• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

GGTP-wysokie pomocy! Dodaj do ulubionych

• 19.05.07, 08:10
    Pisałam juz w swoim watku czy naprawde nikt z Was nie miał takiego wysokiego
    GGTP albo nie wie o czym to może świadczyć?Nigdzie w necie nie mogę nic
    znależć.Jakie badania robic żeby dojśc od czego to?
    Mam takie wyniki:
    AspAT 35 norma do 34
    ALAT 66 do 38
    GGTP 164 8-35 /wczesniej miałam 152 ale przed leczeniem nigdy
    tego nie robiłam/

Sugerują niektórzy że to może byc od naduzywania alkoholu ale ja nigdy nie
    piłam.Mówią tez że przyczyna mogą byc kamienie ale ja nie mam kamieni w
    woreczku co wykluczyło dobre USG.Nie jem tłusto.Nie mam mdłości ani bólów
    watroby ale podobno chora watroba nie musi dawac objawów.
    Lekarz rodzinny mówi ze to zatrucie od leków żebym przerwała leczenie bo
    rozwalę watrobę.Beaty nie ma narazie.Wczesniej kazała mi brac tylko Essentale
    Forte ale to nie obnizyło wyniku.Biore tez Hepatil.Nie wiem co robić? Fakt ze
    z 14 tabletek dziennie to sporo ale co przerwać leczenie?Czy Wy wszyscy
    leczący się robiliście to badanie GGTP i Wam wzrosło czy tez nie?Proszę o
    odpowiedz a może Artur się odezwie co o tym sądzi?Pozdrawiam
    Edytor zaawansowany
    • 19.05.07, 08:24
      FIZJOLOGIA
      γ-GT jest enzymem związanym z błoną komórkową, który występuje w wątrobie,
      nerkach, trzustce, płucach.
      WSKAZANIA
      choroby wątroby i dróg żółciowych.
      WARTOŚCI PODWYŻSZONE mogą wskazywać na:
      zapalenie dróg żółciowych;
      alkoholowe zapalenie wątroby;
      przewlekłe zapalenie wątroby;
      marskość wątroby;
      guzy wątroby;
      polekowe uszkodzenie wątroby;
      ostre i przewlekłe zapalenie trzustki;
      przewlekłe nadużywanie alkoholu.

Hm, ja 4 miesiąć biorę prochy i mam wynik 36. Jakie badania? Hm, zaraz
      zaproponują biopsję jak znam życie... Ale wynik wysokawy, ciekawe...
    • 19.05.07, 09:07
      Ewa, idź do hepatologa. Tu nie ma co gdybać. Podwyższone GGTP świadczy o
      uszkodzeniu hepatocyta - kom. wątrobowej. Trzeba znaleźć tego przyczynę. Może
      to być uszkodzenie zapalne, po lekach - tego nie da się wymyślić, trzeba
      zbadać. Nie denerwuj się na zapas, ale poszukaj dobrego hepatologa i idź do
      niego. Nie sądzę żeby to było po antybiotykach, które teraz bierzesz.
      Pozdrawiam.
      • 19.05.07, 11:11
        Ewo czy sprawdzilas czy nie jestes nosicielem ktoregos z wirusów watroby.Mozesz
        byc tylko nosicielem ale niekoniecznie chorowac.Tak mi powiedzial znajomy
        lekarz, bo sie pytalam o twoj wynik.
    • 19.05.07, 21:11
      Ewa, nie zapominaj wspominać lekarzom, że miałas wirusowe zapalenie watroby.
      Badania na WZW b i C też powinnas miec zrobione- zwłaszcza, jesli leżałaś
      kiedyś w szpitalach i miałas wykonywane nawet najdrobniejsze zabiegi.
      I ja,i syn robimy za każdym razem także GGTP- nigdy nie było wyższe, niz kilka
      jednostek nad dolną normą.
      • 20.05.07, 08:01
        Dzieki za odpowiedzi.Jutro bede miała wynik na HBs i jutro zrobię jeszcze ten
        HCV.Ostatnio jak byłam w szpitalu na badaniach 4 lata temu to HBs -było 0,82 a
        HCV_3 O,27 Aspat 18 a ALAT 40.Nic mi wtedy nie mówili że to zły wynik to nie
        przywiązywałam do tego wagi ale w sumie nie wiem.Czy Wy nie wiecie może jaki
        ten wynik?Od tego czasu nie byłam w szpitalu.
        Niemniej jednak nie wiem jak to jest bo widzę że tylko nataszkam robiła ten
        GGTP a jak jest u innych -przeciez tyle osób sie leczy antybiotykami i nie
        robicie tego badania?.
        Ktos pisze że to raczej nie od antybiotyków-mozliwe ale piszą znów ze może po
        lekach.Tylko że tyle leków co obecnie to w zyciu nie brałam wiec jak? po lekach
        tak ale nie po antybiotykach?
        Najgorsze jest tez to że nie wiem czy powinnam się nadal leczyć i zatruwać
        lekami ale obawiam się ze nikt mi nie powie.Lekarz rodzinny odradza ale juz
        naprawdę nie wiem komu ufać.Pozdrawiam
        • 20.05.07, 08:26
          Po lekach tak, ale raczej branych latami, nie miesiącami. Dlatego nie myślę
          żeby to było teraz po Twoich antybiotykach. Ja bym ich nie przerywała tylko
          szukała przyczyny wzrostu GGTP.Jeśli chorowałaś na WZW - to może być przyczyną.
          • 20.05.07, 09:04
            Ja robię te badania co miesiąc albo częściej. Mój ostatni wynik to 36 przy
            normie dla facetów do 55... Biorę antybiotyki 4 miesiące choć wcześniej przez
            15 lat faszerowałem się różnymi wynalazkami w związku zw złym samopoczuciem.
            • 20.05.07, 10:27
              robie badania co miesiąć, alat,aspat ggtp zawsze po śrdku normy...mi leki nic
              nie uszkodziły narazie.
              --
              "Chciałabym być taka, jaką widzi mnie mój pies"
              • 20.05.07, 13:46
                U mnie po 3 miesiacach na abx nic nawet nie drgeło robie pełny zestaw prób
                watrobowych.
                pozdr
                zaz
                • 20.05.07, 16:06
                  Ja też mam powyżej 100 . Wyczytałam gdzieś wypowiedż jakiegoś profesora,że
                  około 10 % ludzi ma wyższe i to jest normalne, jeżeli oczywiscie inne próby są
                  dobre.
                  --
                  "
                  • 20.05.07, 20:45
                    Ciekawe jesli byłyby jakies guzy,zapalenie to czy USG nic by nie wykazało ?
                    wątroba nawet nie jest powiekszona.No jeszcze mi tylko potrzeba jakiejś
                    powaznej choroby wątroby i biopsji.Pozdrawiam
                    • 21.05.07, 12:09
                      HBs mam dobre -wynik ujemny więc to wykluczyłam -czekam jeszcze na wynik
                      HCV.Pozdrawiam
                    • 21.05.07, 13:33
                      Ewuniu, mysle, ze jakby cos sie dzialo to USG na pewno by cos wykazalo-
                      cokolwiek.Zreszta napewno ktos by cie skierowal na bipsje, wiec badz
                      spokojan.Pozdrawiam
                      • 22.05.07, 08:14
                        A wiecie co czuję jak wobec takiego wyniku ciagle słyszę to od rodzinnego
                        lekarz a to od innych że takim leczeniem rozwale sobie watrobę.Taki wynik jest
                        niestety atutem dla nich a ja stoję między "młotem a kowadłem"i nie wiem
                        bezradna co robic dalej.Jesli ten wynik HCV wyjdzie dobry/oby/to nie wiem
                        chyba pozostaje tylko biopsja watroby bo inaczej nawetchyba żaden hepatolog nie
                        bedzie wiedział jaka to przyczyna a tego się strasznie bym bała.Najlepiej
                        powiedziec przerwać leczenie ale co dalej?
                        Narazie jestem 13 dzien bez bólu tego strasznego i staram cieszyć się kazdym
                        dniem tylko że lęk przed bólem pozostaje.Pozdrawiam
                        • 22.05.07, 09:01
                          Geodeta napisał /dzieki/
                          WARTOŚCI PODWYŻSZONE mogą wskazywać na:
                          zapalenie dróg żółciowych; raczej odpada bo kamieni nie mam
                          alkoholowe zapalenie wątroby; odpada zupełnie
                          przewlekłe zapalenie wątroby; ? /czy USG dobre tego nie wyklucza?/
                          marskość wątroby; ? "
                          guzy wątroby; ? "
                          polekowe uszkodzenie wątroby; ? mozliwe
                          ostre i przewlekłe zapalenie trzustki; ? /nie wiem jakie badanie mogłby to
                          wykluczyć?
                          przewlekłe nadużywanie alkoholu. odpada zupełnie

Pewnie nikt nie wie ale jak myslicie czy marskość watroby czy guzy mogłaby
                          potwierdzic czy wykluczyć tylko biopsja?czy chyba dobre USG o tym nie
                          swiadczy /wątroba niepowiększona o jednorodnie podwyższonej echogeniczności/?
                          • 22.05.07, 17:34
                            Nie wiem jak się odnieść do tej jednorodnie podwyższonej echogeniczności...
                            Pojęcia nie mam o czym to może świadczyć. Co mówi hepatolog? Nie świadczy to o
                            początkach jakiejś marskości? Na pewno nie o guzach bo byłaby niejednorodna...
                            • 23.05.07, 09:26
                              Dzisiaj odebrałam wynik na HCV i mam ujemny.HBs tez ujemny.Czy mozliwa jest
                              marskość tylko przy wysokim GGTP 164 i bez żadnych objawów ze strony watroby?
                              • 23.05.07, 09:49
                                Ewa odbierz pocztę.
                                Mam dla Ciebie ważne informacje.
                              • 23.05.07, 21:18
                                Są możliwe dwa typy uszkodzenia wątroby-miąższowy i cholestatyczny.Miąższowy
                                przy stosowaniu antybiotyków występuje częściej i najczulszym wskażnikiem
                                oceniającym stan komórki wątrobowej jest Alat,a mniej specyficznym Aspat.Są to
                                uszkodzenia zazwyczaj całkowicie odwracalne.
                                Natomiast uszkodzenie cholestatyczne jest związane z upośledzeniem transportu
                                żółci,może być spowodowane niedrożnością dróg żółciowych/kamica/,zwężeniem w
                                obrębie dróg żółciowych i paroma jeszcze mniej istotnymi przyczynami,a także
                                działaniem leków.
                                Większość przyczyn wyeliminowałaś,myślę,że należy spróbować zmienić zestaw
                                antybiotyków,nie przerywać leczenia,a jeśli GGTP nie spadnie włączyć możemy
                                Ursopol,który dobrze obniża poziom GGTP.No i oczywiście cały czas osłona komórki
                                wątrobowej/Essentiale,Hepatil/.Beata.
                                bb.werbowy@poczta.onet.pl
                                • 23.05.07, 22:29
                                  Dziekuję serdecznie za wiadomość.Domyslam się ze pewnie skrzynka zapełniona
                                  mailami ale czekam cierpliwie na odpowiedż bo kończą mi się leki.Pozdrawiam
                                  • 05.06.07, 14:34
                                    Wybierałam sie do hepatologa ale nie poszłam -nie wiem może żle
                                    zrobiłam.Pomyślałam jednak -po co pójdę?żeby skrytykował moje leczenie
                                    antybiotykami tak jak wielu innych lekarzy to zrobiło? i kazał zupełnie
                                    odstawić antybiotyki? a ja wiem że to jest jednyna droga bo innego wyjścia nie
                                    ma żeby tak nie cierpieć.Życie w takich bólach jak miałam jest pozbawione
                                    sensu.Ostatnio ból trwał tylko jeden dzien a nie wiele tygodni więc może to
                                    jakaś poprawa?oby... Pozdrawiam
                                    • 05.06.07, 18:31
                                      Ewa, a czy Ty zawsze jesteś szczera- aż tak do bólu? Rozumiem spowiedź i wizytę
                                      u dr Beaty, ale poza tym- po co masz mówić, że bierzesz TERAZ antybiotyki? W
                                      ten sposób każdy specjalista nie weźmie pod uwagę żadnego innego czynnika, jak
                                      tylko antybiotyki i na nie wszystko zwali. A przyczyna może dalej trwać. Trzeba
                                      to wyjaśnić- po to jest potrzebna wizyta u dobrego hepatologa, któremu
                                      wspomnisz o leczeniu przez wiele lat tym, czym Cię karmiono z powodu Twojej
                                      fibro czy depresji, a któremu nie wspomniesz o boreliozie i jej leczeniu. Wiem,
                                      że szczerośc popłaca, ale akurat nie w tym wypadku. Może to tylko stan po
                                      zapaleniu wątroby? Mój mąż nie miał nigdy GGTP poza normą- nawet, kiedy Aspaty
                                      i Alaty przekraczały 1000.
                                      • 05.06.07, 19:31
                                        Tak,brałam to pod uwagę ale gdybym nie przyznała się do obecnego leczenia to
                                        czy ta wizyta miałaby sens czy nie oszukałabym sama siebie?A może ten wynik
                                        jest spowodowany wczesniejszym leczeniem tylko że ono było niczym w porównaniu
                                        do obecnego/chodzi o ilości tabletek/Postawiłam na jedną kartę albo mi to
                                        leczenie pomoże albo...
                                        • 05.06.07, 19:38
                                          Ewo a moze warto zmienic lekarza lub znalezc innego.Przyznam sie szczerze, ze
                                          moja pani neurolog i pani doktor pierwszego kontaktu, u ktorych sie lecze-
                                          patzra bardzo przychylnym okiem na leczenie dr Beaty.Wcale nie neguja jej
                                          metod, wiec moze warto znalezc kogos kto zrozumie, a zarazem pomoze w szukaniu
                                          przyczyn innych niz antybiotyki.
                                        • 05.06.07, 19:51
                                          To GGTP to zreszta nie jest jakis tam wazny test. Wiekszosc go wcale nie robi i
                                          nie wie, ze czy za duzo i nic sie nie dzieje.
                                          • 05.06.07, 22:18
                                            Artur napisal:
                                            "To GGTP to zreszta nie jest jakis tam wazny test. Wiekszosc go wcale nie robi i
                                            nie wie, ze czy za duzo i nic sie nie dzieje."
                                            Arturze dzieki za taka opinię nie masz pojęcia jak długo czekałam na taką -
                                            naprawdę chciałbym w to wierzyć.Faktycznie mało kto to robi i nic nie wie a
                                            czasem niewiedza jest lepsza bo po co się zamartwiac skoro i tak muszę sie
                                            leczyć.Pozdrawiam

• 06.06.07, 21:50
                                              No i ma racje.Ja choc juz mam swoje lata i czesto z racji dolegliwosci sie
                                              badam to nigdy nie robilam tego badania.Nikt mi go nigdy nie zlecil.A panie z
                                              laboratorium nigdy nie wspomnialy.Zawsze tylko aspat i alat.
                                              • 29.06.07, 16:45
                                                Odebrałam wyniki :
                                                GOT/AST 114
                                                GPT/ALT 437 (tu się strasznie martwię...)
                                                GGTP 129 (też wysoko)
                                                nie odczuwam żadnych dolegliwości, ale wyniki mnie załamały
                                                proszę o pomoc
                                                Magda
                                                • 29.06.07, 16:49
                                                  Magda a co bierzesz?
                                                  chodzi mi o abx i leki osłonowe?
                                                  • 29.06.07, 17:00
                                                    Zamur, Klabax, Tinidazol...
                                                    Essentiale Forte 3x1, dzięki zaz
                                                  • 29.06.07, 17:01
                                                    Magdo przypomnij jak długo sie leczysz?ja koncze trzeci miesiac.Najgorsze jest
                                                    to że niewiadomo jakie wyniki były przed leczeniem?ja nigdy np tego GGTP nie
                                                    badałam.ALAT i ASPAT mam 41 to jeszcze moze być ale GGTP najpierw był 166 teraz
                                                    188 pomimo ze cały czas od tamtej pory biorę Sylimarol,Hepatil i Essentiale
                                                    Forte/30zł a idzie szybko po 3x2 diennie/
                                                    Pisałam wyżej najpierw wykluczyłam HCV i HBs i bilirubinę mam w normie.
                                                    Słyszałam że to moze byc nie tylko od watroby ale nerek czy trzustki.USG nic
                                                    nie wykazało a wyniki moczu jesli chodzi o nerki też sa dobre.
                                                    Jesli ktos zaczyna leczenie to dobrze zeby te badania zrobił chocy po to żeby
                                                    potem jednyna przyczyna nie wydawało sie leczenie antybiotykami.Pozdrawiam
                                                  • 29.06.07, 17:03
                                                    Też nie zrobiłam tych badań przed leczeniem uncertain
                                                    Leczę się od niecałych dwóch miesięcy
                                                    Pozdrawiam i dziękuje za szybkie odpowiedzi
                                                  • 29.06.07, 17:25
                                                    Magda, a ile Zamuru i ile Klabaxu? Tinidazol pulsami czy cały czas? od razu kup
                                                    Hepatil i wez 3 razy 2 tabl.
                                                  • 29.06.07, 17:29
                                                    Kwiecie,dziekuję, cały czas ryczę, jestem przerażona
                                                    klabax 2x500, zamur 2x750, tinidazol pulsy 7 dni na 7 dni ostatnio 3x1
                                                    ale 437??????
                                                    lecę zaraz po hepatil
                                                  • 29.06.07, 17:39
                                                    Ja bym zmniejszyła zamur do 2 razy 500, tini na razie przez 2 tygodnie bym nie
                                                    brala, odstawilabym tez klabax. Sam zamur 2 razy 500, hepatil 3 razy 2 tabl i
                                                    za 2 tyg kontrola.
                                                  • 29.06.07, 17:32
                                                    Ja miałam jeden z tym enzymów poniesiony, pobrałam troche Liv52 i wkrótce się
                                                    unormowało. Ale ja miałam ok 55 a nie tyle. Artur gdzieś pisał że jeśli
                                                    transaminazy przekroczą 4-krotność normy to należy przerwać anybiotyk, podobno
                                                    klabax obciąża wątrobę. Ja bym od razu pędziła z tymi wynikami do lekarza
                                                    prowadzącego (może zmiana antybiotyku pomoze) i robiła badania na WZW.
                                                  • 29.06.07, 17:34
                                                    Beta, lekarz daleko w Krakowie, też myslę o WZW, tym bardziej że głupia się nie
                                                    szczepiłam , a miałam 3 operacje...
                                                  • 29.06.07, 17:43
                                                    Pierwszy raz badalas te enzymy teraz? Nigdy wczesniej ich nie roilas? Bo jesli
                                                    robilas juz w trakcie leczenie i byly w normie a teraz urosly to raczej od
                                                    antybiotykow, nie od wzw. Nie denerwuj sie, spokojnie. Bedzie dobrze.
                                                  • 29.06.07, 17:45
                                                    Badania robiłam pierwszy raz.Kwiecie dziękuję.
    • 29.06.07, 18:09
      Magda, nie wiem jeszcze od kiedy sie leczysz, domyslam sie ze pierwszy miesiac.
      W takim razie nie sadze zeby to bylo od antybiotykow. Musisz wiec szukac
      przyczyny, trzeba zrobic badania na wzw, ale antybiotyki ja bym zmniejszyla na
      te 2 tygodnie tak jak Ci napisalam.
      • 29.06.07, 18:14
        Napisałam Kwiecie wyżej że leczę się 2 miesiące (niecałe)
      • 29.06.07, 18:15
        Magda, zgadzam sie kwiatkiem - powinnas odstawic tini napewno, zostaw jedynie
        klarytromycyne lub zamur i poczekaj dwa tygodnie i zrob badanie.
        Bierz tez sylimarol. Essential nie znam.
        Zadzwon do lekarki -ona Ci powinna powiedziec co zrobic.
        Pisz caly czas jak sie czujesz. Jo
      • 29.06.07, 18:17
        Magda, powinnas zrobic usg watroby i nie rozpaczaj. Bedzie dobrze, ale trzeba
        sprawdzic jak dynamike enzymow po odstawieniu lekow. Mozliwe ze to ten zestaw
        tak Ci robi, a mozliwe ze to tylko jeden lek z zestawu.
        • 29.06.07, 18:26
          Dzięki Joasiu za wsparcie i rady. Strasznie się denerwuję. Dzisiaj piątek
          żadnych badań nie zrobię przez weekend uncertain
          Dziękuje wam Wszystkim
          Dziwne jest to że przy takim wyniku nie mam żadnych dolegliwości
          Pozdrawiam Magda
          • 29.06.07, 18:37
            Watroba boli bardzo pozno. Przy takim leczeniu, proby watrobowe wysokie sie
            zdarzaja, nie trzeba ich olac. Dlatego zmniejsz leczenie i przeczekaj.
            • 29.06.07, 18:41
              Joasia, ale spotkałas się z takimi wynikami? Szukałam na forum, ale nie znalazłam
              • 29.06.07, 19:27
                Poniewaz GGTP moze rosnac z roznych powodow czesto zupelnie niezwiazanych z
                leczeniem wiec nalezy na jakis czas zmienic leczenie i zobaczyc co bedzie. Jak
                dalej wysokie tzn, ze jest ono spowodowane czyms innym, moze jakims uszkodzeniem
                innymi lekami, ktore zdarzylo sie w ciagu ostatnich 30 lat.
                A tych innych lekow bylo przeciez sporo.
                • 29.06.07, 20:20
                  Dziękuję, Arturze za odpowiedź.
                  Nawiązałam przez przyjaciół kontakt z dr biologii, ktory o wielu lat ma swoje
                  laboratorium analityczne, "pasjonata chorob i wyników"". Powiedział mi, że każdy
                  z nas jest inny, że spotykał takie wyniki przy antybiotykach, zebym nie
                  wymyślała od razu chorób i uszkodzeń. oczywiscie tak jak radzicie wszystko będę
                  badać monitorowac z pomocą p.doktor.
                  Pozdrawiam
                  nie wiem co bym bez was zrobiła, po raz kolejny poczułam. czym jest dla nas forum

Magda
                  • 29.06.07, 21:29
                    Madziu ! tak mnie zastanawia że obie zaczęłyśmy od Zamur,Klabax,Tini i obie nie
                    mamy zadnych innych objawów tylko ja od tamtej pory zmieniłam zestaw na
                    Dumox,Azitrox biore Sylimarol Essentiale i Hepatil wykluczyłam WZW,zrobiłam USG
                    które nic nie wniosło i nadal mam GGTP 188.Sama nie wiem co o tym
                    myśleć.Jeszcze pozostaje ten lek na obnizenie Ursopol ale skoro biore leki to
                    nie wiem czy i on podziała-oby!
                    • 30.06.07, 00:16
                      Spotkalam sie na forum borelioza z informacja dla Ciebie.Otoz ktos pisal
                      specjalnie do Ciebie ze aby poprawic stan watroby nalezy w duzych dawkach
                      wsuwac wit.E ,ze ten sposob jest sprawdzany w Cen,Zdr.Dzie.i przynosi
                      znakomite rezultaty.Przy okazji pozdrawiam Cie serdeczne.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.