Dodaj do ulubionych

Uniwersytet PH

16.01.12, 20:52
Jakby nie patrzeć jesteśmy jedynym miastem powiatowym w Polsce, które może się pochwalić uniwersytetem. Mamy uniwersytet (przymiotnikowy jak na razie) można by rzec w budowie.
Jedni są z tego faktu dumni, inni -jak zwykle - krytykują wszystko w czambuł.
Prawda pewnie leży po środku. Warto jednak śledzić, co się na UPH dzieje.

Kiedyś już o tym wprawdzie była na forum mowa, ale mamy nowy kolejną informację o prowadzonych ciekawych badaniach naukowych.
Za TS:
"Dwóch naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego-Humanistycznego w Siedlcach wzięło ostatnio udział w konferencji naukowej w Indiach. Pojechali tam, by zaprezentować wyniki swoich najnowszych badań. Wykład prof. Stanisława Ostrowskiego, kierownika Zakładu Syntezy Organicznej w Instytucie Chemii UPH, dotyczący syntezy tak zwanych fotouczulaczy, stosowanych w terapii antynowotworowej, wzbudził duże zainteresowanie nie tylko na konferencji, ale i w lokalnych mediach.
(...)
O profesorze Ostrowskim i jego zespole pisaliśmy już kilka lat temu. Wtedy opinia publiczna dowiedziała się, że siedleccy naukowcy jako pierwsi na świecie odkryli, w jaki sposób można transportować do komórek, dotkniętych nowotworem tlenek azotu, który niszczy chorą tkankę. – Cały czas pracujemy nad syntezą układów potencjalnie poszukiwanych w terapii antyrakowej – dodaje prof. Ostrowski.

Te badania zauważył międzynarodowy komitet naukowy, organizujący konferencję w Indiach. Wzięło w niej udział 400 naukowców z 40 państw z całego świata. Do wygłoszenia wykładów z Polski zaproszono sześć osób, w tym dwóch chemików, pracujących w Siedlcach: prof. Stanisława Ostrowskiego i doktora Mariusza Mojzycha. Pozostali czterej są cenionymi naukowcami z największych polskich ośrodków naukowych. Podczas konferencji prof. Ostrowski mówił o syntezie układów chlorynowych. Nad tym tematem pracowała dwójka doktorów w jego zespole: Przemysław Wyrębek, a wcześniej także Agnieszka Mikus. (JJ)
www.tygodniksiedlecki.com/t15304-szukaj.leku.na.raka.htm
Edytor zaawansowany
 • krzycho1252 17.01.12, 07:14
  Cicho sza, cicho sza bo zabiorą ich (naukowców) za granicę.
  --
  Mój jest ten kawałek podłogi
  Nie mówcie mi więc,co mam robić
 • westwind2 24.05.12, 00:35
  Uniwersytet podpisal 15 maja umowę z firmą Zentis. W ramach umowy naukowcy poprowadzą dla Zentisu dwa projekty badawcze.

  Jeden z nich dotyczy odmian ogórka najlepiej nadających się do produktów mleczarskich, druga umowa dotyczy rzodkiewki japońskiej.
  Jest to warzywo, które wchodzi w skład wielu serków i jogurtów. Firma Zentis zwróciła się do nas o przebadanie przydatności odmian pod kątem barwy i kruchości po obróbce termicznej.

  Nasza rola polega na dobraniu odpowiednich odmian jak również na stwierdzeniu, które czynniki agrotechniczne mogą polepszać lub pogarszać cechę jakościową – powiedziała prof. Anna Zaniewicz-Bajkowska.
  podlasie24.pl/wiadomosci/siedlce/siedlecki-uniwersytet-zawarl-umowe-z-zentisem-a533.html
 • westwind2 24.05.12, 00:39
  Budowa nowej siedziby Wydziału Humanistycznego ma się zakończyć na przełomie 2012 i 2013 roku.
  Roboty idą zgodnie z planem. Od kwietnia wykonawca przystąpił do realizacji robót wykończeniowych i instalacyjnych w budynkach a także zagospodarowania terenu przyległego. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie budynku w systemy audiowizualne, nagłośnienie, sieć komputerową oraz meble. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec roku. Zaawansowanie i tempo prac wskazują, że ten termin zostanie dotrzymany.

  Cały projekt wart jest blisko 60 mln zł, z czego 35 stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
  podlasie24.pl/wiadomosci/siedlce/budowa-wydzialu-humanistycznego-dobiega-konca-a54c.html


 • westwind2 24.05.12, 00:45
  UPH zamierza utworzyć nowy wydział. Miałby się on zajmować naukami o zdrowiu i mógłby zacząć działać w lutym lub październiku 2013 roku.

  Rektor Uniwersytetu, prof. Antoni Jówko zastrzega, że na razie jest to tylko projekt. Ale jednocześnie wskazuje rozważane w ramach nowego wydziału specjalności. – Głównym trzonem byłaby w tej chwili dietetyka. Jeden z możliwych kierunków rozwoju to kształcenie ratowników medycznych wspólnie z siedleckim studium medycznym. Chcielibyśmy również kształcić pielęgniarzy osób starszych, inwalidów- mówi Jówko.
  podlasie24.pl/wiadomosci/siedlce/nowy-wydzial-na-siedleckim-uniwersytecie-a63c.html
 • westwind2 24.05.12, 00:52
  Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny przedłużył umowę o współpracy z amerykańskim Delaware Valley College. Obie strony są zadowolone z efektów ostatnich pięciu lat i zdecydowały podpisać porozumienie na kolejne pięć.

  Umowa obejmuje wymianę studentów i naukowców – powiedział Jerzy Bystrowski, dyrektor wspierającej umowę Fundacji Kopernikańskiej.

  Delaware Valley College to prywatna uczelnia, mieszcząca się w Doylestown w stanie Pensylwania. Kształci specjalistów z dziedziny rolnictwa i agrobiznesu.

  Dotychczas co roku pięciu polskich studentów i jeden profesor wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych, a pięciu amerykańskich i jeden z profesorów przyjeżdżali do UPH.
  podlasie24.pl/wiadomosci/siedlce/siedlecki-uniwersytet-przedluzyl-umowe-z-amerykanska-uczelnia-a675.htmlPopularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka