Dodaj do ulubionych

Może warto przeczytac lub ..się zastanowic? (100+)

08.07.19, 07:44
Nie wiem czemu Warum jakoautorka watku nie otworzyla nowego, - kontynuacji poprzedniej
setki wpisow. "Wyreczam Ja" z przyczyn praktycznych bo powyzej 100-ki wpisow (mnie) sie zle czyta (te najnowsze).
Nic tu nie chce zmieniac wiec powoluje sie na motto Autorki:
".........Prasowka sama sie nie zachowa, tyle sie dzieje...."
Edytor zaawansowany
 • haha30 08.07.19, 11:44
  Europejscy posłowie PiS z pomoca krzywoustego premiera "wybrali" (praktycznie) nowe Wladze Unii Europejskiej, w tym
  Ursule Gertrud von der Leyen jako "szefowa".
  Bedzie "lepsza" (?) by tolerować machlojki PiS-u ( z prawodawstwem i ustrojem Polski - członka Unii) niz inny kandydat
  (F. Timmermans) ktory "podpadl" przygłupom z PiSu bo.... nie chciał byc "głupszy" choc o "to" juz naprawdę trudno smile.
  Osiagnieto niebywały "sukces" prawie jak pamiętne 27:1 owczesnej premier Szydło w "przetargach" z Unia.
  Od m/w tygodnia dyskusjom "speców" (szczególnie od PiS-polityki) nie ma konca: kim jest kandydatka (praktycznie juz "szefowa" Unii), tak goraco popierana przez PiS-kretaczy i jaki to uzyskali "sukces".
  Nikt specjalnie Jej nie zna wiec w dzisiejszej (Internetowej) Gazecie filmik "Nowa szefowa KE - od szybkiego sukcesu do kontrowersji" stara sie przybliżyć Jej sylwetke.

  Ponieważ "kiedys" (przed kilku laty) sam dokonałem wpisu (na tym forum) wspominając Pania von der Leyen (gdy została członkiem niemieckiego Rzadu ), co prawda w innym kontekście, bardziej "rozrywkowym" (ma 7-mioro dzieci i......figure Claudii Schieffer, doktorat z medycyny i chce zajmować sie politykasmile ), ale dzisiaj wcale sie nie dziwie iz zrobiła "taka" kariere.
  Kazdy Umie czytac, wiec: de.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
  Dla przyglupow-politykierow z PiS-u taki życiorys to (bylo by) "marzenie",- szkoda (dla nas) , ze nieosiagalne.

  Kilka(dziesiat) lat przemieszkałem w Niemczech wiec tamtejsza polityka (i jej skutki) była dla mnie codziennością jak teraz, - polska.
  Tam, hmmm.... nie da rady "żyć (mieszkac, pracować, załatwiać codzienne sprawy itd.)" i twierdzic iz "polityka mnie nie interesuje" bo jej wpływ na tamtejsza codzienność jest na pewno nie mniejszy jak u nas.
  Niemcy, jako społeczeństwo, z powodu (dobrych!) historycznych doświadczeń, "nie umieli" dac sobie rady z systemem demokratycznego "porzadku" (Weimarer Republik: de.wikipedia.org/wiki/Weimarer_Republik) i poddali sie "łatwiźnie" populistycznych haseł i dokonan Narodowych Socjalistow, za co przyszlo Im (i nam!) gorzko zapłacić, ale druga "lekcje" juz odrobili (!), stajac sie Państwem DEMOKRATYCZNYM az "do bólu" ale z niezłomnymi zasadami bo wiedza "juz" jaka cene trzeba za odstępstwa "zapłacić".
  Dzieci "elit" takiego Panstwa to wlasnie tacy jak Ursula von der Leyen i dobrze miec tego swiadomosc słuchając glupot wypowiadanych przez prymitywów z PiS-polityki komentujących zdarzenia nie na podstawie wlasnej (he, he) "wiedzy"
  i doświadczeń tylko "przekazu dnia" z Nowogrodzkiej (PiS "centrala") wyłącznie na potrzeby siedzących (tam) "przy korycie" nie wiele mądrzejszych "przywódców".

  Ursula von der Leyen "pasuje" do tego towarzystwa jak "piesc do oka"smile ale właściwie - "kim Ona jest"?:
  Corka wybitnego polityka CDU Ernsta Albrechta, przez 15 lat (1976-1990) premiera rzadu Dolnej Saksonii.
  Urodzona (i Szkola Podstawowa) w Belgii (Kraj trzech języków urzędowych!), studia w Anglii (archeologia) i Niemczech (ekonomia i medycyna), kilkuletnie zamieszkiwanie w USA (maz, prof.medycyny, byt zatrudniony na Uniwersytecie Standford - California) - no to chyba nie "dziwne", ze Pani von der Leyen posługuje sie (biegle) kilkoma jezykami ?.
  Juz Jej ojciec studiowal (m.in.) w USA wiec wszechstronne wykształcenie to "norma" w tej rodzinie a u Niej ukoronowane dyplomem doktora medycyny,
  Wychowana w dużej rodzinie - ma pieciu braci (i kazdy został "kims") wiec raczej "nie dziwota", ze posiada wlasna duza rodzine
  (7-mioro dzieci).
  Pochodzi z zamożnej rodziny (ale ta zasobność nie "z polityki"!) zarówno matka i ojciec wywodzą sie z bogatych rodzin przedsiębiorców (matka z b.zamoznej) a sama Ursula von der Leyen, po ojcu, objela duza posiadlosc ziemska w Dolnej Saksonii gdzie mieszka i jest pracodawca sporej grupy zatrudnionych tam pracownikow.
  Jej hobby to jeździectwo wiec utrzymuje (w majatku) stajnie wierzchowców, wyłącznie dla przyjemności ich dosiadania
  (i obliguje do "pilnowania" wagi ciala smile ).
  Jest miłośniczka muzyki (Jej stryj - wybitny dyrygent) a nawet (z bracmi) nagrała plyte zbioru piesni Schubert_a z ktorej dochod
  przeznaczyli na cele charytatywne.
  Jest (jak cala Rodzina) osoba wierząca i pratykujaca, - wyznania ewangelicko-luterańskiego. Tylko, hm..... od rzymskiego katolicyzmu dzieli ja "przepaść" a od polskiej wersji "katolicyzmu" (Rydzyk & CO) to juz .... "kosmos" smile.
  Sam bylem pracownikiem (przez 25 lat) firmy ktorej właścicielem (i jednoczesnie Szefem) byl praktykujacy luteranin - wiem o czym pisze smile.

  Ursula von der Leyen była ministrem 3-ch resortów w rzadzie kanclerz Merkel.
  - Zdrowia i rodziny - krytykowana (jak wszyscy Jej poprzednicy) ale hmm.... kompetencji to (raczej) trudno Jej odmowic (dr.medycyny, 7-ka dzieci i zawsze ten sam - małżonek!).
  Wprowadzone (przez Nia) zmiany to.... urlop wychowawczy dla OJCOW (by matki mogły powrócić do kariery zawodowej, jeżeli "chca", w miare szybko po urlopie macierzyńskim) i instytucji zupełnie nie znanej w zach.Niemczech: ZLOBKOW (tam gdzie ojcowie nie moga lub nie chca zając sie małymi dziecmi).
  Reforma "Dodatku na dzieci" (Kindergeld) wspierająca finansowo rodziny wielodzietne.
  Zaostrzenie przepisów dot. ochrony dzieci przed używkami (alkohol, narkotyki, papierosy), brutalnymi grami komputerowymi
  i pornografia.
  Akceptacja malzenstw jednopłciowych.

  - minister Pracy i spraw Socjalnych
  Zmiany: Reforma zasiłku dla bezrobotnych = "zachęta" do podjęcia pracy dla "wieloletnich" bezrobotnych w formie noweli Arbeitlozengeld II (obniżająca zasilek do poziomu m/w minimum socjalnego dla "niechętnych" do podjęcia pracy).
  JOB-Center (prywatne firmy posrednictra pracy) zastępujące Wydziały Zatrudnienia (Arbeitsamt_y).

  - Minister Obrony - faktycznie tu mocno krytykowana ale, hmmm.... wszyscy Jej poprzednicy - tez!, ale Ona jest najdłużej trwającym ministrem tego resortu przez caly czas istnienia RFN !
  Z doświadczenia (wlasnego): wszystkim "opowiadaczom", szczególnie z PiS-u piep..... GLUPOTY o tym jak to niemiecka Armia jest w "tragicznym" stanie i znajduje sie w totalnym "kryzysie" i jest niesamowicie niedoinwestowana, a nasza to "ho, ho"!
  - szczególnie po zakupach (kilku) samolotów w USA (i to jeszcze na "papierze") i powstania "fortu Trump" - polecam ...... przestanie opowiadania PIERDOL bo (jak by co) skonczy sie (na 100%) tak samo jak w popularyzowanej przez wladze Sanacji
  piesni:
  ".... nie oddamy Niemcom NIC
  bo na czele Armii stoi Śmigły - Rydz"
  Gdzie (i jak) spier..... ten "wodz" pewnie wie niejaki Macierewicz - "wybitny" PiS-minister "obrony" i zdradzi nastepcy - Blaszczakowi (rownie "wybitny" tylko mniejszy pajac).

  No to juz mamy nowa "pro-PiS-owska" Szefowa Unii, moim zdaniem swietny kandydat i na pewno nie ja sie bede czul "zawiedziony" smile

  pozdr.,-


 • jan.kran 08.07.19, 13:15
  Bardzo ciekawy komentarz.Ja Ursulę kojarzę ale jestem mentalnie jedną nogą w DE mimo że od lat tam nie mieszkamsmile
 • haha30 08.07.19, 20:59
  Ula,-
  Irytuje mnie, ze Polacy NIC (lub prawie nic) nie wiedza o naszych Sąsiadach - wszystkich(!) a szczególnie - Niemcach.
  Jeżeli juz to... czysta PROPAGANDA wykorzystywana przez polityczne mety które (akurat) sa "przy korycie".
  Politycznych "przyjaciół" szukamy (he,he) na Wegrzech, Gruzji i na ....Balkanach gdzie (historycznie uzasadnione) nawet potęgi Światowe "łamały sobie zęby" (politycznie).
  Wzorce religijne polskiego KK, ze wszelkimi dewiacjami typowymi dla tego kościoła, tak zdominowały nasze społeczeństwo, ze (juz) nie wazna jest "wiara" (jej przymioty i cele) tylko: hucpa, lekcje religii (w Szkolach), komunie dzieci i sluby w wystawnych wnętrzach koscielnych i..... KASA (dla "sukienkowych").
  Dla polskiego "katolika" wręcz niewyobrażalna jest postawowa mentalna zasada zycia i postepowania luteranina - majatek (jak go masz!) sluzyc ma nie na "pokaz" tylko osiągnięciu życiowych celow: wykształcenia, wychowania dzieci, samodoskonalenia i pracy oraz wspomaganiu celow charytatywnych. Samemu: do ROBOTY i to czym ciężej/dłużej - tym lepiej!.Asceza (bez pokazowej przesady!) a nie "hucpa" jest celem! - nigdy odwrotnie. Ewangelicki luteranizm to nie jest "wesoła" religia jak rzymski-katolicyzm a kościoły?: zadem barok (czy nie daj Bog rokoko): surowy krzyz i "gole" sciany smile
  Pracowalem w firmie luteranina i (jasne) mialem sporo uwag, ale nigdy zastrzeżeń do Jego uczciwości czy firmowej "praworządności".
  Polowa (wierzących) Niemcow jest taka bo m/w polowa to ewangelicy.
  Polski efekt propagandzistow: Niemcy to rozpusta, rozwiazlosc i (co drugi) to: muzułmanin modlący sie w meczecie a gwałty, rozbój, bezprawie i niesprawiedliwość to "codzienność".
  Mieszkalas tam, jak ja: polowe zycia to wiesz jaka jest PRAWDA, nawet w katolickim (do cna) Bayern.

  pozdr.,-
 • jan.kran 09.07.19, 10:02
  Mieszkałam w DE tylko 12 lat ale obracałam sie wyłącznie wśród Niemców a moja córka mieszka tam większość życia ,tak że mam cały czas kontakt.Ciekawe że to co piszesz o wiedzy Polaków na temat Niemiec można przełożyć jeden do jednego na ich stosunek i wiedzę o Norwegii.O ile jeszcze jak chodzi o Polaków w Polsce można to zrozumieć to nie usprawiedliwia niewiedzy i uprzedzeń postawa większości norweskiej Polonii.Długo by o tym pisać ale generalnie wielu Polaków mieszka tu wiele lat, żyją w polskim getcie ,nie znają języka i krytykują wszystko co norweskie.I oczywiście uważają że to kalifatsmile Religia protestancka ,oficjalna religia Norwegii wywarła ogromny pozytywny wpływ na to kim są Norwegowie.Mam podobne odczucia na ten temat jak Ty pisząc o niemieckim luteraniźmie.
 • warum 20.07.19, 20:51
  Religia i polityka to wyjatkowo zapalne tematy, ktore co do istoty, mialy sluzyc pokojowi i rozwiazywaniu problemow Alee.... wlasnie jestem po dzisiejszej prasowce papierowej GW to zacytuje /recznie/ wybrane fragmenty.
  Bo, z mojej perspektywy / starszenstwa wiekowego / powialo optymizmem, chociaz to bardzo wzgledne i naduzywane slowo.

  Wywiad z Carola Racckete, kapitan statku "Sea-Watch-3", rozmawial: Fabio Tonacci, a tlum. Sd df.
  Calosc tu :
  www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,25009185,carola-rackete-kapitanka-ratujaca-uchodzcow-salviniego-bym.html?disableRedirects=true
  Cyt.
  "… Powoli uswiadamiam sobie istotę tego, co zrobiliśmy z „Sea-Watsch 3”.
  A co zrobiliście?
  - Obaliliśmy mur.
  Mur zbudowany na morzu przez dekret Salwviniego w sprawie bezpieczeństwa (.., ozn. Zakaz przyjmowania przez Wlochy uchodźców).
  Czasami potrzebne sa akty obywatelskiego nieposłuszeństwa, żeby potwierdzic,ze istnieje cos takiego jak prawa człowieka, i podważyć prawo, którego przyjecie było pomylka.
  W Niemczech mielismy mroczne okresy, kiedy ludzie przestrzegali praw, które nie były dobre.
  Sam fakt, ze cos jest prawem, nie oznacza,ze to dobre prawo. "
  .....
  " Stalas się symbolem?
  - Tak , czuje to. Widziałam już wszedzie swoje zdjęcia, graffiti. Ale nie czuje się bohaterka.
  Mam nadzieje,ze to co zrobiłam, będzie dobrym przykładem dla mojego pokolenia.
  Nie musimy siedzieć bezczynnie, nie jestesmy zmuszeni do akceptowania wszystkiego obojętnie.
  Możemy wstac, możemy cos zrobic, uzyc naszego umysłu i odwagi.
  Jeśli napotykamy problemy, to robmy cos konkretnego, żeby je rozwiązać. "
  ....
  " Interesujesz się polityka?
  - Każdy powinien, bo polityka ma wpływ na nasze Zycie.
  Martwi mnie sposób, w jaki przemawia Salvini, zaczynając od opinii, które glosi, a które sa niezgodne z prawami człowieka.
  To jest niebezpieczne, ale taka jest cala radykalna prawica, poczawszy od angielskiej UKIP Az do niemieckiej AfD."
  ....
  " Wpuściłabyś wloskiego ministra na poklad „Sea-Watch”? Może zmienilby o was zdanie?
  - Nie możemy.

  Dlaczego?
  - Mamy bardzo surowa zasade: zadnych rasistow na pokladzie."

  Koniec cytatow.
  To kolejna jaskolka? Moze nie docenam odwagi i samodzielnosci myslenia wspolczesnej mlodziezy ? Mam nadzieje.
  Chociaz, patrzac na skutecznosc z jaka prezes zabezpieczyl /sobie/ wladze, przed zakusami "nieprzynaleznej demokracji", obawiam sie, ze odzyskanie wolnosci zajmie pokoleniesad no coz, zyjemy w wyjatkowym czasie. Tego nie dalo sie przewidziecsad


 • warum 21.07.19, 13:08
  A tu reakcja "komentatorow" na w/w artykul.
  www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,25009185,carola-rackete-kapitanka-ratujaca-uchodzcow-salviniego-bym.html#s=BoxOpImg3

  Widac,ze czytelnicy GW papierowej i portalowej to zupelnie inne swiaty.
  No i, ze wybory blisko.
  Dokonczylam prasowke papierowa i zakoncze tu;
  Dla refleksyjnych :
  wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25010507,prof-skarzynska-donguralesko-przelozyl-snydera-na-rap-a-opozycja.html
  " Prof. Skarżyńska: DonGURALesko przełożył Snydera na rap, a opozycja nie umie zrobić kilku fajnych memów
  Krystyna Skarżyńska"
  20 lipca 2019 | 05:56
  Krytyczne ale rzeczowe i w sumie praktyczne / do wykorzystania!/ uwagi.
  No i ten b .wyrazny obrazek autorki - / jestem fanka infografiki/
  "Elektorat Pis rozni sie od wyborcow calej opozycji wizja dobrego panstwa i spoleczenstwa.
  Pozycja Pis / na bad./- oznacza akceptacje orientacji komunitarnej /wspolnotowej/ i odrzucenie liberalnej.
  Pod wzgledem tych orientacji zwolennicy calej opozycji sa blisko siebie, a daleko od wyborcow Pis".
  ciach.

  Dla haslowych:
  cyt.
  " Masz myśleć, że w jesiennym starciu udział biorą tak naprawdę dwa wielkie bloki polityczne: po jednej stronie jest PiS, po drugiej – LGBT.
  ...
  Media prawe i sprawiedliwe wykorzystują w ostatnich tygodniach każdą okazję, by nikt nie miał wątpliwości, z jak potężnymi „tęczowymi siłami” Polska toczy walkę."
  ...
  " PiS stworzył nową wielką partię LGBT. Chce, by jesienią wybór był prosty: Polska albo "pedały i lesby""
  Calosct tutaj:
  wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25010535,pis-stworzyl-nowa-wielka-partie-lgbt-chce-by-jesienia-wybor.html#s=BoxWyboImg3:undefined

  To sie dziej naprawdesad ten statek tonie.
 • warum 21.07.19, 13:58
  Ale zeby nie bylo tak katastrofalnie na koniec / bo koniec jest zawsze/
  Wywiad na WP p. Heleny Łygas z p.Julia Kołodko, + reklama ksiazkismile innego autora, no i bloga / skoro i ja tam weszlam/.

  "Julia Kołodko - doktorantka Warwick Business School, stypendystka brytyjskiego Economic and Social Research Council oraz współzałożycielką start-upu łączącego crowdsourcing z naukami behawioralnymi w celu rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego, pracuje jako doradczyni w obszarach ekonomii behawioralnej, decyzji konsumenckich i marketingu strategicznego. Przed rozpoczęciem pracy naukowej, pracowała przez 10 lat w marketingu w Polsce i we Włoszech, w sektorach telekomunikacyjnym, bankowym i mediowym.
  Prowadzi bloga poświęconego ekonomii behawioralnej.

  kobieta.wp.pl/kiedy-oplaca-sie-byc-kopia-natalii-siwiec-i-dlaczego-nikt-nie-kupuje-tanich-mikserow-wyjasnia-psycholozka-behawioralna-6269458413574273a

  Cyt.
  "Szukając motywacji lepiej się karać czy nagradzać?

  Dobre pytanie. Tutaj dochodzimy do kolejnej pułapki myślenia – awersji do straty.
  Jeśli zgubię 100 złotych, to bardziej mniej to zaboli, niż bym się cieszyła, gdybym znalazła 100 złotych.

  Skoro wiemy, że nagroda działa na nas umiarkowanie, możemy pokombinować ze stratą.

  Ten mechanizm wykorzystuje prężnie działająca strona stickk.com, założona przez jednego z ekonomistów behawioralnych, która służy do motywowania prokrastynatorów." /- kolejne madrze brzmiace slowo, i okreslenie na kiedys potoczne lenistwo?, brak zdecydowania?/
  ...
  "Ekonomia behawioralna wyróżnia ponad 160 błędów poznawczych, potocznie zwanych pułapkami myślenia.
  To nieracjonalne modele ludzkich zachowań.
  Jeśli poznamy chociaż kilka z nich, będziemy mniej podatni na podejmowanie decyzji będących dziełem przypadku czy impulsu. "
  ciach.
  Do tej pory behawioralny - to mnie sie kojarzyl trener dla psa, ale teraz przyznaje racje, ze i ja jestem podatna / szczegolnie jak z 2 opcji , okazuje sie,ze mam do wybrania 3./ Tzw. mniejsza stratesad/ ale wszystko i tak jest do czasu, bo na szczescie sa takie "poradniki" uswiadamiajace, i pokazujace jak latwo manipulowac ludzmi.
  Bo jednak lepiej wiedziec, niz nie wiedziec. I przetrawic.
  Cyt.
  ..."Ekonomia behawioralna pokazuje prawidłowości sprawdzające się na dużych grupach ludzi, nie prawdy objawione o każdym z nas. "
  Cyt.
  " Wszyscy wpadamy w pułapki myślenia, choć nie wszyscy w te same.
  Zawsze znajdzie się jakiś wyjątek od reguły.
  Nie zmienia to faktu, że każdy z nas ma tendencję do uważania, że błędy poznawcze go nie dotyczą.
  Żeby było śmiesznie, to też zostało opisane przez pułapki myślenia."
  ciach.
  No i juz mniej mrocznie? bo zawsze jest jakies inne rozwiazanie i kazdy koniec to poczatek / wg optymistow/ Smacznego obiadu Ulubiencysmile
 • warum 28.07.19, 23:05
  Dziekuje PopayE, za link i zdjecie, ktore, mimo wszystko napawa mnie nadzieja. W temcie Polska B.
  Moze mlodzi sie obudza z tego komputerowego letaru p/t. "jest dobrze, wiec o co /im!starym/ kaman?",
  i rusza tylki na wybory. To tylko 1xna 4l. ale trzeba naprawde "drgnac". Klikanie nie wystarczy.
  Nie chcialam mieszac watkow, wiec wkleje tutaj wywiad z Kora.
  www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/kora-jackowska-cale-zycie-walcze-wywiad/t39sfj8
  Cyt.
  ... " Ludzie potwornie boją się innego i Kaczyński to wyczuł. Nie musiał nawet dawać tego 500.
  Wystarczyłoby, żeby lepiej straszył uchodźcami. A on jeszcze dał kasę na dzieci.
  To tak jakby dać lody i jeszcze bitą śmietanę. No, któż by się nie skusił?"
  ...
  " W pakiecie był jeszcze prawdziwy patriotyzm i wstawanie z kolan.
  – Gdyby duma miała takie znaczenie, to wszyscy jechaliby na niej do zwycięstwa. I lecieliby na te filmy, na które nikt nie chodzi, i oglądaliby tę telewizję, której nikt nie ogląda.
  Wygrała, nie tylko zresztą w Polsce, ksenofobia.
  Wystarczyło zamknięcie granic przed emigrantami i jeszcze coś, o czym Platforma zupełnie zapomniała.

  Co?
  – Energia. Polityk musi mieć energię.
  Podobnie jak artysta na scenie. Energia to jest to, co porywa tłumy – może być cyniczna i szalona, jak u Trumpa czy Kaczyńskiego, ale to działa na ludzi. "...
  ciach.
  Cyt..."Skoro jedną drużyną jest dziś PiS, a opozycji brak, to kto jest drugą?
  – Społeczeństwo.
  Ta część, która nie zgadza się z PiS.
  I przede wszystkim kobiety, ich siła, determinacja, wściekłość i wrzask.
  I wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  To jest milion młodych ludzi, którzy uczą się dobra ponad podziałami i kiedyś dorosną do wieku wyborczego.
  Nie ma się co łudzić, że stanie się cud.
  Kaczyński sam z siebie nie cofnie się ani na krok, a jeśli będzie podążał do przodu w takim tempie jak teraz, to będziemy musieli pogodzić się z faktem, że prezes PiS wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię."
  ciach. • warum 30.07.19, 07:00
  Z tym Kopernikiem to chyba zbyt daleko idaca przenosnia, ale, ze to postac "kultowa" , nie watpie / od kultu jednostki /. Ciekawe ile lat bedzie musialo uplynac, by ktos sie odwazyl stworzyc gre on-line?
  bez "r".
  cyt.
  " Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzegło ogromny potencjał w branży gier i planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów "gier kulturowych". ciach
  Cyt.
  " Uzyskanie statusu gry kulturowej zależeć będzie od spełnienia szeregu kryteriów.
  Test będzie brał pod uwagę takie elementy jak miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach czy wykorzystanie oryginalnego IP.

  Zweryfikowane zostaną także wykorzystanie elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego."
  ciach.
  calosc tu :
  Źródło: www.gry-online.pl/

  Ministerstwa za tych rzadow przescigaja sie w obiecywaniu "pieniedzy" i reklamie "Tylko my! damy ci! za twoje wlasne pieniadze", ale tylko jeden minister przyznal sie ze grywania z wnukiemsmile
  Moze teraz sie spopularyzuje ten "resort", szczegolnie jak kazdy bedzie mogl dostac nagrode w postaci zwolnienia z podatku? Czyzby Grunwald do n! sie przejadl? czy moze zbyt duzo kosztuje uczestnikow, a na dodatek- co to za walka , jak wynik z gory znany? I wiadomo, kto ma/ musi/ wygrac? nuda , po prostu.
  Pozdrawiam Ulubiency, nie dajmy sie wpedzic z powrotem do ziemianeksad / wiem, wiem, nie kady stamtad pochodzi, ale i nie kazdemu dano "wille na Zoliborzusad/
  Nikt nas nie atakuje, i nie zamierza- to wymysl tych, ktorzy chca nas do nich zapedzic, by zyskac miano "obroncy". Samozwanczego, poki co.
 • haha30 30.07.19, 15:49
  Podziwiam Ciebie Warum,- ho, ho! smile
  Ze Ty, bez urazy ale Dama w wieku hmmm.... nie-"nastoletnim" interesujesz sie (a moze i grasz!) w gry strategiczne,- wow! - kapelusz "z głowy" smile.
  Juz myślałem, ze tylko moja małżonka ma takie "przegięcie" (Jej najbliższy przyjaciel, do tego "lozkowy" to
  i-Pad, zawsze najnowszy typ, gdzie wnukowie 16/21 instaluja Jej niesamowita porcje gier, pewnie ze nie "strzelanek" czy jakichkolwiek z "mordobiciem" ale: od karcianych pasjansów po Snake, Tetris, MyFreeZOO, MyFarm, Skrable itp.).
  Do tego (internetowa) Telewizje i Babcia, obojetnie gdzie (w Europie) jest, jak nie moze (lub nie chce) spac
  ma rozrywki "bez konca" smile.
  Juz doszła tak "daleko" iz doskonale by sobie dawała rade (i daje!) bez meza, ale na pewno nie bez i-Pad_a,-
  mogę sie spokojnie z tego Swiata "zbierac" smile.
  Jak słyszę czy czytam jakie to (ponoc) "problemy" maja emeryci z korzystaniem z Internetu i widze swoja zone ktora domowa ksiegowosc, zakupy i kontakty z bankami (kilkoma) robi zawsze on-line, do tego doskonale daje sobie rade w wyszukiwaniu zdjęć czy dokumentów w (rodzinnej) "chmurze" danych to sobie mysle iz takie "problemy" to moga miec emeryci ale nie emerytki smile.

  pozdr.,-
 • warum 30.07.19, 19:24
  Nie, przeceniasz mniesmile Nie mam ciagat do "nalogow", a gry wciagaja. No i nie wierze w zycie pozagrobowe / ze ma sie po kilka zyc, i wystarczy sie otrzepac /. Ale uwazam, ze "samoobsluga" jaka daje internet jest tak potrzebna, ze warto byc w miare na biezaco / a razej probowac nadazac.../
  Animacje komp. sa juz tak dopracowane, ze prawdziwy film robi sie zbyt zwyczajny.
  I tylko wszystko lacza ludzie / bohaterowie/, bo ilez mozna zyc fantasy?smile
  Kiedys kazdy dorosnie , i potknie sie o proze zycia.
  Ale symulatory / jakie ja pamietam jeszcze z czasow dzojstikow/ np do nauki - sa swietne. Czy to do jazdy autem, czy do obslugi bardziej skomplikowanych urzadzen, czy chocby do zwiedzania / turystycznego, ale zza biurkasad/
  A tzw. "strategie" w grach, hmmmm.... wg mnie to ideologia , jak kazda. Marketingowo kazda strategicznosc w opisie daje +. Bo kazdy gracz chcialby byc tym najsprytniejszym "wodzem"smile))
  I wykiwac /albo i wytepic/ konkurencje.
  Ale to interlacza w czasie rzeczywistym sa wg mnie najlepsze. Bo dopiero taka prawdziwa / przypadkowa/ mieszanka uzytkownikow , wyzwala kreatywnosc. A nie utarte schematy, nawet opanowane do perfekcji.
  A swoja droga, latwo teraz o manipulacje - poczawszy od "dramatycznych" apeli pubicznych ekspertow / ostrzezen / ze fotki dane w jakiejs aplikacji w telefonie , sluzacej do "postarzania" ludzi, to grozna zabawa/ i RODO sie ma upomniec o swoje, oczywiscie w trosce o nas, nieswiadome i naiwne siroty/ az po przypisywanie slow na YT postaciom z filmow, ktore nijak maja sie do ich pogladow, i ta cala reszta wszelkich naduzyc jakie moga nas spotkac w zwiazku z korzystaniem z internetu.
  Ale " grozne" to bywa dla obu stron. Np. dzis przy okazji jakiejs kryminalnej informacji / dot. obcokrajowcow /, na 1. stronie gw/ tej jedynie waznej stronie bo od poczatku do konca tylko 1./ ilustracja bylo zdjecie chyba troche "przekombinowane"/ wyciagniete z bazy na kazdy temat - komputera?smile/ i........... dociekiwi czytacze to nie tylko wychwycili ale wrecz wypunktowali ,co- skad "pochodzi"?smile /mimo, ze gros "dyskutantow" komentowal zgodnie ze wskazowkami na dzis/.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25041371,berlin-w-dzielnicy-tempelhof-zamordowano-25-letnia-polke-jej.html#opinions
  Ps. zwrocilam uwage na to , bo mnie cos trafia jak stale widze informacje o wypadku samochodowym i "redaktorzy" wciaz wklejaja te same fotki, czasem nawet abstrahujac od pory roku / a wystaczyloby miec chociaz 4 szt na kazda; zadnym tlumaczeniem w obecnych czasach jest podpis "zdjecie pogladowe", bo mowie tu o standardowej fotce ze znakiem "uwaga inne niebezpieczenstwo!"/ ; wyjatkowo mnie to drazni , bo "dziennikarze" traktuja nas , internautow, jak pelikany, co lykna wszystko, jak leci.

  A czlowiek , to jednak wybredna sztukasmile))
 • warum 30.07.19, 20:13
  Rodo po to wymyslono, zeby szaraczkow trzymac za twarz. A wladze chronic przed wscibstwem dziennikarzy
  I biednym suwerenem. / biednym- bo zostanie mu tylko pisi "przekaz dnia"/
  cyt.
  " Sejm nie ujawni tajemnicy. Pojawił się człowiek PiS i wydał "nieracjonalny" zakaz"
  wiadomosci.wp.pl/sejm-nie-ujawni-tajemnicy-pojawil-sie-czlowiek-pis-i-wydal-nieracjonalny-zakaz-6408097066645121a
  cyt.:
  .. " Nadszedł 30 lipca - do tego dnia Sejm miał udostępnić listy poparcia kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów-członków Rady przez Sejm.
  W ten sposób wykonałby prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  Tak się jednak nie stanie, tajemniczych nazwisk nie poznamy, bo prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał zakaz ich ujawnienia.

  Chce najpierw zbadać zgodność z RODO procedury udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS.
  A Kancelaria Sejmu zamierza zaczekać, aż prezes UODO wyda ostateczną decyzję w sprawie.

  Ewa Kulesza, były generalny inspektor ochrony danych osobowych, mówi nam wprost:
  - Postanowienie prezesa UODO jest moim zdaniem, tak jak i innych prawników, pozbawione podstaw prawnych i racjonalności."
  ...
  " Kulesza nie tylko nie widzi powodu, by Sejm zachował tajemnicę, ale też, by rozpatrywał ją inny organ, skoro wyrok NSA jest prawomocny.

  - Nie widzę żadnej podstawy wydania jakiegokolwiek postanowienia ani prowadzenia postępowania administracyjnego w tej sprawie przez prezesa UODO.

  Mamy prawomocny wyrok sądu administracyjnego.

  Prezes Urzędu mógłby ją analizować, gdyby było to pierwsze działanie organu ws. dostępu do danych osobowych - w tym przypadku danych osób, które poparły kandydatów do KRS.
  Ale nawet w takiej sytuacji od decyzji prezesa UODO przysługuje skarga do sądu administracyjnego, czyli ostatecznie i tak sąd administracyjny rozstrzyga o udostępnieniu bądź nieudostępnieniu list.
  Ta sprawa jest zakończona - zaznacza Kulesza."
  ciach. • warum 02.08.19, 07:26
  " Prof. Leszczyński: Opowieść o Powstaniu Warszawskim, które było prawie zwycięstwem, to stawianie historii na głowie"

  www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25050597,prof-leszczynski-opowiesc-o-powstaniu-warszawskim-ktore-bylo.html#s=BoxOpImg4
  Cyt.
  ... W tym kontekście Agata Kowalska, prowadząca "Analizy" TOK FM, przypomniała słowa prezydenta Andrzeja Dudy z środy.
  - Tutaj stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę (...)
  Dziś, tutaj, na tym placu, cztery pokolenia Polaków śpiewają "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie".
  To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (...) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest – mówił prezydent przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego." ciach.

  cyt.
  .." Prof. Leszczyński mówił, że celów takich wypowiedzi, może być kilka.
  - To w pewnym sensie gloryfikacja czynu zbrojnego w pamięci narodowej.
  Tyle, że jest o manipulacja pamięcią historyczną.
  Powstanie zostało przegrane, a niepodległość odzyskaliśmy dzięki porozumieniu politycznemu w 1989 roku, a nie czynem zbrojnym – ocenił ekspert i dodał: Opowieść o Powstaniu Warszawskim, które było prawie zwycięstwem, to stawianie historii na głowie.

  Zdaniem prof. Leszczyńskiego politycy prawicy mijają się z prawdą historyczną.
  - Pokazuje się, że wzorem prawdziwej patriotycznej postawy jest wykrwawianie się na barykadzie, co jest w istocie zaprzeczeniem tych postaw, które w istocie odniosły sukces – mówił dalej przedstawiciel Uniwersytetu SWPS.

  Jak podkreślał, to także element "delegitymizacji III RP".
  - Pokazanie, że właściwym patriotyzm polski, to ten beznadziejny zryw przeciwko dwóm totalitaryzmom, z czego ten czerwony sowiecki, był dla Polaków groźniejszy.
  To często element przesłania polityków PiS.
  W takim tonie mówił mniej więcej w zeszłym roku senator Jan Żaryn.
  Sens jego wypowiedzi był taki, że co prawda powstanie upadło, ale uniemożliwiło skomunizowanie polskiej duszy – wyjaśniał ekspert.

  Prof. Leszczyński przekonywał, że politycy prawicy "przyciskani" popadają w argumentacyjne "mitotwórstwo".
  - Opowiadają, że to była bariera przeciwko mentalności komunistycznej czy, że narodów uratował swoją tożsamość.
  Warto pamiętać, że lekcją Powstania Warszawskiego dla "Solidarności" było to, żeby wyrzec się właśnie walki z bronią w ręką – podsumowywał prof. Adam Leszczyński." ciach.

  Politycy lubia sobie pokadzic, i wciskac "podwladnym' ideologie i propagande sukcesu, bo wszelkie koszty ponosza ci ostatni w szeregu. To okrutne. I nieuczciwe.
 • warum 02.08.19, 17:40
  Wydawalo mi sie, ze niewiele moze mnie zaskoczyc / bo p.Bareja juz wychwycil wszystkie absurdy zycia w PRL/ , a jednak! Komus udalo sie !smile sa nasladowcy.
  Poczta zamierza doreczac, za ustanowiona oplata , adresowane do kogos - e-maile. No czyz to nie genialne? Taki email moglby przeciez zaginac na laczach , a tak, jak go przechwyci pocztowy posrednik, to nie ma prawa. W razie czego poczta go o/d/tworzy???
  Procedury na razie sa chyba wdrazane /i testowane na zywym organizmie : ludz-okienko/
  I co? Jak wszystko, i to rodzi sie w bolach, ale... skad w ludziach ten brak cierpliowsci?
  Cyt. wypowiedz komentatora:
  "kos02.08.2019, 10:34
  Już widzę jak to będzie funkcjonowało... smile)) Ostatnio chciałem zamówić sobie tzw. wrzut do skrzynki (przesyłka rejestrowana jest zostawiana w skrzynce, a nie awizowana). Można to zrobić poprzez formularz, który zostawia się w urzędzie.

  Wszedłem na stronę PP żeby pobrać formularz. Obok opcji pobrania była też opcja eFormularz. Wypełniłem eFormularz i dostałem wiadomość z numerkiem mniej więcej o treści "proszę udać się z tym numerkiem do urzędu pocztowego w ciągu 14 dni". Fajnie... zanotowałem numerek i poszedłem do urzędu.

  Pierwszy zonk - poszedłem nie do tego urzędu. Bo koniecznie trzeba iść do urzędu oddawczego. Bo wcale nie jest tak że przecież autoryzować ten formularz możnaby gdziekolwiek i wystarczy żeby pracownik PP kliknął w systemie "autoryzowane". Nie. To musi być urząd oddawczy.

  Niezrażony poszedłem do właściwego urzędu. Przez pięć minut tłumaczyłem Pani w okienku o co mi chodzi. eFormularz? Ale jaki? To ja muszę zobaczyć... poszła gdzieś... po 5 min wróciła dopytać się. Spisała na karteczce numer eFormularza i moje dane, poszła na kolejne 5 min, wróciła ze stwierdzeniem że nie ma... nie może znaleźć, powinien być a nie ma, pokazałem jej email z potwierdzeniem od PP... ale na nic to się nie zdało. Nie ma.

  Poczta Polska zgubiła elektroniczny formularz. smile)) Finalnie wziąłem "po staremu" te druki, wypełniłem i załatwione... i oni chcą się brać za taki projekt?
  Buhahaha."
  ciach.

  A tu dla zainteresowanych szczegolamismile
  " Rząd kończy prace nad skrzynką e-mail służącą do korespondencji na linii urzędy - firmy/obywatele. Cyfrowego poleconego ma obsługiwać Poczta Polska.
  Właśnie pokazano cennik tej usługi. Przedsiębiorcy twierdzą, że jest szokująco wysoki, a cała sprawa to nic innego jak pompowanie pieniędzy do państwowej spółki "
  ciach.
  wyborcza.pl/7,155287,25048665,poczta-polska-dostanie-z-budzetu-od-2-zl-do-3-45-zl-za-jednego.html#s=BoxWyboLink
 • haha30 02.08.19, 22:05
  Dla mnie, - syna, siostrzenca i ziecia uczestnikow Powstania to najsmutniejsza Rocznica.
  Nikt z Nich juz nie zyje a "dziadki" które dozyli do dzisiaj maja powyżej 90-tki czy ok.100-tki i mam wrazenie, ze Im juz wszystko jedno bo wydaje sie Im iz .... "wreszcie" sa KIMS - dostają wysokie odznaczenia, pajace zwani prezydentem i premierem piep..... Im dyrdymały bo to nic nie kosztuje (ile jeszcze pożyją i beda inkasowac te pare groszy renty wiecej za wysokie odznaczenia czy stopnie wojskowe?). W tym wieku to sie (chyba?) nawet nie bardzo pamięta o co chodzi (teraz) i okoliczności (tamtych) faktów.
  Ale ja mam tez 70-tke "na plecach" i pamietam mych krewnych/uczestników ktorzy, za mojego dzieciństwa spędzonego w jeszcze zrujnowanej Warszawie, z wakacyjnymi pobytami u rodziny ktora zamieszkała w ich domach letniskowych w podwarszawskim Konstancinie czy Zalesiu Dln. bo w Stolicy z Ich mieszkan czy domów pozostały wypalone ruiny lub..... kupa gruzu sad
  Ojciec ze swoim szwagrem (mym wojem) szli tego dnia zawsze "na wódkę" w jakiejs podejrzanej knajpie "mordowni" (pozniej dowiedziałem sie iz teść- tak samo) i wcale nie byli ani "dumni" ani szczęśliwi z efektów Powstania i ich w nim uczestnictwa.
  Z czego sie cieszyc, ze decyzja miejscowych i londyńskich politykierów jak ze podobnych do dzisiejszych
  władz PiS-u doprowadzili do zagłady Ich rodzinnego miasta i śmierci (lekko liczac) 200 tysięcy "bogu ducha winnych" cywili. O tragediach rodzin poległych przyjaciol-uczestnikow juz nie wspominając a o kobietach z dziecmi czy w ciazy, ciezko chorych czy niedoleznych starcach i zastraszonych emerytach skazanych na wypędzenie (do Pruszkowa) i powrót "do niczego" (po styczniowym wyzwoleniu).
  Z czego mieli sie cieszyc jak prezesina obsraniec witajacy kwiatami pinde ktora odniosla "sukces" w glosowaniu 1:27 przeciw Europie?
  Krzywo mordy kłamca (z Wrocławia) i krakowska łajza mianowana "prezydentem" moga "dla koryta" pieprzyc dzis dzieciom dyrdymały trzymając sie za sukienki "katolickich" pedryli o jakims "zwycięstwie" wartym gloryfikowania łobuzów ktorzy dzieciaki i 200.000 warszawiaków skazali (jebniętym rozkazem) na SMIERC.
  Kłamliwym krzywym ryjem, majac dzis 40-tke latwo pieprzyc co slina na jezyk przyniesie i kurdupel mamiący KORYTEM -kaze, Ci których ja pamietam, moi najbliżsi i autentyczni Uczestnicy Powstania, jakos traktowali to inaczej bo 200.000 ofiar (wobec ca. 1500 poleglych żołnierzy niemieckich i kilkuset "własowców"), na pokolenia zniszczone miasto i dorobek całych rodzin jako "sukces" moze sie jawic tylko w pojeb.... łbie zoliborskiego kurdupla i jego LIZYDUPKOW sad
 • warum 03.08.19, 09:43
  www.tygodnikprzeglad.pl/niech-policza-nasze-trupy/...
  wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/604090,heiko-maas-niemcy-msz-przebaczenie-powstanie-warszawskie-rocznica-muzeum.html...
  Nie mam prawa osobiscie oceniac, ale mam prawo oczekiwac, ze nigdy wiecej to sie nie powtorzy.
  Nie wyobrazam sobie, zeby wspolczesne pokolenie / wnuki/ skazywac na konsekwencje za dzialania ojcow, dziadkow. Oni maja prawo zyc normalnie.
  Co do zasady, po to jest "polityka", by wreszcie przestac jatrzyc i grabic pod swoje prywatne partyjniactwo, tylko zaczac dzialac na rzecz obywateli.
  Bo... jak historia pokazuje, nadmiar emocji i osobiste ambicje pojedynczych osob u wladzy / decydentow/ sa katastrofalne dla milionow ludzi. Niczemu nie winnych.
  Rozumie, obudz sie!
 • warum 03.08.19, 09:44
  Upss. zle wkleil mi sie 1.link - powinno byc bez 3 kropek na koncu.
 • warum 04.08.19, 15:44
  I co tu mowic? To trzeba zobaczyc!smile Franky Zapata przelecial "na desce" / i w butach/ Kanal la Manche.
  A ten moment kiedy.... zatrzymal sie w powietrzu przed samym ladowaniem to jest to. Tak wyglada zwyciezca, w odlotowej komunikacjismile
  www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/franky-zapata-druga-proba-przelotu-flyboardem-nad-la-manche,958329.html
 • jan.kran 05.08.19, 15:09
  Marszałek Kuchciński nie podał się do dymisji.W normalnym demokratycznym kraju już dawno by nie pełnił stanowiska po takich prrzekrętach.
 • haha30 07.08.19, 09:37
  przypominam sobie, w latach 90-tych ub.Wieku, jak uwczesnej pezydent Bundestagu Ritt_cie Süssmuth zarzucono iz
  Jej (podczas calej kadencji) 13 przelotow Jet_em Bundeswehry do Szwajcarii (m.in.:Lucerna, Bern, Davos) wykorzystywala m.in. do spotkan z corka (studiujaca wtedy w Zürich).
  Okazalo sie, ze tych "spotkan" bylo .... 3 (trzy!), 1x Panie (na lotnisku) zjadly wspolny obiad, 1x wypily kawe a 3-ci raz corka "pomachala mamie z tarasu widokowego".
  O jakichkolwiek (wspolnych) lotach, podrozach "do domu" czy zabieraniu "znajomkow" w ogole nie bylo mowy ale "AFERA" sie z tego zrobila taka iz malo co a Süssmuth podala by sie do dymisji.
  Tja.... Niemcy to biedny Kraj w porownaniu z mocarna Polska gdzie prowincjonalny obsraniec z Przemysla moze panstwowym Jet_em robic wycieczki dla szwagrow czy wyprawy "po zakupy" dla malzonki, a soltysowa z Brzesc "kaze" podwozic sie na weekendy "do domu".
  Widac tu roznice i (pewnie) dlatego Im (Niemcom) zyje sie tak zle i (ciagle) "klecza na kolanach" a my juz wstalismy i zyje nam sie wspaniale odkad rzady przejely te skorw.....ny.

  pozdr.,-
 • jan.kran 07.08.19, 11:13
  Najgorsze jest to że elektorat PiS uważa że obecna ekipa kradnie tak jak poprzednia tylko przynajmniej dzieli się z ludemsad A poza tym politycy PiS są tacy swoi , bliscy prostemu człowiekowi , mówią ich językiem.Kiepsko to wszystko wyglada ,smutno mi.
 • haha30 07.08.19, 21:06
  tak "uważają" bo taki jest przekaz medialny opracowany na Nowogrodzkiej przez szuje-"specjalistę" Bielana udającego zawsze "wariata" ( On o "niczym" nigdy nie wie!).
  Na każde stwierdzenie, ze: kradna, klamia. oszukuja i bogaca sie (kosztem podatnika!), "wydelegowani" do wywiadow decydenci PiS-u natychmiast zaczynaja DRZEC morde (dosłownie!) przekrzykując interlokutorów przygotowanym przez nowogrodzkiego łobuza stałym tekstem: "... a Tusk i jego ludzie z Platformy to:....... ".
  O tym, ze to miala byc zmiana o "krysztalowej" KATOLICKIEJ (jak w Biblii) MORALNOŚCI - ani mru.mru,- szybciutko ta banda ZŁODZIEI i kłamców "zapomniała" sad.
  Jak sie dobrze przyjrzec to "przy korycie" obecnie jest banda kłamców i zlodzieji tylko tym sie rozniaca od poprzedników, ze z zidiociała czescia społeczeństwa sie "dziela" ale na pewno NIE "swoim" tylko czescia odpadów "od koryta" których juz sami (i ich przydupasy) bez zrzygania nie mogli zeżreć, ukraść czy zachachmęcić sad
 • jan.kran 09.08.19, 19:13
  natemat.pl/281207,szwedzki-minister-sprawiedliwosci-odpowiada-na-fake-newsy-beaty-mazurek?fbclid=IwAR0mo22tBpOtqwE6dIOkkCTTeLO0ALdFWFDyt8gnrvRNnti2z-O0iJCldx4

  Podobno Szwedzi masowo emigrują do Polskismile
 • haha30 09.08.19, 19:48
  Prymitywne PiS-ie chamstwo, w/g "historykow" z tej formacji (IPN i "okolice"), juz Franzuzow nauczylo uzywac widelcow i innych sztuccow.
  Pewnie Szwedow tez ("czegos") poducza !.
  Prymitywizm i glupota tej "gwiazdy" PiS-u w Unii Europejskiej sa bezdyskusyjne ale do tej pory blizej znane tylko wyborcom (zwanym "suterenami") w Wolsce = Podkarpacie, Lubelskie i Podlasie.
  Widac zdaniem tych "najmadrzejszych" najwyzszy czas by poznala Ja reszta Europy, w tym Szwecja smile.
 • warum 12.08.19, 15:56
  Wlasnie wrocilam z krotkiego niebytu; na pytanie o GW w najwiekszym "samoobslugowym" padlo takie spojrzenie 2-och pan ekspedientek, ze grzecznie tylko zapytalam- a jak zamowie to bedzie?, Padlo krotkie i zdecydowane: Nie, bo nikt tu tego nie czyta. I tym sposobem wracajac minelam tylko 2 banery z pewnymi "gwiazdami nr 1", i nie byly to perseidy bo jechalam w dziensad
 • warum 13.08.19, 08:17
  Ale jak wroce to nawiaze do wyborow /spoko, poki co - u wielkiego sasiada/ bo przemknal bez echa taki artykul, ze az chce sie zostawic dla mlodziezy. Zeby wiedzieli, ze raz zdobytej oficjalnie "demokratycznie wybranej "wladzy- nikt nie oddaje.
  I jakie wprowadza sie myki / wnyki?/ prawne, bo "prymat prawa" nad logika, sprawiedliwoscia, etyka i .... cala reszta jest po to ustanawiany, zeby nikt nie prubowal szurac.
  I taki pojedynczy suweren, jako calosc- nawet nie wie jak zostal ubezwlasnowolnionysad

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka