Dodaj do ulubionych

Interpretacja wyników IgG IgM

27.02.19, 22:58
Witam, załączam wyniki moich badań IgG i IgM.
Proszę o interpretację lub porównanie do swoich wyników.

Również proszę dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam

wyniki IgG

wyniki IgM
Edytor zaawansowany
  • miklasz55 27.02.19, 23:23
    Oba linki sa do wynikow w IgG.
  • lukasz100 28.02.19, 00:17
    przepraszam za błąd

poniżej link do IgM

wyniki IgM
  • miklasz55 28.02.19, 11:25
    Wyniki masz pozytywne, ale dla pelnej oceny potrzebny jest jeszcze opis stanu pacjenta, dokładnie jakie dolegliwosći (objawy) i od jakiego czasu. Jeśli były ostatno wykonywane inne badania to też napisz. Wtedy dopiero może Ci ktoś sensownie odpowiedzieć.
  • lukasz100 28.02.19, 20:13
    to, że pozytywne to wiem
    nie mam wyraźnych dolegliwości
    innych badań nie było
  • miklasz55 28.02.19, 23:52
    To jaki był powód do zrobienia tego akurat badania, czy był jakiś kleszcz wyjęty ze skóry? Bo z tego co piszesz wynika że rumienia nie było.
  • lukasz100 01.03.19, 22:54
    badania były robione okazyjnie, w momencie wizyty w szpitalu z innego powodu, był program na boreliozę i badania były za darmo więc w wolnej chwili pobrali krew, wyszedł pozytyw więc powtórzyłem drugi test, western-blot drugi pozytyw
  • miklasz55 03.03.19, 02:12
    Dziwne co piszesz ponieważ osobom zdrowym badań na boreliozę nie robią. Skierowanie na bezpłatne badanie może dać lekarz zakaźny jesli jest podejrzenie tej choroby czyli gdy są objawy, kontakt z kleszczem w wywiadzie..A jeśli nie ma to odpłatnie, NFZ aż taki chojny nie jest. Jaki to był szpital ? Poza tym zasadą jest, że każdy wynik testu diagnostycznego należy odnieść do kliniki czyli do objawów. W twoim przypadku nie ma objawów, kontaktu z kleszczem też nie było więc słabo dodatni wynik będzie od razu przez lekarzy odrzucony. Wynik pozytywny IgG opiera się na dodatnim p.41, niespecyficznym (występuje w 50 innych infekcjach) i dodatnim VisE, specyficznym, wystepującym głównie w późnej fazie boreliozy (może też występować na początku zakażenia). W tym przypadku wynik zostanie odczytany jako po przebytym zakażeniu. Z kolei wynik pozytywny IgM opiera się na dodatnim OspC, wysokospecyficznym, charakterystycznym dla wczesnej boreliozy. Tutaj oceny mogłyby być różne. Przyjęło się że dla pozytywnego wyniku konieczne sa dwa prążki dodatnie a jeden to za mało. Ale spore grono lekarzy uważa, że jeden wysoko specyficzny wystarczy żeby potwierdzić chorobę. No właśnie, tylko że u Ciebie nie ma objawów choroby. W wyniku IgM brak też wyszczególnienia kilku specyficznych prążków (p.18,21,31), a p.41 choć niespecyficzny i wychodzi we wczesnym zakażeniu zwykle dodatnio, tutaj jest ujemny. W sumie trudno mi się wypowiadać za lekarzy ale jestem prawie pewien, że lekarz zakaźny uznałby ten wynik za nieistotny, może błąd laboratorium a są jeszcze dwie infekcje w których OspC wychodzi dodatnio. Lekarz ILADS prawdopodobnie poradziłby powtórzyć badanie w sprawdzonym laboratorium. I tak bym zrobił będąc na twoim miejscu, przynajmniej w klasie IgM. W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie lub u dr. Wielkoszyńskiego w Dąbrowie Górniczej.
  • wisa46 03.03.19, 10:01
    w gliwickiem dla ponad 200 osób robiono przesiewową Elisę, na NFZ, dla zdrowych ludzi - czyli są "chojni"
  • zenobek 03.03.19, 10:42
    miklasz55 napisał:

> ...są jeszcze dwie infekcje w których
    > OspC wychodzi dodatnio.

Jakie?
  • miklasz55 03.03.19, 14:54
    Oczywiście powinno być "hojny", przepraszam za ten błąd byłem wczoraj bardzo zmęczony i była późna noc.
    Co do dodatniego OspC w dwóch innych infekcjach to spotkalem taką opinię lekarza zakaźnego przytoczoną przez pacjenta, ale nie bardzo temu ufałem, zbagatelizowałem i nie zapisałem. Poźniej jak przeczytałem taką opinię dr.Kurkiewicza przypomnialem sobie o tym ale nie znalazlem tamtego wpisu (nie na tym forum), a doktor nie podał nazwy żadnej konkretnej infekcji. Bazując na tym napisalem to jako prawdopodobną reakcję zakaźnika. A problem najlepiej wyjaśniłby dr. Wielkoszyński który jest specjalistą od diagnostyki ale on jest niedostępny. Ewentualnie zapytać dr.Kurkiewicza, który też ma sporą wiedzę w tym temacie. Jednak w tej konkretnej sprawie pytającego lukasz100 nic to zasadniczo nie zmienia. Gdyby były objawy choroby to rozpoczęcie leczenia byłoby w porządku. Ale skoro nie ma żadnych objawów ani nawet kleszcza w wywiadzie to powtórzenie badania w sprawdzonym labie jest właściwe. I dopiero po otrzymaniu wyników decyzja czy podjąć jakieś choćby krótkie leczenie czy nie.
  • zenobek 03.03.19, 15:20
    miklasz55 napisał:

> Jednak w te
    > j konkretnej sprawie pytającego lukasz100 nic to zasadniczo nie zmienia.

Pewnie, że nie zmienia.
    Tak tylko pytałem, bo nie miałem zielonego pojęcia. Pobieżne przeszukanie wyników googli nie dało żadnych konkretnych rezultatów. Też się zastanawiałem, bo żaden z pasków WB nie jest jednoznacznym potwierdzeniem zakażenia interesującą nas bakterią. Są paski niecharakterystyczne albo bardzo charakterystyczne ale nie ma jednoznacznych, specyficznych TYLKO dla borelii. Gdybyś jednak coś znalazł lub sobie przypomniał to daj znać.
  • miklasz55 04.03.19, 10:36
    Likasz100. Zapytam jeszcze ile czasu minęło od badań? I w jakim szpitalu pierwsze zostało zrobione.
  • lukasz100 04.03.19, 20:46
    Wszystkie badania był robione w szpitalu we Włodawie, woj. lubelskie, był program. Grudzień 2018.
  • zenobek 04.03.19, 21:17
    lukasz100 napisał(a):

> badania były robione okazyjnie, w momencie wizyty w szpitalu z innego powodu...

Mogę zapytać z jakiego innego powodu? Może jednak jest jakiś związek z pozytywnymi wynikami badań.
  • lukasz100 05.03.19, 21:04
    Była robiona gastroskopia, ponieważ często podczas jedzenia jestem zapchany odbija mi się po jedzenia mam często gazy itp ogólnie z ukł pokarmowym nie jest wszystko ok.
  • zenobek 05.03.19, 22:32
    Z borelią to nie ma nic wspólnego. A nie masz wysuszonego gardła jak wstajesz po nocy? Albo obrzęków nóg zwłaszcza stóp i kostek? A może ci się przelewa w brzuchu (zwłaszcza po posiłku)?
  • lukasz100 06.03.19, 16:16
    Gardło wysuszone nie mam, żadnych obrzęków, czasami się przelewa ale to chyba nic nadzwyczajnego

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.