• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

brak r, sz, cz, ż u 7-latki

• 08.01.13, 00:19
    Witam serdecznie,
    moja córka 7 lat aktualnie w pierwszej klasie ma poważne problemy logopedyczne, pomimo 4 lat terapii z różnymi logopedami w różnych ośrodkach
    zaczęła mówić późno (3 latka) i od początku widać było, że mówienie sprawia jej trudność, nie potrafiła powtórzyć słów typu "dziękuję", tworzyła swoje własne odmiany typu 'tahuję" (3 lata), do tej pory przestawia sylaby, głoski w trudniejszych dla niej słowach;
    praca logopedów zaczęła sie od wymawiania głosek podstawowych, później s, z, c; dla większości logopedów problemem był język mało ruchomy, leżący płasko, wysuwający się przed zęby przy tych głoskach
    w tej chwili mówi dużo, szybko, ma szeroki zasób słów, ale nadal sz,cz, ż, brzmią jak s, c, z, wywoływanie r dopiero zaczęliśmy
    w międzyczasie miała badanie słuchu (3 lata), trening Tomatisa (4 lata), nakładkę ortodontyczną do stymulowania języka, diagnozę i zajęcia SI (5 lat) i 4-5 róznych logopedów (przedszkole + na mieście)

bardzo proszę o pomoc, córeczka nie rozumie skąd te problemy (trudno jej wytłumaczyć rówieśnikom dlaczego tak "niewyraźnie mówi", zwraca tym uwagę otoczenia); niestety mocno podkopuje to jej pewność siebie i przekłada się na problemy z czytaniem i pisaniem (słabo głoskuje, sylabizuje), tak więc problem zaczyna nabrzmiewać
    jak możemy jej bardziej skuteczniej pomóc? w tym długim okresieterapii były momenty kiedy ćwiczyliśmy regularnie, codziennie, w tej chwili ćwiczymy 1-2 tyg; poza tym głównie ja poprawiamy co wywołuje rozpacz i niechęć albo aby nie ranić machamy ręką..
    zastanawiam się czy mogłibyście polecić mi jakiegoś naprawdę dobrego specjalistę w warszawie, który pomógłby nam ruszyc z miejsca? programy komuterowe, które zachęciłyby ją do dalszej pracy? wibratory / inne narzędzia do wspomagania języka i całego narządu
    za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięcznasmile

Edytor zaawansowany
    • 09.01.13, 15:43
      Jedno zasadnicze pytanie. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy u dziecka? Konkretnie.Co logopedzi napisali na ten temat w diagnozach logopedycznych? Bo musili coś konkretnego napisać.

pisze pani tak "praca logopedów zaczęła sie od wymawiania głosek podstawowych, później s, z, c;
      > dla większości logopedów problemem był język mało ruchomy, leżący płasko, wysu
      > wający się przed zęby przy tych głoskach"

Fajnie. Tylko,że płasko leżący język nie jest przyczyną samą w sobie. Poza tym tak ułożony język nie przeszkadza drastycznie w artykulacji głosek prymarnych.
      Stąd moje pytanie-przyczyna.

Od siebie dodam, że sama jestem matką dziecka, któremu logopedzi i specjaliści różnej maści nie umieli pomóc. Sama dla dobra własnego dzicka robiłam podyplomowo logopedię i kilkanaście kursów specjalistycznych skierownych wyłącznie do logopedów i terapeutów. Bo "profesjonaliści" poza tytułami na pieczatkach w głowie mieli na ogół pustkę. Przykre to, ale tak to wygladało w praktyce;-(
      • 09.01.13, 18:14
        A więc wersji co do przyczyny było kilka, ale chyba najbardziej prawdopodobną był silny przerost migdałka, który spowodował oddychanie dziecka przez usta właściwie non stop. Logopedzi wskazywali na zbyt długie używanie smoczka (do 2 lat), a także jakieś możliwe mikrourazy w okresie płodowym (?). Migdał został usunięty przed 3 urodzinami, co poprawiło nieznacznie sytuację, ale nadal nawykowo często oddycha przez usta. Żadnych bardziej sensownych hipotez nt temat nie usłayszałam od żadnego z logopedów. Zazwyczaj po prostu przystępowali do pracy bez wnikania w możliwe przyczyny.
        Czy na podstwie Pani wiedzy logopedycznej mogłaby Pani wskazać jakieś najczęstsze przyczyny takich problemów?
        Zależy mi bardzo na wskazaniu ciekawych programów komputerowych / stron / przyrządów do ćwiczeń z których mogłabym skorzystać, aby trochę uatrakcyjnić nasze ćwiczenia w domu.
        Dziękuje za wszelkie wskazówki.

• 06.02.13, 00:06
          Taki program do pracy w domu jest b. przydatny:

forum.gazeta.pl/forum/w,25986,142324997,142324997,sprzedam_pakiet_LOGOPEDIA_masa_dodatkow.html
          Wkelajm link, bo skoro autorka wątku pisze, że sprzeda za okazyjną cenę, to może się skusisz.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.