Dodaj do ulubionych

Jak jeść białą kiełbasę?

01.08.18, 17:19
Tylko się nie śmiejcie! Wątek dla odpoczynku od poważnych moralno-filozoficznych rozkmin. smile

Czytam sobie podręcznik kieszonkowy savoir-vivre'u i jest taki opis jedzenia białej kiełbasy:
Białą kiełbasę nacinamy z jednego końca, zanurzamy w musztardzie i wysysamy delikatnie jej zawartość; inny sposób polega na przecięciu jej na pól, wyjęciu zawartości i zjedzeniu przy użyciu noża i widelca.

Ja jak barbarzyńca - kroję kiełbasę w talarki i jem jak każde inne mięso. I to z flakiem!
Trochę bałabym się takich zdjęć, gdybym miała wysysać zawartość z flaka. Publicznie. Brr...

A tak na serio, to jakie eleganckie wymogi spożywania dań wydają się Wam wzięte z kosmosu?
Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 20:06
      Nie spotkałam się nigdy z białą kiełbasą, którą dałoby się wyssać. Szczerze, to raczej bym takiej nie zjadła - ze strachu.

Elegancki wymóg spożywania ulubionego w moim mieście dania, czyli sushi, to jedzenie go pałeczkami. Ja z dużym zapałem próbuję rozpropagować inny sposób jedzenia, czyli palcami. Bez większego efektu.

--
      cute but psycho. things even out
    • aqua48 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 22:31
      Wysysanie czegokolwiek nie kojarzy mi się z eleganckim sposobem jedzenia, tylko z mokrymi odgłosami tegoż wysysania. A by upieczoną czy ugotowaną białą kiełbasę wyssać, trzeba mieć niezłą ssawkę o dużej mocy. Też kroję kiełbasę na talarki i jem jak człowiek smile
    • magazynka Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 22:34
      Białą kiełbasę lubię na zimno.
      Po ugotowaniu i ostudzeniu - pokroić w plasterki, położyć na chleb (lub tylko talerz), posmarować chrzanem i zajadać.

Na ciepło mniej mi smakuje, ale u kogoś zjem w plasterkach z flakiem.

Gdzieś mam przepis od bratowej na potrawę z surowego mięsa białej kiełbasy wyjętego z flaka, ale nie robiłam.
    • reinadelafiesta Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 22:49
      @Positronium
      Jem ją normalnie- krojąc w plasterki. Dlatego głupim pomysłem wydaje mi się wrzucanie całego kawałka takiej kiełbasy np.do żurku. No bo niby łyżką mam ją potem pokroić? Nożem i widelcem w głębokim talerzu manewrować? Najlepiej żeby wtedy była już w plasterkach tam wrzucona.
      A z takich rzadko praktykowanych już sposobów jedzenia czegoś, wydaje mi się stosowanie specjalnych sztućców do owoców.

--
      Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
    • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 23:02
      Czas jakiś temu ze zdumieniem obserwowałam koleżankę. Byłyśmy w restauracji, nie jakiejś "exclusive", ale zwykłej jadłodajni w galerii handlowej. Jedzenie podają nawet smaczne itd. Ale sposób spożywania dania przez koleżankę zaskoczył mnie do tego stopnia, ze (zupełnie po chamsku) nie wytrzymałam i zapytałam: otóż ona posługując się tradycyjnymi sztućcami (nożem i widelcem) noża używała "normalnie", natomiast np odkrojony kawałek kotleta czy kęs surówki z pomocą noża nakładała na widelec trzymany "do góry nogami" - znaczy zębami do dołu a wybrzuszeniem do góry! no i dowiedziałam się, ze tak jest właśnie elegancko i ona z kultury własnej nie chciała mi zwracać uwagi, że jem jak prostak... No, bo ja nakładam to co mam włożyć do ust na widelec trzymany zębami do góry a brzuszkiem do dołu - tak jak łyżkę. Mimo całego jej zapału - pozostanę przy swojej metodzie - może jest ona nieelegancka, ale o niebo praktyczniejsza! big_grin

--
      Dobre obyczaje – Kulturalne forum dyskusyjne o tym, jak się zachować smile
      forum.gazeta.pl/forum/f,259123,Dobre_obyczaje.html
      • reinadelafiesta Re: Jak jeść białą kiełbasę? 01.08.18, 23:36
        @Panna.ze.dworku
        Hmmm, aż sprawdzilam na różnych stronach. Wszędzie metoda brzuszkiem do góry jest podawana, o tak:
        www.google.pl/search?q=jak+trzymać+widelec+w+lewej+ręce&client=tablet-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiVxPHO5czcAhXGZlAKHTfzATYQ_AUIESgB&biw=1024&bih=768#imgrc=ujWWUbNPMTWvHM:
        To miałaś na myśli, czy coś źle zrozumiałam?

--
        Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
        • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 00:03
          To. Tylko ona tak właśnie trzymając widelec jadła - nie odwracając go, czyli nagarniając nożem np. surówkę czy ziemniaki na wypukłą część. Że się odwołam do autorytetów:
          Jeden z największych specjalistów od etykiety, wieloletni dyplomata, Edward Pietkiewicz pisze w swoim „Protokole dyplomatycznym”: „Odkrawając mięso trzymamy widelec grzbietem odwróconym ku górze, ale gdy podnosimy kęs do ust, widelec odwracamy grzbietem ku dołowi. Nóż odgrywa dwie role: zasadniczą polegającą na rozdrabnianiu potraw twardych i pomocniczą w stosunku do widelca podczas nabierania jedzenia. Użycie noża ograniczamy do przypadków, w których nie możemy sobie poradzić za pomocą widelca” (E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, Warszawa 1998, s. 207). Ten sam autor w innej swojej pracy dodaje „W tej drugiej funkcji nóż jest jakby łopatką nagarniającą jedzenie na widelec” (E. Pietkiewicz, Etykieta menadżera, Warszawa 1998, s. 211). Pisze tam również: „Najpierw odkrawamy mięso i zjadamy, następnie jemy dodatki.” (tamże).

Zygmunt Demicki, który przez większość swego życia był dyplomatą tak pisze w swoim podręczniku: „Widelców i widelczyków używa się dwojako. Pierwszy sposób polega na tym, że wbijamy widelec w brzeg potrawy (np. kotleta), odcinamy nożem mały kąsek i nadziany na widelec donosimy do ust. Drugi sposób polega na posługiwaniu się widelcem podobnie jak łyżką, na jego widlastą część odwróconą grzbietem w dół nasuwa się nożem, np. surówkę jarzynową i w takim położeniu donosi do ust. (...) Nożem także posługujemy się dwojako. Przede wszystkim trzymając rękojeść w prawej dłoni z palcem wskazującym opartym na tępej stronie ostrza. Używamy noża do krojenia i rozdrabniania twardych potraw, głównie mięs. Nóż zawsze współpracuje z widelcem i ten drugi sposób jego użycia to funkcja pomocnicza w stosunku do widelca, który często przemieszcza się od talerza do ust, noża właściwie nie oddala się zbytnio od talerza” (Z. Demicki, Jak przyjąć gości, Toruń 2002, s. 251-252).

Jakoś żaden z nich nie pisze o ekwilibrystyce z nakładaniem kęsów na wypukłość widelca i już niemalże cyrkowych sztukach, by ten "nabój" donieść do ust od talerza! Wręcz odwrotnie - obydwaj podają, że o ile podczas samego odkrawania np kawałka mięsa - trzymamy widelec "brzuszkiem" do góry - o tyle miękkie lub sypkie potrawy (a do takich zalicza się np purée ziemniaczane, albo surówka) nabieramy na wgłębienie. W każdym razie ja tak czynię i nie za bardzo widzę sens mordowania się z metodą odwrotną.

--
          • mim_maior Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 07:18
            Nie, w naszym kręgu kulturowym widelca nie używa się w ten sposób. Może koleżanka czytała wspomniane przez Ciebie podręczniki, ale tylko pierwsze zdania? I nie doszła do fragmentu o odwracaniu widelca? big_grin Albo robiła sobie z Ciebie żarty? Nie widzę trzeciej możliwości.

--
            Nie potrzebuję dodatkowych informacji o wegeżyciu.
            • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 07:45
              Właśnie dlatego mnie to zaskoczyło. W żarty powątpiewam - bo po jakie licho miałaby się mordować z kombinowaniem aby "swoją" metodą zjeść cokolwiek? Gdzie tu żart? Co w tym niby miałoby być zabawnego? No, moim zdaniem (i jak widać autorytetów - dyplomatów też) jej "sposób" elegancki nie jest... smile
              Plus ona całkiem serio była przekonana o właśnie zgodnie z bon tonem jest tak, jak ona czyni, a tak jak ja jest... No, może nie prostacko, ale właśnie "nie-światowo".

--
            • aqua48 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 08:35
              mim_maior napisała:

> Nie, w naszym kręgu kulturowym widelca nie używa się w ten sposób.

Ale jakieś czterdzieści lat temu się używało. Panowała wówczas gdzieniegdzie opinia/moda, że tak jest bardziej "wytfurnie". Na szczęście krótkotrwała.
              Być może koleżanki rodzice z tamtych czasów ją wynieśli, nie zweryfikowali, i tak córkę nauczyli.
              • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 10:08
                To niewykluczone. Acz ja się osobiście nie zetknęłam z takowym "reliktem" i dlatego mnie zaskoczyło. A że wątek jest zasadniczo o zawiłościach eleganckiego spożywania posiłków, to uznałam, że "kwiatek" tu pasuje. smile

--
                • alexxa6 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 10:54
                  Jak białą kiełbasę jeść-nie wiem ! nie jadam żadnych kiełbas smile co mnie zawsze śmieszy i rozbawia, to zawodowi degustatorzy win, sommelierzy, podczas prezentacji win. To celowe siorbanie, mlaskanie, płukanie ust winem i te wszystkie gulgoczące odgłosy wink. i jeszcze "profesjonalne" połykanie ostryg- też mnie bawi.Ostrygi trzeba z muszli wysiorbać, mało kiedy uda się to zrobić bez odgłosów.
                  • duckduckgo1 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 13:05
                    Jako początkujący adept trudnej sztuki picia wina, muszę stanąć w obronie koleżanek i kolegów sommelierów! Są naukowe dowody na to, że aromaty inaczej się rozkładają podczas picia trunku z odpowiednią aeracją. Siorbanie jest nieodzowne, jeśli chce się poznać bukiet. Do tego prawdziwy znawca wina nie pija, bo to wulgarne. Wypluwa się płyn po takiej wyrafinowanej degustacji. wink
                    • alexxa6 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 13:13
                      duckduckgo1 napisał:

> Jako początkujący adept trudnej sztuki picia wina, muszę stanąć w obronie koleż
                      > anek i kolegów sommelierów!
                      nie musisz stawać w obronie wink Ja nie napisałam że uważam odgłosy przy degustacji win za nie na miejscu, dziwne, niestosowne itp. Napisałam że mnie śmieszą i bawią. Tak, wiem jak wyglądają degustacje win i jaki jest cały przebieg. Biorą regularnie w takich udział.
              • basia_styk Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 11:11
                Intryguje mnie, jak w ogóle jej się cokolwiek UDAJE zjeść w ten sposób, bo dyć z wypukłej części widelca jedzenie niechybnie zsuwa się, i to szybciutko. Niezłą ekwilibrystykę musi uprawiać (no chyba że sosy zawiesiste, na zasadzie skrobi i wtedy kawałki się kleją do tych wyobleń?). Swoją drogą to musi być ciekawa i umysłowość, i osobowość, że jej do głowy nie przyjdzie metody zmienić na wygodniejszą smile

Szalenie zabawny wątek, dziękuję pomysłodawczyni big_grin
                • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 12:09
                  Właśnie też mię to zaintrygowało, czemuż, na wszystkich bogów których imiona zapomniano, ona tak sobie życie utrudnia?! Temu też i zapytałam. I się dowiedziałam, że tak jest elegancko... Szczęście, doprawdy, że zielonego groszku nie było na talerzu, bo nie wiem jak by sobie poradziła... 3smile
                  Ja nie ogarniam i nawet nie próbuję...

--
      • baba67 Re: Jak jeść białą kiełbasę? 03.08.18, 10:15
        Kawałek kotleta NABITEGO lekko na widelec rzeczywiście podnosi się w ten sposób bo jest to technicznie możliwe a nawet wygodniejsze (zwykle tak jem bez żadnej ideolo) Jem tez tak kopytka, kluski leniwe, pierogi itp rzeczy nadające się do wbicia. Inne pokarmy stałe jem trzymając widelec jak łyżkę bo inaczej się przecież nie da bez ekwilibrystyki.

--
        Negacja bywa bardzo dogodną formą próżniactwa.
        • panna.ze.dworku Re: Jak jeść białą kiełbasę? 03.08.18, 10:44
          I t6ak też czyni większość - nie przez jakąś super - elegancję, ale WYGODĘ. A ona nie. big_grin Bo "elegancko" jest umordować się jak osioł nakładając surówkę na wypukłość i uprawiać sport ekstremalny w postaci doniesienia tegoż ładunku do ust bez zsunięcia się tego z obłości prosto na kolana. Logicznego uzasadnienia - moim zdaniem - brak. A i autorytety elegancji (co najmniej dwóch wieloletnich dyplomatów, którzy z założenia zasady obowiązujące przy stole znają) uważają, że jednak to nie jest opcja elegancka... big_grin

--
    • bo_ob Re: Jak jeść białą kiełbasę? 02.08.18, 12:21
      Białą kiełbasę jem następująco: do lewej dłoni biorę kawałek kiełbasy, do prawej widelec. Widelcem nabieram chrzan, kładę go na koniec kiełbasy, odgryzam, żuję i połykam. I tak kawałek po kawałku aż skończy się kiełbasa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka