Dodaj do ulubionych

OT: Elżbieta Helman

12.05.19, 09:10
...czyli Ida z filmu ESD.
Tak się teraz zastanawiam, bo na witrynie film polski ma oczywiście swoją stronę (jak prawie każdy, kto się przewinął przez filmografię). I oto w śród ról jest rola w więziennym filmie Nadzór W. Saniewskiego, określona jako "sześcioletnia Kasia, córka Klary".
Są też zdjęcia z filmowymi rodzicami (E. Błaszczyk i A. Ferency) - na zdjęciach widzimy mała dziewczynkę.
Film był wyprodukowany w 1983 r., premierę miał w 1985 (to i tak nieźle, wiele filmów trudnych trafiało na półki). Kręcono go, gdzieś tak pewnie w latach 1918-1982.
Film ESD wyprodukowano w 1986 r.
Nie wiadomo kiedy E. Helman się urodziła. Ale jeśli przyjmiemy, że w 1981 lub 1982 grała sześciolatkę, to nijak nie wychodzi jako nastolatka 4 lata później.
Z kolei w Krótkim filmie o zabijaniu i jego telewizyjnym odpowiedniku Dekalog Pięć K. Kieślowskiego grała "Beatkę, pracownicę sklepu spożywczego". Ten film widziałem w całości tylko raz, ale z całą pewnością była to osoba dorosła, no powiedzmy młodociana.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to że Ida Borejko z ESD i sześciolatka z Nadzoru to dwie różne osoby. Ale przecież twórcy witryny oparli się na "liście płac" a nazwisko było w napisach końcowych.
Także w sumie zagadka.
Edytor zaawansowany
  • rosa-huberman 12.05.19, 10:11
    Przypuszczam, że błędnie podano dane aktorki. ESD powstało dokładnie 1986 roku. Wtedy się urodziłam. Pamiętam dokładnie, że mój tata mi o tym powiedział przed pierwszym oglądaniem. Czyli od akcji Nadzoru minęły trzy lata, wtedy emitowano. Oczywiście bywa, że mylą podpisał, ale Helman w wygląda nastoletnio w adaptacji prozy Musierowicz, raczej nie na kogoś, kto stosunkowo niedawno grał sześciolatkę. Wprawdzie znam przypadek, kiedy zupełnie dorosła osoba grała dziecko; www.filmweb.pl/film/Kuku%C5%82ka+w+ciemnym+lesie-1984-35947/discussion/polecam,1807614. To jednak zupełnie co innego. Alkeksandra Woźniak urodzona 1975 roku w jednym z teatrów telewizji na początku lat 90 też dostała rolę piętnastolatki, ale ona była zaledwie dwa lata starsza.
  • piotr7777 12.05.19, 11:29
    No, ostatnio był film Koterskiego gdzie w ogóle dorośli aktorzy grają dzieci. Ale taka było konwencja.
    A faktycznie witryna nie jest nieomylna.
    Pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.