Dodaj do ulubionych

Czy to możliwe?

18.05.17, 17:10
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Moja siostra zachorowała i przestaje chodzić. Ręce też już robią jej się ciężkie. Czasami ma problem z połykaniem. Leczy się już pół roku i lekarze nie wiedzą co jej jest. Wykluczyli wszystkie poważne choroby w tym boreliozę. Wyniki morfologii ma dobre. Ma depresję. Jednak ja pamiętam, że kiedyś dawno ugryzł ją kleszcz i miała rumień. A wiem, że rumień=borelioza. Do tego jest stale bardzo zmęczona i słaba. Cierpi na bezsenność. Czy te objawy mogą wskazywać na boreliozę? Bardzo proszę o odpowiedź i jakieś wskazówki.
Edytor zaawansowany
 • elendu 18.05.17, 20:56
  Objawy jak najbardziej są typowe dla boreliozy. Jakie badania były zrobione? Nie ma badań, które mogą ją wykluczyć, mogą jedynie potwierdzić lub nie. Czy była leczona, kiedy pojawił się u niej rumień? Jeśli nie, to pewność jest niemal całkowita. Jak dawno to było?
  Czy poza tymi objawami występują jakieś inne (bóle stawowe, mięśniowe, zmiany skórne, zaburzenia pokarmowe, dróg moczowych, pracy serca, tarczycy, duszność itd)? Dlaczego przestaje chodzić? Czy chodzi o słabość mięśni, bóle, czy co jest przyczyną?
 • elene72 19.05.17, 11:28
  proszę zrobić takie badania jak: LTT, KKI WB i Elispot - trzeba zacząć od diagnostyki. ja się leczyłam ILADS bardzo dawno (2010/2011) także nie jestem na bieżąco co, gdzie i za ile można zrobić, jak się przygotować do testów, jakie są obecnie możliwości w Polsce... proszę pamiętać, że wypowiadam się z punktu widzenia osoby przeleczonej ILADS;
  czy jest Pani świadoma kontrowersji wokół leczenia ILADS oraz oferty NFZ dot. leczenia boreliozy?

  jeżeli siostra ma neuroboreliozę to mogą być też pewne dysfunkcje intelektualne (np. problem z pamięcią czy koncentracją szeroko rozumianą), dlatego to Pani musi pomóc, ale oczywiście nie można za siostrę podejmować decyzji.
  w przypadku testu LTT nie można przez 4-6 tygodni przed badaniem przyjmować żadnych leków (antybiotyków, sterydów, przeciwzapalnych i in. mogących mieć wpływ na wynik badania)

  co Pani miała na myśli pisząc: "Wykluczyli wszystkie poważne choroby w tym boreliozę." ? jeżeli chodzi o testy serologiczne to proszę poczytać dlaczego takie testy jak np. WB - nie wychodzą w późnej boreliozie (hamowanie produkcji przeciwciał przez krętka, tworzenie się kompleksów immunologicznych);
  tu jest info do przeczytania o WB
  www.borelioza.org/dokumenty/faq.pdf

  trochę info o boreliozie jest tez na forum chlamydioza.pl

  pozdrawiam


 • elago2 19.05.17, 15:14
  Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Problem jest w tym, że siostra już bierze jakieś leki przepisane przez lekarza i chyba sterydy też. Pewnie trudno będzie zrobić jakieś badania z tego powodu. Za wskazanie linków bardzo dziękuję. Wydrukowałam i dam siostrze do przeczytania. Pozdrawiam Panią serdecznie.
 • elago2 19.05.17, 15:09
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Każda informacja jest dla mnie cenna. Siostra była już w dwóch szpitalach i miała robionych dużo wyników. Miała też pobierany płyn mózgowo-rdzeniowy i rezonans. Wykluczyli SM, boreliozę i wiele innych poważnych chorób. Ma podwyższone ANA i dlatego podejrzewają toczeń, ale też im coś nie pasuje. Wyniki wykluczają się nawzajem. Kleszcz ją ugryzł jakieś 10 lat temu. Widziałam ten rumień i mówiłam jej, że może mieć boreliozę, ale ona to zlekceważyła. Dopiero w tamtym roku zaczęły się objawy. Narzekała, że bardzo ją nogi bolą, potem zaczęła się coraz częściej przewracać. Teraz to już prawie nie chodzi, tylko za pomocą kul po mieszkaniu. Siostra narzeka na sztywność nóg, ciężkość rąk (jakby miała przyczepiony jakiś odważnik) i wielkie zmęczenie i słabość. Nie może się przewrócić z boku na bok. Miała problem z połykaniem. O, i jeszcze ma coś z tarczycą, no i ta depresja. Organy ma wszystkie zdrowe. Ma 56 lat. To ja uparłam się, aby zbadała się jeszcze raz w kierunku boreliozy. Może mnie posłucha, bo straciła już wszelką nadzieję, że lekarze jej pomogą. Szukam więc dla siebie potwierdzenia, że dobrze robię skłaniając ją do zrobienia szczegółowszych badań. Jeszcze raz bardzo Pani dziękuję.
 • elendu 21.05.17, 10:51
  Jeśli miała rumień i nie była leczona, to tym bardziej można obstawiać boreliozę. Szansa na samodzielne opanowanie infekcji jest bardzo niewielka. Co do testów, osobiście bardzo lubię CD57, które przez niektórych lekarzy używane jest jako wskaźnik aktualnego stopnia choroby. Jest to test stosunkowo tani, dostępny i szybki, a daje wyraźną wskazówkę w późnej boreliozie i nie jest zakłócany przez leki. Sam ten test nie wystarczy jednak do zdiagnozowania problemu, jest też trudny interpretacji. Pozostałe badania zostały podane przez elene72. Dobrze również pamiętać o koinfekcjach, ale w tej kwestii moim zdaniem powinien poprowadzić lekarz. Objawy podane są bardzo typowe, jeśli chodzi o tarczycę warto sprawdzić przeciwciała przeciwtarczycowe i przeciwko tyreoglobulinie (anty-TP i anty-TG - jeśli jeszcze nie były badane), gdyż w wyniku infekcji boreliozy bardzo często rozwija się choroba hashimoto, która do pewnego stopnia może dawać podobne objawy.
 • elago2 21.05.17, 12:35
  Siostra już się przekonuje do tego, że to jednak borelioza. A to już sukces, bo do tej pory nie przyjmowała tego do wiadomości. Wszelkie sugestie i informacje podane przez Panie są bardzo cenne. Niepokoi mnie jednak to, że siostra bierze jakieś leki chyba w kierunku tocznia ( w tym sterydy, co przy boreliozie jest niewskazane), a do zrobienia testów nie powinno się brać sterydów ani antybiotyków. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
 • elago2 25.05.17, 15:30
  Siostra zrobiła sobie wyniki na boreliozę, teraz we wtorek. I już są pierwsze wyniki. Wyszła jej chlamydia pow. 1000 jedn. Teraz czekamy na kolejne wyniki. Od wczoraj jest w szpitalu na reumatologii i nadal nie wiedzą co jej jest. Siostra pokazała pierwszy wynik (który sobie zrobiła we własnym zakresie) i lekarka chyba to zbagatelizowała, bo siostra dostała następną wlewkę sterydu w kierunku tocznia, chociaż nie ma go stwierdzonego. Normalnie ręce opadają..
 • elendu 26.05.17, 09:27
  A wiesz może, które badania robi? Jeśli LTT to przy używaniu leków sterydowych nie wyjdzie sad
 • elago2 26.05.17, 14:57
  Nie za bardzo wiem, ale robi jakiś cały panel z koinfekcjami. Elisa i WB wyszły ujemnie. Za 10 dni będzie całość. Siostra ma wielką depresję, stale płacze. Już nie wiadomo co robić. To jest straszne.
 • aleksandra1124 27.05.17, 18:44
  Wtrące się do dyskusji.mnie test wb wyszedł pozytywny dopiero po prowokacji citroseptem. mimo, że mam stará boreliozę wb powinien wyjść dodatni w klasie igg a mnie wyszedł dodatni w klasie igm. Dzieje się tak dlatego, poniewaź Citrosept rozbija cysty w których gnieżdża się kretki, wtedy organizm reaguje na uwolnione z cyst kretki jako na świeże zaskarżenie. Citrosept nie koliduje z lekami.prosze poczytać o tym specyfiku. Ja dowiedziałam się o nim z forum.pisze też o nim lekarz leczący boreliozę dr Jurkiewicz. Warto spróbować.

  --
  nora
 • aleksandra1124 27.05.17, 18:47
  Przepraszam za to zaskarżenie, nie wiem dlaczego wyskoczył ten wyraz, miało być zakarzenie.

  --
  nora
 • elago2 27.05.17, 23:19
  O citrosepcie już czytałam, ale dziękuję za odpowiedź.
 • fionka21 28.05.17, 08:18
  Proszę uważać na citrosept, bo on zaburza metabolizm różnych leków! W trakcie leczenia różnymi lekami citrosept MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY! Na pewno tak jest w przypadku antybiotyków. Zdarzają się powżna incydenty sercowe to takim połączeniu!
 • elago2 28.05.17, 10:17
  Dobrze wiedzieć. Dziękuję.
 • aleksandra1124 28.05.17, 11:10
  A ja myślę tak. Jeśli pojawi się na rynku naturalny specyfik zaraz zaczyna się larum, że coś z nim nie tak, i wymyśla się przeróżne bzdury. Członkowie mojej rodziny zażywają leki, jedzá grejpfruty, pijá sok i nigdy nie mieli z tym problemów, ja Citrosept stosuje w boreliozie non stop, bo czuję się znacznie lepiej.prosze pójść do apteki i zapytać o działanie citroseptu na leki. Farmaceuci na ten temat nie mają wiedzy więc chyba problem został wyolbrzymiony.

  --
  nora
 • elago2 28.05.17, 14:59
  Witam Panią smile No tak, lekarze mało wiedzą a my musimy sami szukać informacji. Pozdrawiam
 • miklasz55 28.05.17, 22:03
  Sprawa była już na tym forum sygnalizowana co najmniej dziesięć lat temu przez Artura (artur737) który prowadził wtedy to forum i opierał sie na doniesienich z kanadyjskiej i amerykańskiej prasy medycznej (PubMed). W internecie można podobno znaleźć listę ponad 80 leków których nie należy łączyć z sokiem grejpfrutowym gdyż jest to niebezpieczne. Nie wiem czy określono ilość soku która stanowi zagrożenie, ale logiczne wydaje się, że jeśli jest interakcja to lepiej grejpfruta w ogóle nie spożywać.
  Tu jest link do jednej z informacji w necie.
  zdrowie.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art893,tych-lekow-nie-popijaj-sokiem-grejpfrutowym.html
 • elendu 29.05.17, 10:10
  Na pewno nie wolno ich łączyć z niektórymi z leków na nadciśnienie. Mój mąż ma dożywotni zakaz spożywania grapefruitów przez to. W leczeniu boreliozy raczej nie stosuje się leków, które kłócą się z grapefruitem, bo jest zalecony do jedzenia we wszystkich dietach, jakie widziałam tongue_out Ale jeśli siostra dostaje różne leki nie nakierowane na boreliozę, trzeba najpierw to sprawdzić.
  Co do klas immunoglobin, w przewlekłej boreliozie bardzo rzadko pojawiają sie IgG, charakterystyczny dla niej jest właśnie wysoki poziom IgM. Ot taki paradoks. W okresach zaostrzenia może nie być wykrywalnych przeciwciał, gdy łączą się z antygenem bakterii w organizmie i są niewykrywalne dla testów. Nie mówiąc o tym, że są osoby, które po prostu nie wytwarzają przeciwciał, czy to z powodu defektu odporności czy jej upośledzenia przez chorobę. Stąd wynik ujemny nic nie wyklucza sad
 • elago2 29.05.17, 13:38
  Siostra moja jeszcze nie leczy się na boreliozę, dopiero czeka na wyniki. Obecnie jest w szpitalu, miała wlew sterydów. Dzisiaj miała wyjść ze szpitala gdy oświadczono jej, że jeszcze nie wyjdzie. Coś zaczynają kręcić, bo stwierdzili, że sterydy nie działają a podejrzewali tocznia. Boreliozę szpital wykluczył, bo miała ujemne wyniki elisa i western blota. Ona już nie chodzi i jest załamana. W piątek jest umówiona z lekarzem od boreliozy. Zbieram różne informacje, które mogą się przydać. Dziękuję za odpowiedzi.
 • stefanbarak1 02.02.18, 00:50
  Ja bym spróbował Paraprotex albo na ogólne wzmocnienie herbalife koktaj f1
 • elago2 23.02.18, 17:04
  Dziękuję za podpowiedź. Siostra moja już nie chodzi, nie włada rękami i nie mówi. Nic na nią nie działa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.