Dodaj do ulubionych

A gdyby tak ...

05.12.11, 17:55
Koszt basenów to załóżmy 100 milionów. Gdyby ćwiartkę tych pieniędzy wydano na zakup 2,5 tysiąca ledowych lamp ulicznych (z grubsza licząc 10000złotych za sztukę z kosztami), to ile wyniosłyby oszczędności miasta na oświetlaniu ulic?

Fantazjuję dalej: wielu mieszkańców bocznych uliczek bezskutecznie prosi o zamontowanie oświetlenia. Prawo nie pozwala. Gdyby tak parę instytyucji pomogło komuś rozkręcić produkcję takich lamp (w zasadzie opraw), na przykład w ramach ŚPP-T, które ustawialiby mieszkańcy przy swoich posesjach, według wspólnego planu, nabywając je z dotacją miasta, zasilając solarami, czy nie znalazłaby się na to unijna dotacja, a w teleekspresie nie pokazywano by Rudy jako miasta ekologicznego?

Ciekawe strony:

www.ledikopro.pl/produkty.html
www.ledenergy.pl/
--
www.jankolodziej.neostrada.pl
Edytor zaawansowany
  • bad_and_ugly 05.12.11, 22:52
    "Koszt basenów to załóżmy 100 milionów. Gdyby ćwiartkę tych pieniędzy wydano na zakup 2,5 tysiąca ledowych lamp ulicznych (z grubsza licząc 10000złotych za sztukę z kosztami), to ile wyniosłyby oszczędności miasta na oświetlaniu ulic?"
    Konkretnie jakie i przy jakich założeniach, wyszłoby SPBT dla takiej inwestycji i jaka jest żywotność takiej lampy LEDowej? Oczywiście zakładamy, że żyjemy w mieścia gdzie nie ma wandalizmu...

"...czy nie znalazłaby się na to unijna dotacja..."
    Całkiem możliwe, tylko w magistracie komuś by się musiało zacząć chcieć.

"...a w teleekspresie nie pokazywano by Rudy jako miasta ekologicznego?"
    Nie. Raczej jako miasta nowocześnie oświetlonego, bo ekologicznego to na pewno nie, przynajmniej do momentu aż ludzie nie przestaną palić śmieci i to nawet w kamienicach w samym ścisłym centrum miasta.

>
    > Ciekawe strony:
    >
    > www.ledikopro.pl/produkty.html
    > www.ledenergy.pl/
  • jankolodziej 06.12.11, 16:58
    podałem wcześniej adres :
    www.ledikopro.pl/technologia/kalkulator.html
    --
  • bad_and_ugly 06.12.11, 21:31
    ...a ja zapytałem o założenia... i nie wierzę, że ktoś tak po prostu zachwala nie tanią zabawę bez choćby nawet pobieżnej analizy...
  • krak4 05.12.11, 23:22
    Zainspirowany przez Pana niekonwencjonalnym myśleniem wpisałem hasło „latarnie gazowe” i wyskoczyła mi taka stronka:
    konread.blox.pl/2008/02/Ulica-Platnicza-i-latarnie-gazowe.html
    Czyż zastosowanie latarni gazowych, z wykorzystaniem metanu z pobliskiej kopalni, do oświetlenia np. tzw. Doliny Kłodnicy nie byłoby dobrą promocją dla budowanego tam kompleksu basenów.
    Natomiast dobry przykład do Pana pomysłu na stronie:
    pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Latarnia_uliczna_eko.jpg&filetimestamp=20110901205902
  • bad_and_ugly 05.12.11, 23:39
    "Czyż zastosowanie latarni gazowych, z wykorzystaniem metanu z pobliskiej kopalni, do oświetlenia np. tzw. Doliny Kłodnicy nie byłoby dobrą promocją dla budowanego tam kompleksu basenów."
    Tak... Jak szaleć to szaleć. Zaprojektować gazociąg, pozałatwiać uzgodnienia terenowe, przekopać pół Halemby I i metan doprowadzony, można oświetlać. Doprowadzenie tego metanu na cele oświetlenia to może być drogi szpas. Oczywiście, wszystko można, jak się znajdzie na to sponsora.
    Skoczowski PEC chyba (ale na 100% nie jestem pewien) doprowadza do kotłowni metan z JSW. Ale jednak mimo wszystko cele grzewcze w ciągu roku to inna skala opłacalności niż rycie w ziemii na potrzeby "żeby było ładnie".
    Latarnie gazowe - urokliwe, ale może nie koniecznie na metan, może gdzieś tam w pobliżu, gdzie one by miały stać, gazociąg z gazem ziemnym już w ziemii jest.

"Natomiast dobry przykład do Pana pomysłu na stronie:
    > pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Latarnia_uliczna_eko.jpg&filetimestamp=20110901205902"

A to jest spoko, tylko pewno kosztuje jak wszystko co jest BIO, EKO i OŹE.
  • krak4 06.12.11, 00:27
    bad_and_ugly napisał:

> Tak... Jak szaleć to szaleć. Zaprojektować gazociąg, pozałatwiać uzgodnienia te
    > renowe, przekopać pół Halemby I i metan doprowadzony, można oświetlać. Doprowad
    > zenie tego metanu na cele oświetlenia to może być drogi szpas. Oczywiście, wszy
    > stko można, jak się znajdzie na to sponsora.

No, każda promocja kosztuje inwestora, szalona napewno też - a gdyby tak paradenplac oświetlić ... . Przecież Ruda Śląska to było, nie było, gmina górnicza, co na metanie też stoi.
  • bad_and_ugly 06.12.11, 21:42
    Uwierz mi, ze mnie się te latarnie na gaz na serio podobają! Nie wszystko musi być sztampowe i takie samo jak wszędzie. Tylko ja tak sobie myślę, że takie latarnie postawione gdziekolwiek, będą miały bliżej do gazociągu GSG niż do metanu z kopalni. I prędzej bym się spodziewał, że GSG by było się w stanie w taki projekt włączyć jako sponsor (jakieś dyskretne tabliczki z napisem, kto się do latarni dołożył i dostarcza gaz) niż nasze górnictwo i gmina.
    Z tym paradenplatzem to chyba żartujesz? Całkiem dobry był pomysł z doliną Kłodnicy albo np. Ficinus gdyby był zadbany.
    A koniec końców w gazie ziemnym tego metanu też jest całkiem sporo ;)
  • krak4 06.12.11, 23:47
    Oczywiście pisząc wyżej o tym metanie z odmetanowania kopalń nie miałem na myśli jego wykorzystania na skalę przemysłową, bo tu rządzą normy, ustawy i rozporządzenia ( np. rozporządzenie kogeneracyjne z roku 2011, gdzie Min. Pawlak promuje zastosowanie przemysłowe metanu z odmetanowania kopalń przy okazji promocji biogazu z gnojówki) , no i ten, w końcu rachunek ekonomiczny. Raczej chodziło mi tutaj o okazjonalne i niekonwencjonalne wykorzystanie tego metanu. A poza tym, to taki fajny wątek, gdzie można sobie pogdybać.

Ficinus – popieram – może by się okazało, że to nawet z „epoki”.
  • jankolodziej 07.12.11, 16:30
    Ktoś pytał o założenia. Wygdybałem takie:
    1000 lamp, 12 godzin świecenia na dobę, codziennie, przez 10 lat.
    Do tego: zastępujemy ledami lampy sodowe 400W, ledy 80W, przez połowę czasu pracy można je zasilać oszczędniej, by świeciły połową jasności.
    Oszczędność: 87% oszczędności energii elektrycznej, 87% oszczędności emisji dwutlenku węgla, 50% oszczędności na wymianie źródeł światła. Z tego przy stosowaniu trybu oszczędnościowego (50%) te wskaźniki poprawiamy jeszcze o połowę.
    --
  • g-48 07.12.11, 18:43
    Mam dwie lepsze idee.
    1. Kazdemu mieszkancowi zafundowac latarke kieszonkowa zeby sobie swiecil:
    a) gdzie ma ciemno
    b) gdy potrzebuje
    2.Lub w starym systemie na kazdej latarni szalter ktory zalaczalby po 5 sek nastepna latarnie
    Ide mozna miec! Co byloby pewne to to ze Ruda Slaska mialaby pierwsze LED latarnie na Swiecie co z pewnoscia sciaglo by wielu turystow.
    Co do gazu to mozna by bylo przy kazdej latarni gazowej wyprowadzic rurke ktora by sie do kiszki wsadzalo i z biogazu oswietlalo droge.
    zarty zartami ale LEdy to rozwiazanie nie realne (przynajmniej w tej fazie rozwoju) a gaz czemu nie ale czy mozna na nim oszczedzac?
    --
    Naród, który traci pamięć, traci sumienie.

— Zbigniew Herbert
    www.youtube.com/watch?v=FpChZtmlKL8&feature=related

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.