Czy na ryczałcie można wystawiać fakturę VAT? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Wybrałam formę opodatkowania ryczałt, czy na życzenie klienta będę mogła
    wystawić fakturę VAT?



    --
    aleksssssssss:)
    • nie,jedynie rachunek.
    • Rozumiem, że "Wybrałam formę opodatkowania ryczałt" dotyczy formy opodatkowania podatkiem dochodowym, ale nie ma to nic wspólnego z możliwością wystawiania faktur VAT. Faktury VAT mogą wystawiać jedynie podmioty, które złożyły zgłoszenie rejestracyjne VAT-R we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym.
      www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/akty_prawne/2008/2_1_08_vatr.pdf
      • W ustawie nic takiego nie ma.
        --
        Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
        forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
        • oprócz ustaw są również rozporządzenia, które też warto czytać ;)) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług
          Rozdział 3

          Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania

          § 4. 1. Zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".
          • warto też czytać (czasami !) Rzeczpospolitą oraz wyroki WSA i NSA:

            "Faktura mimo braku rejestracji
            2008-09-16

            źródło: Rzeczpospolita, 15 września 2008 r.

            Pojęcie ,,podmiot niezarejestrowany" na potrzeby VAT nie jest równoznaczne z pojęciem ,,podmiot nieuprawniony" do wystawienia faktury.

            Dokonując kwalifikacji pod kątem możliwości wystawienia faktury VAT, należy zwrócić uwagę na to, że rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w zakresie, w jakim wprowadza pojęcie podmiotu nieuprawnionego do wystawiania faktur, jest sprzeczne z ustawą podatkową, która mówi o obowiązku, a nie o prawie do wystawienia faktury. Kwestia rejestracji wystawcy faktury VAT jest drugorzędna. Fakt niezarejestrowania obciąża wyłącznie wystawcę faktury. Wyrok NSA z 4 września 2008 r. (I FSK 1009/07)"



            --
            Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
            forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
            • Ja staram sie udzielać odpowiedzi,które uchronią pytającego przed takimi procesami sądowymi. Więcej polemikować z tobą nie będę ani w tej sprawie ani w żadnej innej.Jeśli odczuwasz wewnętrzna potrzebę żonglowania orzeczeniami Sądów Administracyjnych to są bardziej fachowe portale, na których możesz zabłysnąć swoją "wiedzą". Tu pytania zadają forumowicze, którzy posiadają niewielką znajomość prawa podatkowego i zapewne oczekuja odpowiedzi, które uchronią ich przed kłopotami.
              • Nawet jeżeli kilkanaście lat pracy "w podatkach" to względnie mało, to jednak jest to wystarczająco dużo, aby wiedzieć, o czym się pisze.

                M. zd. kłopoty biorą się z braku wiedzy ("wiedzy" ?), twoim, Sim - z jej "nadmiaru". Nie będę więc cię namawiał na dyskusje.

                Na zakończenie chciałbym tylko podsumować twoją "poradę". - Napisałaś, że jeżeli ktoś się niezarejestrował na cele VAT, ten nie wystawia faktury.

                Super ! Wyobraź sobie więc taką sytuację:
                Niezadowolony z usługi klient udaje się do "ryczałtowca" i prosi go o wystawienie faktury (bo chce mieć dowód, że zapłacił). Ten z kolei, dowiedział się na forum, że dopiero po rejestracji na VAT musi je wystawiać, więc odmawia. Ponieważ klient jest prawnikiem lub zna prawnika dowiaduje się wnet, że odmowa wystawienia faktury jest przestępstwem (art. 62 kodeksu karnoskarbowego: "Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania,podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych." z kolei: art. 106 ustawy VAT brzmi: "Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy")

                Wkurzony klient pisze donos do urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej ...

                A jakie problemy pojawiłyby się, jeżeli ktoś wystawiłby fakturę bez uprawnienia (oczywiście, że nie wykazałby wówczas podatku - jeżeli nie zarejestrował się na VAT) ? Jakie ... ??? ŻADNE !

                Zastanów się więc, co piszesz...

                Innymi słowy: każdy podatnik VAT (w tym ten niezarejestrowany) musi wystawiać faktury, jeżeli poprosi go o to klient nie prowadzący dz. gosp.. Jeżeli klientem jest firma - musi wystawiać faktury nawet bez żądania.

                Jeżeli aleks jest zwolniona z VAT (zwolnienie podmiotowe - do 50 000 zł obrotu rocznie), nie wykazuje VAT na fakturze.

                To tyle :)

                --
                Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
                forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
    • Gość: aaaaaaaaaaaaa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.09, 11:01
      oczywiscie ze nie. Mozesz wystawić jedynie rachunek uproszczony
    • Gość: Magda IP: *.dynamic.chello.pl 04.04.14, 09:14
      teraz jest tak, że na życzenie klienta trzeba wystawić fakturę. Tez do tej pory wystawiałam rachunku, ale gdy zdarzy się kontrahent żadający faktury nie mam z tym problemu. Moj program do wystawiania rachunkow jest tak sprytny ze mogę wystawiać i rachunki i w razie potrzeby faktury. Jeśli ktos byłby zainteresowany podsyłam link do wersji testowej:

      pakietprzedsiebiorcy.pl/rachunek

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.