Dodaj do ulubionych

"Żółte kamizelki" w Rudzie Śląskiej?!

04.12.18, 16:53
Ulubiony wiceprezydent rudzian podpisał!
Segregowane z 14,50 zł na ponad 21,70 zł!!!!
Niesegregowane z 29 zl na 43,40 zl!!!!!!!
RUDZKI Układ śmieciowy jak widać planuje puścić rudzian z torbami!!!!
rudaslaska.bip.info.pl/dokument.php?iddok=60290&str=1
Polecam załącznik projekt uchwały!!!
Edytor zaawansowany
 • womak18 06.12.18, 17:22
  I bardzo dobrze , niech ludzie nauczą się segregowac śmieci - to nie jest takie trudne . Najlepiej zwalac zawsze winne na drugiego ale u siebie to jest cacy.A zresztą zaraz zlecą się mądrzy iż segregowanie niec nie daje bo do jednego wora , bla bla bla . Tylko finansowo człowiek ponoć rozumny jest w stanie się czegoś nauczyć.
 • hepik1 06.12.18, 18:53
  Tak prawdę mówiąc lewica os pierdoli.Daje linka gdzie stoi napisane:Ogłoszenie

  o rozpoczęciu konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami

  wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy
  i pisze,że wiceprezydent podpisał ;)

  Uchwałę o cenie maksymalnej podejmie RM czyli 15 radnych opozycyjnych POPisu,8 dziedzicowych i dwóch niezależnych.A samą konkretną cenę w tych ramach ustali Prezydent z firmami w ramach tej uchwały.
  Chwilę poźniej rząd pierdolnie nowymi stawkami za prąd,też ze 30-40% wyższymi i będziemy kwiczeć jak świnie na świniobiciu ;)
 • lewica_os 06.12.18, 21:03
  Z powyższego wpisu wynika, że to ty lubisz "pierdolić".....
  No cóż radni pewnie podejmą, że odrzucają. I atmosfera wokół rudzkiej PO zrobi się jeszcze bardziej gęsta!
  Swoją drogą jestem ciekaw głosowania! Szczególnie radni drużyny w której ponoć dycypliny nie ma:)
 • lewica_os 06.12.18, 21:06
  U mnie taka refleksja, że mogę segregowac ile wejdzie, ale przyjdzie taki "hasiosznup" i robi w śmietniku tzw. "jesień średniowieczna"! To może podbijemy stawkę do 100 zł ale przy każdym hasioku niech stoi strażnik miejski :)
 • womak18 07.12.18, 17:11
  Kurcze czemu my polacy mamy ze wszystkim problem ? Inne narody tego świata jakoś umieją sobie poradzić ale nie my , zawsze jest coś nie tak . Najlepszym wyjściem było by chyba aby zawsze ktoś obcy nami rzadził i stał z batem
 • jozefosmenda 08.12.18, 11:49
  Zaglądanie komuś do kieszeni to "polska cnota" narodowa!
  U naszych zachodnich sąsiadów już sam fakt zainteresowania się czyimś wynagrodzeniem (nawet sąsiada) spotyka się z pogardą i nawet izolacją w środowisku.......
  A co do "śmieci" to chcę przypomnieć tylko, że z a PRL była to spółka państwowa.W Rudzie Ślaskiej nosiła nazwę MPO. Została sprywatyzowana za inicjacją prawej strony sceny politycznej,której przedstawiciele jeździli na Zachód by sprawę "korzystnie" sfinalizować ( w myśl chyba powiedzenia, że na śmieciach można zarobić!?) . Zresztą wysypisko w Chebziu tez już kończyło wtedy swój żywot!
 • aloes69 06.12.18, 21:44
  W gospodarce śmieciami gmina nie powinna do tego dopłacać, a być jedynie pośrednikiem. Teoretycznie więc powinno być wlej - wylej, ale nie jest.
  Gmina dopłaca, bo wybrana zgodnie z prawem zamówień publicznych firma, jak też koszt obsługi jest wyższy niż kwoty otrzymane od mieszkańców.
  To dzięki rewolucji w ustawie o gospodarce śmieciami z rynku powypadały małe firmy (konkurencyjność) i zostały molochy które podzieliły rynek i nawet jak ze sobą gdzieś rywalizują to i tak mamy dyktat cen.
  Trzeba też sobie uczciwie powiedzieć, że ceny te zależą od wysokości wynagrodzeń minimalnych (poszły w górę już parę razy), cen paliw (wysokie, a mają być wyższe), od obciążeń na płacach (ZUSy, podatki), podatku od nieruchomości, kosztów zakupu sprzętu i jego remontów, mediów (prąd, gaz itd.) no i na koniec od cen na wysypiskach, czy kosztów utylizacji.
  Ze śmieci da się mieć odzysk ale przyznam, że nie wiem ile np. firmy, które wygrywają przetargi w miastach mają realnych dochodów na śmieciach ze śmieci.(?)
  Macie racje pisząc, że Rada Miasta może zablokować tę podwyżkę.
  Ona wszystko może w tym układzie sił i za nic nie ponosi odpowiedzialności.
  Oczywiście blokując podwyżkę Radni faktycznie nakażą Prezydentowi aby w przypadku gdy koszty obsługi śmieci będą wyższe niż zebrane za nie pieniądze Miasto dopłaciło więcej niż dopłaca, a to oczywiście oznacza, że pieniądze te trzeba będzie zabrać z innych zadań.
  No cóż patrząc perspektywicznie w zasadzie przez całą 5 letnią kadencję można nie podejmować uchwał, zwiększających mieszkańcom obciążenia.
  PIS może nie popierać podwyżek, bo przyznawałby, że państwo jest droższe i co komu po 500 plus dla wybranych jak cała reszta zwraca państwu w podatkach, płatnościach pewnie 1000 i więcej minus, a ci co zwyczajnie muszą robić, robią już bokami.
  PO raczej będzie przeciw, bo to też partia populistyczna i nawet fakt, że Przewodniczącą w Rudzie i Radzie jest osoba która świetnie zna niuanse finansów, a w samorządach pracowała wiele lat nie zmieni tego stanu rzeczy.
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
  Pewnie większość mieszkańców nie ma pojęcia, że z budżetu już zniknęły niektóre zadania, bo w górę poszedł prąd ( milion w te, milion z powrotem, kto by tam o tym myślał), minimalne wynagrodzenia, płace nauczycieli, wzrosły koszty inwestycji (materiały, robocizna), koszty utrzymania itd, itp.
  Zatem w gminie przy braku dochodów i zwiększonych wydatkach powolutku będziemy w coraz gorszej sytuacji finansowej.
  Już kiedyś byliśmy, a historia lubi się powtarzać.
  To będzie wola i decyzja Rady Miasta, to ona będzie kolejnymi uchwałami przesuwać pieniądze, gdzieś zabierając, żeby coś dać, a pewnego dnia może być i tak, że nie będzie już komu zabrać.........
 • lewica_os 07.12.18, 12:39
  No i w tej rzeczywistości jak Twoim zdaniem pasuje zestawienie permii oraz nagród wypłaconych zastępcom Prezydent Miasta: Pani Krzysteczko, Pan Pierończyk oraz Pan Mejer, które pojawiło się w okresie wyborczym. Przeciez tam była kwota ok 1,5 mln zł!!! Albo setki tysiecy zlotych dla prezes szpitala!! Przecież oni nie zarabiaja minimalnej czy nawet średniej, a jak są tacy wybitni to niech idą dalej!!!
  Co do cen paliwa teraz idą w dół. A z cenami tak jest że jak paliwo w górę to drożeje wszystko,a jak w dół to jakoś brak przedsiębiorców którzy zmienili by cene w dół!

  Osobiście uwielbiam góry i doprawdy nie wiem czym różni się ich pyszny chleb za 2,50 - 4,00 zł od naszego za 5,50 - 8,00 zł! Różnica w cenie ogrna a tam nieraz po kilkadziesiąt km dziennie robia żeby chleb porozwozić, a u nas woża na terenie jednego miasta lub ościennych a koszty.....
 • hepik1 07.12.18, 15:46
  Premie,nagrody a może tylko zgodnie z ustawą:

  Od 9 września 2016 r. wynagrodzenie członków organów zarządczych państwowych i komunalnych spółek jest podzielone na dwie części: stałą kwotową (wynagrodzenie miesięczne podstawowe) oraz zmienną procentową (wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy).
 • lewica_os 09.12.18, 20:11
  Jest też taka ustawa, w myśl której pensja powinna być zmieniana o wskaźnik inflacji..... ostatni raz zastosowana w UM Ruda Śląska za rządów Stani. Więc Pani Prezydent tak kurczowo się tych ustaw tak nie trzyma.... Są tez gminy, w których populizm sięga zenitu, burmistrz ma obniżoną pensję, zastępcy też jakoś kokosów nie zarabiaja.
 • aloes69 07.12.18, 16:36
  "Przecież tam była kwota ok 1,5 mln zł!!! Albo setki tysięcy złotych dla prezes szpitala!" skąd masz te dane i co w końcu liczysz?
  Co do paliw trudno się nie zgodzić, faktycznie jak już coś raz idzie w górę raczej nie spada ;) Ale to akurat nie jest zbyt optymistyczne.
  A z jakiej górskiej miejscowości masz dane o pieczywie i czy chodzi o kilogram, bochenek, duży, mały, okrągły, żytni, pszenny , razowy, z ziarnem , na zakwasie, na drożdżach lub inny, czyli jaki ? Bo wiesz ceny są różne, a jak się je porównuje to parametry rzeczy też powinny być porównywalne :)
 • lewica_os 09.12.18, 20:39
  youtu.be/muXHFqjd6_A
  kwoty pochodzą m.in z tego źródła. Hepik powołuje się na ustawę, a to tak nie do końca....
 • aloes69 10.12.18, 07:04
  Rzeczywiście Hepik namieszał ;).
  W spółkach odnośnie wynagrodzeń stosuje się ustawę z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, a w odniesieniu do zarządu miasta ma zastosowanie ustawa z 21 listopada 2008 o pracownikach samorządowych i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
  Podejrzewałam, że dasz ten właśnie materiał, który miał być zapalnikiem wyborów, bo w Polsce jest normalne, że każdy by chciał zarabiać więcej (nie mylić z robić więcej) i faktycznie zawsze gdzieś serce ściska żal jak porównuje się zarobki statystycznego pracownika z tymi które otrzymują tzw "stołkowi".
  Ale ten stołek związany jest z tymi rzeczami, o których wspomniał w komentarzu Pan Prezydent (w materiale).
  Więc nic dodać, nic ująć.
  Uważam, że jeżeli ktoś uczciwie i dobrze wykonuje swoją robotę, a ludzie go szanują i są zmotywowani do swojej, a i też mają ją dobrze zorganizowaną to niech ma ile można dać.
  A taka ocena jest w gestii pracodawcy.
 • jozefosmenda 10.12.18, 10:02
  Cytuję:...Uważam, że jeżeli ktoś uczciwie i dobrze wykonuje swoją robotę, a ludzie go szanują i są zmotywowani do swojej, a i też mają ją dobrze zorganizowaną to niech ma ile można dać........

  To jest sedno sprawy z jednym wyjątkiem. "Polski suweren narodowy" nigdy nikogo nie szanuje jak się rozchodzi o dochody czyli wynagrodzenie jakiegoś "istnego" (to po śląsku). Bo każdy by tez takie chciał mieć.
  Wyjątkiem znowu są ci co mają więcej niż sąsiad ale już do innego sąsiada, który z kolei ma więcej od niego(suwerena zainteresowanego)...to już im nie pasuje!
  A jak już wyleją pewną ilość pomyj to idą do spowiedzi i "a piać" od nowa........
 • lewica_os 10.12.18, 10:45
  Niewątpliwie oczy tych szarych, zwykłych urzędników zalały się łzami po wypowiedzi vice, który sprawę zawsze ma podaną ma tacy, opisaną, wyjaśnioną, jego trud polega na użyciu długopisu, bo pieczątkę przybije sekretarka. Owszem bierze na siebie odpowiedzialność, ale nie w ciemno, wcześniej sprawa konsultowana, idzie przez ręce naczelnika, mecenasa.

  Więcej racji ma ekspert w dalszej części przytoczonego materiału,skoro w chorzowie oddawali więc może i u nas kiedyś...

  Spogladanie na konto rządzących miastem przez Podatnika, mieszkańca w czasach Bip to nic zdrożnego,chyba warto być świadomym na co też wydaje się miejską kasę.

  A tak na marginesie szeregowemu pracownikowi mówi się: podwyżka - brak kasy, premia - brak kasy, bony na święta - brak kasy.... kapitan statku powinien iść ramię w ramię z załogą..
 • aloes69 10.12.18, 15:14
  Zarządzanie to sztuka osiągania zamierzonego celu poprzez organizowanie i i korzystanie z pracy innych ludzi.
  Słowem kluczem jest wyraz "sztuka" :)
  Ergo Twoja ocena tego co robią Vice mogłoby sugerować, że wiedzą czym jest zarządzanie ;)
  A co do kapitanów to takich, których opisywał Karol Olgierd Borchardt już nie znajdziesz, bo czasy, ludzie się pozmieniali, a i nasze wartości szlag po drodze trafił .....
 • lewica_os 10.12.18, 19:24
  On Wie co to PR! Zarządzanie gorzej mu wychodzi.
 • aloes69 11.12.18, 05:44
  Żeby to uczciwie ocenić musiałbyś mieć doświadczenie w PR lub zarządzaniu i dla niego pracować......
 • fifik_rsl 11.12.18, 21:49
  Ja się tylko zawsze zastanawiam nad jednym:
  Szef zarabia 155 tyś rocznie, jego zastępca dwa razy tyle, czyli mam rozumieć że zastępca pracuje dwa razy intensywniej czy wydajniej?
  Natomiast najlepiej opłacany urzędnik zarabia więcej od swojego szefa i ponad dwa razy więcej niż szef wszystkich szefów w mieście.... miasto absurdów?
  Na pytanie skąd wziąłem dane, odpowiadam z Oświadczeń Majątkowych za 2017 rok :)
 • lewica_os 11.12.18, 23:49
  W sumie to pracuje dwa razy tyle, bo szef ciągle na L4. Zadziwiające było ozdrowienie na czas kampanii!
  Swoją droga wyborcy wybrali Grażynę Dziedzic a rządzi kto inny, cyrk :)
 • lewica_os 11.12.18, 19:22
  Brawo radni!!! Jednak 50% podwyżka to przegięcie. A władza naszego miasta pokazała gdzie ma mieszkańców......
  Zachowanie władzy przypomina osiedlowego cwaniaczka, dobrze wiedzieli jakie podwyżki będą, mogli szczerze sprawę postawić przed wyborami!
  Oczywiście teraz vice na fb pisze, że zabrakło odwagi radnym, szkoda że w trakcie wyborów zabrakło odwagi by powiedzieć o podwyżkach!
 • aloes69 11.12.18, 20:09
  Nie było informacji ? No to proszę, to zaledwie kilka sekund szukania w internecie:
  1. www.rudaslaska.pl/es/ruda-slaska/aktualnosci/2018/01/19/podatki-i-oplaty-w-2018-r/

  2.Kosztowne śmieci - podwyżka opłaty! artykuł z 2017-10-20
  rudaslaska.com.pl/i,kosztowne-smieci---podwyzka-oplaty,100,1302324.html,

  3. Drożej za smieci w Rudzie slaskiej - 20 października 2017
  tvs.pl/informacje/drozej-smieci-ruda-slaska-wprowadza-podwyzke-oplat-wideo/

  4. Za śmieci nawet 4 razy drożej? 17.09.2018
  rudaslaska.com.pl/i,za-smieci-nawet-4-razy-drozej,100,1351670.html,

  We wszystkich wymienionych wyżej artykułach informacja, że system nie wydala i ile musiałaby wzrosnąć opłaty, a ten z września 2018 jest chyba sprzed wyborów prawda ? Mogę szukać dalej, tylko po co ? Zatem napiszę wprost po to by udowodnić , że skłamałeś, wprowadzasz ludzi w błąd, tak jak to zrobili na sesji niektórzy radni. Ignorancja nie zwalnia z odpowiedzialności i nie chodzi mi tu o to, ze radni nie zgodzili się na podwyżki, ich prawo, tak jak ich prawem będzie pozmieniać budżet, chodzi o to, że zrobili to w złym, brzydkim stylu.....
 • aloes69 11.12.18, 20:14
  Powtarzam jeszcze raz jeden adres istotnej strony

  rudaslaska.com.pl/i,za-smieci-nawet-4-razy-drozej,100,1351670.html
 • lewica_os 11.12.18, 20:44
  Tamte artykuły były, fakt, ale nikt konkretnie stawki nie podawał, a pewnie nie pojawiła się ona nagle. No chyba, że biedny vice znów noce zarywał, tyle głowił się pod przyszła nagrodę czy premię.
  A mnie się nie podoba arogancki styl vice!
  Odebrałem to tak: radni słuchajcie postanowiłem i basta! My wygrani, wy przegrani! A jak nie poprzecie to i tak będzie Wasza wina!!!
 • aloes69 11.12.18, 21:13
  No i na koniec zwyciężają osobiste animozje i subiektywne postrzeganie,
  a tu w służbie ludziom na wyżyny trzeba wznieść się Panowie i Panie ;)
 • mietlorz707 12.12.18, 01:14
  Aloes, aloes, aloes...
  Więcej się po Tobie spodziewałem. ;)

  ad 1. "Aby system się bilansował, opłata za śmieci segregowane musiałaby wynosić 17 zł. Nie chcieliśmy wprowadzać aż takiej podwyżki, dlatego będziemy dopłacać do gospodarki odpadami ponad 3 mln zł z budżetu miasta"
  ad 2. "Pomimo zmiany władze Rudy Śląskiej będą w dalszym ciągu dopłacać do systemu około 3,5 mln zł, bo żeby miasto wyszło „na zero”, to mieszkańcy musieliby zapłacić aż 17 zł."
  ad 3. "W tym roku miasto musiało dołożyć z budżetu do systemu gospodarki odpadami 7 mln złotych. Po podwyżce stawek władze Rudy Śląskiej będą w dalszym ciągu dopłacać do systemu – około 3,5 mln zł."
  ad 4. "Opłata w tej wysokości ma zostać bez zmian (teoretycznie) tylko dla tych, którzy będą segregować. Za odpady zmieszanie może być nawet 4 razy wyższa (a więc ok 60 zł za osobę). "

  Wskaż proszę artykuł opublikowany, załóżmy - do 3 miesięcy przed wyborami samorządowymi 2018, który choć wspomina o podwyżce opłaty za odpady segregowane o (z grubsza) 50%. Choć jeden artykuł, dowolne medium, nawet nie wymagam by były to "Wiadomości Rudzkie". ;)

  PS.
  Czy temat podwyżki nie został wykorzystany w kampanii wyborczej czy coś przeoczyłem?
  Byłby wręcz idealny do wykorzystania - można by najpierw krzyczeć "nie głosujcie na nią bo opłaty podniesie", a potem samemu podnieść mówiąc że nie było wyjścia. ;)
 • aloes69 12.12.18, 15:09
  Szacun, teoretycznie zapędziłeś mnie w pułapkę :)
  Nie znalazłam artykułu dotyczącego Rudy Śląskiej, który kwotowo określałby wysokość planowanej podwyżki przed tymi wyborami. Natomiast w prasie ogólnopolskiej, regionalnej, a także w rudzkich mediach pojawiały się informacje sygnalizujące taką konieczność, opisujące problem i szacujące procentowy wzrost.
  Nie wyobrażam sobie, żeby radni nie interesowali się tym co dotyczy mieszkańców i ignorowali powszechną, dostępną wiedzę w tym temacie.
  Podejmując konkretną uchwałę wytyczają przecież Miastu drogę, a ja wolę prostą, góra z łagodnymi zakrętami, niż prowadzącą donikąd lub z wybojami.
  Zwróciłeś ( słusznie) uwagę na pewne rozbieżności liczbowe i nie tylko w przytoczonych przeze mnie artykułach.
  No cóż zakładam, że niektóre treści nie były autoryzowane, a w części przypadków może nikt nie zadał sobie trudu dokładnego sprawdzenia spójności wyliczeń i przekazu, a może zadziałała presja newsa?
  Sesja mnie rozczarowała, bo nie wierzę, że na komisji radni nie zapoznali się z tematem, przecież może tam przyjść każdy zainteresowany, nie tylko jej członek i że nie podjęto próby negocjacji wysokość stawki (co stało na przeszkodzie żeby rozważyć podniesienie opłaty śmieciowej o akceptowalną dla wszystkich radnych kwotę) czy wytyczenia dalszej drogi postępowania w tej sprawie, a kilka możliwości jest.
  Poniżej przytaczam linki do zaledwie kilku artykułów dokumentujących moje stwierdzenie o wiedzy powszechnej:

  www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gospodarka-odpadami-podwyzka-oplat-za-smieci,102594.html
  www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/w-rudzie-slaskiej-mieszkancy-dostana-zakodowane-worki-na-smieci/c2cn48v
  www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2018/05/30/zmiany-w-zasadach-odbioru-odpadow/
  serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1127585,wzrost-oplaty-smieciowej-w-2018-roku-i-kolejne-podwyzki.html
  P.S.
  - Lewico – Twoje twierdzenie, że Rudzianie nie wiedzieli iż wybierają KM na I Zastępcę Prezydenta jest brakiem wiary w Fb, każdy na Fb to wiedział, a Ci co nie są na Fb ( gdzieś taką herezję przeczytałam) nie istnieją ;)
  Gdyby tylko Fb poszedł do wyborów to ho, ho........

  - Fifiku za wskazane przez ciebie rozbieżności w płacach wiń ustawodawcę.
 • lewica_os 12.12.18, 17:46
  Więc, Ja nie istnieję?
  Biedni ci, co za jakiś czas będą musieli się zmierzyć z końcem fb!!!
 • mietlorz707 13.12.18, 00:42
  Ale tu nie chodzi o to by zapędzać w pułapkę, nawet teoretycznie.
  Częściowo masz rację, bo o podwyżkach mówi się stale, co rok, od czasu wejścia w życie tej nieszczęsnej "śmieciowej" ustawy.
  Chciałem jedynie zwrócić uwagę, że lewica_os też częściowo ma rację.
  Prosty lud jest jak żaba - wrzucona do wrzątku podobno wyskoczy. ;)
  Gdyby opłata była podnoszona co rok o 2 zeta, lud narzekałby, ale nie byłoby buntu jak teraz i popisowej akcji w Radzie Miasta. Mieszkańcy ponarzekaliby i na tym koniec, bo w sumie tyle mogą zrobić.
  Narracja w mediach była mniej więcej taka: "trzeba by podnieść, ale dopłacamy", aż tu nagle cios znikąd - podwyżka o połowę. A problem jest bardziej skomplikowany niż się większości mieszkańców wydaje.

  Podwyżkami nie da się wymusić segregacji, bo prosty lud od czasów zaborów kombinował jak władze w wuja zrobić i obawiam się że skutkiem może być spadek poziomu segregacji. No bo gdy Polak płaci więcej to Polak wymaga - za takie pieniądze to niech se sami segregują. ;)
  A z innej beczki - lud ma w genach zazdrość i donosicielstwo - może trzeba wykorzystać naturalne predyspozycje, kontrolować segregowanie odpadów i bezlitośnie karać za niezgodność deklaracji ze stanem faktycznym?

  PS.
  Lista herezji głoszonych przez osobnika twierdzącego że ludzie nieobecni na fejsie nie istnieją jest zdecydowanie za długa. ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.