Dodaj do ulubionych

II tura - trudna decyzja- dla wielu z nas.

28.11.14, 16:45
Zbliża się II tura wyborów, dzwonicie Państwo do mnie w celu poznania mojej opinii na którą z kandydatek oddać głos.
Czekałam do debaty, która miała miejsce w telewizji Sfera TV.
Wysłuchałam obu Pań i odniosę się tu w głównej mierze do kwestii gospodarki odpadami, bowiem ta jest mi najlepiej znana- pozostawiając już Państwu całokształt oceny Kandydatek.

Pani Aleksandra Skowronek:
1. Powtórzyła swoją wypowiedź na temat budowy spalarni w naszym mieście. Liczyłam, że od ostatniej debaty tej w pierwszej turze – pogłębi swoją wiedzę na temat tych instalacji i sposobu ich finansowania.
2.Niestety usłyszałam znowu, że to będą pieniądze dla miasta i miejsca pracy – więcej na temat spalarni potrafił powiedzieć były Prezydent Andrzej Stania, który już w 2010 roku przyznał, że jak powstanie spalarnia, to trzeba będzie dokonać znacznej redukcji etatów w Carboenergii, która zatrudnia ponad 200 osób.
3.Ponadto Pani Skowronek powiedziała, że wywozimy śmieci do spalarni wiele kilometrów od naszego miasta i tu – już widać kompletny brak rozeznania w temacie. Firma Tonsmeier Południe wywozi przetworzone odpady – a właściwie RDF – który traktowany jest jak paliwo energetyczne nie do spalarni, a do Cementowni Górażdże, bo tylko w takich zakładach na dzień dzisiejszy palone są odpady po wstępnej przeróbce. Jest to zapewne nie więcej jak 10% wszystkich odpadów zbieranych w Rudzie Śląskiej. Jeżeli dodać do tego argument kandydatki, że śmieci będą DUŻO tańsze bo nie będziemy ich wywozić poza miasto to oświadczam, że większość odpadów przetwarzana jest na miejscu w mieście i transport poza miasto nie jest ich głównym kosztem. W przypadku nawet nie wybudowania kompostowni – śmieci będą wożone do Zabrza -co i tak nie oznacza wielu kilometrów.
4. Z kolei wypowiedź, że nie będzie żadnej emisji szkodliwej dla środowiska to już poziom poniżej szkoły średniej. Dodam jedynie, że jak by nie było żadnej emisji, to nie potrzebne by było w ogóle żadne postępowanie środowiskowe i decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska czy Sanepidu.

Z kolei Pani Grażyna Dziedzic:
1. Podtrzymała swoje stanowisko, że miastu nie jest potrzebna taka instalacja, przy czym przytoczyła cennik odpadów, najprawdopodobniej Warszawskiej spalarni, z którego wynika, że cena utylizacji odpadów w spalarni jest 2-krotnie wyższa niż w innych zakładach, które przerabiają śmieci. W 2010 roku cena przetworzenia 1 tony odpadów wynosiła w Warszawskiej spalarni ok. 400 zł, przy czym zakłady kompostujące odbierały odpady za ok. 200- 230 zł.
I gdyby nie fakt, że Pani Prezydent pierw w 2013 roku obiecała mieszkańcom Karmańskiego oraz Stowarzyszeniu Rudzianie Razem, że nie będzie budowała 150 metrów od osiedla kompostowni, a potem zmieniła zdanie nie informując w/w zainteresowanych. Oraz fakt deprecjonowania inicjatywy mieszkańców, że sprzeciw wobec kompostowni tworzy jedynie „grupka osób o partykularnych interesach” – gdzie petycję skierowaną do Pani Prezydent podpisało ponad 1200 mieszkańców Rudy Śląskiej- to nie miałabym problemu na kogo z tych dwóch Kandydatek 30 listopada 2014 roku oddać swój głos.
Problem z odpadami mamy, jednak spalarnia ich nie rozwiąże- kompostownia tak.
Dlatego ważne jest, aby w kolejnej kadencji znaleźć miejsce w Rudzie Śląskiej na postawienie takiego zakładu i pomyśleć nad sposobem jego sfinansowania.

Jeżeli chodzi o pozostałe punkty programu Kandydatek:

1. Grażyna Dziedzic – bezpłatna komunikacja miejska – osobiście nie jestem za bezpłatną komunikacją miejską – a dokładnie za 4 bezpłatnymi autobusami w naszym mieście –oznacza to kolejne odstępstwo i alienację od innych miast aglomeracji – no chyba, że cały KZK GOP podejmie taką decyzję to wtedy jak najbardziej TAK.
2. Aleksandra Skowronek - Likwidacja niskiej emisji, proekologiczna modernizacja systemów grzewczych, uruchomienie systemu dopłat do odnawialnych źródeł energii – należy zauważyć, że te działania zostały podjęte w tej kadencji, również za moimi wnioskami do budżetu i interpelacjami, więc rozumiem ten pkt. programowy jako jego kontynuację i zwiększanie funduszy na ten cel.
3. Obie Panie mają w swoich programach chęć poszerzania miejsc w żłobkach i mam nadzieję, że nie zależnie, która z Pań wygra zrealizuje ten punkt programu, bowiem sytuacja jest ciężka.

Pozwolicie Państwo, że nie dokonam analizy cech osobowościowych Kandydatek, bowiem poznałam tylko jedną – Panią Grażynę Dziedzic, więc moja opinia byłaby bardzo subiektywna, jednak proszę się zastanowić która z kandydatek:
- będzie w stanie stworzyć koalicję
- współpracować z Radą Miasta
- pozyskiwać fundusze Europejskie
- dbać o sprawy Miasta i Mieszkańców
bo te cechy sprawią, że miasto będzie się dalej rozwijać.

Podsumowując zachęcam do wzięcia udziału w II Turze Wyborów i zadecydowania, bo takie mamy prawo, ale też i w moim odczuciu obowiązek.

www.facebook.com/radna.anna.lukaszczyk
Edytor zaawansowany
  • naruszenia_wyborcze_2014 28.11.14, 16:53
    Pozwoliłem sobie skopiować z oficjalnej strony byłej Radnej.
  • naruszenia_wyborcze_2014 28.11.14, 17:29
    Kolejne facebookowe podsumowanie - jednego z bardziej aktywnych w tej kampanii zwolnników Pani Grażyny Dziedzic:
    a kogo będę głosował w drugiej turze i dlaczego nie na Panią Skowronek. Poniżej pokazuję jeden z głównych powodów takiego a nie innego poparcia i jest to mój wpis z wątku wychwalającego zalety Pani Skowronek.
    ...
    Może już się nie będę wypowiadał personalnie – napisze ogólnie.
    Samorządność czy suwerenność mają to do siebie, że ci na górze wypełniają wole tych co ich wybrali a nie jeżdżą po instrukcje do tych co ich namaścili politycznie. Zawsze źle wychodziliśmy na tym kiedy Bierut czy Jaruzelski jeździli po instrucje do Moskwy. Bierut nawet osobowo sam źle na tym wyszedł Źle wychodzimy na tym kiedy Tusk czy Kopacz jeżdzą po instrukcje do Brukseli. Teraz mamy wybory nasze lokalne i co? Znów mamy wybierać kogoś kto będzie jeździł po instrukcje! 3x Nie nie chcę aby w moim mieście czy na moim podwórku rządziła osoba, która zobligowana jest do instruowania się wyżej. To ma być nasze samorządne miasto! Władza zwierzchnia won od naszego miasta! Popatrzcie na Bufetowa w Warszawie. Wierząca, katoliczka, nawet zaangażowana kiedyś w Odnowę w Duchu Święty i ja mam uwierzyć że tak bardzo kocha homosiów, że wspiera ich gdzie tylko może kosztem innych? Nie uwierzę. Kobieta uwikłała się w układ polityczny i podpisała cyrograf ze …. zwolennikami homosiów więc już teraz musi udawać, że ich lubi bo ją strącą. Mam dosyć słuchania, że ten czy inny polityk zagłosował tak i tak bo góra kazała a prywatnie myśli zupełnie inaczej. Niestety tak działa PO. Ma moc niszczenia moralnego swoich ludzi. Nie jest organizacją samorządną tylko działa na zamówienie. Popatrzcie na poczciwego Buzka. Wciągnęli Go to PO dali stanowisko … i już musiał krakać jak wrony mimo że był poczciwy. Albo Tusk , który nigdy nie był poczciwy, odebrał już swoją nagrodę Znam i takich, którzy kiedyś popierali górników i stali z nimi na ulicy a dziś o odznaczeniu przez Bronka puściliby na górników czołgi! Starłem się z takim jednym panem posłem przy okazji poprzednich wyborów. Niestety archiwum sejmu dostępne jest i przypomniałem panu jego wystąpienia w obronie górników. Dziś to już nie ten sam człowiek. Całkowicie zmienił front – wszakże został odznaczony. Nie znam Pani Skowronek ale mam świadomość, że każdy nawet dobry człowiek jak już podpisze cyrograf z diabłem to już nie jest tym samym człowiekiem. Przykładów mamy wiele. Więc stawiam na samorządność. SAMO – RZĄDNOŚĆ a nie centralne planowanie. Nie ma dla mnie znaczenia, że ktoś umocowany w drużynie ma większe możliwości pozyskania środków i wydaje się, że wybuduje więcej drogi. Obawiam się, że umocowany zacznie stawiać nam „tęcze” mimo iż sam mysli inaczej jednak góra kazała. Proszę tęcze potraktować symbolicznie.
    Jak dotąd nie zobaczyłem żadnych argumentów na to że Pani Skowronek jako „głowa” samorządu będzie samorządna.
    www.facebook.com/tomciobednarz/posts/360605054110473?fref=nf
  • rysiek_rudzki 28.11.14, 17:36
    Tak się zastanawiam na co to przekonywanie się na forum, skoro znakomita większość tu piszących ma jasno wyrobione zdanie. Nie lepiej skupić się na niezdecydowanych?
  • naruszenia_wyborcze_2014 28.11.14, 17:41
    "Pozwolicie Państwo, że nie dokonam analizy cech osobowościowych Kandydatek, bowiem poznałam tylko jedną – Panią Grażynę Dziedzic, więc moja opinia byłaby bardzo subiektywna, jednak proszę się zastanowić która z kandydatek:
    - będzie w stanie stworzyć koalicję
    - współpracować z Radą Miasta..."

Jak by pani Łukaszczyk miała jakieś wątpliwości co do tych punktów to zacytuję tu Panią Grażynę Dziedzic:

"Wszem i wobec oraz każdemu z osobna oświadczam, że jak wygram wybory, Pani Anna Krzysteczko i Pan Michał Pierończyk będą nadal moimi zastępcami Ich pracę oceniam bardzo dobrze"

www.facebook.com/grazyna.dziedzic.7?fref=ts
  • fifik_rsl 28.11.14, 19:01
    Zostawiła stanowisko dla trzeciego z ugrupowania koalicjanta?
  • amarian2 28.11.14, 19:05
    To tylko Józiu.
  • fifik_rsl 28.11.14, 19:15
    Jeśli miałaby być koalicja z PiS to naturalnym kandydatem zostałby Wesoły. W tej sytuacji byłoby wesoło, bo znam zdanie GD, na temat tego Polityka :) Mówiąc eufemicznie byłaby to trudna współpraca.
  • naruszenia_wyborcze_2014 28.11.14, 20:06
    fifik ty koalicję widzisz dość dziwnie :)
    Patrząc na PIS to powiem szczerze mocno bym się zastanowił żeby wejść w koalicję z Panią Prezydent - jedną już mieli i wytrwała raptem rok.
    Po drugie koalicja oznacza współrządzenie - ale i współodpowiedzialność. I tak politykę kreuje Prezydent.
    Więc jeżeli miałaby być koalicja to uważasz że jeden wicek na otarcie łez - czy to dla PIS czy dla PO to jest wystarczające? Przerżnąć wybory do Rady Miasta z dwoma ugrupowaniami i takie warunki - hmm.
    Ok uznajmy, że tak - ktoś podejmie się koalicji z jednym wice. Jaki mamy wakat ? Gospodarkę komunalną? No super- podwyżka śmieci jeszcze w tym roku i brak pomysłu na zagospodarowanie odpadów w Rudzie Śląskiej - wow - normalnie łakomy kąsek.

Myślę, że jeżeli dojdzie do koalicji to na poważnych zasadach - jak równy z równym, może i ten wicek wystarczy, jeżeli pójdą za tym inne pisemne deklaracje (może programowe) ze strony Pani Prezydent, ale mamy piątek i nie widziałem żeby gdzieś PIS ogłosił poparcie dla kandydatki.
    Jedno jest pewne- ciężkie i długie rozmowy szykują się bez względu kto wygra, ale ja już widzę skruszoną minę Pani Grażyny Dziedzic jak mówi - no ja chciałam koalicji- dawałam przecież 1 wicka - ale te złe, pazerne partie nie chciały współpracy. No chyba, że powoła jeszcze jednego wice.. bo kto zabroni?
  • fifik_rsl 28.11.14, 20:29
    Zacznę od końca, powolanie kolejnego vicka (4) zabraniają przepisy. Z tego co pamiętam z moich śmieciowych studiow to maksymalna liczba vicków w mieście do 200 tyś wynosi 3!
    Co do umowy koalicyjnej to kwestia vicka, dopełni pewnie Przewodniczący Rady Miasta, kilka Rad Nadzorczych i to Posłowi wystarczy :)
  • hepik1 28.11.14, 18:35
    > Nie lepiej skupić się na niezdecydowanych?

Niezdecdowanych to ani atom nie ruszy z domu,zwłaszcza,że w niedziele ma byc minus pięć stopni ;)
  • 1802ef 28.11.14, 20:41
    do kościoła pójdą, to i po drodze do lokalu wstąpią.Tylko nie wiem dlaczego głosy oddajemy na szkolnym korytarzu w bezpośrednim sąsiedztwie toalet.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka