Dodaj do ulubionych

Zakładanie Sp. z o.o. - kapitał zakładowy.

IP: *.gdynia.mm.pl 30.04.06, 22:01
Witam!
Zakładam spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym w
wysokości 50 000PLN (czyli minimalnym).
Moje pytanie dotyczy w jaki sposób udokumentować, że ta wartość jest
zarezerwowana dla tworzonej spółki?
W skład tego kapitału ma wchodzić trochę pieniędzy oraz dwa samochody.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Edytor zaawansowany
  • Gość: xxx IP: *.chello.pl 02.05.06, 00:15
    Kodeks Spolek Handlowych mowi, ze do zgloszenia spolki nalezy dolaczyc
    oswiadczenie wszystkich czlonkow zarzadu, ze wklady na pokrycie kapitalu
    zakladowego zostaly wniesione przez wszystkich wsponikow (art. 167, par. 1, pkt
    2). Zgodnie z art. 166, par. 1, pkt. 7 nalezy przy zgloszeniu spolki zaznaczyc
    fakt wniesienia do spolki aportu. Szczegolowe informacje na temat aportu powinny
    byc zawarte w umowie spolki. Sa to: przedmiot wkladu oraz osoba wspolnika
    wnoszacego, a takze liczba i wartosc nominalna objetych udzialow (art. 158, par. 1).
  • Gość: Wojciech. IP: *.gdynia.mm.pl 02.05.06, 01:20
    Rozumiem, że oświadczenie, ale, jeżeli oswiadczę, że wnoszę w pieniądzach np.
    50 000zł to wystarczy?, czy te pieniądze muszą być w jakiś sposób zabezpieczone
    na rachunku?
    W jaki sposób określić wartość wnoszonych aportem aut? Własna wycena?
    rzeczoznawca?

    Proszę o podpowiedź, jakie wartości mogą być jeszcze wniesione o kapitału
    zakładowego i kto o tym decyduje, że właśnie te mogą być?

    Pozdrawiam
  • Gość: xxx IP: *.chello.pl 02.05.06, 01:56
    Wycena urzedowa ma miejsce w przypadku spolek akcyjnych. W przypadku spolki z o.
    o. mozna szacowac srednia cene rynkowa aportu. Konsekwencje zawyzenia okresla
    art. 175 Kodeksu Spolek Handlowych. Mowio on, ze wspolnik, ktory wniosl aport o
    zawyzonej wartosci, jest zobowiazany do wyrownania spolce brakujacej wartosci.
    Zobowiazani sa do tego takze czlonkowie zarzadu, ktorzy wiedzac o nieprawidlowej
    wycenie, zglosili spolke do rejestru. Odpowiedzialnosc ta jest solidarna.

    Kodeks nie precyzuje pojecia aportu. Wg orzecznictwa Sadu Najwyzszego:

    zdolnosc aportowa przysluguje nie tylko rzeczom, lecz takze prawom majatkowym;
    przedmiotem wkladu niepienieznego moze byc wszystko, co nie bedac pieniadzem,
    przedstawia jakakolwiek wartosc ekonomiczna, a takze moga nim byc prawa
    bezwzgledne lub wzgledne, jesli sa zbywalne i mogą zajmowac w bilansie spolki
    pozycje aktywu.

    Z tego co mi wiadomo, oswiadczenie o pokryciu wkladu wystarczy w zupelnosci.
    Polecam: podatki.difin.pl/ep.php?sub=120.
  • Gość: xxx IP: *.chello.pl 02.05.06, 01:56
    Link oczywiscie bez kropki na koncu.
    podatki.difin.pl/ep.php?sub=120
  • wojtek74 02.05.06, 03:39
    ... trochę mi się rozjaśnia, ale mam nadal wątpliwości.

    Jeżeli zgłoszę do kapitału samochód, którego w dniu podpisania umowy określę na
    np. 10 000 zł ... to przecież za rok to auto bedzie warte 9 000zł. Więc mam
    ciągle zmieniać umowę i dopisywać kolejne wartości?

    Jeżeli zgłoszę do kapitału kwotę np. 40 000zł na rachunku bankowym nr XXX ... i
    sobie te pieniążki wyjmę po wpisie do KRS ... to co będzie? Dostanę klapsa?

    Wszystko to takie jakieś nieuregulowane.

    Czy można wnieść akcje spółek? Dajmy na to, że wartość ich w dniu podpisania
    umowy wynosi 30 000zł. ... ale ile będą warte za miesiąc nie wiadomo.

    Proszę o rozjanienie mojego umysłu.
  • Gość: autor IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.05.06, 08:30
    klapsa to juz powinienes dostac
    człowiek ci wyłozył dokładnie co i jak
    a ty nie mozesz pojąć
    wszutko jes tu regulowane tylko przeczytaj i zapamiętaj dokładnie
    jak wnosisz aportem samochów wart 100 000
    i ci go ukradna to maja cie wywalic ze spółki bo nic nie dałeś?
    samochód który ma 10 000 wartosc teraz
    za rok podlega amortyzacji i jego wartośc maleje ale w koszty wliczasz
    amortyzacje
    ale wartośc aportu w chwili wniesieni jest 10 000 zł
  • Gość: Wojciech IP: *.gdynia.mm.pl 02.05.06, 14:05
    ... czyli mogę oświadczyć, że wnoszę do spółki jednoosobowej wartość w
    pieniądzach np. 50 000 PLN, a w rzeczywistości ich nie mam? Ktoś to sprawdza?
    ...albo wniosę sobie do spółki auto o wartości 50 000PLN, za tydzień mi ukradą
    i spółka z o.o. może sobie istnieć bez kapitału?
    Nie rozumiem takich uregulowań.
  • Gość: malgosia IP: *.aster.pl 04.05.06, 20:56
    o wniesieniu aportu i pozostawieniu go do dyspozycji zarządu zakładanej spółki
    oświadcza zarząd spółki POD RYGOREM ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ I KARNEJ.
    oznacza to, że jeżeli:
    1. wpłacasz pieniądze do spółki - mają się one znaleźć na rachunku bankowym
    spółki albo w jej kasie (spółka powinna wydać kwit KP),
    2. przekazujesz na rzecz spółki samochód - oddajesz zarządowi kluczyki i dowód
    rejestracyjny a samochód przerejestrowuje się na spółkę.

    oświadczenie zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego jest
    jednym z dokumentów niezbędnych do zarejestrowania spółki, bez tego sąd
    rejestrowy odwali wniosek. jak zaznaczyłam powyżej, za oświadczenie nieprawdy
    idzie się do kicia (o ile dobrze pamiętam do 2 lat).

    sprawdzi to przede wszystkim Twój księgowy. on też bierze na siebie
    odpowiedzialność. a jak kto inny - to już zupełnie inna historia.
    pzdr, M
  • Gość: Wojciech. IP: *.gdynia.mm.pl 06.05.06, 01:42
    ... czy kapitałem sp. z o.o. mogą być akcje spółki akcyjnej na rachunku
    maklerskim?
  • Gość: malgosia IP: *.aster.pl 06.05.06, 13:26
    rozumiem, że chodzi o akcje w publicznym obrocie. mogą być - tylko trzeba
    założyć rachunek maklerski dla tej nowej spólki i tam je przenieść. zasada -
    przedmiot aportu ma być W DYSPOZYCJI zarządu spółki. nie będzie, jeżeli akcje
    pozostaną na cudzym rachunku maklerskim. pzdr, M
  • Gość: MAXX IP: *.zgora.dialog.net.pl 13.05.06, 11:16
    Z kapitalem zakladowym mozna przeginac nikt tego nie kontroluje......a sp.
    zo.o. ma wiele zalet -mozesz np: zatrudnic się w niej na mocy powolania przez
    rade nadzorczą ( w radzie zona,matka i kochanka) na prezesa zarządu z pensją
    900 zlotych brutto( wszak więcej to nawet niz najnizsza w kraju) i od tego
    placić ZUS.....a niektórzy przeginaja i pracują jako prezes na 1/8 etatu i
    placą ZUS od 112 zlotych -ale tego rozwiazania nie gwarantuje,ze jest
    bezpieczne w porównaniu do 900 zl.-gdzie ZUS moze cie cmoknąć.....
  • Gość: Wojciech IP: *.gdynia.mm.pl 14.05.06, 21:54
    ... ale z tego co wiem, jeżeli zatrudnię się na etat za 900PLN brutto w mojej
    sp. z o.o. to tylko tyle będę mógł sobie wypłacać z kasy.... a jak wyjmować z
    kasy więcej? Czekać na dywidendę, która jest również oprocentowana? Czy opłaci
    się ta oszczędność na ZUS'ie?

    Jaka rada nadzorcza? Przy kapitale 50tys.PLN?
  • Gość: MAXX IP: *.zgora.dialog.net.pl 14.05.06, 23:57
    Dywidenda opodatkowana 19% lub zewnetrzna faktura od innego podmiotu......
  • Gość: MAXX IP: *.zgora.dialog.net.pl 15.05.06, 00:00
    W kazdej sp.z o.o mozesz miec rade nadzorczą,niezaleznie od kapitalu ,min.3-
    osobową a wynagrodzenie czlonków rady to też może byc ucieczka przed MORDERCĄ
    PRZEDSIEBIORCZOSCI w tym kraju czyli ZUS.......

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka