Zwiedzanie miasta Siedlce III Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dużo już w II się napisało, teraz będziemy pisać w III.
    Śmiało można pisać jeszcze w II jeśli dotyczy założonych tam tematów.
    --
    www.siedlce-zwiedzanie.pl/
    • www.siedlce-zwiedzanie.pl/familijne.htm

--
      Mój jest ten kawałek podłogi
      Nie mówcie mi więc,co mam robić
      • Jakie to są lata? Czy to było w miejscu gdzie nabijało się syfony w latach 80?
        --
        "Coście sk...ny uczynili z tą krainą, pomieszanie katolika z manią postkomunistyczną"
        " Już umiera ta kraina, tego nikt już nie powstrzyma"
        Kazik
        • Siedlce 3D w Google Earth
          1. Jacek
          2. Plebania
          3. Sklep 5 PSS
          4. Budynek do rozbiórki (Kochanowskiego róg Piłsudskiego)
          5. Blok za UM
          --
          www.siedlce-zwiedzanie.pl
          • Panie Marianie
            Pytanie trochę z flanki: czy zastanawiał się Pan nad zarchiwizowaniem dwóch poprzedzających wątków tj. "Zwiedzanie Siedlec I i II" Myślę, że to bardzo wartościowy materiał, a "gazeta" po jakimś czasie zamyka nieużywane wątki i przenosi je do archiwum, a szkoda byłoby, żeby ta gromada wiedzy o naszym mieście przestała być dostępna.
            Pozdrawiam serdecznie
            jm_1964
            • Jest jeszcze "Zwiedzanie Siedlec" 1000 postów.
              w II też 1000. Trudno nieraz coś znaleźć.

Może z 5 osób tak myśli.
              Dla innych jest to spam (wczoraj o tym się przekonałem, blokowano wpisy)
              • Zakładam, że to co Pan robi to nie dla tych, co myślą, że to spam :) im to faktycznie niepotrzebne.
                Ale zakładajmy optymistycznie, że istnieje w społeczeństwie pewien wycinek, któremu nie jest obojętne, gdzie mieszka i kim byli i co robili ojcowie, dziadowie a czasem nawet jeszcze dawniejsi "współobywatele" :) Myślę, że gdyby w tych trzech czy czterech wątkach zliczyć unikalne nicki to z pewnością wyjdzie grubo ponad setka, więc salę w Jacku byśmy wypełnili :)
                Nie jest tak źle :)
            • Po przeniesieniu do archiwum wątki są nadal widoczne,
              nie można tylko w nich pisać.
              (Chociaż ostatni przykład podbicia wątku z 2005 roku
              pokazuje że archiwizacja szwankuje)
              Nic nie stoi na przeszkodzie żeby Olimp linki
              do tych wątków zamieścił w opisie Forum.
              A jeżeli nie mogą/nie zechcą tego zrobić
              to któryś z aesów, o ile jeszcze zagladają,
              może je "przyszpilić".
              --
              Kobiety też powinny mieć prawo głosu.
              Ale tylko w trakcie orgazmu
              • n_l nic nie zrozumiałem :)
                ale rozumiem, że idea nie jest stracona?
                • Spróbujmy jeszcze raz :-)
                  Zarchiwizowany wątek nadal istnieje,
                  nie można dokonywać w nim nowych wpisów
                  (tak samo jak w wątku który osiągnął 2500 wpisów)
                  Odnaleźć go możną za pomocą wyszukiwarki.

Opis Forum- to co jest na samej górze głównej strony FS
                  Teraz są tam linki do:
                  info.siedlce.pl/
                  www.kupsprzedaj.pl/szukaj/mazowieckie
                  no i oczywiście kontakt do Aesów
                  Żeby tam znalezły się linki do "Zwiedzania" musi
                  zrobić to Olimp.

Przyszpilone wątki są teraz dwa:
                  -oddam/przyjmę/zamienię
                  oraz
                  -porady weselne
                  Można jeszcze jeden doczepić.

Olimp vel NKA to administaratorzy zawodowi,
                  kontakt: forum@agora.pl
                  a Aes to opiekun społeczny :-)
                  kontakt: raks5@gazeta.pl, ygd@gazeta.pl
                  --
                  Badania opinii publicznej fałszywie zakładają,
                  że publiczność ma opinię.
        • > Jakie to są lata? Czy to było w miejscu gdzie nabijało się syfony w latach 80?

Gdybym to ja wiedział? Żartem odpowiem, że z minionego wieku. Szczęście,że nalepka się zachowała. Pewnie w tym podwórku, wjazd przez bramę. Nie nabijałem syfonu. Może kto ma butelkę lub nalepki kwasu chlebowego T. Czwarnoga. Jego oranżada też była pyszna.
          --
    • gancwol.blogspot.com/2012_11_01_archive.html
      gancwol.blogspot.com/2012/11/wiktoria-broniewicz.html - Wiktoria Broniewicz, zdjęcie MJ z Poznania wstawiono i tu www.facebook.com/dawnesiedlce
      gancwol.blogspot.com/2012/11
      Sławecki, zdj. -udostępnionr przez kolegę
      Hanka, Mam oryginał
      Dobromir C. zdj. przesłane przez MJ z Poznania

To zdjęcia kradzione ze strony zwiedzanie-siedlec.pl

Nie dawałem zgody na publikację tych zdjęć. Proszę o ich usunięcie.
      --
      • Nawet to
        gancwol.blogspot.com/2012/11/aleksander-przezdziak-o-2-lata-modszy.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/nadesane-przez-bn-z-krakowa.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/nadesane-przez-bmiture-z-siedlec.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/20061908r-nadesa-mj-z-poznania.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/1936r-stanisaw-sawecki.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/1907r-niech-zyje-braterstwo.html
        gancwol.blogspot.com/2012/11/na-pewno-jedenastka-z-gimnazjum-im.html mam oryginał

--
        • Pogrzebałem sobie w przepisach - wydaje się, że niestety nie miało tu miejsca naruszenie prawa, co za tym idzie nie mam pewności czy określenia z tytułu wpisu są uprawnione.
          Autor fotografii - miał do nich prawa autorskie do 70 lat od ich wykonania.
          Osoby na tych fotografiach i ich krewni dysponowali prawem do wizerunku do 30 lat od ich śmierci.
          A wykonanie przez Ciebie kopii nic w tych prawach nie zmienia, bo nie dotyczą one konkretnej kopii tylko treści.

• www.siedlce-zwiedzanie.pl/ksiazki.htm
      --
    • Trwają prace przy cerkwi. Nowa, pozłacana kopuła i budowa dzwonnicy.
      --
    • Pani Krystyna (siedlczanka) jest autorką wierszy które są śpiewane przez harcerzy.

Siedlce z piosenką - Krystyna Chojecka 2013r.
      www.siedlce-zwiedzanie.pl/ksiazki.htm
      PS Książka podarowana będzie reklamowana.
      --
    • Były rosyjskie a teraz wypatrzyłeś niemieckie.Gratuluję.
      www.siedlce-zwiedzanie.pl/inffoto.htm
      --
    • www.spin.siedlce.pl/2013/06/10/siedlce-maja-kolejny-zabytek/
      a druga siedlecka wieża cisnień?
      --
      • > a druga siedlecka wieża cisnień?

Z tego co pamiętam, to w Siedlcach były jeszcze przynajmniej trzy: w okolicach Kolejowej - Sekulskiej, przy stacji PKP - w miejscu obecnej poczty, i jeszcze istniejąca do dziś przy Drosedzie. Na Panoramio znalazłem zdjęcia tego nowego zabytku przy Żwirowej:

www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=3&with_photo_id=91354435&order=date_desc&user=7715158
        www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=27&with_photo_id=15843478&order=date_desc&user=2364324
    • www.echokatolickie.pl/index.php?str=100&id=6087&idd=21
      --
      • Gdzieś się mylą
        wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Tajemnica-zony-Stefana-Zeromskiego-nowe-dokumenty,wid,12680193,wiadomosc.html
        --
        • Na nagrobku inna data urodzenia Moniki Żeromskiej
          pl.wikipedia.org/wiki/Monika_%C5%BBeromska
          --
          • Do poczytania:
            mbp.siedlce.pl/UserFiles/ezbiory/zeromski_siedlce_i_roze.pdf
            --
            • Jak wieść gminna niesie, w czasie rozbiórki na rampie od strony ul. Fabrycznej znaleziono elementy z czasów pierwszego dworca.
              Czy Konserwator lub archeolog o tym coś wiedzą?
              Z powodu tych znalezisk w miasto poszła wieść, że jest to miejsce pierwszego dworca kolejowego (bzdura).
              Wydaje się, ze było to tylko zapomniane miejsce złożenia tych pamiątek z tamtych czasów.
              Szkoda tylko, że obecny właściciel tego miejsca nie rozumie pewnych spraw i zatrzymał te pamiątki dla siebie. Pewnie z czasem wyrzuci je na śmietnik.

--
    • Rozebrali garaże. Czas na zabudowę naturalnej dolinki.
      --
    • www.spin.siedlce.pl/2013/08/27/zamiast-komunalek-nowoczesne-osiedle-w-centrum-miasta/
      ... i bloczków nastawiają każdy sobie i jak mu się podoba? Takie miejsce powinno mieć spójny program zabudowy.
      --
      • 29.08.13, 20:50
        www.tvsiedlce.pl/17,3586-gosc_tv_siedlce.html
        "Siedlce, piękne, piękne, piękne, piękne, piękne, ........"
        Za pieniądze tak śpiewają?
        Jakie Siedlce są każdy widzi. Wracając do wypowiedzi "gościa", to chyba trzeba mieć końskie okulary na oczach, a głowę unieruchomioną w imadle by widząc jeden budynek tak śpiewać.

W podobnym tonie jest art. MZ w TS z 11.08.2013r. Piękne Siedlce od wiaduktu do więzienia. Na pocztówki i foldery. Kto tak śpiewa poczytajcie sami.

--
    • www.siedlce-zwiedzanie.pl/pomnik032.htm
      Pierwsze wzmianki o obchodach:
      www.podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-siedlecka/wierni-z-diecezji-siedleckiej-na-audiencji-generalnej--f8f1.html
      --
    • www.echokatolickie.pl/index.php?str=100&id=6334&idd=21
      --
      • "Jak podają źródła, uroczyste otwarcie teatru nastąpiło 28 września 1893 r. Odtąd dawały tu przedstawienia zarówno przyjezdne zespoły, jak i miejscowi aktorzy - amatorzy. Budynek spłonął w 1944 r. Został odbudowany w roku 1959, jednak nie przetrwał do dzisiejszych czasów. "

ooooooooooooo niestety nie. Odbudowano może altankę nad dawnym stawem (zasypanym)
        Teatru letniego nie odbudowano. Była altanka i teatr letni
        Teatr letni, to nie teatr stały. Odsyłam do głosu Podlasia z 1910r.
        Tu są artykuliki o teatrze, którego w 1910r. nie było:
        www.siedlce-zwiedzanie.pl/teatr_staly.htm i do dzisiaj nie ma.
        Odsyłam do zdjęcia z czasów międzywojennych, wejście do parku, filary, uczniowie, na filarach plakaty (wejście od strony ul. Kościuszki), a w głębi widać teatr letni.
        --
    • Następny cytat:
      "Data 28 września 1893 r. wskazuje jednak, że miasto zyskało miejsce dla przedstawień teatralnych dla wszystkich swoich mieszkańców. Niestety, tego budynku już nie ma, znajdował się on w parku miejskim, a współcześni mieszkańcy pamiętają go jako budynek „Oazy”."

Jak się nie wie to się nie powtarza bzdur po kimś, kto ma patent na historię miasta z ramienia wykształcenia i stanowiska i który też czerpie od innych również wiedzących najlepiej bo przecież wydał kilka książek i jest wykształcony i zajmuje wysokie stanowisko.

Jednocześnie istniały altana (odbudowana po wojnie, spalona w 2000r.) i teatr letni.
      Tu też odeślę Panów historyków do analizy starych pocztówek i do zdjęcia międzywojennego o którym wspomniałem w poprzednim poście.
      --
      • I by Was całkowicie przekonać (załamać Waszą zatwardziałość):

Do TEATRU LETNIEGO prowadziła długa alejka wprost do wejścia.
        Do ALTANKI (spalonej) wcześniej stojącej blisko zasypanego stawu (zdjęcie Gancwola) nie było alejki prowadzącej wprost do wejścia.
        --
        • " Inicjatorem budowy stałego teatru nie był jednak żaden z siedleckich luminarzy kultury, a... policmajster Aleksandrowicz, w cywilu wielki miłośnik teatru."

Nie był to stały teatr tylko teatr letni. Jak pisze Z.Michałowski w Głosie Podlasia był wykorzystywany 3-4 razy w okresie letnim, jak obecnie amfiteatr.
          Nie należy też tak piać nad fundatorem bo jeszcze Panu przyjdzie myśl by teatr siedlecki nazwać imieniem fundatora.
          --
          • Przypomniałem sobie.
            Tu wszystko widać: www.siedlce-zwiedzanie.pl/nadpisanie_po_napisaniu.htm

Myślę, że autorzy wypowiedzi w Echu Katolickim, na swój koszt sprostują bzdury (czytaj kłamstwa) jakimi obdarzyli czytelników.
            --
            • Sprawa jest zatem banalnie prosta i prozaiczna. Sięgamy do historii, żeby udowodnić swoje szlachetne pochodzenie. Niepolitycznie przecież powiedzieć, że teatr Ogińskiej widzieli mieszkańcy Siedlec równie często jak i Indian Arapacho, a trupę teatralną też ciężko nazwać teatrem. Są pamiętniki Paska - on też pisał o balach i występach w Siedlcach. To możnaby cofnąć historię teatru w Siedlcach do czasów Potopu. Jak szleć, tto szaleć.
              A może to też scena teatralna była, jak dziś?
              • Podobno w roku 1843 zakończono budowę więzienia a tej rocznicy nie świętujemy. Może za rok w okrągłą rocznicę poświęcenia? Tu mam problem, czy poświęcenie było katolickie czy prawosławne?
                --
                • a tu jest ładnie opisane
                  mazowsze.hist.pl/33/Szkice_Podlaskie/712/1996/24697/
                  czego o stawianiu i sztuce na otwarcie teatru w parku z okazji 120- lecia nie można się doczytać.
                  --
                  • Puchary i dyplomy to standard w siedleckim nagradzaniu.
                    Nie było by w tym nic dziwnego gdyby były ładne i różne.
                    Może i są różne ale nigdy nie powiem, że ładne.

Święto Wojska Polskiego - za strzelanie, Bieg Jacka, Krwiodawstwo - Miasto, Starostwo, Gmina -takie same puchary, Targi miodu.
                    Za te osiągnięcia, ostatnio, wręczano puchary.

Wychodzi na to, że w UM jest jakaś kopalnia pucharów z herbem miasta.
                    Specjalista od pucharów powinien zmienić okulary, któremu zdrowia życzę.
                    --
                    • Cztery zdjęcia przesłano z Gdańska (przedwojenne) jedno z Poznania (1943) wymiana wiadomości i mamy kawałeczek historii z miasta Siedlce.
                      www.siedlce-zwiedzanie.pl/familijne.htm
                      --
            • mpppm napisa
              > Myślę, że autorzy wypowiedzi w Echu Katolickim, na swój koszt sprostują bzdury
              > (czytaj kłamstwa) jakimi obdarzyli czytelników.
              Szacunek za prostowanie nieścisłości historycznych miasta.Szkoda że autor nie zwrócił się do Ciebie w trakcie pracy nad książką.Na nic zda się jednak przywracanie PRAWDY o teatrze w Siedlcach, bo to zostało już przesądzone !!! Nie pozwolą zmienić " swoich " planów ( tak ma być i kropka !). a swoją drogą w/g zdjęć ...siedlce zwiedzanie, wygląda na to , ze teatr staje na gruzach w miejscu getta, a taka lokalizacja budzi trwogę i nasuwa skojarzenia dramatu rozgrywajacego się w tym miejscu.( Teatr na grobach, teatr tańca na grobach brrrr). Już lepiej było odbudować w parku , lub znależć lepszą lokalizację. Na Świrskiego znowu remonty, za pieniążki z Hali i Dworku, no ale rocznica otwarcia budynku stałego się zbliża.....ehhhhh
    • wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-wokol-ekshumacji-niemcow-dojdzie-do-miedzynarodowego-skandalu/2qfys
      Czy już w naszym mieście nie będzie dalszej ekshumacji Niemców?
      --
      • Jak wiemy UM Siedlce wystawił do sprzedaży "domy Zajezdne" między ul. Asza i Esperanto.
        Dzisiaj poradzono mi bym robił zdjęcia tych domów bo będą rozebrane.

Rzecznik UM: Nieprawda, myśli pan że działka bez naniesień będzie droższa niż z naniesieniami.

Właśnie tak myślę Widocznie ewentualni kupcy tak wolą.
        Rozbiorą nie rozbiorą, sprawa UM.
        Gdy rozbiorą, pozostaje rzetelność odpowiedzi.
        --
    • www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=2128&menu_id=0
      • godz. 17.15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Skwer Jana Pawła II
      godz. 18.00 Koncert „Wieczór poezji Karola Wojtyły i ulubionych utworów muzycznych Jana Pawła II” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach.
      Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, ul. Podlaska 14

Ci co złożą kwiatki muszą jakoś zdążyć na 18.00 na Podlaską /w progranie nie podano/.
      Oczywiście nie muszą tam być.

Pomnik brudny, plamy podobne jak na orle pomnika J. Piłsudskiego. (olejem je potraktować)
      Ponadto ktoś wysypał jakąś śrutę dla gołębi na kostce od strony Atlasu.
      Ogólnie brudno.
      Chyba z wymiany płytek, wokół pomnika nic nie wyszło. Procedury znów przerosły urzędników. /napiszę pismo i czekam/
      --------------------------
      • www.siedlce-zwiedzanie.pl/pobr/zbiorowe01.jpg
        Zdj. przesłał znajomy, prawdopodobnie wyszukane w internecie.
        Dwa z nich na 100% nie z Siedlec.
        Oglądajcie bo prawdopodobnie trzeba będzie szybko usunąć.
        --
        • mpppm napisał:
          > Zdj. przesłał znajomy, prawdopodobnie wyszukane w internecie.
          > Dwa z nich na 100% nie z Siedlec.
          > Oglądajcie bo prawdopodobnie trzeba będzie szybko usunąć.
          Oj tam, oj tam .Ty zawsze mppm zagadkami strzelasz. Podpisz te zdjęcia, wyodrębnij te które ( nie z Siedlec) i OŚWIEĆ nas ( tych " niedouczonych" w temacie) , a będzie to z pożytkiem dla nas tu i teraz i dla potomnych. !
    • Kto nie czytał niech czyta
      mazowsze.hist.pl/33/Szkice_Podlaskie/703/2004/24833/
      --
      • Gdzie grób Arcta wiedziałem
        niebieskaeskadra.pl/?control=2&id=805
        --
        • Kto wie?
          "W tym roku zbierane będą datki na renowację dwóch nagrobków: wystawionego przez siedleckich legionistów pomnika porucznika Tadeusza Szarego-Górskiego, pierwszego komendanta POW Miasta Siedlce po odzyskaniu niepodległości w 1918 oraz Katarzyny z Cybulskich Kołodziejskiej."
          www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=2160&menu_id=0
          "Szarego" w pierwszej alejce od Piaskowej.
          --
    • Czy ten napis:
      "14.10.2013r. Urzędnikom głoszącym prawdy o siedleckich zabytkach proponuję wycieczkę do tego zabytku. "
      i zdjęcie nie dotyczy bramy -dzwonnicy?
      --
    • www.siedlce-zwiedzanie.pl/inffoto.htm
      Wykopki przy i przed bankiem prowadzą a archeologa nie widać. Strus pokazuje coś palcem.
      --
      • Wystrój holu jeszcze jest czy już poszedł?
        --
        • Mimo, że K.Strus bez pytania poinformował o remoncie schodów i podjazdu do Banku, że będą takie jakie były, po dzisiejszych oględzinach stwierdzam, że nie powiedział prawdy.
          Już teraz widać, że będzie coś inaczej. Na same schody nie trzeba takich fundamentów.

--
    • Czyżby cmentarz choleryczny?
      www.tygodniksiedlecki.com/t22516-ludzkie.szcztki.na.budowie.htm
      --
    • Około 2 lat temu prosiłem o przetłumaczenie napisów z odnalezionej w Siedlcach podczas przebudowy schodków, macewy. Od tamtej pory otrzymuję informator internetowy.
      Dzisiaj też otrzymałem, odnalazłem w nim w nim tą informację:
      fodz.pl/?d=2&id=1842&l=pl
      Siedlecka macewa nadal leży tam gdzie leżała, przykrywa studzienkę do starego podwórkowego kibla.

--
      • w familijnych zdjęcie sądu z fragmentem złomnicy.
        --
        "Siedlce to nie miasto - to stan umysłu"
        "zinwigilować, zastraszyć, zniszczyć"
        • Jak widać potrafili ogołocić sąd z detali a dodali przewiewne schodki.
          --
          • Tu bardziej chodziło o pokazanie fragmentu "złomnicy".
            Zdjęcie przedwojenne pochodzi z tabletu 1917-1927 "Zacnemu Janowi Michałowskiemu St. Skarbnikowi Sądu Okręgowego w Siedlcach Koledzy" i tylko 45 podobizn pracowników sądu z tego okresu (wśród sędziów jest S.Okniński).
            Prawdopodobnie kilka miejsc pustych w książce (zdjęcia) można by zapełnić.
            --
            • Dzieki za foto. Faktycznie sąd wyglądał zacnie no i ten kawalek plotu.
              --
              "Coście sk...ny uczynili z tą krainą, pomieszanie katolika z manią postkomunistyczną"
              " Już umiera ta kraina, tego nikt już nie powstrzyma"
              Kazik
              • www.siedlce-zwiedzanie.pl/inffoto.htm
                Ciekawe czy społeczni "nazywacze" złożyli już wniosek o nadanie mu nazwy?
                --
              • Teraz ja potrzebuję pomocy w umiejscowieniu budynku ze zdjęcia.
                www.siedlce-zwiedzanie.pl/familijne.htm z 26.11.2013r.
                Prawdopodobnie 3go Maja Rolnik/WZGS po wojnie.
                --
          • krzycho1252 napisał:

> Jak widać potrafili ogołocić sąd z detali a dodali przewiewne schodki.
            Sąd ogołocili z detali za mojej pamięci ale chyba przed rokiem 1976 (zdaje mi się, że pamiętam rozmowę z Dziadkiem na ten temat, a zmarł właśnie w 1976). A ogołocili, bo detal sypał się na łeb - dosłownie. Burżujska fucha! Sami rozumiecie, że w czasie wielkich sukcesów socjalizmu jakieś secesyjne fidrygałki były wysoce niestosowne - budowało się odlewnie, fabryki domów i inne, konkretne, "zdobycze", nie marnowano społecznego grosza, z przeproszeniem szan. Panów, na jakieś reakcyjne "pie...ty".
    • Jeden z punktów tej gry był w CKiS. (dwie osoby z Katowic)
      Zapytałem jedną z grup jakie zadanie dotyczyło tej placówki.
      "Mieliśmy tropić sławnych ludzi Siedlec".
      Zapytałem więc kim są Ci sławni ludzie o których dowiedzieli się od agentów Pani J. z Katowic.
      Otrzymałem odpowiedź: M. Orzełowski.

Można się domyślić kto te dane podał ludziom z Katowic.
      --
      • Plac Sikorskiego i tak jest brzydki jak noc jeszcze wzdłuż żywopłotu umieszczono reklamę.
        Nie wiem co jest reklamowane (widziałem z autobusu) ale chyba można sobie darować takie numery.
        ARM, proszę obwiesić swoje obiekty reklamami.
        --
    • W obecnym czasie budynek Banku ma tyle lat co sąd w 1976r. i nie trzeba było wiele pracy przy renowacji.
      Jednak jak wieść niesie budynek sądu był również zniszczony w czasie wojny, ponadto dostał w czasie odbudowy drugie piętro. Wychodzi na to, że elewacja również była robiona w tym czasie. Więc się sypała w 1976r.
      --
      • mpppm napisał:

> W obecnym czasie budynek Banku ma tyle lat co sąd w 1976r. i nie trzeba było wi
        > ele pracy przy renowacji.
        > Jednak jak wieść niesie budynek sądu był również zniszczony w czasie wojny, pon
        > adto dostał w czasie odbudowy drugie piętro. Wychodzi na to, że elewacja równie
        > ż była robiona w tym czasie. Więc się sypała w 1976r.
        Ze zdjęć umieszczonych na wspomnianym tablecie wynika, że sąd miał już drugie piętro w 1927 (a nie miał w 1917), więc rozbudowa nastąpiła prawdopodobnie za raczkującego odrodzonego Państwa Polskiego :) A co do jakości powojennej odbudowy - spierałbym się. Nie znam skali zniszczenia sądu, Ty z pewnością masz odpowiednią otkrytkę i wiesz jak to wyglądało, wszelako zakładam z kapelusza, że sąd był odbudowany w pierwszej kolejności. To znaczy przed wprowadzeniem stachanowskich metod pracy, trójek murarskich itp. bzdetów umysłowych. Dlatego powinien być odbudowany bez fuszerki i zgodnie ze sztuką. A elewacja się sypała, bo na początku XXw. w zasadzie nie używano cementu, tylko wapna, które po kilkudziesięciu latach zwyczajnie przestawało trzymać. Ot i tyle.
        • "dostał w czasie odbudowy drugie piętro"
          Oczywiście pomyłka. Powinno być III piętro.

Bank był budowany w 1923-1923 roku i nikt nie powie że spartolono elewację.
          Odbudowa po wojnie sądu i 30 lat elewacja nie wytrzymuje.
          --
          • mpppm napisał:

> "dostał w czasie odbudowy drugie piętro"
            > Oczywiście pomyłka. Powinno być III piętro.

Też tak myślałem, aż sprawdziłem w Google street view - i tam ma 2 piętra, a zdjęcie z maja 2012.

> Bank był budowany w 1923-1923 roku i nikt nie powie że spartolono elewację.
            > Odbudowa po wojnie sądu i 30 lat elewacja nie wytrzymuje.

W II RP budowano wyjątkowo solidnie, szczególnie budynki państwowe. W Siedlcach mamy dwa sztandarowe obiekty z tego okresu - budynek Banku proj. prof. Lalewicza i bud. Dyrekcji Lasów. Oba to bardzo ciekawe przykłady, wręcz podręcznikowe, tego typu architektury. W obu elewacje gruntownie odnowiono - w Banku za mojego życia przynajmniej 2 razy ale faktycznie do remontu trzymały się nieźle.
            • II piętro, III kondygnację, a jak piwnicę policzyć to IV.
              Ja nie pamiętam remontu elewacji Banku (nie mieszaj).
              Przy kosmetyce elewacji Banku brano próbki tynk do badań.
              W Podlasiu pod wieloma warstwami powojennych napraw również był przedwojenny tynk.
              Jednak tu skuto wszystko do cegły i położono nowy lepszy, można powiedzieć unijny.
              Ten bardzo dobry, unijny, przechodził już chyba cztery razy częściowe naprawy gwarancyjne.

--
              • mpppm napisał:

> II piętro, III kondygnację, a jak piwnicę policzyć to IV.

Nie :) Na tableau Jana M. z 1927 bank ma obecną wysokość. Po wojnie nie dobudowali ani II ani III ani nawet czwartej piwnicy

> Ja nie pamiętam remontu elewacji Banku (nie mieszaj).

A ja pamiętam. Za dyrektora Ruthe, ok. 1984-5 był remont kapitalny. Wymienili kompletnie wszystkie instalacje i m.in. naprawiany był tynk zewnętrzny. Do tego czasu nosił ślady działań wojennych 39-45.
przejdź do: 1-100 101-200 201-217
(101-200)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.