jak udokumentować zakup używanych rzeczy Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • od niedawna prowadzę działalność gosp., polegającą głównie na sprzedawaniu
    towarów na aukcjach internetowych. Sprzedaję odzież nową i używaną na którą
    mam faktury, wiadaomo. Ale chciałabym zacząć sprzedawać np. używane zabawki,
    rolki itp, którę będę kupować w Niemczech na tzw. pchlim targu i jak mam
    udokumentoeać taki zakup - dowodem wew. czy umową kupna sprzedaży.
    Jestem na ryczłcie 3%.
    --
    Aneta
    • Czy ktoś może mi odpowiedzieć.
      Dzwoniłam w tej sprawie do US. Jedna pani powiedziała że wystarczą dowody wew.
      a druga że musi być umowa kupna-sprzedaży i rejestr opłaty skarbowej. Tylko że
      sumy za towar są tak śmiesznie małe np. 20 zł od 1 osoby, że nikt nie chce się
      bawić w spisywanie umowy i podawanie swoich danych łącznie z NIPem. Pomocy jak
      z tego wybrnąć.
    • no właśnie . . . Tez bym chciał spzedawać uzywane przedmioty.
      Czy ktoś opowie własne doświadczenia ???
    • niestety nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie ale tez sie zastanawiam nad
      zalozeniem dzialalnosci i rozliczaniem przez ryczalt.
      Czy mozesz podpowiedziec parę rzeczy?
      jaki numer PKD jest na handel odzieza uzywana w internecie
      czy rownoczesnie moge sprzedawac nowe rzeczy?
      czy z tytulu tego ze odziez bede przechowywac w domu mam cos z tym do
      zalatwienia?
      jakie koszty sobie mogę odliczyc (oplate za internet? itp.)
      sama prowadzisz sobie rachunkowosc?
      te 3 % podatku placi sie co miesiac?
      masz kase fiskalna ?

Duzo pytan ale bede wdzieczna za jakies wskazówki
      --
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=26183
      • Gość: Harvek IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 11.04.05, 21:49
        Witam,
        też analizowałem ten problem i co mógłbym pomóc i doradzić to:
        > jaki numer PKD jest na handel odzieza uzywana w internecie
        Jeśli chodzi o PKD, to 52.61.2 "Usługi w zakresie handlu detalicznego
        prowadzonego przez Internet" i juz możesz handlować przez internet praktycznie
        wszystkim nie tylko odzieżą (oczywiście poza niektórymi wyjątkami, np.
        samochodami, produktami akcyzowymi itp - dokładny wykaz zakazanych towarów przy
        ryczałcie w odpowiedniej ustawie)
        > czy rownoczesnie moge sprzedawac nowe rzeczy?
        Możesz również sprzedawać nowe rzeczy - jak najbardziej.
        > czy z tytulu tego ze odziez bede przechowywac w domu mam cos z tym do
        > zalatwienia?
        Masz do załatwienia o tyle, że przy zgłaszaniu działalności gosp. w urzędzie
        musisz określić miejsce wykonywania tej działalności, jeśli jest to Twoje
        mieszkanie to musisz określić ile tego miejsca będziesz zajmować na
        działalność; np 2 m kw i tyle.
        > jakie koszty sobie mogę odliczyc (oplate za internet? itp.)
        Niestety opłaty za internet nie możesz odliczyć. W Twoim przypadku obawiam się
        że jedynym odliczeniem będzie ZUS
        > te 3 % podatku placi sie co miesiac?
        Jak zaczynasz działalność to co miesiąc, ale po roku obrotowym jesli nie
        przekroczysz 25 000 EUR, to będziesz mogła płacić co kwartał, ale jeśli
        przekroczysz w roku 250 000 EUR to przechodzisz na książkę.

I co wg moich analiz i doświadczeń jeśli chodzi o sprzedaż artykułów używanych
        (i ich udokumentowanie). Wiadomo, trzeba posiadać jakieś dowody zakupu. Jeśli
        chodzi o odzież to proponuję coś takiego: kup od Niemca np 1 tonę szmat (jak
        nie tonę to 500 kg, 200 kg) weź na to fakturę i sprzedawaj później na sztuki...
        mam nadzieję, że nie czyta tego ktoś ze skarbowego... na każdą sztukę
        wystawiasz później rachunek i nikt Ci nie udowodni czy to było z tej dostawy
        czy z innej. Podobnie w przypadku drobnych artykułów przemysłowych - bierze się
        od Niemca fakturę (Rechnung) z bardzo ogólną informacją, np art przemysłowe
        różne, albo art AGD różne 200 szt. albo 200 kg i można na tym jechać przez cały
        rok albo i dłużej... POWODZENIA !!!
        • dzieki za porady No wlasnie kupuje sie wielki wor 100 kg a potem sprzedaje na
          sztuki Nie wiadomo z ktorej dostawy ale podobno pod koniec roku trzeba zwazyc
          towar,ktory został
        • Gość: amelia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.04.05, 19:49
          Witajcie!!!
          Też jestem na etapie zakładania takiej działalności -tzn- handlu rzeczami
          używanymi w rzeczywistości wirtualnej i mam pytanie, a własciwie dwa:co jest
          lepsze przy takiej działalnosci ryczałt czy zasady ogólne, ksiązka przychodów i
          rozchodów ?. I moje drugie pytanie: wśród rzeczy użtywanych jakie kupuję od
          pośrednikow często zdarzają sie rzeczy nowe :ubrania ,dodatki. Sprzedaję to
          jako rzeczy nowe,ale jak to potem rozliczać?
          pozdrawiam wszystkich serdecznie
          AMELIA
          • Gość: Harvek IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.04.05, 21:50
            to znowu ja...
            Drogie koleżanki i koledzy
            Nie stresujcie się tak tą działalnością.
            Tak jak ktoś napisał słusznie na którymś forum:"panie w US to blondynki,
            brunetki lub rude". Nie popadajmy w paranoję. Te panie też zaraz do was nie
            przybiegną na kontrolę żeby stwierdzić czy nocna podkoszulka sprzedana pół roku
            temu temu np. na Allegro za 8,50 brutto pochodziła z tej czy innej dostawy czy
            poprostu ktoś z Was robił porządki w szafie. Inna sprawa, że taka pani może
            przyjść do supersprzedawcy, który wygenerował w 2004 r. obrót na poziomie kilku
            milionów PLN nie wystawił żadnej faktury czy rachunku, nie ma dowodów zakupu i
            nie ma zarejestrowanej działalności. Wiadomo wszystko powinno być zgodnie z
            literą prawa ale sami prawnicy bądź doradcy podatkowi mają niejednokrotnie
            problemy z jego interpretacją. Życie trzeba sobie ułatwiać i nie można być
            nadgorliwym, a jednocześnie nie zostać posądzonym o oszustwa.
            Odpowiedź dla Amelii:
            Nikt jednoznacznie nie doradzi Ci czy masz wybrać ryczałt czy książkę. Musisz
            sama zdecydować. Jeśli planujesz wysokie koszty działalności - wynajem
            powierzchni sklepowych, biurowych, koszty paliwa (bo 3x w tyg. do Hiszpanii po
            towar), chcesz coś wytwarzać (czyli kupować materiały) albo pośredniczyć w
            sprzedaży z bardzo małą prowizją ale w ilościach hurtowych to raczej książka, a
            jeśli nie to raczej ryczałt. Jesli chodzi o sprzedaż jakiejś dajmy na to
            odzieży używanej czy nowej, to przecież na fakturze nie musisz wpisywać czy to
            jest nowe czy używane (o ile w ogóle będziesz ją wystawiać za każdym razem).

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.