Dodaj do ulubionych

Jeżycjadowe czytadła

29.08.16, 08:53
Proponuję zrobić listę książek, czytanych przez bohaterów Jeżycjady. Pewnie już taki wątek kiedyś był, no to go teraz uzupełnimy. I zobaczymy, ile w tym snobizmu, a ile lekkiej literatury.
Krótko: tytuł, ew. autor w nawiasie, i kto czyta. W słupku.
Lecę z pamięci:

Wichrowe Wzgórza - Ida
Fizjognomika (Arystoteles) - Gaba
Krystyna, córka Lavransa - wszystkie baby
Przygody Sherlocka Holmesa - Ignaś
Małe kobietki - Laura
Słoneczko - Pyza
Kobieta w czasach katedr - Terpentula
Wiersze (Majakowski) - Mila
Panna z mokrą głową - Patrycja
Trzej muszkieterowie - Laura
Myśli (Seneka) - Gaba, Laura, całe ESD (znaczy się nie my, tylko oni)

Edytor zaawansowany
  • zla.m 29.08.16, 10:51
    Mila czytała kryminały - w tajemnicy przed Ignacem, serię o braciszku Cadfaelu (dość słabe zresztą, kiczowate takie i, mimo że pozornie dzieją się w średniowieczu, autor nie zadał sobie żadnego trudu, żeby spróbować przedstawić ludzi ze średniowiecza). A potem z Gabą katują tego niesławnego już Ellery'ego.

--
    Pod Londynem...
  • tt-tka 29.08.16, 16:00
    Nutria czytala "Ivanhoe" i "Idiote", a pozniej wzorowala sie na wierszach Rilkego, wiec chyba tez czytala. Te wiersze.
    Pyziakowny na ktores wakacje braly Emilke i chyba Winnetou, ale nie mam jak sprawdzic.
    Gaba cos o drzewach po angielsku.
    Ida NIE czytala literatury fachowej, bo jak chciala poczytac splawiwszy przedtem meza i dzieci, to przylazl Ignac i trzeba mu bylo okazac, jak bardzo sie go kocha. No, ale miala.
  • tt-tka 29.08.16, 16:23
    Maciek Ogorzalka czytal Stendhala i Szestowa.
  • marutax 29.08.16, 18:03
    "Ziele na kraterze" dziadek Żak
    "Królowa Margot" dziadek Żak
    "Charaktery” La Bruyere’a dziadek Żak i ojciec Tolka
    cały Camus, Corneille, Pascal i ogólnie wszystko w bibliotece - ten sam pan ;-)
    "Feynmana wykłady z fizyki" - Hajduk
    "Choroby wieku dziecięcego" i "Małe dziecko" - Cesia
    "Dzień tryfidów" - mama Żak i Tolek
    „Heroje” Kingsleya - Ignacy córkom
    mitologię Parandowskiego Ignacy sobie za młodu
    "Uczta Trymalchiona" Ignacy i Aniela
    "Emma" Aniela
    "Dziwne losy Jane Eyre" - Ida
    "Przeminęło z wiatrem" - Ida
    "Jeździec bez głowy" Nutria
    "Wesołe przygody Robin Hooda" Ida Lisieckim
    plus pozycje już wymienione

a to tylko trzy tomy...

• soova 29.08.16, 21:00
    Szyper Kowalik przyznaje się też do lektury znalezionego na półeczce Anieli "Kubusia Fatalisty".
  • vi_san 29.08.16, 22:13
    I do Hamleta! Jak przyjechał na spektakl... Tam chyba był taki dialog, acz łba na pniu za to nie położę. Jakoś pod koniec Kłamczuchy to było.

--
    Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
  • tt-tka 29.08.16, 22:34
    vi_san napisała:

> I do Hamleta! Jak przyjechał na spektakl... Tam chyba był taki dialog, acz łba
    > na pniu za to nie położę. Jakoś pod koniec Kłamczuchy to było.

Byl, a jakze. Wypozyczyl i przeczytal, a nawet udzielil corce nieglupiej wskazowki :)
  • bupu 29.08.16, 22:58
    tt-tka napisała:

> vi_san napisała:
    >
    > > I do Hamleta! Jak przyjechał na spektakl... Tam chyba był taki dialog, ac
    > z łba
    > > na pniu za to nie położę. Jakoś pod koniec Kłamczuchy to było.
    >
    > Byl, a jakze. Wypozyczyl i przeczytal, a nawet udzielil corce nieglupiej wskazo
    > wki :)

Ach te piękne czasy kiedy w Jeżywersum człowiek prosty nie oznaczał dennego prymitywa o intelekcie ameby...
    --
    Wiedźma
    To jest bez sensu! To jest kompletnie, konkretnie bez sensu!
    http://archiwumpanahyde.laa.pl/
  • vi_san 30.08.16, 08:02
    Ja bym polemizowała czy syrenko - sarenka ma wyższe IQ niż ameba. Ameba ma chociaż instynkt samozachowawczy...

--
    Rzadko ktokolwiek się zastanawia, gdzie Meduza miała węże. Owłosienie pod pachami staje się kwestią o wiele bardziej kłopotliwą, kiedy próbuje kąsać rozpylacz dezodorantu - Terry Pratchett "Muzyka Duszy"
  • zmija_w_niebieskim 29.08.16, 22:23
    "Witajcie w małpiarni" - Gabrysia
    "Godzina mądrości" - Gabrysia
    To było chyba w Dziecku Piątku, ale glowy nie dam. Nic więcej nie pamiętam.
  • zla.m 30.08.16, 19:32
    No i jeszcze "Glenn Gould" Stefana Riegera - książka słynna na forum, bo to jedna z nowości, których Borejkowie mieli kilka egzemplarzy.

--
    Zdecydowanie łatwiej zajść w ciążę i urodzić niż oddać krew. by arwena_11
  • tt-tka 30.08.16, 19:44
    "Nasza pani radosna", Igstryba.
  • tt-tka 30.08.16, 22:27
    Flobry czyta Kinga.
  • bupu 30.08.16, 23:02
    tt-tka napisała:

> Flobry czyta Kinga.

A Ignac się krzywi. I niesłusznie, bardzo niesłusznie.
    --
    Wiedźma
    To jest bez sensu! To jest kompletnie, konkretnie bez sensu!
    http://archiwumpanahyde.laa.pl/
  • tt-tka 07.09.16, 17:43
    Okrety i zegluga - Natalia
    Pozegnanie z Afryka - Pulpa
    Feynmana czytala rowniez Cesia :)
  • tt-tka 07.09.16, 18:48
    Przypiski (K. Wojtowicz) - Gabriela
  • guineapigs 07.09.16, 19:28
    Moim zdaniem słowo 'czytadło' zmieniło znaczenie. Dla mnie typowym czytadłem jest Anna Karenina i Martwe Dusze - tak kocham te ksiązki, że półrocza bez nich nie ogarnę. To są - wiem - perły literatury et cetera, ale naprawdę jak je czytam to zostawiam wszelkie analizy za sobą i po prostu upajam się akcją i opisami. Moim zdaniem to są jedne z niewielu powieści, które mozna czytać ZAWSZE. Przy jedzeniu, przed snem, w autobusie. Nie mam ich za perły literatury, ale za naprawdę fajne książki. takie o zyciu kobiety albo śmieszne. Dlaczego 'Panny z Jeża' nie zaczytują się Anną nie wiem - 'w moich czasach, Panie Dziejku' to każda panna czytała Annę, i płakala, ach jak płakała!!! I jak rozumiała, ach jak rozumiała!!!
    A Martwe Dusze to była taka odtrutka - he he he , ta Koroboczka!!! O rety, leżę i kwiczę - wiersz o gołębicy!!!!
  • jottka 07.09.16, 20:30
    Chyba nikt nie wymienił "Krótkiej historii teatru" Raszewskiego, ukochanej lektury Anieli - i nie bez powodu. A w ogóle protestuję przeciwko przypisywaniu snobizmu wyborom literackim z wczesnej Jeżycjady, w wieku nastoletnim sama z zapałem rąbałam co cięższe dzieła literacko-filozoficzne, litościwie pomińmy, co z tego rozumiałam. Ale idea słuszna:)
  • tt-tka 07.09.16, 20:48
    jottka napisała:

> Chyba nikt nie wymienił "Krótkiej historii teatru" Raszewskiego, ukochanej lekt
    > ury Anieli - i nie bez powodu.

Nie bez powodu ukochana czy nie bez powodu nikt nie wymienil ? :)

A w ogóle protestuję przeciwko przypisywaniu sno
    > bizmu wyborom literackim z wczesnej Jeżycjady

Ale chyba nie taki byl zamysl ? Po prostu zestawienie lektur, bez podtekstow
  • tt-tka 08.09.16, 12:10
    Przebudzenie (de Mello) - Tomek Kowalik
  • tt-tka 08.09.16, 20:05
    Polski mlyn (Tischner) - Ignac
  • kosheen4 08.09.16, 21:37
    Gorączka romantyczna Marii Jsnion, ulubiona lektura podróżna Natalii w NiN

--
    Wrzucony papier zapycha pisuar, zachodni wiatr spienione goni fale.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka