Dodaj do ulubionych

Co z tym rudzkim RAŚ

10.11.13, 21:30
Do napisania tego artykułu skłonił mnie wywiad jaki dr Słupik udzielił Tv Sfera. (dostępny jest dziale polityka). Pod koniec analizy swoich badań preferencji wyborczych, skomentował fakt minimalnego poparcia dla RAŚ, które jest na poziomie błędu statystycznego. Dr Słupika zdziwiła ta sytuacja tym bardziej, iż nasze miasto miało jeden z najwyższych wskaźników deklaracji narodowości śląskiej (ponad 30% osób) podczas ostatniego spisu powszedniego.
Z tego też powodu postanowiłem wskazać główne przyczyny, które moim zdaniem, mają wpływ na tak owy stan rzeczy.
Pierwszą z nich jest brak charyzmatycznego, pozytywnie odbieranego lidera, znanego szerszemu gronu Mieszkańców. Pan Kubica, szef Rudzkiego koła jest osobą prawie zupełnie anonimową. Najbardziej znanym członkiem kojarzonym z tą formacją w naszym mieście jest Leon Swaczyna, prezes SONŚ, który jednak dysponuje dużym gronem swoich przeciwników. Swoimi ostatnimi inicjatywami (próba zmiany ul. Gwardii Ludowej, wbrew woli mieszkańców) zdecydowanie ten trend wzrostu negatywnego elektoratu podtrzymuje. Jako że jest on jednoznacznie kojarzony z RAŚ, domniemam iż w części ten negatywny obraz osoby nie będzie bez znaczenia dla samej organizacji.
Kolejną przyczyną jest brak pozytywnych działań tej formacji w mieście. Zastanówmy się kiedy w eter poszła jakakolwiek inicjatywa zorganizowana w Rudzie przez RAS? Oczywiście zaraz działacze Ruchu napiszą że robią, tylko ze rezultatów namacalnych nie ma, tudzież o nich nie słyszymy.
Trzecim elementem negatywnie wpływającym na poparcie, to coraz to nowe kontrowersje pojawiające się wokół RAŚ. Wszystko zaczęło się od momentu stworzenia wspólnej opozycji, nazywanej przez złośliwych koalicją z PO i PiS. Dla części wyborców tej formacji taki ruch polityczny był policzkiem w twarz. Sprawa się bardziej zaogniła w momencie konfliktu o nazwę halembskiego ronda. Szokiem dla wyborców tego Ruchu było głosowanie w RM kiedy Radna RAŚ Barbara Wystyrk-Benigier opowiedziała się w głosowaniu za uhonorowaniem Lecha Kaczyńskiego jako patrona ronda. Każdy nawet słabo znający się na polityce, pamięta słowa brata tragicznie zmarłego prezydenta, nazywającego RAŚ ukrytą opcją niemiecką tudzież separatystami. To głosowanie pokazało że dla innych celów politycznych, jakim w tamtym okresie była kwestia ewentualnego II referendum, radna tego ugrupowania nie miała oporów gloryfikować człowieka, dla którego jej ruch od zawsze był politycznym ścierwem. Co ciekawe na forum miasta, Pan Jan Kołodziej członek RAŚ pisał że całe Rudzkie koło jest przeciw temu patronowi. Sprawa ronda mocno nadszarpnęła i tak już nie za duże zaufanie do tego ugrupowania. Dla części ich wyborców, w tym mojej osoby, tamto głosowanie było jakby napluciem w twarz, przez Radną W-B. To tylko urealniło obawy, że kiedy pojawi się na horyzoncie osiągnięcie jakieś politycznej korzyści, to dla Radnej nie będzie stanowiło żadnego problemu olanie nawet najważniejszych ideałów, z autonomią na czele.
Ostatnim elementem mogącym działać na niekorzyść RAŚ są działania Pana Swaczyny w sprawie ulicy Gwardii Ludowej. Nie można mieć wątpliwości że sama inicjatywa jest słuszna, gdyż GL to idealnym patronem ulicy nie jest, jednak próba przeprowadzenia tej zmiany na siłę, z jednoczesną próbą zastąpienia GL nazwiskiem Niemca E. Meiera, niezależnie od jego zasług dla Huty Pokój, budzi sprzeciw znacznej części Rudzian. Pokazały to mn. Wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w tej sprawie.

www.rudaslaska.bip.info.pl/dokument.php?iddok=38192&idmp=2215&r=o

Wszystkie te okoliczności zebrane do jednego worka pokazują dobitnie że Rudzki RAŚ ma duży problem przed nadchodzącymi przyszłorocznymi wyborami. Problemy te jednak w znacznym stopniu wynikają bezpośrednio z działań ich członków oraz Radnej. Kiedy jednak sprzedaje się swoje ideały dla polityki, to nie może pozostać niezauważone przez Mieszkańców. Dla wielu Rudzian, nawet tych deklarujących narodowość Śląską, działania RAŚ w tej kadencji były na tyle zniechęcające że już na nich nie zagłosują, a biorąc pod uwagę dotychczasowe poparcie, to nic dobrego dla nich nie zwiastuje.
Obserwuj wątek
    • w36 Nie mój cyrk, nie moje małpy ;) 11.11.13, 00:38
      fifik_rsl napisał(a):

> Wszystkie te okoliczności zebrane do jednego worka pokazują dobitni
      > e że Rudzki RAŚ ma duży problem przed nadchodzącymi przyszłorocznymi wyborami.

Czy Ciebie to martwi?
      • fifik_rsl Re: Nie mój cyrk, nie moje małpy ;) 11.11.13, 14:26
        w36 napisał:
        "Czy Ciebie to martwi?"

Może Cie to zdziwi, ale troszkę tak. We wszystkich dotychczasowych wyborach samorządowych, w którch przysługiwało mi prawo głosu, oddałem go właśnie na RAŚ. Jako Ślązak, a raczej Hanys zawsze byłem zdania, że silna organizacja polityczna, reprezentująca interesy Śląska jest dla naszego regionu bardzo ważna. Sama idea autonomii, także jest mi bardzo bliska.
        Niestety w tej kadencji zupełnie się na nich zawiodłem. Rozumiem, że polityka czasem wymaga pewnych kompromisów dla dobra ogólnego, ale we wszystkim są, a przynajmniej powinny być nieprzekraczalne granice.
        Przykładem przekroczenia takiej granicy przez Radną RAŚ było właśnie głosowanie w sprawie ronda.
        Nie ma takiej politycznej korzyści, która dla członków tego ruchu usprawiedliwiałaby poparcie dla honorowania w naszym mieście Człowieka, dla którego od zawsze Ślązacy to byli Polacy drugiej kategorii, a dla brata zmarłego sama organizacja to ukryta opcja niemiecka. Takie działanie to nic innego jak polityczna prostytucja.
        To powoduje że jestem mocno rozdarty, bo z jednej strony jestem świadomy że silna organizacja polityczna reprezentująca interesy Śląska jest potrzebna, ale z dugiej strony, nie taka która będzie skłonna porzucić nawet sztandarowe ideały, czy poprzeć najwiekszego politycznego wroga, kiedy tylko na horyzoncie pojawią się jakieś korzyści, dla Organizacji czy jej konkretnych członków.
    • g-48 Re: Masz racje. 11.11.13, 09:34
      www.youtube.com/watch?v=1kwDX7OobWY
      Porownujac tego dzialacza i organizacje jego pracy z RASiowcami to jest wielka roznica:
      www.youtube.com/watch?v=1kwDX7OobWY
      Najbardziej podoba mi sie zobrazowanie kreciej roboty partii sanacyjnej tez Grazynskiego.
      --
      TA MI OTO PRZYPADŁA KRAINA I CHCE BÓG, BYM W MILCZENIU TU ŻYŁ * ZA TEN GRZECH, ŻE WIDZIAŁEM KAINA ALE ZABIĆ NIE MIAŁEM GO SIŁ *** " DESPOTYZM
    • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 18:36
      Rozbudowana wypowiedź wymaga rozbudowanej riposty. Po pierwsze, trzeba naprawdę dużo dobrej woli aby tę kpinę zorganizowaną przez Urząd Miejski nazwać konsultacjami społecznymi. Zebrano raptem wypowiedzi mniej niż 100 osób (!!), z których zdecydowana większość była na "nie". Trudno się dziwić, bowiem pytania i cała otoczka konsultacji skonstruowane w były w taki sposób aby uzyskać właśnie taki wynik. Zwykła PRowa gierka. Żaden poważny badacz nie odważyłby się uznać tych wyników za reprezentatywne. Po drugie: zdumienie budzi akceptacja przez Zarząd Miasta faktu, że jedna z ulic dalej nosi nazwę organizacji uznanej przez IPN JEDNOZNACZNIE za przestępczą. I to nie ma żadnego związku z taką czy inną partią polityczną, tylko z brakiem poczucia przyzwoitości przez włodarzy miasta.
      Po trzecie: W historii Rudy Śląskiej zaprawdę trudno znaleźć wiele nazwisk osób, które wniosły istotny i TRWAŁY wkład w rozwój tego miasta, takich jak m. in. Eduard Meier i które na dodatek nie byłyby niemieckojęzyczne (z wyjątkiem może Tadeusza Sendzimira). Nikomu nie wadzą tacy patroni jak Godula, Joanna Schaffgotsch, Ballestrem. Co się w takim razie stało, że Meier jest be? To proste, "wymyślili" go ci z RAŚ i SONŚ. Ciekawy jestem co powie pani Prezydent, gdy Sejm uchwali wreszcie ustawę o dekomunizacji nazw miejsc użyteczności publicznej i trzeba będzie "pójść do Canossy"? Po czwarte i najważniejsze - czy fifik rzeczywiście uważa, że obywatele to za przeproszeniem bydło, które bez "charyzmatycznego" przywódcy nie jest w stanie nic samo zrobić? Nam nie potrzeba przywódcy, który poprowadzi "na barykady". Nam, społeczeństwu, potrzeba EDUKACJI jak stać się społeczeństwem obywatelskim. Jak akceptować i rozwijać ideę samorządności i NIE ZGADZAĆ się na działaczy-spadochroniarzy zrzucanych z Warszawy. Zamiast tego wybierać ludzi, którzy są stąd, którzy dla swojej "małej ojczyzny" chcą coś dobrego zrobić. Jeśli natomiast taki ktoś zacznie myśleć wyłącznie o swojej karierze politycznej i będzie jedynie chciał na plecach wyborców wspiąć się do dużego koryta w stolicy to ma dostać solidnego kopa w zadek i tyle. Niech nasi wyborcy - zwolennicy i przeciwnicy pana X. Y. Z (kto chce niech wstawi dowolne nazwiska) poznają w szczegółach program wyborczy RAŚ. Na tym skupmy się w najbliższym czasie. Założę się, że 80% mieszkańców miasta nie wie o co nam chodzi. Organizacja, która ma być znana tylko z paru nazwisk jej działaczy będzie z góry skazana na porażkę. A ludzie (nazwiska) moim zdaniem są tu sprawą w pewnym sensie wtórną - mają swoimi twarzami, czynami reprezentować i realizować jasny i klarowny program wyborczy. A na koniec apel do wszystkich członków i sympatyków RAŚ: Panie i panowie, nie ma znaczenia czy na cztery lata na "świecznik" wejdzie pani/pan A czy B. Ważne, by ci którzy zostaną wybrani z naszych list reprezentowali interes naszego miasta i jego wszystkich mieszkańców NIE ZAPOMINAJĄC o programie długofalowym RAŚ.
      • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 18:53
        muzyk48 napisał(a):

> NIE
        > ZGADZAĆ się na działaczy-spadochroniarzy zrzucanych z Warszawy.

I wszystko jasne kolego :) :) Po co było tyle pisać.
        Ulica GL to spisek światowy przeciwko Ślązakom. Amen ;)
        • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 19:48
          widać, że masz trudności ze zrozumieniem tekstu pisanego. Co do GL - zajrzyj tu: ipn.gov.pl/najwazniejsze-wiadomosci/informacja-historyczna/gwardia-ludowa,-armia-ludowa
          Nie ma to nic wspólnego z całym światem ani ze spiskiem.
          • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 20:05
            muzyk48 napisał(a):

> Nie ma to nic wspólnego z całym światem ani ze spiskiem.

Taaak? Szczególnie ten argument "spadochronowy".
            Kolego muzyku. Melodię Rasia znam dobrze i rozpoznaję właśnie po takich nutkach.
            Chcecie na Meierze kręcić kiełbasę wyborczą, to raczej nie polecam. Zdecydowanie lepiej wypadło by gdyby Raś wreszcie zwrócił mieszkańcom Rudy, wyłudzone pieniądze za druk swoich biuletynów w WR. Czy choćby przeprosił.
            • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 20:22
              No cóż, widzę że kolega w36 uwielbia metody stosowane przez nieboszczkę PZPR, która zawsze wiedziała lepiej kto kiedy i gdzie powinien pełnić stanowiska państwowe. A jak się nie sprawdził tu, to poszedł tam i wszystko grało. W dalszym ciągu kolego nie wypowiadasz się merytorycznie. Masz wiedzę na temat przestępstw finansowych popełnionych przez RAŚ - idź do prokuratury. Nie masz - siedź cicho.
              • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 20:39
                muzyk48 napisał(a):

> A jak się nie sprawdził tu, to poszedł tam i wszystko grało. W dalszym ci
                > ągu kolego nie wypowiadasz się merytorycznie.

Merytorycznie o tym wyłudzeniu jest tu na tym forum dużo. Łącznie z oficjalnymi dokumentami i skanami. Temat nawraca i po raz kolejny znajduje się fan Rasia skłonny do wmawiania że dwa razy dwa to nie cztery.
                Weź sobie sam poszukaj w szukarce, bo to pouczające doświadczenie dotyczące istoty prawdziwej mentalności tych złotoustych sprzedawców śląskiego raju. I nie dziw się że wobec takich faktów, sprawa ulicy GL w wykonaniu Raś, śmierdzi na odległość.
                • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 20:54
                  Są też fora z ogromną ilością wpisów na temat potwora z Loch Ness, Marsjan, Atlantydy - i co z tego? Żadna z Twoich wypowiedzi nie ma związku z pierwszym wpisem fifi_rsl. A to, że masz jakiś uraz do kogoś z RAŚ to widać na odległość. I żeby sprawę zakończyć: ja nie jestem i nigdy nie byłem członkiem RAŚ, natomiast umiem czytać dokładnie to co jest napisane w ich statucie i programie. Warto oddzielać fakty i dokumenty od ludzi.
                    • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 21:26
                      jankolodziej napisał:

> "śmierdzi na odległość."
                      > Jesteś pewien świeżości swoich skarpetek? A tak dla porządku powiedz nam jeszcz
                      > e, kto w tej chwili finansuje WR?

Tak samo jak w czasach kiedy Leon załatwił sobie tą lewiznę, z kasy mieszkańców.
                  • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 21:23
                    muzyk48 napisał(a):

> Są też fora z ogromną ilością wpisów na temat potwora z Loch Ness, Marsjan, Atl
                    > antydy - i co z tego?

To że nie potrafisz (lub udajesz że nie potrafisz) korzystać z funkcji forów, nie oznacza że fakty na nich opisane nie istnieją. Masz tu na zachętę fotkę tej bezczelnej rasiowej prywaty:

img703.imageshack.us/img703/6043/biuletynras.jpg

> Żadna z Twoich wypowiedzi nie ma związku z pierwszym wpis
                    > em fifi_rsl.

Jak nie ma? Skoro podnoszony jest temat radnej Raś, współtwórczyni kaczego ronda na Hasiokach, to i sensownym jest przypomnieć jak członek władz Rasia, załatwił na lewo bezprawny druk biuletynów swojej organizacji na koszt mieszkańców Rudy, w ich samorządowej gazetce.
                    Odchodzenia od tematu nie widzę.
                    • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 22:44
                      Człowieku, ile w Tobie jadu. Rozumiem, że chcesz powiedzieć, że p. Leon Swaczyna pod pistoletem zmusił właściciela i wydawcę WR do tego aby mu wydrukowali tę szpaltę? A może twierdzisz, że dał komuś za to łapówkę? No chłopie, śmiało jutro rano biegiem do prokuratury!! Pochwalą Cię, opiszą we wszystkich dziennikach, wywiady, może nawet książkę o Tobie napiszą. Warto!
                      • w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 12.11.13, 03:31
                        muzyk48 napisał(a):

> Człowieku, ile w Tobie jadu. Rozumiem, że chcesz powiedzieć, że p. Leon Swaczyn
                        > a pod pistoletem zmusił właściciela i wydawcę WR do tego aby mu wydrukowali tę
                        > szpaltę? A może twierdzisz, że dał komuś za to łapówkę?

Kolego muzyku. Wcale nie musisz wymyślać jakiś niestworzonych historii, bo akurat to jak Leon załatwiał sobie tą lewiznę z rasiowymi biuletynami, nie jest żadną tajemnicą. Latał po mieście, po różnych organizacjach i chciał tą darmochę dla Raś a dla siebie stanowiska w UM. W trybie "wymiany dóbr politycznych". Jest tu o tym tu na forum, było też publikowane gdzie indziej. Wybacz, nie mam czasu za Ciebie teraz tego szukać. Znajdź sam.
                        A jeśli Ciebie to oburza to proszę z tym problemem do Raś, do prowodyra tej niemiłej sytuacji. Nie do mnie. Ja tylko przypominam znane fakty. Akurat nadarzył się odpowiedni wątek, to dorzucam te jaskółki, dla kompletności tematu.
      • fifik_rsl Re: Co z tym rudzkim RAŚ 11.11.13, 23:42
        W takim razie proszę napisz wg jakiego klucza powinni zrobić te konsultacje? Oczywiście, ogólno miejskie referendum nie wchodziło w grę, więc opcja wybrana przez Urząd Miasta była zdecydowanie najlepszą. Założono zapytać członków wszystkich gospodarstw domowych mieszczących się na tej ulicy, a także osoby które prowadzą tam swoje biznesy. Właśnie tych osób ta zmiana miała dotyczyć, więc dla mnie oczywiste, że to oni powinni mieć decydujące zdanie na jakiej ulicy będą mieszkać.
        Ci się wypowiedzieli i należy ich zdanie szanować, gdyż na tym polega właśnie demokracja. Dlaczego Mieszkańcy ulicy GL nie chcą Meiera, nie wiem, ale wiem że skoro taka jest ich wola, to tę wolę należy szanować.
        Jeśli natomiast sejm uchwali ustawę dekomunizacyjną i tam nazwa Gwardia Ludowa będzie zakazana, to wtedy zmiana będzie obligatoryjna i to Mieszkańcy zdecydują jakiego będą chcieli mieć patrona.
        Każda licząca się formacja musi mieć charyzmatycznego przywódcy, ale też odpowiednie kadry. Bez przywódcy który pociągnie wynik wyborczy nie ma szans na sukces wyborczy, natomiast bez odpowiednich kadr, nie ma możliwości dobrze i mądrze rządzić.
        Co do planu długofalowego RASia to powoli zaczynam go rozumieć. Szkoda że nie chodzi w nim o Śląsk i autonomię, a jedynie o robienie polityki. Nie ma też znaczenia jaka droga do niego prowadzi i nawet pójście” pod rękę” z Kaczyńsko-podobnymi nie stanowi już żadnego problemu. Nie na taki RAŚ ja głosowałem….
        • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 12.11.13, 07:05
          Sztuka organizowania konsultacji społecznych jest powszechnie znana i nie jest żadną filozofią. Można je robić metodami arbitralnymi albo prospołecznymi. Zrób konsultacje nt. tego czy niedziela ma być obowiązkowo robocza. Wynik z góry znany.
          A co do, że nie na taki RAŚ głosowałeś, no cóż, nic nie stoi na przeszkodzie abyś założył RAŚ-bis i stanął na jego czele. Na pewno pójdą za Tobą tłumy, które Cię poprą i przejmiesz władzę. Powodzenia.
          • jankolodziej Re: Co z tym rudzkim RAŚ 12.11.13, 20:04
            "Ci się wypowiedzieli i należy ich zdanie szanować, gdyż na tym polega właśnie demokracja."
            A to już trąci mentalnością Kalego. Gdzie zbierano podpisy w/s ronda w Halembie? Czy wireckie targowisko przylega do przedmiotowego rondka?

"Co do planu długofalowego RASia to powoli zaczynam go rozumieć."
            Bardzo w to wątpię, biorąc pod uwagę wcześniejsze "analizy" tematu. Za to ja zaczynam rozumieć cel ich sporządzania.

--
            www.jankolodziej.neostrada.pl
            • fifik_rsl Re: Co z tym rudzkim RAŚ 12.11.13, 23:35
              muzyk48, czyli o ile dobrze rozumiem, to jeżeli członkowie RAŚ coś wymyślą, to nie podlega to żadnym konsultacjom i przyjmowane ma być jak dogmat?
              Nawet zdecydowany sprzeciw osób których ma to bezpośrednio dotyczyć, nie może w takim wypadku mieć najmniejszego znaczenia.

Zmiana nazwy ulicy dotyka konkretnych mieszkańców, którzy na niej mieszkają, natomiast kwestia ronda może dotyczyć dzielnicy ale też całego miasta.
              Jednak jestem też w stanie przyjąć argument, że kwestia ulicy Gwardii Ludowej to problem ogólnomiejski, przeciwko któremu duża część Rudzian protestuje. Tak to przedstawiacie.
              W sprawie ronda zebraliśmy 2200 lajków na fb i (praktycznie w dwóch, z niewielką pomocą osób trzecich) 1600 podpisów na listach. Panie Kołodzieju skorzystajcie z zaangażowania członków tych dwóch organizacji i zbierzcie jako RAŚ i SONŚ chociaż połowę tego co MY. Wtedy możemy pogadać i tworzyć porównania. Pozdrawiam

• w36 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 13.11.13, 01:24
              jankolodziej napisał:

> Gdzie zbierano podpisy w/s ronda w Halembie
              > ? Czy wireckie targowisko przylega do przedmiotowego rondka?

No wiesz! Masz czelność wypominać rudzianom że publicznie okazali dezaprobatę koniunkturalnym zagrywkom polityków? Ty, szef Raś, którego radna głosowała za kaczym rondem?
              Jak już siedzisz w tym brudzie, to przynajmniej pamiętaj że masz też prawo do milczenia.
    • muzyk48 Re: Co z tym rudzkim RAŚ 13.11.13, 09:54
      Jak to dobrze, że nie jestem członkiem RAŚ. Widzę, że członkowie tej organizacji w naszym mieście z ogromną ochotą zagryzają się nawzajem zamiast współpracować. Widać od razu po Waszych wypowiedziach, kto po co do tej organizacji wstąpił. Gratuluję! Nie dziwcie się tylko panowie jeśli w przyszłym roku wyborcy pokażą Wam środkowy palec.
        • fifik_rsl Re: Co z tym rudzkim RAŚ 14.11.13, 21:59
          jankolodziej napisał:

> "zbierzcie jako RAŚ i SONŚ chociaż połowę tego co MY"
          > Ktoś wierzy czy nie - wszyscy to lajkowaliśmy, pomagając w słusznej sprawie.

Tym bardziej szkoda, że zabrakło tego najważniejszego wsparcia z Waszej strony, podczas głosowania w RM.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka