odpowiem na pytania związane z KRUS :) Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
    • Aktualnie jestem w Krus.Czy otrzymywanie diety radnego powoduje przerwanie KRUS?
      (Leper Pawluk Kalinoski Baus i inn sa w krusie)- dieta parlamentarna nie
      powoduje przerwania krus?
    • Czy przedstawiciel wolnego zawodu posiadający 2 ha ziemi, płacący podatek rolny
      może przejść z ZUS do KRUS ?
    • Cześć
      Pobieram rentę rodzinną po ojcu z tytułu kontynuacji nauki. Czy w tym okresie
      mogę dodatkowo zarabiać?? Jeśli tak to, w jakiej kwocie?
      • witam
        Posiadam ziemie rolna, od 30 lat. Wiele lat mieszkalam za granica, teraz
        wrocilam na stale do Polski, nigdy nie zglaszalam sie do KRUS`u, teraz nie mam
        zadnego ubezpieczenia, czy moge wystapic o KRUS? Jake dokumenty musze
        przedlozyc? Dziekuje i pozdrawiam
        • Witaj
          aprpropo Twojego problemu to po pierwsze ile posiadasz ha przeliczeniowych
          jesli ponad 1 ha przeliczeniowy to podlegasz z mocy ustawy a jesli ponizej ha
          jest to ubezpuiczenie na wniosek dobrowolne . Zobacz jak masz na nakazie
          platniczym i podlegasz tam ubezpieczeniu gdzie jest PT KRUS. do ubezpiczenia
          potrzebny jest akt notarialny nakaz platniczy podatku rolnego ponadto jesli
          jestes zamezna a nie podlega ubezpieczeniu twojaamalzonek bedzie KRUS pytal co
          robi maz o ile nie podlega innemu ubezpieczeniu,oczywiscie dotyczy to
          ubezpieczenia z mocy ustawy . Ponadto potrzebny jest dowod osobisty ,nr kw
          numer NIP .KRUS ma prawo dochodzić ubezpieczenia 1o lat wstecz .a jesli
          przebywalas zagranica to masz udokumentowane . Jak sie zglosisz do KRUS to ci
          wszystko wytlumacza a jesli masz jakies pytania to prosze piosz to ci
          odpowiem . Mam nadzieje, ze nie musisz placic dzisiec lat wstecz, Ale jesli
          skladka bedzie naliczona to KRUS stosuje ulgi , umorzenia rozlozenia na raty
          oczywiscie po odpowiednim udokumentowaniu.
          pozdrawiam
      • Witam!W Krusie płaciłam składkę 10 lat na wniosek. Pózniej przeszłam na rentę chorobową ale ponieważ miałam gospodarstwo zawieszono mi część uzupełniającą. Przepisałam gospodarstwo za rentę synowi. Miałam rentę do końca lutego i na komisji dostałam na 6 miesięcy czyli do końca sierpnia. Nie wiem co dalej gdyby mi ją zabrali? Jakie mam również szanse na emeryturę rolniczą? Nadmieniam, że w tym roku skończę 56 lat. Z góry dziękuję za odpowiedz.
    • witam
      jestem od 5 lat w krus. zamierzam napoczątku przyszłego roku otworzyć
      działalność gospodarczą (transport-międzynarodowy przewóz rzeczy, czyli inaczej
      tiry). chciałbym się zapytać czy wszystrko jest jedno jaki rodzaj opodatkowania
      wybiorę, czy jest to ważne w świetle tego że chciałbym zostać w KRUS? no i
      jeszcze jedno pytanie - bedę zatrudniał kierowcę, za którego zapewne bedę
      płacił składki ZUS, czy to w jakikolwiek sposób wpływa na mój krus?
      z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Witam
      Posiadam gospodarstwo rolne pow.1ha. Obecnie skończyłam studia dzienne. Chcac
      sie zarejestrować w PUP dowiedzialam sie że powinnam płacic krus. Stad moje
      pytanie: Czy studiując dziennie i nie mając żadnych dochodów mam obowiazek
      opłacania krus-u. Czy istnieje jakaś szansa aby opłacanie składek rozpocząć od
      czasu ukończenia studiów?
      • Witam, mam 23 letnia córkę, która ma przed sobą ostatni rok studiów. Do tej pory jest ubezpieczona z nami (właścicielami gospodarstwa rolnego 13ha, w KRUS'ie),czy po urodzeniu dziecka otrzyma z KRUSU pieniążki za urodzenie dziecka i będzie miała opłacony pobyt w szpitalu? Dodam, że z przyszłym zięciem planują wziąć ślub, jednakże w ubezpieczalniach wymagany jest okres minimum 6 miesięcy karencji...czyli nic nie otrzyma po urodzeniu naszego wnuka/czki. Dlatego czy po ślubie w 4 miesiącu ciąży istnieje możliwość by wciąż była ubezpieczona jeżeli będą mieszkali we troje z nami w domu na gospodarstwie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    • 30.10.06, 23:15
      Mam 38 lat, w KRUSie jestem 16 bez przerwy.Koncze licencje zarzadcy
      nieruchomosci, moge byc zarzadca jedynie prowadzac działalnosc gospodarcza. Czy
      moge to czynic bedac na KRUSie?Pozdrawiam.
    • Witam:)Spadłaś mi z nieba Sasanko:)
      Chcielibyśmy z mężem kupić małe gospodarstwo na wsi(ok.2h).Mój mąż w przyszłym
      roku przechodzi na emeryturę i bardzo chcemy wyprowadzić się na wieś.Problem
      jest w tym,że nie mam pojęcia,czy zwalniając się z pracy będę mogła ubezpieczyć
      się w Krus-ie od razu?Czy muszę mieć wykształcenie rolnicze?Mam za sobą ok.20
      lat pracy zawodowej,jestem obecnie ubezpieczona w Zus-ie.
    • Witam,
      Mam kilka pytań związanych z możliwością przejścia na KRUS.
      Posiadamy od 2000 r z mężem gospodarstwo pow 1ha, obecnie oboje pracujemy na
      etatach (składki w ZUS). Planuję rozpocząć działalność stricte rolniczą i
      zwolnić się z pracy. Może dział specjalny produkcji rolnej.
      Pytanie: jakie są obecnie warunki przystąpienia do KRUS, czy lepiej byłoby mi
      przejść na umowę o dzieło i zostać bez ubezpieczenia społecznego, czy też
      zwolnić się definitywnie i poczekać na status bezrobotnego bez prawa do zasiłku.
      A może pracować dalej i dodatkowo opłacać składki KRUS przez 3 lata??? A może
      dać sobie luz założyć działalność płacić mniejszy ZUS dla nowozaczynających i
      już ;)
      Mam nadzieje, że nie namieszałam za bardzo, pozdrawiam ciepło
      • witajcie
        przepraszam za długą nieobecność - obiecuję poprawę w odpowiedziach
        aby podlegać ubezp z mocy ustawy nalezy posiadać gospodarstwo pow. 1ha
        przeliczeniowego - jezeli jest ponizej mozna zgłosic sie do ubezpieczenia na
        wniosek.
        nie mozesz zostac bez ubezpieczenia jak posiadasz gospodarstwo, nie otrzymasz
        zasilku dla bezrobotnych jak masz pow. 2 ha, jak sie zwolnisz od razu
        obowiazuje Cie ubezpieczenie rolnicze - tzn jak nie masz innego ubezpieczenia,
        nie mozesz pracowac i oplacac skladek w krus jednoczesnie
        3lata w krusie dot. osob rozpoczynajacych dzialalnosc gospodarcza, dział
        specjalny to zupelnie inna kwestia - nie jest to dzialalnosc gosp.
        powodzenia
        pozdr
        • Sasanko, jesli możesz pomóc: obecnie pracuję na etacie, ale w najbliższym
          czasie stane sie właścicielką sporego gospodarstwa. Ze względu na udział w
          programie "ułatwianie startu młodym rolnikom" będę musiała przez rok czasu
          opłacać KRUS. Czy w ogóle mogę podjąć w tym czasie dodatkową pracę i w jakiej
          formie? Czy mogę pracować na umowę zlecenie? Jeżeli tak, to jakie składki będą
          odprowadzane od tej umowy (bo chyba nie mogę w tym samym czasie opłacać ZUS-
          u? ). A jak wygląda sprawa gdybym w tym czasie zaszła w ciążę i np. musiałabym
          przebywać na zwolnieniu lekarskim?
          Z góry dziekuję za pomoc, w Tobie ostatnia nadzieja, bo do tej pory jakoś nikt
          nie umie mi dokładnie odpowiedzieć :)
          • Witam :)
            W czasie opłacania składek KRUS nie możesz podjąć zatrudnienia, ani pracować na
            umowę zlecenia - 3 lata temu zmieniły się przepisy i jest ona obowiązkowo
            oskładkowana w ZUS. Z tego co rozumiem program ten będzie wymagał od Ciebie
            zrezygnowania z innej pracy.
            Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie to skoro będzie to ubezpieczenie z mocy
            ustawy - tj gospodsrwto pow. 1 ha - od razu Ci przysługuje prawo do zasiłku
            chorobowego - jesli bedziesz niezdolna do pracy pow. 30 dni, przysluguje ci
            rowniez prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka.
            pozdr.
            • :) również z gorącą prośbą - mieszkam zzagranicą ,w Polsce posiadam gosp.rolne 4 h i rodzina się zajmuje nim .Oprócz tego prowadzę dzialalnośc gospod i opłacam ZUS.Pytanie co mogę zrobić by córka mojej drugiej /obecnej/ żony mogła przystąpić do KRUS-u ,ona nie pracuje tylko mieszka tam .Posiada trzy suki hodowlane ,mąż jej jest na etacie państwowym...........
              Czy mogę jej wydzierżwić ??? lecz myślę,że tu jest to trochę skomlikowane a może nie:)
              Czy lepiej dać w uzytkowanie .tzw.użyczenie i ona bedzie mogla na tych zasadach przystapić do KRUS-u ????
              Bardzo dziękuję za odpowiedz.\Pozdrawiam.
              • Witam
                jezeli corka mieszka w tym gospodarstwie moze zlozyc oswiadczenie ze tam
                pracuje i to jest jej zrodlo utrzymania i ty musisz zlozyc takie oswiadczenie
                ze ona jest DOMOWNIKIEM w Twoim gospodarstwie i bedzie mogla oplacac skladki do
                krus tzn ty bedziesz zobowiazny do oplacania ich bo jestes wlascielem
                gospodarstwa- o ile oczywiscie nie podlega ona ubezpieczeniu w ZUS np z tytulu
                pracy
                Suki hodowlane nie maja nic do rzeczy.
                Mozesz oczywiscie wydzierzawic gospodarswto corce, albo oddac umowa uzyczenia -
                obie te umowy sa honorowane przez KrUS. Umowa dzierzawy nic skomplikowanego sa
                nawet wzory dostepne w krus.
                pozdr.
              • Witam.Mam takie pytanie i proszę o szybka odpowiedz.Tylko ja jestem właścicielem gospodarstwa rolnego o pow.powyżej 2 ha.które wydzierżawiam.Ja nie opłacam w KRUS składek społecznych i zdrowotnych tylko dzierżawca na siebie.Mąż obecnie pobiera zasiłek dla bezrobotnych w Urzędzie Pracy.Mąż należy do ZUS.Mamy inne adresy zameldowania a teraz mąż chce się zameldować pod moim adresem.Czy w takiej sytuacji mąż nadal będzie mógł pobierać ten zasiłek dla bezrobotnych?
            • witam, mam takie pytanie:
              3 lata pracowalem na pelnym etacie pozniej bylem pol roku na zasilku dla bezrobotnych. Gdy zakonczylem pobierac zasilek zaczalem pracowac na umowe o dzielo do dnia dzisiejszego. Chcialbym kupic teraz ziemie ponad hektar przeliczeniowy. W zwiazku z tym mam pytanie czy jak w koncu kupie ta ziemie to bede wejsc na KRUS i nadal pracowac na umowe o dzielo? Po jakim czasie bede mogl zalozyc dzialalnosc gospodarcza (branza odziezowa)?
              z gory dziekuje za odp
              pozdrawiam
    • witam,mam bardzo mało ziemi 96 a przeliczeniowo - powyżej hektara i płacę krus
      ( muszę niestety...)mam pytanie, jeśli zawrzę z siostrą(pracuje na etat,
      mieszka w tej samej gminie co ja umowę dzierżawy tej ziemi to będę musiała
      dalej opłacac ten krus. MOJA siostra itak użytkuje ten grunt- sieje ziółka.
      proszę o odp.
      • witam,
        oczywiscie mozesz wydzierzawic ziemie i nie placic krus.
        tylko zastanow sie czy ci sie oplaca nie podlegac ubezpieczeniu - w mojej
        ocenie jest to bardzo nierozwazne i ma duze konsekwencje z ktorych ludzie nie
        zdaja sobie sprawy,
        pozdr
        • cieszę się, ze znalazłam forum z rzeczowymi info o KRUSie :)
          mam kilka pytań:
          kupujemy z męzem gospodarstwo kozystając z dotacji i kredytów dla młodych rolników;
          ja mam wykształcenie rolnicze (wyzsze) a jednoczesnie prowadze własna
          działalnośc gospodarczą (usługi ogrodnicze i florystyczne)i opłacam ZUS;
          nie chciałbym zamykac działAlności poniewaz jest żródłem dochodu mojej rodziny i
          musi zapewnic nam utrzymanie do czasu zbierania plonów, które pojawią się
          dopiero w 3-4 roku uprawy (rosliny lecznicze);
          czy będąc z mężem wspólwłascicielami gospodarstwa możemy spełnić nast war: to ja
          mam wykształcenie, ona będzie w krusie, ja poszostane w zusie?
          czy ewentualnie ja mając wykształcenie rolnicze
          mogę przepisac na męza działlnosc - on bedzie podliegał zusowi - ja przejde na krus?
          czy przy wspolwłasnosci gospodarstwa i braku rozdzielnosci majatkowej oboje
          musimy przejsc na KRUS?

kolejne pyt. oboje mamy równiez uprawnienia pedagogiczne (2-gi fakultet)
          czy biorac preferencje na młodego rolnika MUSIMY podlegac KRUSOWI
          i nie mozemy przez kilka lat podjąc pracy w szkole publicznej
          lub np. w moim przyp. ODR-ze (robię studia podyplomowe w tym kier.);

przy okazji plantacji zielarskiech planujemy założenie skupu surowca
          zielarskiego (mam uprawnienia i specjalizacje zielarska)- podejrzewam, ze nalezy
          to rejestrowac jako dziłalnośc pozarolniczą? - czy wobec tego moge zrobic to
          dopiero po 3 latach ewentualnego bycia w KRUSie? czy od poczatku prowadzenia
          gospodarstwa?

sasanko - bardzo prosze o pomoc :)
          --
          • witam,
            wykształcenie nie ma nic do rzeczy, jak kupicie gospodarstwo to wasza wola na
            kogo bedzie dzialalnosc zarejestrowana, jedno moze miec dzialalnosc drugie
            podlegac krusowi,
            oboje mozecie podlegac krus jesli zadne z was nie bedzie prowadzic
            dzialalnosci, po 3 latach mozecie owtorzyc dzialalnosc.
            Jesli chodzi o preferencje dla mlodego rolnika nie mam o nich pojecia :) jezeli
            jednak jest wymog podlegania KRUS - co jest logiczne bo masz byc rolnikiem nie
            mozesz podejmowac zatrudnenia w szkole bo wiaze sie to z obowiazkowym
            ubezpieczeniem w ZUS.
            Nie orientuje sie czy skup surowca zielarskiego jest objety jako dzialalnosc
            gospodarcza, to juz w urzedzie trzeba sie dopytać. zastanowilabym sie czy nie
            kwalifikuje sie to do dzialu specjalnego ale niestety szczegolowo nie jestem w
            stanie Ci odpowiedziec.
            pozdrawiam
            • dziękuję :)
              --
              • mam pytanko
                mąż ma działalność i opłaca ten obniżony ZUS, działalnosć jest
                pozarolnicza i jest prowadzona od maja tego roku. Tydzień temu
                staliśmy się posiadaczami ziemi rolnej, ziemia ma 1,93 ha i jestesmy
                w akcie ujęci jako współwłaściciele ze znajomymi (wraz z drugim
                małżeństwem kupiliśmy na spółkę), po 1/2 udziałów. Pytanie moje
                dotyczy chęcie przejścia na KRUS, czy możemy i jakie dokumenty
                musimy mieć aby iść do KRUS, druga sprawa ale to doczytałam choć nie
                jestem pewna czy dobrze, ze jeśli nie mieszkamy na tej ziemi to czy
                jest szansa na przejście na KRUS.

I jeszcze z innej beczki nie wiem czy się orientujesz, podczas aktu
                notarialnego został pobrany od nas podatek PCC te magiczne 2%, skąd
                inąd wiem, ze od rolnych gruntów się go nie pobiera? czy ja jestem w
                błędzie czy powinnam się udac do US w gmienie i prosić o zwrot
                podatku, nie jest to mała kwota :)

pozdrawiam i chylę czoła za wytrwałość i posiadaną wiedzę :)

Agnieszka z Gdańska

--
                ....i nie bądź upierdliwy do granic....
              • Witaj sasanko !!
                Oplacalam skladki w Krusie od 6 lat .Od trzech miesiecy pracuje i
                przeszlam do Zusu .Moje pytanie dotyczy urlopu wypoczynkowego ! Czy
                pracodawca doliczy mi te lata w Krusie do urlopu ? Czy istnieje taka
                mozliwosc ,ze nie musi tego wziasc pod uwage ? Mam razem z Krusem 14
                lat pracy ,co daje mi 27 dni urlopu ,jesli jednak Krus nie bedzie
                wliczony to urlop mam zmiejszony do 21 dni ? Prosze o odpowiedz !
              • Witam, chciałabym się dowiedzieć czy mam obowiązek ubezpieczyć sie w
                KRUS. Do tej pory pracowałam na umowe o prace i byłam ubezpieczona w
                ZUS. Teraz straciłam prace. Mąż jest właścicielem gospodarstwa 3 ha
                przeliczeniowe, ale jest zatrudniony i ubezpieczony w firmie. Ja
                jako żona też jestem ubezpieczona w jego zakładzie (ubezpieczenie
                zdrowotne). Dodam, że nigdy nie pracowałam w gospodarstwie męża, bo
                byłam zatrudniona a teraz szukam nowej pracy. Nie wiem czy mogę
                zarejestrować się jako bezrobotna czy obowiązkowo muszę ubezpieczyć
                się w Krus? Z góry dziękuje za odpoowiedz i pozdrawiam.
                • witam
                  mam pytanie
                  Zostałam zwolniona z pracy opłacałam składki ZUS przez ponad 10lat ,mąż prowadzi gospodarstwo 6,5ha przeliczeniowych nigdy nie płaciłam ubezpieczenia w KRUS czy mogę się zarejestrować jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy?Z góry dziękuję za odpowiedz.
            • Witam.
              Jak zostać ponownie KRUS-owcem? (ubezpieczanie zdrowotne)

Ojciec posiada gospodarstwo rolne gdzie przez 23 lata byłem zameldowany i w ten
              sposób podłączony pod ubezpieczenie rodziców (domownik). Międzyczasie podlegałem
              jeszcze prawdopodobnie ubezpieczeniu studenckiemu. Po skończeniu studiów
              podjąłem pracę i zostałem włączony w ZUS. Jednoczenie zmieniłem miejsce
              zamieszkania i wymelodowałem sie od rodziców (gospodarstwa domowego)
              Planuje teraz powrót do domu rodzinnego. Obecnie jestem bez pracy i potrzebuje
              szybko uzyskać ubzepiecznie zdrowotne?

Czy jest możliwość powrotu do KRUS (domownik w gospodarstwie domowym) jeśli tak
              to jak to formalnie wygląda?

W jaki sposób po powrocie do domu mogę uzyskać uprawnienia rolnicze i status w
              KRUS? Czy muszę być zatrudniony prze tatę czy potrzebne jest przepisanie części
              gospodarstwa?
    • Witam serdecznie!

Mam do Pani dwa pytania związane z KRUSem:

1. Studiuję i pobieram rente rodzinną z KRUSu i zastanawiam się nad podjęciem
      dorywczej pracy, tylko chciałbym wiedzieć ile mógłbym zarabiać legalnie, żeby
      nie utracić renty??

2. Druga sprawa jest taka, że mam wade wymowy(jestem po rozszczepie
      podniebienia) i mam obawy czy w tej sytuacji uda mi sie znaleźć prace po
      zakończeniu studiów. Czy w takiej sytuacji mógłbym liczyć na rente z tytułu
      niepełnosprawności(dodam, że jestem ubezpieczony w KRUSie)??

Czekam na odpoiedź, z góry bardzo dziękuje!
      • Witam,
        odpowiedzi na pierwsze pytanie udzielę w terminie późniejszym gdyż muszę to
        sprawdzić wskaźniki a teraz jest już późnooo ;) w ciągu kilku dni odpowiem na
        pewno,
        Jeśli chodzi o rentę to w KRUS musisz być Całkowicie niezdolny do pracy w
        gospodarstwie rolnym, żeby uzyskać świadczenie z Krus, wada wymowy na pewno nie
        kwalifikuje Cię jako niezdolnego do pracy, więc nie ma możliwości uzyskania
        renty z tego tytułu.
        pozdr
        CDN
      • kwota graniczna dochodu to 1725,30 zl brutto - taki dochod nie skutkuje
        zawieszeniem prawa,
        potem sa progi wg ktorych sie zmniejsza wyplate czesci uzupelniajacej (czesc
        skladkowa jest zawsze platna)
        dopiero w momencie przekroczenia dochodu w wys. 3204,10 brutto swiadczenie
        ulegnie zawieszeniu.
        pozdr
        • Witam!

Bardzo dziękuję za udzielenie mi tych dla mnie cennych informacji, ale nasunęły
          mi się kolejne pytania:)

1. Czy po podjęciu pracy niezwiązanej z rolnictwem, będe musiał zawiadomić o
          tym KRUS?

2. Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem społecznym? Pracując w mieście, bede
          ubezpieczony w ZUSie, czy wobec tego ubezpieczenie z KRUSu zostanie cofnięte?

3. Wiem, że renta rodzinna jest przyznawana tylko do ukończenia 24 lat, lub do
          końca okresu pobierania nauki. 4 lata temu , gdy zawiozłem do KRUSu
          zaświadczenie z uczelni, że studiuję, otrzymałem decyzje przedłużającą mi czas
          pobierania renty do października 2008 roku (wtedy kończe 24lata), ale studia
          moge zakończyć już w czerwcu tego roku. Czy wobec tego, jeżeli nadal chciałbym
          otrzymywać rentę, musiałbym ciągle się uczyć aż do ukończenia 24 lat?

Prosze mi wybaczyć, jeżeli te moje pytania wydadzą się Pani dziecinnie
          niepoważne, ale w kwestii KRUSu itp jestem kompletnie zielony. Całe moje
          dotychczasowe życie wypełniała nauka i życie studenckie, a teraz studia
          dobiegają końca(na całe szczęście:-)) i chciałbym podjąć prace, ale
          jednocześnie nie chce rezygnować ze stałego i pewnego dochodu jakim jest dla
          mnie renta rodzinna.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź:-)
          • 1. oczywiscie nalezy zawiadomic KRUS niezwlocznie
            2. skoro jestes rencista nie podlegasz ubezpieczeniu spolecznemu rolnikow, nie
            oplacasz przeciez skladek na ubezpieczenie, przy zatrudnieniu pracodawca bedzie
            placil skladki ZUS - wprawdzie czy w pelnym zakresie czy ograniczonym powinien
            Ci powiedziec pracodawca albo wlasciwy Oddzial ZUS
            3. tu ostroznie, jesli zakonczysz nauke w czerwcu tego roku i nie poinformujesz
            o tym KRUS bedziesz narazony na postepowanie z uwagi na pobranie nienaleznie
            pobranego swiadczenia - bedziesz musial je zwrocic wraz z odsetkami
            Aby pobierac rente musisz kontynuowac nauke.
            Jesli skonczysz studia nie masz prawa do renty, idac do pracy podlegasz
            obowiazkowemu ubezpieczeniu w ZUS.
            W poprzednim poscie pisalam o sytuacji jakbys sobie dorabiał ucząc się, ale
            skoro konczysz nauke musisz poinformowac KRUS, wtedy mozesz podjac zatrudnienie
            i byc ubezpieczonym w ZUS lub zglosic sie do KRUS jak masz gospodarstwo albo
            rodzic ma.

Nie ma dziecinnych i niepowaznych pytan, sa tylko niepowazne odpowiedzi ;) ale
            moje sie do nich nie zaliczaja,
            pozdrawiam serdecznie
            • Bardzo prosze o pomoc.

Po śmierci ojca w postepowaniu składkowym gospodarstwo rolne (3,8 ha
              przelicz.) zostało podzielone na żone i 3 dzieci. Niestety nie załozono
              księgi wieczystej i wg KRUS to tak, jakby każdy z nich posiadał 3,8 ha i z
              tego tytułu podlegają pod KRUS. I teraz pojawił sie problem.
              Najstarsza córka jeszcze na studiach zaczeła pracować, ale przy zmianie pracy
              wyskoczyła z ubezpieczenia na 2 dni - jedna umowa skończyła się 31.12.2004 a
              druga zaczeła 3.01.2005 - czy to skutkuje tym, że powinna zapłacić KRUS za cały
              kwartał?

Druga córka na studiach wzięła sobie dziekankę = wstrzymanie renty rodzinnej
              z ZUS i wyjechcała do Anglii gdzie legalnie pracowała. W tym przypadku za jaki
              okres nalezy opłacać składki KRUS?

A syn właśnie skończyył studia = zakończył pobieranie renty rodzinnej - czy
              od tego momentu podlega pod KRUS?

Jakie dokumenty nalezy złożyc do KRUS?

Bardzo prosze o pomoc - bo zgubiłam się w gąszczu tych przepisów.

Dodam tylko, ze matka prowadzi działalność gospodarcza i do tej pory nikt
              składek w KRUS nie opłacał.

• Witaj
                widzę że mylisz pojęcia, było postępowanie o nabycie spadku - żona i 3 dzieci
                są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego - tu nie chodzi o księgę wieczystą
                jak piszesz ale o własność, to jest współwłasność łączna więc każdy jest
                współwłaścicielem do całości gospodarstwa. Rozwiązaniem jest przeprowadzenie
                działu spadku i przykładowo zrzeczenie się w tym postępowaniu udziałów przez
                dzieci na rzecz matki.
                1. córka z umową 31.12.2004 i 03.01.2005r. nie powinno być decyzji o
                ubezpieczeniu przez 2 dni nie jesteś w stanie prowadzić działalności rolniczej,
                w przypadku gdyby KRUS objął ubezpieczeniem córkę w tym okresie proszę odwołać
                sie od razu do sądu okręgowego - sprawa wygrana na 100%
                2. jeżeli była legalnie i pracowała to podlegała ubezpieczeniu - nie można
                obejmować KRUsem, ponadto tu wchodzi kwestia renty rodzinnej ZUS czy została
                wstrzymana jako prawo czy tylko zawieszona wypłata - bo jest różnica
                3. jeśli syn skończył studia, nie podjął zatrudnienia powinien zgłosić się do
                KRUs z aktem notarialnym oraz postanowieniem o nabyciu spadku, ponadto będę
                potrzebne papiery ze studiów - od kiedy do kiedy - ma to znaczenie w zależności
                od kiedy jest nabycie spadku - KRUS bedzie weryfikował czy jakieś wsteczne
                okresy nie wchodzą w grę. Ponadto jeśli się sam nie zgłosi jeśli KRUS powieźmie
                informację o tym że jest współwłaścicielem gospodartwa rolnego to wystawi
                decyzje o podleganiu ubezpieczeniu z urzędu oraz naliczy odstetki,

Tak naprawdę to wszyscy współwłaściciele gospodarwta będą musieli przedłożyć
                dokumenty dot. swojego ubezpieczenia - KRUS ma obowiązek obejmować
                ubezpieczenim z mocy ustawy więc przykladowo córka pracująca będzie musiała
                przedłożyć umowy o pracę i świadectwa pracy.

Jeśli jeszcze coś budzi wątpliwości proszę śmiało pisać,
                pozdr.
                • Witam sasanko. Mój mąż jest krusowcem od 7 lat, od dwóch nie prowadzi zadnej
                  działalnosci gosp., teraz znowu zaczyna i chcemy sie dowiedzieć czy po
                  przejściu na ZUS można kiedykolwiek wrócić do KRUSU i oczywiście jakie warunki
                  trzeba wtedy spełniać?
                  • Witaj,
                    z tego co rozumiem mąż juz prowadził działalność a dopiero od 2 lat nie
                    prowadzi? Warunek głowny do wyboru KRUS przy rozpoczeciu dzialalnosci
                    gospodarczej to 3 lata podlegania w KRUS i wtedy rozpoczynasz i mozesz zostac -
                    moze oplaca sie poczekac jeszcze rok.
                    Jezeli teraz otworzy dzialalnosc, musi sie zglosic do ZUS, jedynie w momencie
                    zawieszenia/zlikiwdowania jest mozliwosc powrotu do KRUS - warunkiem jest
                    oczywiscie ze nadal jestes rolnikiem.
                    pozdr
    • Witam,droga Sasanko! Proszę o odpowiedź na pytanie: czy osoba 30 lat opłacająca
      składki KRUS,mająca staż 30 lat pracy w gospodarstwie,a nie mająca jeszcze wieku
      55 lat,ma szansę przejść na wcześniejszą emeryturę,jeśli nie ma dochodu i
      przepisała gospodarstwo?Bardzo dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam
      • Witam,po wnikliwym przeczytaniu wszystkich postow,a raczej nie wnikliwa,badz
        nie zrozumiala dla mnie zadam pytania odnosnie krus,ktore pewnie juz sie
        pojawily ale odpowiedzi byly dla mnie nie zrozumiale.
        Moj przyszly maz oplaca skladke Krus-czy w chwili podjecia pracy z umowa o
        prace bedzie musial dalej oplacac skladki Krus?wyczytalam ze i tak bedzie
        podlegal ubezpieczeniu w Zus,wiec czy te skladki w krus sa konieczne,lub czy
        mozna je po jakims okresie wznowic?
        Drugie pytanie dotyczy ubezpieczenia mnie i moich dzieci w tym Krusie-
        wyczytalam ze ja moge byc ubezpieczona jako "domownik"(czyli dzieci tez?)gdyz
        narazie zyjemy w konkubinacie(mieszkamy razem od roku).Czy sa jakies dotatkowe
        oplaty z tytulu podlegania pod ubezpieczenie mojego przyszlego meza,czy to sie
        wlicza w ta jedna skladke?
        Dziekuje za odpowiedz,wobe moich pewnie powtornych pytan.
        Pozdrawiam goraco.
        • Też mam pytanko. Działam na własny rachunek w warunkach wolnego rynku. Konieczność płacenia
          wysokiego ZUSu i składek zdrowotnych etc. odbieram jako rażącą nierówność wobec prawa. Kasta
          "uprzywilejowanych", którzy kiedyś od państwa, za darmo, dostali ziemię i domy a teraz dostają jeszcze
          zewsząd pieniądze z wypracowanych przeze mnie podatków powoduje, że źle żyje się w państwie gdzie
          jedni okradają drugich. Powstaje więc pytanie: jak nie być frajerem i samemu okradać? Jak zostać
          KRUSowcem? Wiem: trzeba być słusznego pochodzenia i dostać od państwa gospodarstwo. Gdzie się
          trzeba zgłosić?
          • >Jak zostać
            > KRUSowcem? Wiem: trzeba być słusznego pochodzenia i dostać od państwa
            >gospodars
            > two. Gdzie się
            > trzeba zgłosić?

Kup sobie gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha (jest wiele do sprzedaży,
            np. w woj. zachodniopomorskim) pracuj tam, płać składki KRUS i nie narzekaj.
            Po latach cięzkiej pracy dostaniesz emeryturę w zawrotnej kwocie 600 zł
            (www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/kwoty-swiadczen/).
            A jeśli chodzi o ludzi, którzy dostali ziemię po wojnie, to była najczęściej
            tylko ziemia, bez budynków, bez narzędzi, bez zwierząt itp. Spróbuj życia od
            zera, gdzie do wszystkiego trzeba dojśc samemu, krok po kroku, nie jest to
            łatwe, jeśli nie wierzysz jedź na wieś w niedzielę i zapytaj starszych ludzi
            (tak w wieku pow. 70 lat), jak im się dobrze powodziło przez całe życie i jakie
            kokosy za to teraz dostają.

• Twoja wypowiedź świadczy tylko o tym, że nie masz zielonego pojęcia o życiu na
            wsi, problemach rolników, wysokości świadczeń itp
            naprawdę daruj sobie uwagi w stylu 'jak zostać frajerem i samemu okradać'
            aż szkoda mi klawiatury żeby odpowiadać na Twój żenujący post.
        • witaj,
          w przypadku podjęcia zatrudnienia - umowa o pracę należy opłacać ZUS, ponieważ
          nie ma podwójnego ubezpieczenia nie opłaca się wtedy KRUS, jak umowa o pracę
          się 'skończy' bez problemu wraca się do KRUS.
          ty jako małzonka możesz podlegać ubezpieczeniu jeżeli nie masz do niego tytułu
          tzn nawet musisz jeżeli np nie jesteś zatrudniona - ubezpieczenie rolnicze jest
          ustawowe,
          dzieci mogą być ubezpieczone jako domownicy po zakończeniu nauki, jeżeli nie
          podejmą zatrudnienia - ubezpieczenie to zależy od złożenia oświadczeń przez
          rolnika i domownika że domownik stale pracuje w gospodarstwie rolnym.
          Nie ma żadnych dodatkowych opłat, składka jest kwartalna ok 220zl
          pozdr
          • Witam,dziekuje za odpowiedzi na moje pytania,a jak to wyglada skoro dzieci sa
            maloletnie tzn 6 i 8 lat(no i ubezpieczajacy nie jest ich ojcem),no i jest
            sprawa ze ja jeszcze nie jestem jego malzonka...
            A jeszcze jedno pytanko,a raczej potwierdzenie,bo z tego co wyczytalam,gdyby
            moj przyszly maz chcial zalozyc dzialalnosc gospodarcza,to wtedy musi oplacic
            Krus podwojnie,a Zusu juz nie trzeba tak?
            Pozdrawiam i dziekuje.
            • domownik - rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
              a) ukończyła 16 lat,
              b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje
              na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
              c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z
              rolnikiem stosunkiem pracy,

Tak można się ubezpieczyć, dzieci małoletnich się nie ubezpiecza. Ty możesz
              teraz byc ubezpieczona jako domownik, jak się pobierzecie będziesz żoną rolnika
              to już musisz być ubezpieczona - tzn o ile nie masz innego ubezpieczenia lub
              prawa do renty itp bo skoro pracujesz to nie ma to żadnych konsekwencji.
              Zeby załozyc dzialalnosc gospodarcza i pozostac w KRUS trzeba NAJPIERW 3 lata
              byc tylko rolnikiem tzn placic tylko KRUS - nie mozesz nic innego robic, Po 3
              latach mozesz otworzyc dzialalnosc i wybrac ubezpieczenie KRUS jezeli spelniasz
              jeszcze inne warunki wymienione w ustawie.
              Przy zalozeniu ze po 3 latach otwiera sie dzialanosc i jest sie w KRUS to sie
              oplaca podwojna skladke tj, ok. 440 zl na kwartal, wtedy sie nie placi juz ZUS.
              Jezeli nie bedzie tych 3 lat i otowrzy dzialalnosc to musi placic ZUS z
              dzialalnosci - w tym przypadku nie oplaca sie KRUS,
              pozdr
    • Mam pytanie. Chodzi o to, że mąż chce przejąć gospodarstwo od rodziców za rentę
      strukturalną. Czy w momencie przekazania tego gospodarstwa musi ubezpieczyć się
      w KRUS czy może dalej normalnie pracowac na etat i opłacać składki ZUS. Bardzo
      proszę o odp.
      • jezeli pracuje nie ubezpiecza sie w krus tylko placi sam ZUS
        prosze sie upewnic czy nie ma wymogow przy przepisach o rentach strukturalnych
        komu trzeba przekazac gospodarstwo, nie mowie ze tak jest bo w temacie sie nie
        oreintuje, ale cos mi sie kiedys obilo o uszy ale moze mylę z emeryturami z
        latr 80 za rente,
        pozdr
        • Witam,droga Sasanko! Proszę o odpowiedź na pytanie: czy osoba 30 lat opłacająca
          składki KRUS,mająca staż 30 lat pracy w gospodarstwie,a nie mająca jeszcze wieku
          55 lat,ma szansę przejść na wcześniejszą emeryturę,jeśli nie ma dochodu i
          przepisała gospodarstwo?Bardzo dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam
          • wiek jest elementem koniecznym tj 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn,
            nie ma możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury jak nie ma ukończonego
            wieku.
            Może spróbować uzyskać rentę rolniczą - ale tu wymagana jest całkowita
            niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.
            pozdr

• Witam.Sasanko mam pytanie:mam około 14 lat składek ZUS.Kiedy zwolniono mnie z
              pracy przeszłam na dobrowolne składki KRUS bo mam tylko 20 arów ziemi.KRUs
              opłacam 6 lat z półrocznym zawieszeniem.Chcę sie dowiedzieć czy w tej sytuacji
              mam szansę na jakąkolwiek emeryturę? jeśli tak to kiedy? a może lepiej
              zrezygnować z tego KRUSu? mam 48 lat.Pozdrawiam
              • witaj,
                oczywiscie ze dobrze ze oplacasz skladki, i oczywiscie ze dostaniesz emeryture
                ale musisz skonczyc wiek emerytalny,
                wczesniejsza emerytura dla kobiety 55 lat i 120 kwartalow ubezpieczenia, lub
                zwykla 60 lat i 100 kwartalow ubezpieczenia, - ubezpieczenie ZUS zostanie
                zaliczone,
                nie rezygnuj z ubezpieczenia ! to najglupsze co robią ludzie, cos Ci sie
                stanie - czego ci nie zycze i zostaniesz na 'lodzie' bez prawa do renty i
                innych swiadczen,
                masz w kazdej chwili prawo do renty rolniczej - oczywiscie jesli jestes
                calkowiecie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym.
                pozdrawiam serdecznie
            • dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
    • Witam sedecznie:)

Pisałem już do Pani wcześniej, tym razem trapi mnie z kolei nieco inna sprawa.
      Jak zwykle martwie sie na zapas, no ale niestety nie moge inaczej:)
      Już mówię o co chodzi:
      Niedawno dostałem decyje z KRUSu, że będe pobierał rente rodzinną do 30
      września tego roku, do 30 września jest też ważna moja legitymacja
      studencka,ale obrone pracy dyplomowej moge mieć już w lipcu, i jeżeli tak
      będzie to lipiec będzie tym miesiącem w którym faktycznie zakończe naukę. I
      stąd moje pytanie:
      Czy pomimo tego bede nadal uprawniony do pobierania renty przez następne dwa
      miesiące, tzn sierpień i wrzesień??
      Pytam, bo mam możliwość odłożenia terminu oddania mojej pracy dyplomowej
      najpóźniej do dnia 30 września i sie zastanawiam czy z tego nie skorzystać,
      wszak do obrony wcale aż tak bardzo mi sie nie śpieszy.
      Pozdrawiam i z góry dziękuje serdecznie za rade:)
    • Witam mam pytanie jak sie rozlicza rolnik płacący krus a zatrudnia pracownika
      na cały etat i płaci za niego zus
    • Witam serdecznie.
      Mój mąż zostanie za jakiś czas właścicielem (na papierze) gospodarstwa swoich
      rodziców, ale nie będziemy tam ani mieszkać ani pracować, dodam jeszcze, że mąż
      wymeldował się od rodziców i mieszkamy zupełnie w innym miejscu. Mąż pracuje
      zawodowo i jest ubezpieczony w ZUSie.
      Pytanie moje jest takie, czy jako żona właściciela tej ziemi mogę ubezpieczyć
      się w KRUSie i jakie ewentualnie wymogi musimy spełnić.Dodam jeszcze, że ziemia
      jest w innym powiecie niż ten, w którym mieszkamy i tu wątpliwość, do którego
      KRUSu musielibyśmy się udać.
      Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam. Iwona
      • witaj
        oczywiscie ze mozesz sie ubezpieczyc w krus, powiedzialabym nawet ze musisz - o
        ile nie masz swojego zusowskiego ubezpieczenia, wymogi? po prostu musisz
        byc 'bez ubezpieczenia' no i ziemia powyzej 1 ha, nalezy sie z aktem
        notarialnym sie zglosic do krusu i dokuemntacja np o zatrudnieniu itp
        to ze ziemia jest gdzieindziej jest bez znaczenia, udajesz sie do tego krusu
        gdzie masz adres zameldowania tzn gdzie mieszkasz, ziemie mozesz miec na koncu
        polski :)
        pozdr
    • Mam pytanie dotyczące następującej sytuacji. Moj tata przekazał mi
      gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. Mama niestety nie skończyła
      jeszce 55 lat i nie bylo na nia zwiekszenia rety ale na przekazanie gospodarstwa
      sie zgodziła. Ubezpieczyłam ja
      w KRUS jako domownika pomagającego w gospodarstwie (wcześniej też przez 15 lat
      płaciła składki w KRUS). Teraz choruje, czeka ją operacja. Czy potem może
      ubiegać sie o rentę chorobową z KRUS?
      --
      Bartuś. Mój skarb
      Bartuś ma już
      • Wydaje mi sie ze nie bedzie problemu zadnego z renta z krus, jest ubezpieczona -
        nie ma znaczenia czy jako rolnik czy jako domownik,
        szczerze powiem ze nie oreintuje sie za dobrze w rentach strukturalnych - jakie
        sa wymogi w stosunku co do malzonka, ale wydaje mi sie ze nie powinno byc
        problemow,
        moze powiem tak, krus na pewno rente z tytulu niezdolnosci do pracy przyzna.
        pozdr
        • Witam,
          Bardzo proszę o odpowiedź. Czy jest możliwośc opłacenia składek krus wstecz? Z góry serdecznie dziękuję.
          • oczywiscie, że tak :) tylko w granicach przedawnienia - składki przedawnione
            nie mogą zostać przypisane na konto.
            poza tym, jeśli chodzi o ubezpieczenie z mocy ustawy - jest obowiązek opłacenia
            składek wstecz.
            pozdrawiam
        • > moze powiem tak, krus na pewno rente z tytulu niezdolnosci do pracy przyzna

???
          Może powiem tak - nie wprowadzaj ludzi w błąd! Owszem, KRUS rentę przyzna, o ile
          osoba zostanie uznana przez lekarza rzeczoznawcę albo komisję lekarską za trwale
          lub okresowo całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym. A to
          prawdziwa loteria...
          • W odpowiedzi chodziło o sytuację prawną osoby starającej się o
            świadczenie - kwestia ubezpieczenia! nie wypowiadałam się o
            orzeczeniach rzeczoznawcy bo jest to oczywiste dla wszystkich, że
            rentę dostaje się po badaniach - z punktu widzenia ubezpieczenia
            należy się renta, którą KRUS przyzna w momencie stwierdzenia
            niezdolności do pracy.
            A z komentarzem o loterii to bym się powstrzymała bo Komisje KRUS w
            porównaniu do ZUS mają bardzo dobre wyniki i bardzo mały odsetek
            spraw zmienianych w sądach.
    • DROG SASANKO
      Mam 2 pytania.
      Niedawno wydzierżawiłam 1.5ha przeliczeniowego na 5 lat,ale
      wcześniej kupiłam 0.26ar ziemi mam już warunki zbudowy.
      Nie wiem czy zgłaszać te 0.26 ar do KRUS czy tylko tą dzierżawe 1.5
      Opłacając KRUS chciałabym zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego 2
      dzieci,ale mój mąż pracuje za granicą.Nie wiem czy mogęja to zrobic
      czy musi mąż.
      Z góry dziękuję.
      • Zgłosić się powinnaś z wszystkim, mąż nie będzie podlegał
        ubezpieczeniu w KRUS bo pracuje za granicą, nie powinno być
        problemów z zgłoszeniem dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego, w końcu
        to Ty jesteś rolnikiem w rozumieniu przepisów ustawy jak to
        wydzierżawiłas i kupiłaś.
        pozdr. serdecznie
        • Pracuję na umowe o pracę na pełny etat. Otrzymałam od rodziców ponad