Dodaj do ulubionych

poziom wody gruntowej

21.11.10, 11:38
kto w naszej gminie jest odpowiedzialny za konserwację kanałów melioracyjnych i dlaczego utrzymywany jest wysoki stan wody.proszę o podpowiedż w temacie
Edytor zaawansowany
  • tgserwis 21.11.10, 12:45
    Nie mam całkowitej pewności, ale wydaje mi się że obecny stan wód, najwyższy od 13 lat, to w olbrzymiej mierze sprawa Parku Narodowego. Kiedyś, za starej i wrednej komuny rowy odprowadzające wodę z Puszczy do Wisły były czyszczone, wykaszane i pielęgnowane. Od kilku lat istnieje koncepcja zachowania naturalnego lasu, więc i rowów się nie czyści. Dochodzą do tego zapewne problemy z finansami, jak zwykle w Polsce.
    W efekcie od maja stale mam zalewaną piwnicę i gdyby nie pompa pracująca ok kilku miesięcy, to miałbym basen. Na razie pozostaje mieć nadzieję, że dość szybko chwyci mróz i woda opadnie. Natomiast na wiosnę trzeba będzie chyba studniarza zatrudnić i przebić się w kilku miejscach tworząc dookoła domu studzienki odprowadzające wodę podskórną do warstw położonych niżej.
    Ogólnie: działania gminy raczej nie mają wielkiego wpływu na sytuację obecną i gmina nie ma możliwości wpłynięcia na stanowisko KPN. Ale całkowitej pewności nie mam, mogę się mylić.
    --
    Lepiej być śmiesznym błaznem którego ludzie szanują, niż ponurym idiotą z którego się śmieją.
  • hund444 21.11.10, 21:54
    dziękuję za podjęcie tematu.jestem w podobnej sytuacji.pompa i drenaż to wyjście tymczasowe bo jest coraz gorzej.potrzebne jest działanie w szerszym zakresie na całym podtopionym terenie. tylko jakiej to firmie zlecić i czy urząd wyda stosowne zezwolenie.ilu mieszkańców tej gminy ma ten sam problem ,jeśli wielu to może administracja jest statutowo zobowiązana do podjęcia działania w tym zakresie
  • tgserwis 21.11.10, 22:04

Nie wiem ilu mieszkańców gminy ma podobny problem, ale wiem, że pytanie urzędu o pozwolenia mija się z celem. Urząd po prostu NIE MOŻE wydać Ci pozwolenia na naruszenie struktury gruntów i przepływu wód gruntowych. Taka jego rola. Dlatego trzeba działać po cichu na własną rękę. I nikomu się nie chwalić.
    --
    Lepiej być śmiesznym błaznem którego ludzie szanują, niż ponurym idiotą z którego się śmieją.
  • nikodemf 22.11.10, 09:44
    Budując się w Palmirach 10 lat temu, pytałem rdzennych mieszkańców o podpiwniczenie.
    Odpowiedź była spójna - "żadnych piwnic, jak nie chcesz mieć problemów".
    Wg. relacji co jakiś czas w piwnicach ludziom stoi woda...
    Piwnicy nie zrobiłem i nie żałuję.
    Generalnie dałoby się tak zbudować piwnice, żeby nawet wysoki poziom wody gruntowej nie powodował zalewanie piwnicy, tylko biorąc pod uwagę koszt tak wykonanych izolacji i ogólnie koszt podpiwniczenia, cała operacja mija się z sensem.
  • 235mada 22.11.10, 17:07
    W którym miejscu , jest tak żle z wodą gruntową ?
  • tgserwis 22.11.10, 18:57
    Izabelin- Dziekanówek/ Sadowa.
    Dziś przejeżdżałem przez Sadową. na wybiegu dla koni jest jezioro.
    --
  • hund444 22.11.10, 23:28
    woda jest na poziomie trawnika,kotłownię mam 30cm niżej.potwierdzam ze od 3 lat jest coraz wyższy poziom wody gruntowej.chyba wybiorę się na wycieczkę w kierunku brzozówki żeby zobaczyć co zatrzymuje wodę w tym rowie melioracyjnym, w rejonie łosiej woli jest ,,zarośniety" ciekawe jak dalej
  • hund444 06.12.10, 22:56
    problem zamarzł ale tylko powierzchownie.rzeczoznawca określił że ten teren ma kształt niecki o niezbyt przepuszczalnym gruncie,dlatego przy obfitych opadach wypełnia się wodą .potwierdza to fakt,że od strony kanału woda przelewała się przez jezdnię.poziom wody w kanale jest niższy i gdyby były poprzeczne rowy lub dreny woda nie zalegałaby w tym terenie.to niedobrze. wg.miejscowych opowieści było tu wiele rowów melioracyjnych ale wszystkie w procesie,,urbanizacji' zasypano,ostatnie przy budowie wspaniałych dróg w tym rowerowych. ,,miałeś chłopie złoty róg''.... chyba zaskarżę genueńczyków w trybunale eu o ten niż
  • tgserwis 06.12.10, 23:05
    A u mnie problem nie zamarzł. Wciąż pompuję. Tak od maja, z przerwą na wrzesień, do dzisiaj. Zaczynam mieć tego dość. Jak by nie liczyć, prawie stówka miesięcznie na pompy się uzbiera. W ostatnich dniach minimalnie spadło, może o 5 cm. Ale to dużo za mało bym mógł pompy wyłączyć. Wczoraj wyłączyłem na trochę, coby poobserwować faktyczny poziom wody. Niestety, woda z gruntu wciąż jest wyżej niż podłoga w piwnicy :(
    --
  • hund444 10.12.10, 22:19
    kanał melioracyjny łasica i przepompownia w tułowicach istnieją.może już to ma nie działać.w planie zagospodarowania przestrzennego potraktowano to ogólnikowo.chyba po wiedzę ruszę na spacer tym razem do urzędniczych biurek
  • tgserwis 23.11.10, 20:31
    tak mi teraz wpadło do głowy.
    kilka lat temu wszyscy mieliśmy własne studnie. korzystaliśmy w wód gruntowych płycej lub głębiej umiejscowionych. Teraz spora część z nas ma wodociąg i korzystamy z wody gminnej. czyli że zużycie wód gruntowych znacznie zmalało. I efekty w tym roku są widoczne. czyli że to Gmina jest wszystkiemu winna! To wszystko przez wodociąg :)
    Przełączyłem się na starą instalację. To jeden pies czy wydam kasę na pompowanie wody na pole, czy do własnego domu.
    --
  • hund444 13.12.10, 23:50
    rzeczywiście wody i u mnie przybyło.a w urzędzie gminy sucho,ciepło i świątecznie.informacja z referatu w starostwie-podtopienia to efekt zamierzonego działania.dostałem lekturę;studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego obszarów chronionych kampinosu.nasi samorządowcy doskonale znają temat,tylko przed wyborami lepiej było o tym nie wspominać
  • tgserwis 14.12.10, 20:54
    Czy ja dobrze zrozumiałem?
    Celowo zalewają nad domy i pola, żeby bobry mogły się w Kampinosie ......... ?
    --
  • hund444 16.12.10, 00:07
    to nie tak .historia budowy kanału melioracyjnego który teraz nosi nazwę łasica i jest dopływem bzury sięga lat trzydziestych xx wieku.większość rowów melioracyjnych w tym terenie prowadzi do łasicy.obecnie zmieniany jest w szerokie rozlewisko a tamy bobrów regulują poziom wody i nie wiem czy w tej sytuacji sterowanie śluzami[a są sprawne] coś pomoże.w mojej lekturze jest mowa o zachowaniu przyrody w naturalnej postaci a nie o takiej wodnej ekspansji na tereny zamieszkane przez ludzi poza parkiem kpn.piękny obszar chroniony z bogatą fauną i florą a ja nie mam już suchego obuwia.szukam tzw. gumo-filców może ktoś z forum wie gdzie dokonać dobrego zakupu[.wszechwiedzący odezwij się.]
  • tgserwis 06.01.11, 20:38
    nie jestem wszechwiedzącym, ale widziałem takowe dobrej jakości we Francuskim centrum BHP w Łomiankach, przy Kolejowej.

--
  • lasicawww 06.01.11, 11:39
    Na zdjęciach widać wieloletnie zaniedbania w konserwacji kanału Łasica. Śluza jest zamknięta.
    Puszcza w kierunku Palmir i okoliczne osiedla nasycają się wodą. Leśnicy są zadowoleni, ale nie jest to wina bobrów.

Zdjęcia:
    img819.imageshack.us/i/81518856.jpg/
    img641.imageshack.us/i/50641854.jpg/
    img249.imageshack.us/i/19282046.jpg/
    img841.imageshack.us/i/17150214.jpg/
    img593.imageshack.us/i/53309499.jpg/
  • tgserwis 06.01.11, 21:50
    Łasica, czy pozwolisz, że zamieszczę Twoje zdjęcia na forum Łomianek?
    Oczywiście z podaniem Twojego nicka jako ich autora/ ki .

--
  • lasicawww 08.01.11, 16:04
    Zdjęcia możesz umieszczać gdzie tylko chcesz.
  • 14marcin 20.01.11, 16:58
    wysoki poziom wody gruntowej.
    forum.gazeta.pl/forum/w,229,121016344,121016344,Sadowa_tonie_.html
  • hund444 25.01.11, 09:09
    dziękuję 14marcin .zasada pierwszej pomocy wszędzie podobna: udrożnij ,,drogi" melioracyjne.
  • 21ciekawy 26.01.11, 13:32
    Chyba w przyszłości tylko kanalizacja , ta sprawę załatwi. Ale koszmar może być bliżej Wisły, w Sowiej Woli i leoncinie.
  • hund444 26.01.11, 20:51
    oby tak nie musiało być .wierzymy ,że Wójt upora się z zaniedbaniami w melioracji. nie będzie to proste bo część kanałów jest w kompetencji KPN ,a ten nie ma zagwarantowanych funduszy na ich konserwację.
  • tgserwis 27.01.11, 22:13
    To chyba pierwsza dobra wiadomość od dłuższego czasu - woda minimalnie opada, przynajmniej u mnie. W ciągu doby o ok 2-3 cm, ale jednak. Wystarczyło, by przestała wpływać do piwnicy. Zaczynam robić przygotowania do osuszania. Prognozy na najbliższe dni są optymistyczne, bez opadów. Oby ten trend utrzymał się jak najdłużej. tego życzę wszystkim zainteresowanym.

--
  • hund444 27.01.11, 22:36
    dziękuję za słowa pełne optymizmu.powodzenia w osuszaniu ,stabilnej pogody, tego również życzę
  • tgserwis 27.01.11, 23:29
    hund444 napisał:

> dziękuję za słowa pełne optymizmu.powodzenia w osuszaniu ,stabilnej pogody, teg
    > o również życzę

Nie, to ja Ci dziękuję. Za cenne informacje na bieżąco i zainteresowanie problemem. Dzięki Tobie czułem, że nie jestem sam.

--
  • gosc.hero 01.02.11, 21:26
    w okolicy. Jaki to ma wpływ ?
    www.tvn24.pl/-1,1691338,0,1,wojt--co-scieki-pompuje-do-kampinosu,wiadomosc.html
  • hund444 01.02.11, 22:41
    Ten przykry zapach. Mieszkam blisko Ł9 ,pachnie podobnie .Kanały nie są czyszczone ,wypełnione są gnijącą substancją od wielu lat. Wysoki poziom wody w obecnym czasie ,wymusił też jej ruch w kanale a co za tym idzie kumulację wydzielania tego smrodku.Obserwuję też dziwne zjawisko w Gminie Czosnów -wieloletnie spory,kto ma czyścić kanały spowodowały,że mieszkańcy nie reagują już ,,impulsywnie' na ten problem.
  • hund444 06.02.11, 18:50
    rekordowy poziom wody utrzymuje się nadal .zalany duży obszar KPN,grunty rolne,domy mieszkalne. przy każdej odwilży lub opadach deszczu widać ,że,, renaturalizacja'' kanałów melioracyjnych Ł9 i Łasica ,nie służy właściwie przyrodzie i mieszkańcom okolicznych wsi.
  • l9lasica 06.03.11, 21:36
    Proszę ,oto pierwsza informacja w temacie : administratorem kanału Ł9 jest WZMiR .Stosowne pismo w tej sprawie otrzymaliśmy od zarządu tej firmy ,dzięki interwencji Starosty powiatu .Oczywiście usprawiedliwienie zaniedbań jest nie do przyjęcia .
  • tgserwis 06.03.11, 23:09
    l9lasica napisał:

> Proszę ,oto pierwsza informacja w temacie : administratorem kanału Ł9 jest WZMi
    > R .Stosowne pismo w tej sprawie otrzymaliśmy od zarządu tej firmy ,dzięki inter
    > wencji Starosty powiatu .Oczywiście usprawiedliwienie zaniedbań jest nie do prz
    > yjęcia .

A możesz w jakiś sposób treść tego pisma przytoczyć? Ciekaw jestem tej argumentacji. Może wreszcie będzie wiadomo komu w pysk dać?
    --
    Kiedy zostanie ścięte ostatnie drzewo, kiedy zostanie zatruta ostatnia rzeka i padnie ostatnia ryba, ludzie zobaczą, że nie da się jeść pieniędzy.
  • hund444 13.03.11, 16:34
    prosimy o to pismo z melioracji .U nas będzie spotkanie Wójta z mieszkańcami dopiero w kwietniu ,a ciekawi jesteśmy postępu w tej sprawie .
  • l9lasica 13.03.11, 18:23
    Link do pisma: img861.imageshack.us/i/lastscanb.jpg/

odcinek kanału od km. 14+400 to osiedla Augustówek ,Brzozówka ,Łosia Wólka ,Adamówek ,mocno rozbudowane .
  • l9lasica 13.03.11, 18:50
    Ł9 nie służył do nawadniania pól i w okresie suszy nie był potrzebny .Jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody z tego terenu bez względu na to czy jest to teren rolniczy lub zabudowany .Oczywiście mamy też odpowiedż dyr. Misiaka w sprawie Łasicy ,pełną uprzejmości.
  • l9lasica 19.03.11, 18:30
    tinypic.com/r/6z255j/7
    tinypic.com/r/2nhkrhu/7
    ttp://tinypic.com/r/208ka48/7
  • l9lasica 22.06.11, 22:35
    izabelin.pl/_n/?wpis=wpis_20110614132946
  • hund444 29.07.11, 23:31
    Po ostatnich opadach deszczu ,poziom wody gruntowej jest ponownie alarmujący. Straż pożarna wzywana do zalanych posesji ,odmawia interwencji widząc beznadziejność sytuacji .Duży obszar zalany jest wodą z powodu niedrożnych kanałów melioracyjnych . Poziom wody gruntowej utrzymywany jest wysoko dzięki polityce KPN .Każde większe opady są przez to zagrożeniem dla osiedli i upraw rolniczych .
  • hund444 31.07.11, 20:17
    Stan , po dzisiejszych opadach nie wymaga komentarza .Dobrze ,że od wtorku ma przestać padać i woda opadnie -powoli i nie wystarczająco ,dzięki KPN . Oby tylko nie było teraz awarii na liniach przesyłowych energetyki ,w tym rejonie .Ostatnio przy awarii ,usłyszeliśmy
    od pogotowia ,że to wina bobrów . Ale to niezupełnie prawda .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka