Dodaj do ulubionych

Uważajcie na pająki!

17.10.06, 10:45
Edytor zaawansowany
  • joannbernat 17.10.06, 11:25
    Parę miesięcy temu rozmawiałam z jedną moją znajomą.
    Rozmowa w pewnym momencie zeszła temat boreliozy (wtedy jeszcze bardzo źle się czułam, nawet przez telefon ponoć było słychać).
    Powiedziała mi, że też kiedyś, parę lat temu miała boreliozę po tym, jak ugryzł ją na działce pająk. Normalny rumień wędrujący, bez innych objawów. Zaraz następnego dnia poszła do lekarza, dotała na dwa tygodnie doxy i wszystko wstąliło bez śladu. Teraz nie ma żadnych problemów.
    Nigdy nie słyszałam o tym, by ktoś miał boreliozę od ugryzienia pająka, w każdym razie nie często się o tym mówi.
    Jakoś zapomniałam o tej rozmowie.
    Przypomniałam sobie dopiero wczoraj.
    Wieczorem rozmawiałam z koleżanką. Mieszkamy razem od trzech miesięcy. Wynajmujemy tu, w Londynie razem z nią i jej mężem dom, wspólnie, bo taniej.
    Już dawno zauważyłam, że ona czasami źle się czuje. Normalnie wesoła, pełna energi, wszędzie jej pełno. Ale czasem wygląda tak, jakby ją przed chwilą z krzyża zdjęli - nie miała siły na nic. Traci swój życiowy entuzjazm, a po przyjściu z pracy pada na łóżko i prawie nie wstaje do samego wieczora.
    A wczoraj ze zwykłej babskiej ciekawości zapytałam ją o jedną rzecz.
    Zauważyłam, że jej górna warga jest w jednym miejscu dziwnie wypukła, a linia ust troszkę zniekształcona. Zapytałam ją o to.
    Powiedziała, że przed wieloma laty ugryzł ją pająk, w nocy, gdy spała. Po prostu spadł jej ba twarz (brrr!) Gdy dotknęła go ręką, żeby strzepnąć go sobie z twarzy - ugryzł ją. Wie, że to napewno pająk, bo się obudziła i złapała winowajcę na gorącym uczynku. Nie napiszę, co z nim zrobiła. Oszczędzę Wam tego smile
    W każdym razie od tego czasu często źle się czuje. Bardzo przytyła, ma takie okresy, kiedy czuje się ciągle zmęczona, senna, bardzo boli ją głowa, ma skurcze mięśni (zwłaszcza w nocy), częste fale zimna i gorąca na przemian, stany podgorączkowe z nieznanych przyczyn.
    Zapytałam ją, czy miała rumień i opisałam, jak to wygląda. Powiedziała, że nie, ale miejsce po ukąszeniu bardzo długo się paprało, nie chciało się zagoić (miała założony sączek przez dwa tygodnie).
    Gdy opisywałam jej swoje objawy, słuchała ze zdumieniem i co chwilę mówiła: "Ja też tak czasem mam!"

Nie wiem, ale jest bardzo prawdopodobne, że ten pająk (kątnik) oprócz swojego zwykłego jadu wpuścił jej tam coś jeszcze. Czy to borelioza, trudno powiedzieć, ale sporo objawów się zgadza. Koleżanka niewiele wiedziała o boreliozie, nigdy też nie była w tym kierunku diagnozowana. Ale to już druga osoba którą znam, mająca problemy po ugryzieniu przez pająka. Ponawiam więc swój apel:
    "Uważajcie na pająki!" A wrazie czego, pędem do lekarza po antybiotyk!
  • hbinko 17.10.06, 13:06
    przecież pająki należą do rzędu pajęczaków, do których kleszcze też należą; co
    prawda pierwsze odżywiają się owadami, a drugie krwią, jednak mają coś ze
    sobą wspólnego, jak widać mogą roznosić tą samą chorobę, hb
  • stonefly 17.10.06, 13:31
    Mucha"ślepak"i różne gatunki gzów również są rezerwuarem B.B.
    Pewnie mniejsza ilość jest nosicielem,albo mają to przejściowo ale są
    odnotowane przypadki.
    Wszy i pchły są rezerwuarem Bartonelli i innych riketsji.
  • klematis7 17.10.06, 15:49
    jezeli pajaki odzywiaja sie zarazonymi muchami, gzami, wszami i pchlami, to nie
    dziwne, ze maja borelke
  • artur737 17.10.06, 16:06
    Znam pania, ktora zachorowala na borelioze po ukaszeniu przez pajaka, ktory dotarl do niej w przesylce z ksiazkami z Indii.
  • klematis7 17.10.06, 16:14
    Ja nie slyszalam, zeby nasze pajaki gryzly ludzi
  • joannbernat 17.10.06, 16:38
    Oj, gryzą, niestety...
    Na pewno nie wszystkie, ale nasze krajowe krzyżaki i kątniki jak najbardziej. Te gatunki mają na tyle silne szczękoczułki (to się chyba tak nazywa, jeśli nie, to proszę mnie poprawić), że z powodzeniem są w stanie przegryźć skórę dorosłego człowieka. W dodatku ukoszenia pająków są ponoć bardzo bolesne i długo się goją. Więc lepiej uważać.
  • hanka74 17.10.06, 22:15
    Jak miałam rumien po ugryzieniu to Pani Dr.dermatolog ( z duzym doswiadczeniem
    w zawodzie) - powiedziala mi ,że widziała takie "coś" po ugryzieniu przez
    pajaka - ja kleszcza nie widziałam.
  • camelmk 18.10.06, 09:57
    gryzą gnojki smile - mnie uciął kiedyś taki zielony co na kwiatkach siedzi -
    wywaliło mi babla jak po osie. Natomiast po takim gzie kiedyś wywałiło mi babla
    na 5 cm z lekko jątrzącą sie ranką na gorze i goiło mi się to 3 tyg (kolor sino-
    czerwony), zastanawiam się czy to nie był mój pierwszy kontakt z bakteria b....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.