślę, że jednak nic z tego, fanki chcą Gaby i Józinka, więc będą Gaba i Józinek do us...łanej kwiatami śmierci.
                    --
                    załóż stanik...poprawnie
                    • melmire Re: "Ciotka Zgryzotka" 02.11.15, 11:26
                      Mnie sie kojarzy tez z Muminkami, ale raczej jako pendent Wuja Truja.
                      --
                      "Miotali tuowiami, co wspomagało bólowi świerzo przebitych stóp."
                      "Pogoda ucichła za oknem, firanka, która była ozdobą na oknie przestała się chrzamotać"
            • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 23:01
              Nie chce krakac, ale obstawiam Gabe - wiecznie sie o wszystko martwi, a od kiedy corki wyfrunely z domu, z wiekszym przekonaniem jest ciotka Jozwy niz matka Ignasia.
              Jezeli zas calkiem nowa postac - bedzie to ciotka tej kosookiej panny z okladki, pelna zgryzoty, ze taki smieszny klaun jak Ignas kreci sie kolo dziewczyny
              • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 23:10
                Oj, jeszcze gorzej moze byc - Lusia jest wszak ciotka dla dzieci Rozy, czyz nie ? Bedzie sie zagryzac ich niedoskonala polszczyzna. I oczywiscie zwalczac Pyzofrycow bledy jezykowe ze wszystkich sil.
                • kkokos Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 23:15
                  w gruncie rzeczy tez podejrzewam, ze cztery oryginalne borejkówny robią się już po prostu za stare - to babcie, a nie ciotki.

a najfajniejsze ciotki są właśnie dwudziestoparoletnie, kiedy można poprowadzić obok siebie wątek miłości naiwnej nastolatki i "zgorzkniałej, doświadczonej przez życie" dwudziestolatki (która myślała, że nic już w życiu romantycznego jej nie czeka).

w telenowelach to się sprawdza doskonale :P
                • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 27.10.15, 23:53
                  tt-tka napisała:

> Oj, jeszcze gorzej moze byc - Lusia jest wszak ciotka dla dzieci Rozy, czyz nie
                  > ? Bedzie sie zagryzac ich niedoskonala polszczyzna. I oczywiscie zwalczac Pyzo
                  > frycow bledy jezykowe ze wszystkich sil.

No to mówię, Łusiobot wszedł w taki wiek, kiedy pannie z Jeżywersum czas się za przyszłym mężem rozglądać. Dlatego bohaterką Ciotki Zgryzotki będzie ona i jej romans instant (dodać spojrzenie, obwiązać złotą nicią, wstrząsnąć i gotowe).
                  --
                  Wiedźma
    • kajagugu77 Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 17:37
      Obstawiam Idę jako ciotkę, która jest przyczyną zgryzot (patrz Magda i jej nieszczęsne pierogi itp. itd.).

--
      www.ewelinaopowiada.blogspot.si - bajki, opowiadania i wiersze dla dzieci
    • butterfly-factory Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 17:52
      U mnie również pierwsze skojarzenie - Ida. Komu by mogła zawracać tyłek? ...Może córkom Pulpecji. Ania to już idealna kandydatka do romansów licealnych.
      Jóźwe i IGSa niech już zostawi w spokoju. Niech idą precz.
        • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 18:25
          butterfly-factory napisała:

> A tytuł taki jakiś niejeżycjadowy.

A w sumie... drogie panie i panowie też, my tu rozkminiamy ten tytuł, dopasowujemy go do postaci, tymczasem... Tymczasem tytuł najnowszego tomu z już wydanych, "Wnuczka do orzechów" miał takie umocowanie w treści, że była jakaś wnuczka, co wlazła na orzech. I tyle. W tomie poprzednim tytułowa McDusia była w istocie zepchnięta na margines przez Borejklan.

Równie dobrze może się okazać, ze tytułowa ciotka przewijać się będzie na drugim planie, a powieść będzie w gruncie rzeczy o kimś zupełnie innym.
          --
          Wiedźma
          • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 19:10
            Tyz prowda.
            Pod taki tutul mozna podciagna wszystko, nawet jakas zgryzliwa ciotke Hanny Borejko. Z Kiejdan.

Zwlaszcza ze wiemy juz, jak MM tworzy - najpierw tytul, potem okladka, potem postac, potem ewentualnie jej perypetie, czyli fabula. Albo zamiast fabuly kilka obrazkow
          • zla.m Re: "Ciotka Zgryzotka" 01.11.15, 23:12

> Równie dobrze może się okazać, ze tytułowa ciotka przewijać się będzie na drugi
            > m planie, a powieść będzie w gruncie rzeczy o kimś zupełnie innym.

Powieść w założeniu będzie o Wilhelminie Zgryzocie, koleżance Łusi z ławki, która Naszpan czasem czule obejmował* i nazywał Zryzotką. Oczywiście prawdziwą protagonistką będzie Łusia i jej wybór pomiędzy bogatym i zuym Kopcem Brajanem oraz skromnym, miłym, ze wsi i z czółkiem Jaremą Jagiełło. Wilhemina będzie patrzeć na Łusię z podziwem, "tak ujęta jej wdziękiem, że aż niezdolna do zazdrości". Aha, raz Wilhemina się spóźni na lekcje, bo po drodze do szkoły musiała podejść do ciotki oddać farelkę.

----
            * To nie pedofilia i wykorzystywanie pozycji, nie przejmuj się już!
            --
            Żeby mieć prawo jazdy, trzeba zaliczyć kurs i zdać egzamin. Z bronią palną jest podobnie. Ale żeby uchwalać ustawy, to już żadnego kursu ani egzaminu nie trzeba.
            • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 01.11.15, 23:25
              Mam inny pomysl _ Zgryzotek to zdrobnienie od Zygfryda i bedzie to syn, oczywiscie, Pyziaka i jego drugiej zony. I owze Zgryzotek, polszczyzna wladajacy tak sobie, stanie sie lupem Lusi, a cala rodzina, nie znajac rzecz jasna jego nazwiska, nie posiadac sie bedzie ze szczescia, ze emigrancka polkrwi sierota naklania ucho i zaczyna kochac Mickiewicza. I bedzie pieknie. Do chwili, gdy pojawi sie Straszna Ciotka Alma.
    • mika_p Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 18:45
      Bez sensu, jeszcze jedna ksiażka nie wyszła, a juz kolejna zapowiadana.
      Tak się nie robi, ludzie przynajmniej powinni móc się nacieszyć odliczaniem czasu do premiery, czytaniem i odczuć niedosyt. A tak to co, kolejny odcinek telenoweli, dziś sie kończy ale zaraz będzie następny, nie ma co się ekscytować, że był.

--
      Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
      • sowca Re: "Ciotka Zgryzotka" 28.10.15, 22:07
        Gdyby to jednak była Ida, to mogłaby zatruwać życie Ani i Norze, pulpecjowatym po mamie. Co nie znaczy, że bym tego chciała ;)

Jóźwa i IGS są bohaterami właściwie... od Języka Trolli praktycznie na stałe. Już dość ich, proszę. Chociaż Feblik zapewne będzie o Ignasiu, który wreszcie ( w tak późnym wieku! :P) znajdzie sobie żonę. Chyba.
        --
        www.facebook.com/studia.parla.ama?ref=hl - Polub profil facebookowy bloga Studia, parla, ama.
        • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 01.11.15, 19:01
          sowca napisała:

> Gdyby to jednak była Ida, to mogłaby zatruwać życie Ani i Norze, pulpecjowatym
          > po mamie. Co nie znaczy, że bym tego chciała ;)

Ania i Nora są od początku bohaterkami nader pośledniej kategorii, traktowanymi przez autorkę wyraźnie wzgardliwie, więc nie sądzę, żeby trafił im się większy udział w którejś powieści. No gdzież tam, takie czerwonolice, skrzeczące grubaski?
          --
          Wiedźma
          • maryboo Re: "Ciotka Zgryzotka" 01.11.15, 19:43
            bupu napisała:

No gdzież tam, takie czerwonolice, skrzeczące gruba
            > ski?

Ania, Ania jest czerwonolicą, skrzeczącą grubaską. Nora jest na tyle niewidzialna, że nie da jej się opisać nawet z użyciem obraźliwych określeń...

--
            ksiazedowziecia.blogspot.com/
            • sowca Re: "Ciotka Zgryzotka" 01.11.15, 20:19
              Ida mogłaby im dogryzać tak mimochodem ;) Nie, szczerze, nie chciałabym tego za nic w świecie, dość było Idy - zgryzoty w Macdonaldusi.
              --
      • agafiatichonowna Re: "Ciotka Zgryzotka" 03.11.15, 08:56
        Mnie przyszła na myśl ciotka Wywąchiwacz. Wnuczkę pani MM wcisnęła w scenerię z przełomu wieków - ta Dorotka niebożątko w kusej sukienczynie , bryczka , ciotki niczym Maryla i pani Linde, lub ciocie Misia i Kasia, orzech szumiący zamiast topoli, krzyk drobiu Więckowskiej nieświeży - nie, to ostatnie to inna bajka.
        MM ostatnio importowała sporo od LMM (o czym forumki zresztą pisały) to i ciotkę W mogła.
      • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 03.11.15, 16:40
        Psia..., zjadlo caly tekst :-(
        Kolejna wersja - Zgryzotkiem jest Igstryba, ten nieszczesny pajac, coraz wieksze zgryzota biednej Gabuni, ktorej tak sie syn nie udal... I ktoras energiczna ciotka ( Ida ? moze Pulpa ?) stawia go do pionu powodujac, ze chlopak wreszcie nieodwolalnie meznieje.
        • dziabka1 Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.11.15, 15:43
          tt-tka napisała:

> Kolejna wersja - Zgryzotkiem jest Igstryba, ten nieszczesny pajac, coraz wieksz
          > e zgryzota biednej Gabuni, ktorej tak sie syn nie udal... I ktoras energiczna c
          > iotka ( Ida ? moze Pulpa ?) stawia go do pionu powodujac, ze chlopak wreszcie n
          > ieodwolalnie meznieje.

Tetete..
          Ja cię proszę!!
          Bo od razu mi przychodzi na myśl scena z opowiadania Sapkowskiego "Ziarno prawdy", w którym bohater zamieniony później w bestię mężnieje przy współudziale (mocno niechętnym) kapłanki!!!

• tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.11.15, 17:18
            Oesssssu, nie pomyslalam ... przepraszam, naprawde.

Choc Igstryba w postaci dzikopotwora (BEZ niechetnego wspoludzialu kaplanki) moze nareszcie zaczalby byc interesujacy... I zdrowy. I krzepki. Nie tracac przy tym zalet umyslu i charakteru.
        • dakota77 Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.11.15, 17:19
          Ale to chyba bylaby wizja Ida? Bo jakos nie wydaje mi sie, zeby Gaba IG, wiotkego intelektualiste, uwazala za nieudanego syna.

--
          "Nick zobowiązuje: Dakota Ameryce nie przepuści;)"-by Marslo55
          • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.11.15, 18:04
            No nie wiem... kiedy Gabon mysli o przyszlosci rodziny, widzi synow (czy dzieci?) Jozwy, nie Ignasia, wydaje mie sie. I ogolne wrazenie mam takie, ze w ostatnich 2-3 tomach ona raczej usprawiedliwia /tlumaczy Ignasia niz chwali sie nim.
            Duma i zachwyt z synka to jakos tak NiN, moze jeszcze nastepny tom, potem dlugodlugo nic, a potem serdeczne mysli o Jozinku. Dla niego ma usmiech i zyczliwosc, dla Ignasia tylko (nieczesto) troske.
            Powtarzalam sobie J pod katem innych zaszlosci, wiec moge sie mylic. Moze to odautorskie i jozwowe obsmiewanie Ignasia sprawilo, ze udzielilam tego Gabonowi tez.
      • gat45 Re: "Ciotka Zgryzotka" 03.11.15, 20:03
        Nie chcę was straszyc, ale biorac pod uwagę słowotwórstwo praktykowane u Rojkow (Matalia) oraz dziedziczne siekacze, Zgryzotek to Jędruś. Czyli - ciotka to wciąż któraś z sióstr urodzonych Borejko.
        • jofier Re: "Ciotka Zgryzotka" 15.12.15, 02:44
          Na forach internetowych krytykujących Musierowicz można m.in. przeczytać, że nigdy autorka nie pokazała, co dalej dzieje się z Elką Strybą, dla której Gaba jest jakby mamą, Grześ tatą, a Ignaś bratem przyrodnim. Tak jakby nie mieli z nimi kontaktu. Może dlatego autorka pokaże, co u nich dalej się dzieje.
          Na pocżątku "Noelki "Elka była strasznie zgryźliwa i wredna, ale potem miłość do Gwiazdorka Tomcia Kowalczyka zamieniła ją w anioła. Może teraz po wielu latach małżeństwa znów się w niej odezwała ta zgryźliwa natura? Tomek był ukazany jako spokojna dusza, ale jego siostra koścista Roma też bywała zgryźliwa. Może nastoletnie dziecko Romy postrzega swoją ciotkę (w niektórych regionach Polski wujenkę) Elkę Strybę-Kowalczykową jako Ciotkę Zgryzotkę i na odwrót może nastoletnie dziecko tejże Elki i jej męża Tomcia postrzega ciocię Romę Kowalczykównę jako Ciotkę Zgryzotkę. Te dwie wyobrażam sobie pod takim pseudonimem i one obie wiekowo mogłyby już chyba mieć dzieci w wieku nastoletnim, skoro Roma była przyjaciółką Pulpy, a Tomek Kowalczyk był starszym bratem Romy, a Elka jest z pokolenia Tomka (przynajmniej nie pamiętam, aby była od Tomku przesadnie dużo młodsza lub dużo starsza).

• dakota77 Re: "Ciotka Zgryzotka" 15.12.15, 06:37
            Elka była wredna? Była egocentryczna- zresztą nie bez powodu, w końcu rodzina ja skutecznie rozpuscila- i niedojrzala, ale nie uważam, żeby wredna.

A zasadnicza sprawa jest taka, ze tytul nie może mieć nic wspólnego z czyjakolwiek zgryzliwoscia, gdyż:
            sjp.pl/zgryzota

--
            "Nick zobowiązuje: Dakota Ameryce nie przepuści;)"-by Marslo55
            • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 15.12.15, 10:03
              dakota77 napisała:

> A zasadnicza sprawa jest taka, ze tytul nie może mieć nic wspólnego z czyjakolw
              > iek zgryzliwoscia, gdyż:
              > sjp.pl/zgryzota
              >

No to ja jednak typuje Gabochlona, niestety. Przeciez to ona wiecznie jest pograzona w zgryzocie.
              Jozwa bez zarzutu, wiadomo, to moze corkami Pulpy zacznie sie nieboga zgryziona zamartwiac, nie daj boru ? Bo przeciez nie Jedrusiem - ten akurat ma rzeczywisty problem, a tym pani Strybowa programowo sie NIE zajmuje.
          • vi_san Re: "Ciotka Zgryzotka" 15.12.15, 09:33
            1. Elka nie była wredna czy zgryźliwa - Elka była egoistyczna i rozwydrzona, a to nie to samo. Tomek, i owszem, sprawił, że "wyleczyła się" z egoizmu, ale nie przemieniła w anioła!
            2. Tak w kwestii formalnej: Elka po ślubie [zakładając, że nosi dwa nazwiska to jak już Elżbieta Stryba - Kowalikowa nie Kowalczykowa, tak samo Roma to Kowalikówna de domo. Nie Kowalczykówna. Mamert, Tosia, Tomek i Roma mięli na nazwisko Kowalik, a nie Kowalczyk.
            3. Ani Elki, ani Romy nie wyobrażam sobie jako tytułowej "ciotki - zgryzotki".
            4. [i ostatnie] Mam nadzieję, że MM nie przypomni sobie trwale o Elce, żeby ją spieprzyć jak zarżnęła tępym nożem sympatycznych kiedyś Borejków.

--
            Gdyby koty wyglądały jak żaby, zdawalibyśmy sobie sprawę, jakie to paskudne, okrutne małe dranie. Styl. To pamiętają ludzie - Terry Pratchett "Pomniejsze Bóstwa"
      • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.10.17, 14:18
        szarotkaaaa napisała:

> A coś wiadomo o dacie wydania?

Ta, miała wyjść trzy dni temu...

--
        Wiedźma
        • tt-tka Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.10.17, 16:42
          Az zajrzalam na strone akapitu. Dostalam po oczach i to jak ! Boru, jakie koszmarne sa te okladki w porownaniu z pierwotnymi !
          Bella mnie zalatwila ostatecznie. A co sie zobaczylo, tego sie juz nie odzobaczy, niestety.
          • bupu Re: "Ciotka Zgryzotka" 04.10.17, 22:33
            szarotkaaaa napisała:

> Właśnie widziałam taką datę - 30 września, ale od dłuższego czasu cisza w temac
            > ie.

Gdyż, jak wiadomo, Wielkiej Autorki nie obowiązują tak przyziemne drobiazgi jak terminy.

--
            Wiedźma

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka