Dodaj do ulubionych

Psudoanaliza na II Turę Wyborów na Prezydenta Rudy

27.10.18, 20:51

Jak pewnie dobrze wiecie w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającego poparcia by wygrać. Najlepszy wybór osiągnęli Grażyna Dziedzic 41% i Marek Wesoły 26%, a dalsze odpadając z dogrywki, Aleksandra Skowronek 24% oraz Tomasz Piechniczek 9%.
Rozpoczynając każdą analizę trzeba wyjść od poparcia „bazowego” które w I Turze osiągnęli kandydaci, by następnie próbować przewidzieć jak rozłożą się głosy tych którzy z wyścigu odpadli.
Najważniejszą kwestią dogrywki będzie bez wątpienia zachowanie wyborców Aleksandry Skowronek. Sama kandydatka do tej pory nie przekazała „oficjalnie” swojego poparcia żadnemu z kandydatów. Zaryzykuje twierdzenie, że już tego nie zrobi. Osobiście Pani Skowronek chciałaby wykrzyczeć ile sił w gardle „głosujcie na Marka Wesołego”, ale zrobić tego nie może, bo w perspektywie wybory do Parlamentu Europejskiego i potem Parlamentarne, w których to główna linia podziału toczy się wokół podziału PO-PiS. Za oficjalne poparcie kandydata głównej konkurencyjnej partii zlinczowali by ją od Katowic po Warszawę.
W związku z milczeniem kandydatki, zachowanie jej wyborców można chyba podzielić wg dwóch schematów: AntyPis i AntyDziedzic. Pierwsza grupa to taki PeOwski beton, czyli ludzie którzy za żadne skarby nie zagłosują na kandydata PiS. Ci pomimo złego zdania o obecnej Prezydent oddają na nią swój głos, byleby nie wygrał kandydat PiS. Dla drugiej grupy jej wyborców śmiertelnym wrogiem jest obecna Prezydent i oni zagłosowaliby na każdego byleby nie na Nią.
Sztuką jest przewidzenia którego typu wyborców w jej elektoracie jest więcej. Ja mocno zaryzykuję twierdzenie, iż specyficzna struktura naszego miasta sprawia, iż trochę więcej będzie wyborców głosujących przeciwko obecnej Prezydent. Oceniłbym te proporcje 14-10%
Po dodaniu tych głosów wychodzi nam 41+10=51 GD i 26+14=40 MW
Podobnie należy rozłożyć i przewidzieć zachowania wyborców kandydata SPR Tomasza Piechniczka. Jego 9% w mojej ocenie też można rozłożyć na dwie zasadnicze grupy: Pierwszą to typowi wyborcy RAŚ których szacuję na 5% oraz Wyborcy niezadowoleni z pozostałej trójki (4%). Jeśli chodzi o pierwszą grupę to jest ona mocno antagonistycznie nastawiona do partii Jarosława Kaczyńskiego (pamiętając słowa o zakamuflowanej opcji niemieckiej) i uważam że w zdecydowanej większości poprą obecną Prezydent(nawet jak mają o niej nienajlepsze zdanie), byleby nie na kandydata PiS kimkolwiek by ten nie był. Stosunek 4-1 jak dla mnie najbardziej prawdopodobny. Z drugiej grupy to bez głębszych analiz: fifty-fifty. Daje to w sumie 6-3 dla GD z wyborców Tomasza Piechniczka.
Po dodaniu tych głosów do siebie wychodzi
Grażyna Dziedzic- 57%
Marek Wesoły – 43%
Czyli wygrana Obecnej Prezydent różnicą 14%.
Powyższy wynik oceniam jako bardzo prawdopodobny. Nawet bez tej analizy obstawiłbym wygraną GDcz przedziału 10-20%. Marek Wesoły może tę różnicę troszkę zniwelować dzięki tytanicznej pracy którą wykonuje każdego dnia, odwiedzając wiele miejsc i rozmawiając z wyborcami. Nie jest w stanie natomiast całkowicie odwrócić losów wyborów. Tutaj jedynie jakaś wielka bomba odpalona w ostatnich dniach kampanii mogłaby wszystko wywrócić. Wieść gminna niesie, że właśnie Tata świnka taką uzbraja. Przez to może być jeszcze ciekawie.

Edytor zaawansowany
  • lewica_os 27.10.18, 21:57
    GD chyba nastawiona byla na walkę z kandydatką PO i nie docenia konkurenta, ja osobiście bardziej cenię takie wyjście do ludzi jakie robi Wesoły.
  • mietlorz707 27.10.18, 22:15
    Uwzględniłeś:
    - typowy dla drugich tur spadek frekwencji (stawiam tezę że elektorat Dziedzic będzie mniej zdyscyplinowany niż elektorat PiS i zawzięci przeciwnicy Dziedzic);
    - długi weekend (w niedzielę jakaś część ludności będzie wracać "z grobów" w całej Polsce, może zdążą na wybory, i może jak nawet zdążą to będzie chciało im się iść głosować);
    czy nie uwzględniłeś? ;)

• fifik_rsl 27.10.18, 22:22
    Zdyscyplinowany jest twardy elektorat PiS, z całą resztą już gorzej. Zmiennych jest mnóstwo, natomiast nie wydaje mi się aby te wymienione przez Ciebie Mietlorz miały decydujące znaczenie. Jeśli w tym upatrujesz przewagi MW to max 2-3% nie więcej.
  • mietlorz707 27.10.18, 22:37
    Pożyjemy, zobaczymy. ;) Ale 15-20% różnica frekwencji nie będzie dla mnie zaskoczeniem. ;)
  • fifik_rsl 27.10.18, 23:29
    Zwróć proszę jeszcze uwagę na jeden szczegół. To Grażyna Dziedzic na wejściu ma 15% przewagi. Im mniej ludzi pójdzie (szczególnie wyborców A. Skowronek i T. Piechniczka) to M. Wesoły będzie miał trudniej nadrobić straty.
  • mietlorz707 28.10.18, 01:18
    Zgadzam się, procentowo ma dwukrotnie większą przewagę nad Wesołym, niż Stania nad nią w 2010 i sądzę, że wygra wybory.
    Jedynie zwracałem Ci uwagę na specyficzną sytuację wynikającą z przeprowadzenia głosowania tuż po 1 listopada.
    Nie tylko na frekwencję to wpływa, wyborcy zamiast czytać ulotki, podziwiać plakaty i hejtować wzajemnie na fejsie, biegają po cmentarzach, a i samo święto zabiera jeden dzień kampanii. No chyba że kandydaci wpadną na pomysł rozdawania przy bramach cmentarzy zniczy z wygrawerowanym adekwatnym napisem. ;) Dodatkowo, jeśli faktycznie ktoś odpali brudną wyborczą "bombę" może zabraknąć czasu się bronić...
    Dlatego: pożyjemy, zobaczymy. W sumie, ktokolwiek wygra, nie będzie źle.

PS.
    Tak na marginesie, bardziej chciałbym by wygrał pan Wesoły, ale jedyne co mogę to oddać na niego głos i se chcieć. ;)
  • aloes69 28.10.18, 05:09
    Tą brudną już odpalili, a generalnie bomba ma to do siebie , że razi też swoich, a czasem wybucha podkładającemu w twarz. Generalnie odradzam ten typ broni bo uważam, że jednak bardziej eleganckie są miecze lub szable i niekoniecznie w szarży, bo może się okazać, że ktoś konia pod tyłkiem już nie ma ;)
  • mietlorz707 28.10.18, 14:11
    Elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy i szarża bez konia pod tyłkiem?
    Faktycznie, polityka czasami przypomina mi coś pomiędzy filmem science-fiction a dowcipami o poruczniku Rżewskim. ;)
  • aloes69 28.10.18, 16:05
    Brakiem konia pod tyłkiem w szarży określam sytuacje gdy ktoś wali do przodu lub na oślep, a nie ma zaplecza, czyli wiedzy, rozsądku, czasem ludzi........którzy dadzą mu przysłowiowego konia albo oświecą, że go nie ma ;)

• mietlorz707 28.10.18, 16:22
    Rżewski sam potrafił brak konia zauważyć. ;)
  • aloes69 28.10.18, 20:48
    Nieznałam dowcipów o Rżewskiem, rzuciłam okiem, jak dla mnie nie są dowcipne, bardziej rubaszne,no i z polityką w zasadzie nie mają nic wspólnego ...... ale nie zapytam gdzie TY upatrujesz związek
  • lewica_os 28.10.18, 07:56
    Ciekawe czy w tym tygodniu do Rudy Śląskiej zawita Jarosław lub Mateusz?
  • jozefosmenda 28.10.18, 10:23
    Analizy są zawsze bardzo ciekawe i dają wielkie pole do popisu(a może POPiS-u?).
    Według takich analiz polska reprezentacja w piłce kopanej miała nie tylko wyjść z grupy ale dotrzeć do finału i tam spotkać się z reprezentacją Rosji. Oczywiście w ramach obchodów 100 -lecia niepodległości miała zostać mistrzem Świata!(gdzieś to przeczytałem)
    Ale baju,baju...dwie dziurki w nosie i skończyło się tak jak się skończyło!I w Rudzie Śląskiej też tak będzie.( tak na marginesie to tylko w Jastrzębiu i Rudzie Ślaskiej górą było PiS).
    Ale ponieważ w pierwszej turze głosowałem na panią Grażynę Dziedzic to w drugiej zrobię tak samo! I do tego cały elektorat lewicy namawiam!
    Gdybym był kandydatem to rozdawał bym gruszki.........(z kilku powodów).
  • lewica_os 28.10.18, 21:18
    Hmm ale w kraju SLD się z PiS układa....
  • jozefosmenda 29.10.18, 11:31
    Widać, że PiS toteż lewica?
  • lewica_os 29.10.18, 13:04
    Czasem bardziej lewica niż SLD.
  • jozefosmenda 30.10.18, 10:40
    I z tym się zgadzam...
  • lewica_os 31.10.18, 13:01
    A od dziś.Grażyna Dziedzic to Warszawskie PO? Czyżby "niedźwiedzia przysługa"?
  • aloes69 28.10.18, 13:06
    Raczej Pan Tobiszowski, ciekawie natomiast będzie za miedzą w Świętochłowicach gdzie raczej nie wygra Kostempski. Mnie w nowym rozdaniu zniesmacza głoszona dyskryminacja ze względu na miejsce zamieszkania (nie dotyczy kandydata na prezydenta , on może być z innego miejsca;) - smutne, ale tak już chyba jest, że głosi się brak podziałów i na wstępie dzieli - paradoks, populizm, hipokryzja ?
  • fifik_r_sl 28.10.18, 14:53
    Na Świonach to Kostempski się sam pozamiatał tą nocną akcją produkowania materiałów wyborczych w UM na koszt podatnika. Wjazd policji, prokuratora i po zabawie....
  • lewica_os 28.10.18, 12:28
    Warty odnotowania jest wynik kadydata regionalistów, człowiek nieznany, syn znanego i bum 9%! Naprawdę dobry wynik. Głosowali ci co rozczarowani Dziedzic, jednoczesnie są przeciw PO i PiS. Niestety regionaliści swoją politykę robią tak jak robią. Brak charyzmatycznego lidera (bo takimi ani Gorzelik ani Mercik nie są), podziały wewnętrzne, brak zainteresowania miastem.
  • fifik_r_sl 28.10.18, 15:01
    Największym problemem dla regionalistów są oni sami dla siebie. Wygórowane ambicje kilku ludzi powodują iż dwie organizacje pro Śląskie nie mogą się ze sobą dogadać. W efekcie razem zgarnęli ponad 100 tyś głosów, cóż jednak z tego że rozłożone na dwie organizacje. W efekcie tego zero mandatów w Sejmiku, a co za tym idzie całkowita marginalizacja. Za wszystko możemy podziękować Panom: Gorzelikowi, Mercikowi, Pani Kanclerz i królowi wszelkich podziałów Leonowi Swaczynie. Ja osobiście głosowałem na Pana Piechniczka, ale nie z powodu tego że jestem jakimś fanem RASiu, ale bardziej jako mój sprzeciw przeciwko trójce pozostałych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.