odpowiem na pytania związane z KRUS :) Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
    • Witam.
      Mam pytanie, proszę mi powiedzieć jaka powinna być minimalna wielkość pola aby rolnik mógł zatrudnić kogoś do pomocy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
      • Pierwsze słyszę, żeby były jakieś warunki które to określają.
        Oczywiście tak zatrudniony pracownik bedzie podlegał pod ZUS, nie pod KRUS...
        NIe pomyliło ci się przypadkiem z domownikiem? Osoba mieszkająca z rolnikiem i pracująca z nim w gospodarstwie może opłącać składkę KRUS na normalnych zasadach. Wielkość gospodarstwa jest bez znaczenia (oczywiście, musi być pow. 1 ha ale to wynika z innych przepisów)
        • Witam. Posiadam gospodarstwo i jednocześnie pracuję na pełny etat. Moja żona niedawno straciła pracę i pojawiły się problemy. Żona ma szansę otrzymać zasiłek dla bezrobotnych pod warunkiem, że otrzyma zaświadczenie o niepodleganiu ubezpieczeniu w Krus. Bardzo chciałbym się dowiedzieć co mam zrobić aby otrzymać takie zwolnienie. W krus-ie dowiedziałem się, że trzeba złożyć odpowiedni wniosek choć nitk nie był na tyle skłonny by podać jakieś sensowne warunki czy postawę na jakiej można oprzeć swoją prośbę - tylko tak to można nazwać, gdyż nie znalazłem formalnego rozwiązania w tej sprawie. Dodam, że właścicielem jestem tylko ja(przekazanie nastąpiło przed ślubem) nie korzystamy z tego gospodarstwa tym bardziej żona nie ma z niego korzyści, mieszkamy w innym miejscu i żona nigdy nie pracowała w gospodarstwie.
    • sasanka79 napisała:

> jak w temacie.

--
      lola
    • Mam zapytanie do państwa w sprawie współwłasność a krus.
      rodzice są współwłaścicielami działki hektar dwadzieścia. Mama opłaca krus. Mama ma 50 lat.
      jak korzystnie przenisc prawa własnoci działki na syna by miec mozliwośc dalszego opłacania krusu.
      tzn zrobić syna jako 3 współwłaściciel? przekazać darowizną cała ziemie? syn jest żonaty i oboje z żona pracują na umowe o prace.
      ważne jest by mama mogła kontynuwac krus równoczenie udzielajac prawa własnosci dla syna. Prosze o pomoc

• Witam!
      Opłacam KRUS, ale na wniosek. Czy mogę dopisać mojego męża, aby on mógł również opłacać swój KRUS. Nie posiada on żadnego innego tytułu ubezpieczenia.
      Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję!
    • Bardzo proszę o pomoc. Sprawa wygląda następująco:
      Spadkodawca zmarł jako kawaler w 1984r., pozostawił po sobie gospodarstwo rolne (bez zabudowań) o powierzchni 1,59 ha, grunty rolne 0,62 ha oraz las 0,26 ha. W momencie przeprowadzania postępowania spadkowego (06/2009r.) spadek dziedziczyły z mocy ustawy 3 osoby, z czego tylko jedna żyje do tej pory (A). Z dwóch zmarłych osób (X i Y)przeprowadzono kolejne postępowania spadkowe (09/2009r.) w wyniku czego majątek odziedziczyła czwórka dzieci (małżonkowie zmarłych spadkobierców X i Y również nie żyją). W wyniku przeprowadzonych postępowań po właścicielu gruntów dziedziczą siostra w 1/3 (A) oraz bratanica 1/3 (B) i dwóch siostrzeńców (C i D) i siostrzenica (E) po 1/9.
      Część osób przebywa na emeryturach lub innych świadczeniach z ZUS, a dwie (A i C) z nich na świadczeniach z KRUS- odpisali oni swoje grunty w zamian za świadczenia.
      Proszę o informację od kiedy liczy się, że są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego? Czy Art.28 ust.4 pkt.7 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pozwala na liczenie tych terminów od miesiąca następującego po wydaniu postanowienia sądu lub jego uprawomocnienia?
      Czy dobrze rozumie, że bez znaczenia są wielkości udziałów w gruntach- liczy się je jako całość dla każdego współwłaściciela?
      Art.28 ust.4 pkt.7 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników mówi o tym, że wypłata nie podlega zawieszeniu przez okres 1 roku przy nabyciu w drodze dziedziczenia.
      Czy w moim przypadku mogę skorzystać z tego prawa? Jeśli tak to od którego momentu mogę liczyć ten okres i jakich formalności należałoby dopełnić?
      Proszę o informację, w jaki sposób KRUS zostaje poinformowany o nabyciu przez emeryta lub rencistę spadku i co w sytuacji kiedy emeryt lub rencista nie dokonał zgłoszenia.
      Nadmieniam, że zarówno osoba A i C ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie prowadzi gospodarstwa i nie otrzymuje z tego tytułu żadnych przychodów.
      W lutym 2011r. będziemy notarialnie dokonywać działu spadku- spadek odziedziczy w całości osoba A i tego samego dnia przekaże całość w formie darowizny. Jakie okresy podlegałyby ewentualnemu zawieszeniu?

• Przyznano mi wcześniejsza emeryturę z KRUS.
      Czy mogę dorabiać na umowę zlecenie ? Do jakiej kwoty miesięcznie ?
      Dziękuje
    • Witam,
      Mam pole, i płacę za krus.
      1. Czy mam prawo zarejestrować sie w Urzedzie Pracy? Jesli nie, to co musze zrobic aby miec prawo? Przestac placic KRUS, sprzedac pole?
      2. Czy mam prawno pobierac zasilek dla bezrobotnych?

dzieki
    • Witam mam 58 lat. Posiadam ubezpieczenie z Krus-u na 22 lata i 3 miesiące. Brakuje mi kilku lat do emerytury. Posiadam zeznanie świadka, że w okresie w którym nie mieszkałam u rodziców (przed ślubem, ponieważ pracowałam i byłam zameldowana w innej odległej miejscowości w zawodzie) to pomagałam w rolnictwie. Taki dokument uzyskałam w Urzędzie Gminy. Obejmuje on lata 1968-1973 (w tym też okresie ok 2 lata byłam wymeldowana i zameldowana w miejscowości w której pracowałam). Zaznaczone jest w tym zeznaniu że w czasie objętym zeznaniem nie posiadałam innego źródła utrzymania. Później wyszłam za mąż za rolnika i on przekazał mi swoje gospodarstwo. Moje pytanie brzmi czy taki dokument będzie wzięty pod uwagę w wyliczeniu i przyznani emerytury. Czy lata w których pomagałam rodzicom,lecz nie byłam u nich zameldowana będą wzięte pod uwagę.
      Proszę o odpowiedź
    • witam, mam takie pytanie:
      3 lata pracowalem na pelnym etacie pozniej bylem pol roku na zasilku dla bezrobotnych. Gdy zakonczylem pobierac zasilek zaczalem pracowac na umowe o dzielo do dnia dzisiejszego. Chcialbym kupic teraz ziemie ponad hektar przeliczeniowy. W zwiazku z tym mam pytanie czy jak w koncu kupie ta ziemie to bede wejsc na KRUS i nadal pracowac na umowe o dzielo? Po jakim czasie bede mogl zalozyc dzialalnosc gospodarcza?
      z gory dziekuje za odp
      pozdrawiam
      • Witam,
        Moja mama podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu i ostatnią składkę za I kwartał 2011 nie opłaciła do 31 stycznia, ale zapłaciła dopiero 2 lutego. Było to spowodowane tylko tym, że była chora na grypę i najzwyczajniej w świecie nie była w stanie jechać do banku. Dostała pismo, iż ustaje jej prawo do ubezpieczenia społecznego od 01 stycznia.
        Czy możemy odwoływać się i powoływać się na tę grypę. Ona nie brała wtedy żadnych zwolnień chorobowych - była tylko prywatnie u lekarza. Może jakieś zaświadczenie od tego lekarza można pobrać, że była po prostu u niego na wizycie i to by pomogło, ale to było 28 stycznia, ale przecież każdy chyba rozumie, że grypę leczy się jakiś czas. Ale prawda jest taka, że było to pierwsze takie opóźnienie a płaci te składki od 10 lat. Nigdy nie miała żadnych zwolnień chorobowych.
        Martwimy się tym, ponieważ w styczniu była na wizycie w przychodni u lekarza rodzinnego i miała zrobione badania i jak ta sprawa będzie rozwiązana? Czy ona będzie za to płacić. Chcemy, aby to ustanie ubezpieczenia (jeśli to możliwe)zostało anulowane, ale czy to możliwe?
        Bardzo proszę Was o poradę.

_ _
        Pzdr
        Annis
      • umowa o dzieło nie wyłącza z ubezpieczenia, znaczy tak jakby jej w ogóle nie było.
        A działalność gospodarcza po 3 latach ciągłości ubezpieczenia.
    • Witam mam takie pytanie czy należy sie jakieś odszkodowanie dla rodziny po zmarłym ojcu .Tato zginoł w wypadku ale był pod wpływem alkoholu .Jechal ciągnikiem jako pasażer można to tak nazwać bo siedział na błotniku a wiózł go młody 21 lat nietrzeziwy ponad 3,4 promila nigdzie nie pracujacy zarejestrowany jako bezrobotny. Dodam jeszce że wypadek był z jego winy ,ciągnik był nie sprawny nie ubespieczony ostatnie ubespieczenie było w 2009r. Nie wiem czy wogule sie coś należy za to ,a zapomnial bym dodac ojciec maił rente chorobowo i na siebie ziemie. Czekam na szybko odp.
    • Jestem dzierżawca a za kilka dni kończę 65 lat i chce przejść na emeryturę ale wydzierżawiający nie chce ze mną zakończyć umowy( skrócić jej)bo pobiera rentę.Umowa 1 sza była podpisana na 10 lat i teraz druga na 10 lat (kończy się dopiero w 2018r).Od kilku lat kuleje ze zdrowiem i często bywam na zwolnieniu lekarskim tak ,ze chciałbym przejść na emeryturę a KRUS rząda ode mnie likwidacji dzierżawy.Co mogę w tym wypadku zrobić?Czy np, mogę ją wydzierżawić tą zimie komuś?Czy siostra np, wydzierżawiającego mi ziemie co bierze rentę z ZUS może ja dzierżawićod niego?
      stan
    • Chcemy z mężem otworzyć firmę ale nie chcemy płacić Zus tylko Krus bo jak wiadomo jest korzystniej, mąż posiada 1,3 ha. Ale jak to zrobić ponieważ mąż pracuje na umowę o pracę a ja jestem na wychowawczym, wiem że coś tam jest że przez 3 lata nie można być ubezpieczonym w Zus, czy jest jakieś obejście tego wszystkiego, czy jakieś inne umowy pracownicze mogą być czy jak to rozegrać? Będę wdzięczna za rady.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    • mam taki problem :opłacam krus ,opiekuje się chorą mamą która ma 1 grupe inwalidzką czy przysługuje mi świadczenie czy zasiłek pielęgnacyjny ?? proszę o pomoc

z góry dziękuje

pozdrawiam
    • rolnicza.blogspot.com/ polecam dodać
      tę stronę do ulubionych. ta wyszukiwarka jest bardzo przydatna.
    • Chcialbym przestac placic skladke KRUS. Od 2003 roku mieszkam za granica gdzie wstapilem w zwiazek malzenski z osoba nie posiadajaca polskiego obywatelstwa. Do 2010 roku nie bylem zatrudniony za granica chociaz mieszkalem tam i mialem prawo pobytu przez co automatycznie zostalem objety ubezpieczeniem zdrowotnym za granica.. Od 2010 pracuje za granica i mam rowniez ubezpieczenie emerytalne. Umowe mam na razie na czas okreslony do lipca 2011 roku. W zwiazku z tym, ze mam w Polsce ziemie i przed wyjazdem oplacalem KRUS nie przestalem go placic do dnia dzisiejszego i ciagle w Polsce figuruje jako rolnik. Co mam zrobic zeby wyrejestrowac sie w KRUS. Czy moge sie wyrejestrowac pokazujac umowe o prace, nawet jezeli jest ona do lipca 2011 roku. Czy od lipca znowu bede musial oplacac skladki jesli nie bede kontynuowal pracy? Czy bedac wyrejestrowanym z KRUS moge nie dzierzawic ziemi i dostawac doplaty bezposrednie nawet mieszkajac za granica? Rozumiem, ze jak wydzierzawie ziemie to nie bede mogl wystepowac o doplaty bezposrednie, bo bedzie mial do tego prawo dzierzawca. Prosze o odpowiedz.
    • Witam.
      Jestem lekarzem weterynarii i obecnie pracuję w prywatnej lecznicy jako terenowy lekwet. Niedawno złożyłem wniosek na młodego rolnika aby m.in. pozyskać dotacje z Unii ale bardziej chodzi mi o odzyskanie vatu z tuczników, które mój brat, z tego względu iż jest vatowcem odsprzedawałby mi a ja jako ryczałtowiec mógłbym je bez straty vatu sprzedać, przynajmniej część z nich. Poza tym chciałbym pracować jako lekarz wet w terenie lub założyć własną lecznicę. I moje pytanie: jak to wszystko pogodzić aby 1.nie tracić vatu z tuczników, 2.pracować legalnie jako lek wet i w przyszłości otworzyć własną lecznicę??? Czy istnieje taka możliwość aby płacić niecały kwartał zus a później krus, bo słyszałem ze jest to jakoś możliwe??? Pomocy:-) i z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
    • Nie zaliczyłam 6 semestru VI i zostałam skreślona z listy studentów. Od października podjęłam drugi kierunek i z tego kierunku zaniosłam zaświadczenie do Krusu. Wznowiłam pierwszy kierunek studiów i chciałabym zrezygnować z tego drugiego, gdyż nie zaliczyłam jednego z przedmiotów i nie odpowiada mi to. Czy mogę zrezygnować z drugiego kireunku nie zaliczając go i przedstawić Krusowi zaświadczenie z pierwszego kierunku? Czy jeżeli nie zaliczyłam tego przedmiotu będę musiała zwracać należności które dostawałam od października do lutego i czy należeć będzie mi się renta za VI semestr, który powtarzam. Bardzo proszę o poradę.
    • Mam pytanie, jestem studentką ubezpieczoną pod rodziców, którzy mają gospodarstwo rolne. W czerwcu kończę 25 lat, czy mogę być ubezpieczona pod rodziców do 26 roku życia, mimo że nie jest to mój ostatni rok studiów.
      Jeśli nie, czy mogę być ubezpieczona pod rodziców jako domownik gospodarstwa rolnego i pracować na umowę o dzieło? Czy są tutaj jakieś limity, że jeśli będę zarabiała więcej niż, to nie mogę być ubezpieczona bądź odprowadzona składka będzie wyższa?
    • Witam:)
      Mam pytanie-nie wiem co robić. Opłacam KRUS na wniosek(dobrowolnie) od 2,5 roku. Przepisałam całe gospodarstwo na córkę . Przepisanie odbyło się w piątek 1 kwietnia i ja nie wiedziałam ze musze ten fakt od razu zgłosić w KRUS-ie i poszłam to zgłosić w poniedziałek 4 kwietnia po weekendzie bo chciałam w dalszym ciągu opłacać składki tylko już jako domownik. I pani w KRUSie powiedziala że jak bym przyszła od razu w piątek to bym miała ciągłość a tak to jest przerwa i przyszła mi decyzja o ustaniu ubezp. i prawa do swiadczen. teraz musze płacić rok składki zebym mogła korzystac ze swiadczeń. Dlatego nie wiem co mam robic czy odwoływać się od tej decyzji bo przecież to był weekend to nie mialam kiedy zgłosic a w piątek rownie dobrze Krus juz mogł byc zamknięty jak wyszłam od notariusza i czy to mozliwe zeby to tak przepadło??czy da się jeszcze coś z tym zrobić. proszę o pomoc.
      • Witam!

Proszę o wypowiedź w niezwykle trudnej dla mnie kwestii.
        W 2002 roku obojgu rodzicom (ubezpieczonym w KRUS) zostały przyznane okresowe renty chorobowe z tytułu niezdolności do pracy (kolejne pozytywne opinie komisji powodowały pobieranie tych rent nieprzerwanie do dnia dzisiejszego). Przed wydaniem pierwszej decyzji w/s przyznania renty, rodzice podpisali umowę dzierżawy ziemii z sąsiadem (na okres 5 lat) o pow. 0,43 ara klasy IIIa i 0,22 ara klasy IIIb (wskaźnik dla naszego obszaru - 1,65), będąc przy tym wprowadzonym w błąd przez pracownika urzędu gminy, jako że uwzględniony w umowie obszar nie miał by szkodzić posiadanej zdolności do świadczeń rentowych KRUS (co oczywiście nie zwalnia z odpowiedzialności posiadania tej wiedzy przez rodziców). tak spisana umowa została wprowadzona przez UG do rejestru gruntów i jak domniemam (zgodnie z ustawą o ubezp. społ. rolników) przekazana starostwu i dalej do KRUS-u, który wymagał przedłożenia wszystkich niezbędnych dokumentów do wydania pozytywnej decyzji, przyznającej rodzicom rentę chorobową.
        umowa dzierżawy wygasła w 2007 roku, jednakże ze względu na inne potrzeby wydzierżawiającego musiało zostać złożone oficjalne pismo, informujące o rozwiązaniu umowy, a stało się to w V tego roku. KRUS przyjmując to pismo dopatrzył się wcześniej popełnionego błędu, bowiem okazało się, że dzierżawiony obszar stanowi 1,06 ha przeliczeniowego (czyli 61 m2 za dużo). Nikt wcześniej jednak nie prouszył tej kwestii, nie zakwestionował złożonych dokumentów (przypominam, że okazanych jeszcze przez wydaniem pozytywnej decyzji rentowej). Czy w związku z powyższym KRUS ma prawo rościć zwrotu wypłacanej renty przez ten okres? Czy w tym przypadku prawo działa wstecz, jeśli błędne decyzje są wynikiem nieświadomego postępowania obu stron?
        Bardzo proszę o pilną odpowiedź w tej sprawie.
        Pozdrawiam!
    • Witam, ma takie oto pytanie.
      Jezeli jestem ubezpieczona w KRUS (jestem z mezem w separacji, nie mam dochodow z gospodarstwa, ktore stoi na meza) czy moge starac sie o grupe dla niepelnosprawnych? Choruje i starala sie o rente z KRUS ale nie dostalam.
      Z gory dziekuje za odpowiedzi.
    • Witam, ma takie oto pytanie.
      Jezeli jestem ubezpieczona w KRUS (jestem z mezem w separacji, nie mam dochodow z gospodarstwa, ktore stoi na meza) czy moge starac sie o grupe dla niepelnosprawnych? Choruje i starala sie o rente z KRUS ale nie dostalam.
      Z gory dziekuje za odpowiedzi.
    • Witam, Mam kilka pytan i bardzo prosze o odpowiedz. Moj ojciec jest ubezpieczony w krus. Chcemy przepisac czesc nieruchomosci na mnie (syna) i w zwiazku z tym jego gospodarstwo ulegnie zmniejszeniu i moze utracic prawo do ubezpieczenia. Dlatego chcialem zawrzec z nim umowe dzierzawy ( innej nieruchomosci ktora jest wlasnoscia moja i mojej zony). w zwiazku z tym
      - czy moge zawrzec taka umowe z ojcem
      - w jakiej formie mam ja zawrzec
      - czy zapis w formularzu ze umowa dzierzawy nie moze byc zawarta z osoba pozostajaca we wspolnym gosp domowym ma jakis skutek jesli co prawda mieszkam z zona razem z ojcem ale pracujemy "na siebie"
      - wydaje mi sie ze na podstawie ustawy o ubezp spol rol mamy status domownikow wzgledem ubezpieczonego rolnika i czy nie stoi to na przeszkodzie zawarcia takiej umowy
      - jesli ta umowa bedzie mozliwa to czy tzreba ja rejestrowac w ewidencji gruntow i budynkow, i czy musi byc zawarta na min 10 lat.
      Prosze serdecznie o szybka odpowiedz. Pozdrawiam
    • witam... mam pytanko... dostaje rente po zmarłym ojcu bo jeszcze studiuje... ale niedawno wyszłam za maż i urodziło mi sie dziecko. jaki dokumenty musze zanieść do krusu żeby mi tej renty nie zabrali. podkresle że moj mąz tez jest studentem i nie ma zadnego dochodu odkąd jestesmy małżeństwem... bo wcześniej był na utrzymaniu rodziców...
      Czy mogą mi zabrać rente ? poniewaz mieszkamy w jednym domu z rodzicami meża? a jedynym naszym dochodem jest właśnie ta moja renta???
      prosze o odpowiedz!
      z góry dziekuje...
      • Czesc, mam jedno pytanie

Rodzice chcieliby przepisac gospodarstwo na mnie i moja siostre, oboje pracujemy i jestesmy ubezpieczeni w ZUS i w zwiazku z tym:

czy jesli Rodzice przepisza na nas gospodarstwo, to beda mogli byc dalej ubezpieczeni w KRUS jako domownicy albo w inny sposob pomimo tego, ze my z KRUSem nie mamy nic wspolnego?
        • Witam.
          Moja mama ma problem. Jest z ojcem w separacji i nie mają podziału majątku. Są więc współwłaścicielami ziemi rolnej i płacą składki do KRUS. Mama osiągnęła już wiek emerytalny i chciałaby przejść na emeryturę, jednak jako współwłaścicielka tej ziemi nie może. Co należy zrobić, żeby mogła przejść na emeryturę? Prawdopodobnie musi pozbyć się ziemi, tak jej odpowiedzieli w KRUSie. Jednak ojciec nie chce sprzedać ziemi ani oddać w dzierżawę. Rodzice są skłóceni, a matki nie stać na podział majątku. Czy istnieje inna możliwość, żeby mama mogła przejść na emeryturę?
          • Witam,
            Mam pytanie, na które w przepisach znalazlam same zawile odpowiedzi i już nie wiem. Mój mąż ma stałą pracę i płaci ZUS. Czy jest taka możliwość żeby mój ojciec dopisał go jako domownika do swojego gospodarstwa żeby przejść na KRUS? Czy wtedy musi mieć to samo zameldowanie? Jeśli nie, to czy jest jakiś inny sposób żeby osoba pracująca przeszła z ZUSU na KRUS?
            Z góry dziękuję za odpowiedz
            • Nie może. ZUS zawsze przed KRUSem. Co najwyżej może ubezpieczyć od wypadków przy pracy w rolnictwie/wniosek ograniczony/. Jeżeli jest to potrzebne do jakiegoś kursu, to niektóre mniej znające sie na rzeczy firmy sie na to łapią.
              • Witam, moje pytanie jest następujące, gdyż nie moge znależć jednoznacznej odpowiedzi.
                Sytuacja wygląda tak, że matka jest właścielką pola ok 1,5 ha przeliczeniowego. Dopisała syna do ubezpieczenia. Syn po roku zaczął pracowac na umowę o pracę przez ok 5 lat. Czy po zakończeniu pracy podlega dalej pod krus czy matka musiałaby go dopisac jeszcze raz.
                Proszę o odpowiedź.
                • Witam mam taki problem. Od dwóch lat pracuje na umowe o pracę a jednocześnie cały czas płace KRUS. Nie wiedziałam, ze dostając pracę musze zerzygnowac z KRUSu i dowiedziałam się o tym niedawno. Boję się teraz, ze jk to zgłosze do KRUSu to nałożą na mnie jakies kary. Co mam zrobić w tej sytuacji??
                  • Z tego co sie orientuję to żadnych kar nie będzie. Nie jestem co prawda eksertem, ale poszukując odpowiedzi na moje pytanie przekopałam sie przez wiele watków. Od momentu podjecia pracy podlega Pani pod ZUS. Wydaje mi sie rónież iż w tej sytuacji może się Pani zgłosić do krus o zwrot nadpłaconych składek - prezes kasy wydaje decyzje w tej sprawie.
            • witam, mam takie pytanie rodzice mojego przyszłego męża maja 11ha i placa krus. czy jest możliwość aby mnie zarejestrowali w swoim gospodarstwie jeżeli jestem tak naprawdę dla nich obca osoba?
        • Oczywiście. Bo rozumiem, że mieszkają tam, gdzie to gospodarstwo jest. Tylko zgłoszenie musi być od dnia nastepnego po przepisaniu ziemi /chyba, że mają <1 ha przeliczeniowy/.
          • mam pytanie czy jeśli ciotka jest na ręcie chorobowej to moze pomagac swojej córce w polu dodam ze ma zapisane dozywocie 30arów , i jeszcze jedno pytanie dotyczace kogoś innego czy jesli dziecko pracuje za granica to mozna bedac jego pełnomocnikiem pracowac u niego w polu bedac na recie chorobowej?
        • jestem ubezpieczona w krus od 2000 r z mocy ustawy czy moge przejsc na ubezpieczenie dobrowolne mam 084 ha przeliczeniowego
          • Nie możesz. Musisz. Jak płaciłaś w terminie skłądki, to Ci ten okres uznają, jak nie , to Cię wyrejestrują od chwili, gdy zeszłaś poniżej 1 ha przel. I kasę oddadzą, chyba, że się przedawniło, to wtedy nie oddadzą.
            Chyba, że jesteś ubezpieczona jako domownik, to inna sprawa.
      • Witam!
        Mam pytanie odnośnie rejestracji w Urzędzie Pracy a ubezpieczenie w KRUS. Moja mama jest właśnie tam ubezpieczona pod moim szwagrem, który posiada ponad 10 ha ziemi i Pani w Urzędzie Pracy powiedziała jej, że nie może się tam zarejestrowac jako bezrobotna gdyż jej zięc ma na własnośc zbyt dużą ilośc gruntu. Czy jest w ogóle coś takiego możliwe gdy ona nie posiada żadnej ziemi na siebie? Czy może się zarejestrowac w takiej sytuacji w Urzędzie Pracy?
        • Pani z PUP jest głupia. Wielkość gospodarstwa rolnika nie ma wpływu na to, czy domownik może sie rejestrować. moze kobicie sie pomerdało, że mama ma to pole.
          • jeżeli posiadasz ziemię nie możesz się zarejestrować w Urzędzie Pracy .Nawet jeżeli posiada ziemię mąż a ty chcesz podjąć pracę,nie zarejestrują cię jako bezrobotna.Zdziwiłam się że niektóre osoby ,maja ziemię są zarejestrowane ,chyba że maja znajomości.Tak u nas się dzieje,posiadają ziemię i są bezrobotnymi ,a nawet pobierają zasiłek.Tylko że nie wszyscy mają takie chody.
    • sasanka79 napisała:

> jak w temacie.

No to ja mam pytanie, ktoore moze pania zaskoczyc!

Dlaczego pozwaliscie mnie o nieplacenie skladek, pomimo, ze zawiesilem dzialalnosc gospodarcza?
      Pierwsza sprawe przegraliscie, a w nastepnej pojawil sie inny sedzia (pewnie wy go zmieniliscie) i sprawe przegralem ja, pomimo dowodoow i udowodnionej irracjonalnosci waszego urzedu! Teraz odciagaja mi po 800 zl z wyplaty i z 2000zl zostaje mi 12000, co tez jesty zrobione bezprawnie, bo zgodnie z prawem od wynagrodzenia mozecie odebrac tylko tyle, azeby zostawic najnizsza krajowa,do ktoorej brakuje ponad 100zl... Wiec ja sie pytam!!! Dlaczego Placoowka KRUS w Suwalkach nie dziala zgodnie z prawem?! DLACZEGO MI TO ROBICIE!?
    • Witam,chciałbym się dowiedziec czy mając wykształcenie podstawowe i mieszkając na stałe w mieście mogę wydzierżawić ziemię rolną od wujka który przechodzi na emeryturę?będę mógł przejść na krus?z góry dziękuję za odpowiedz.
      • Gdy umarł mój tata mój brat który juz sie nie uczy, jest pelnoletni stał sie wraz z mama współwłascicielem gospodarstwa rolnego i utrzymuje sie tylko z gospodarstwa. W zwiazku z tym czy wliczam go jako członka rodziny ubiegając sie o stypendium socjalne na studiach?
    • Witam.
      Jestem bezrobotnym, nie dawno dostałem spadek. Kupiłem ziemię rolną 1,5ha i do dzierżawiłem 2,5ha. Zarejestrowałem się w ARR i ARiMR. Chciałbym wybudować nowe gospodarstwo i z tego się utrzymywać. Zamówiłem projekt gospodarstwa i dostałem warunki przyłączy.
      Moje pytanie brzmi, czy muszę opłacać KRUS gdy nie prowadzę jeszcze żadnej pracy rolniczej? Czekam na pozwolenie na budowę zagrody,a puki jej nie mam nie mam gdzie przerabiać i zbierać plonów.
      Pozdrawiam.

• Moja mama ma 65 lat a pola 1 ha 50. Nie pracowała nigdzie w młodym wieku też miła dużo dzieci i nie miała na to czasu.Ale pole uprawia cały czas warzywka,ziemniaczki i tak dalej wszystko dla siebie i ja mam takie pytankńko czy mogła by teraz opłacać krus ile ją by to wynosiło i jak sie płaci miesięcznie czy kwartały? I po ilu latach mogła by dostać emeryturę.Gdyż chciała by to na mnie przepisać.To wtedy by nie była włascicielką i nie mogła by opłacać i ile by ta renta wynosiła tak mniej więcej proszę o jak najszybszą odpowidzx i dziękuję z Góry
    • sasanka79 napisała:

> jak w temacie.
      witam mam pytanie chce zwolnic sie z pracy,posiadam 20 arow pola uprawnego czy moge przystapic do krusu i czy moge ubezpieczyc tam swoje dziecko
      • Witam mam mały problem od nie dawna jestem ubezpieczona w KRUS i jeszcze nie poznałam wszystkich zasad teraz jestem w ciąży i dostałam pierwsze zwolnienie ale otrzymałam decyzję dotyczącą tego zwolnienia że na podstawie art.14 ust.1 nie otrzymam chorobowego bo moje zwolnienie trwało tylko 29 dni a powinno pierwszy raz trwać 30 nie wiedziałam o tym tak bym zwróciła uwagę lekarzowi. Nie chce stracić tego zasiłku ale nie wiem na jakiej podstawie mogę się odwołać oddawałam osobiście to zwolnienie trochę dziwię się że osoba przyjmująca nie zwróciła mi uwagi. Może wystarczy że kolejne zwolnienie lekarz wystawi na 31 dni? Nie mam pojęcia jak z tego wybrnąć a zwolnienie na pewno będę miała do końca ciąży. Proszę o pomoc.
      • Zasadniczo możesz na wniosek, ale faktycznie zalezy to od interpretacji placówki KRUS. Zalezy ile jest ha przeliczeniowych, im więcej, tym lepiej. Różnica jest, że ubezpieczasz sie od dnia zgłoszenia i prawo do świadczeń masz po roku. I musisz płacić składki w terminie
    • Witam,
      W 2006 roku rodzice przepisali na mnie 1,7 ha, w owym czasie przebywałem za granicą gdzie pracowałem. W lipcu 2009 wygasła moja umowa o pracę za granicą i pozostawałem bez zatrudnienia cały czas jednak tam mieszkając. W marcu 2010 roku powróciłem do kraju celu poszukiwania zatrudnienia, we wrześniu 2010 roku zarejestrowałem sie w PUP w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. W listopadzie 2010 ponownie wyjechałem poza granice kraju gdzie przebywam do chwili obecnej podejmując sporadyczne zatrudnienie.
      Trochę zawiłe :) moje pytanie jest następujące:
      Czy w którymś z tych okresów byłem zobligowany do płacenia składek w KRUS?
      Nadmieniam, że w najbliższym czasie planuję powrót do kraju i opłacanie składek w KRUS.
      Z góry dziękuję za odp, serdecznie pozdrawiam
      Paweł
    • Witam serdecznie!
      Jestem pełen podziwu dla ludzi którzy, swoją wiedzą pomagają innym.
      Dziękuję Wam wszystkim!!!

Moja sprawa wygląda następująco:
      Byłem na KRUS-ie od 15-tu lat aż przyszło mi do głowy, że założę jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Zacząłem od 1-go listopada 2008. Teraz już wiem, że do 31-go maja 2009 musiałem złożyć zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za ubiegły rok, czyli za dwa miesiące. Wtedy tego nie zrobiłem i wyłączono mnie z KRUS-u.
      Do tej pory sprawa toczy się w sądzie.
      Moje przypomnienie o złożeniu zaświadczenia odebrał Tata, który ma to samo imię i nazwisko. Tata jest już starszym i schorowanym człowiekiem i nie poinformował mnie o takiej przesyłce. Do tego ZUS przysłał mi polecenie zapłaty za kolejny kwartał a dwa dni po tym wiadomość, że wyłączają mnie z ubezpieczenia. Wprowadził mnie tym w błąd i dopiero wtedy zorientowałem się, że coś jest nie tak, jak być powinno. Moja nieznajomość prawa wcale mnie nie tłumaczy. Jest to moja pierwsza działalność gospodarcza i nigdy nie zalegałem z płatnościami. Jestem uczciwym człowiekiem.

Pierwszą sprawę przegrałem a drugą wygrałem i KRUS miał mnie przywrócić. Niestety KRUS odwołał się od wyroku. Nie chcą mnie bo przepisy są przepisami a prawo prawem i każdy podatnik musi pilnować dat bez względu na wszystko a od tego są paragrafy. To chyba pierwsza wygrana sprawa w Polsce pomijając te z przyczyn losowych. Na dzisiejszy dzień dalej nie wiem czy jestem w KRUS-ie, czy w ZUS-ie.

Moje pytania:

1. Dlaczego KRUS odwołał się od wyroku i mnie nie chce?

Przecież chcę płacić pieniążki!!! Żadna firma ubezpieczeniowa nie wypuściłaby płatnika z rąk.

Przeraża mnie kwota, którą mam zapłacić a odsetki rosną...

Proszę o pomoc bo już sam nie dam sobie rady. Pozdrawiam
    • Posiadam gospodarstwo 3,24 ha (ponad 1 ha przeliczeniowy) od 1994 r. Ożeniłem się w 1996 r. Żona do dziś nie pracuje, ja od 2000 r. Nie płaciłem KRUS-u przed ZUS-em, żona nie płaci do dziś. Od 3 lat dzierżawię ziemię bratu notarialnie (na 10 lat), wcześniej też jej nie obrabiałem. Czy żona ma obowiązek płacenia? Gdyby chciała zacząć opłacać, to czy naliczą jej zaległe składki?
      • Naliczą. Znaczy 10 lat do tyłu, bo wcześniej sie przedawniło. A obowiązek ma ustawowy - choć mozna kombinować, jeżeli była zameldowana gdzie indziej, choć tu to juz zalezy od dobrej woli pracowników KRUS /ach, ta ukochana uznaniowość/
        • Witam,mam pytania. Opłacam składki KRUS w Polsce.Wjechałam jakis czas temu za granice do chłopaka. Jestem w ciązy, i czy na ubezpieczeniu z krus moge pójsc do ginekologa na kontrole?Czy po ślubie moje ubezpieczenie w polsce straci wazność i z tego tytułu nic mi sie nie bedzie nalezało m.in.za urodzenie dziecka ? bede wdzieczna za pomoc,pozdrawiam
    • Witam

Moj tato otrzymal pismo z KRUS z informacja, ze spoznil sie ze zlozeniem rocznego zaswiadczenia z Urzedu Skarbowego (a prowadzi dzialalnosc gospodarcza), w zwiazku z czym zostaje wykreslony z KRUS.
      Moje pytanie brzmi: czy jest mozliwosc przywrocenia tego ubezpieczenia? Prowadzenie dzialalnosci gospodarczej bez ubezpieczenia jest niemozliwe, wiec KRUS praktycznie pozbawia go mozliwosci wykonywania swojej pracy.

z gory dziekuje za pomoc!
      • Identycznie jak mój znajomy. Od 2008r sprawy o przywrócenie toczyły się w sądzie i ostatecznie wyrokiem przenieśli Go do ZUS. Za wszystkie lata musi zwrócić pieniążki tak jakby był na ZUS łącznie z odsetkami ok. 50tys zł. Takiej sprawy nie wygrał jeszcze nikt w Polsce bo termin jest ustawowo określony. Twój Tata będzie teraz musiał przejść na ZUS i tam bedzie ubezpieczony. Może zapomnieć o KRUS, chyba że miał wypadek lub leżał w szpitalu czy też inne zdarzenie losowe-czego oczywiście nie życzę... Przejście na ZUS jest mało opłacalne bo 900zł co miesiąc to spora suma. Daj znać proszę jak dalej będziecie sobie radzić. Pozdrawiam i bardzo mi przykro.
    • Witam,mam pytania. Opłacam składki KRUS w Polsce.Wjechałam jakis czas temu za granice do chłopaka. Jestem w ciązy, i czy na ubezpieczeniu z krus moge pójsc do ginekologa na kontrole?Czy po ślubie moje ubezpieczenie w polsce straci wazność i z tego tytułu nic mi sie nie bedzie nalezało m.in.za urodzenie dziecka ? bede wdzieczna za pomoc,pozdrawiam
    • Mam pytanie
      Moja mam dostała rentę chorobową na rok i chciałem się dowiedzieć ile teraz wynosi suma jaką dostanie z tego tytułu?
    • witam !;)
      Moje pytanie jest nastepuja.
      zamieszkuje w gospodarstwie rolnym z rodzicami ,ostatnim czasie bylem zmuszony zarejestrowac sie w PuP i w tymze celu musialem udac sie do krusu po zaswiadczenei ze zmieszkuje w gospodarstwie powyżej 1 hektara. w krusie okazalo sie ze moja mama zalega ze skladka za okres 10 la . mimo ze włascicielem domu i całego gospodarstwa jest moj dziadek który zmarł w 2001roku .
      I tu jest własnie to pytanie czy moja mama musi oplacic ta skladke wraz z odsetkami mimo ze wszystko dalej stoi na zmarlego dziadka ?? z gory dziekuje za odpowiedz . pozdrawiam!
    • Witam,
      mam pytanie, czy mogę podjąć pracę i ew. jaką, będąc ubezpieczona w KRUS i jednocześnie prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą?
      Z góry dziękuję za odpowiedź.
      Pozdrawiam
      • Witam,

mam pytanie dotyczące renty z KRUSu a dopłat z ARiMR.
        Moja mama już ponad 2 lata bierze rente choobową z KRUSu. Z uwagi na taki okres musiała grunty oddać w dzierżawę. Teraz pytanie czy należą jej się dopłaty bezpośrednie? Czy osobie, która przejęła pole w dzierżawę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
    • witam mam pytanie posiadm pole 8ha ja pracuje nie jestem na krusie, żona pracuje i kończy sie jej umowa czy jest możliwość żeby nie musiał iść na krus tylko zarejstrować sie jako bezrobotna w up? dodam ze gospodastwo kupiłem przed ślubem jako kawaler
    • witam mam pytanie dotyczące świadczeń KRUS jestem ubezpieczona około 3 miesięcy i jestem w 3 miesiącu ciąży czy mogę iść na zwolnienie lekarskie?? czy należy mi się jakieś macierzyńskie?? lub jakiś zasiłek poporodowy??wcześniej dostawałam rentę rodzinną po zmarłym tacie i posiadam ziemię ponad 3 hektary, nie mogłam zarejestrować się w Urzędzie pracy ponieważ posiadałam dochód, kiedy podjęłam pracę na umowę zlecenie to niestety moja renta uległa zmniejszeniu ze względu dużego dochodu nie wiem czy to wszystko ma jakieś znaczenie, nie znam się. Proszę o odp
      • witam! moje pytanie jest podobne do którejś z poprzedniczek ,jednak nieco inne. otóż od początku stycznia jestem zarejestrowana w krus jako domownik w gospodarstwie moich rodziców. jestem obecnie w 4 m-cu ciąży, a termin wypada na koniec czerwca. w związku z tym mam pytanie czy będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński? każde żródło do którego zaglądałam stanowi o czymś innym- w jednym,że musi być rok płacenia składek poprzedzający zdarzenie, znajoma mi mówiła, że pół roku, a jeszcze ktoś inny powiedział, że to bez znaczenia.bardzo prosze o odpowiedź.
      • Możesz iśc na zwolnienie, ale musi być ono min. 30 dni. znaczy chodzi o to, zeby było 30 dni bez przerwy, niekoniecznie na 1 papierze. Macierzyński Ci się nalezy, coś pod 3 tys. teraz to jest.
    • Witam serdecznie,mam takie pytanie. Moja matka i ojciec przebywają w usa. Posiadają gospodarstwo rolne w polsce opłacają KRUS. Matka w tym roku kończy 55lat i czy ja jako jej syn mogę dla niej (w jej imieniu) ubiegać się (załatwić) jej emeryturę? Serdecznie proszę o odpowiedź i z góry dziękuję bardzo Zbigniew Święcki.

• Witam
      Ma takie pytanie czy prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą mogę być wspólnikiem spólki jawnej i czy wrazie jej rozwiązania też muszę rozwiązać swoją działalność?
      z góry dziękuję za odpowiedz
      pozdrawiam
    • Witam,
      Bardzo proszę o pomoc w naszej sprawie.

Po zmarłym Tacie otrzymaliśmy w spadku gospodarstwo rolne. Spadkobiercy to: ja (pracujący), Mama (prowadziła gospodarstwo rolne z Tatą, ubezpieczona w KRUS, 51 lat), brat (prowadzi działalność gospodarczą), siostra (bezrobotna, zarejestrowana w PUP). Gospodarstwo ma powierzchnię 9,62 ha.

1. Chcielibyśmy uzyskać dla Mamy rentę rodzinną. Czy Mama w jakiś sposób musi pozbyć się swojej części spadku (dzierżawa, przekazanie dzieciom itp.)?
      2. Siostra jest zarejestrowana jako bezrobotna. Czy w związku z otrzymaniem spadku musi zarejestrować się w KRUS? Czy nie ma od tego jakiejś ucieczki? Byłoby lepiej, aby mogła pozostać zarejestrowana jako bezrobotna z uwagi na np. staże czy inne świadczenia. Czy musi się pozbyć w jakiś sposób swojej części (dzierżawa, darowizna), czy wystarczy np. jakieś oświadczenie w KRUS, że jej część użytkuje inny ze spadkobierców?
      3. Czy mimo, że pracuję muszę składać w KRUS jakieś oświadczenia, wnioski?

• Witam, moje pytanie jest następujące, gdyż nie moge znależć jednoznacznej odpowiedzi.
        Sytuacja wygląda tak, że matka jest właścielką pola ok 1,5 ha przeliczeniowego. Dopisała syna do ubezpieczenia. Syn po roku zaczął pracowac na umowę o pracę przez ok 5 lat. Czy po zakończeniu pracy podlega dalej pod krus czy matka musiałaby go dopisac jeszcze raz.
        Proszę o odpowiedź.
    • Witam! Czy jeśli mój mąż pracuje,a ja nie, tylko opłacam KRUS, to czy on może rozliczać się razem ze mną??
    • Mam pytanie.Gdy wydzierżawię ziemię , nadal będę musiała opłacać składki w Kru-sie.Dodam , że mam przyznaną rentę socjalną na dziecko. Opieka opłacałaby za mnie składki . Jeszcze jedno : Gdzie dzierżawa liczyłaby się do dochodu do świadczeń rodzinnych ?
    • Mam pytanie.Gdy wydzierżawię ziemię , nadal będę musiała opłacać składki w Kru-sie.Dodam , że mam przyznaną rentę socjalną na dziecko. Opieka opłacałaby za mnie składki . Jeszcze jedno : Czy dzierżawa liczyłaby się do dochodu do świadczeń rodzinnych ?
    • Mam 58 lat i 38 lat pracy. 31 marca br. zostanie rozwiązana ze mną umowa o pracę z przyczyn zakładu pracy. Chciałabym skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego, ale mój mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 5 ha. Do Urzędu Pracy muszę doręczyć zaświadczenie o niepodleganiu ubezpieczeniu z KRUS. Jak to załatwić?
    • Moja sytuacja jest taka. Mam ubezpieczenie w ZUS-ie ok. 16 lat pracy. Mam ponad ha ziemi rolnej i chciałabym przejść na KRUS. Na razie jestem w ZUS-ie ale firma w której pracuję może przestać istnieć. Czy jeśli przejdę na KRUS to jakie prawo do emerytury nabędę, jeśli w ogóle nabędę. Nie mam wypracowanych 20 lat potrzebnych do minimalnej emerytury w ZUS-ie.
      Proszę o odpowiedź.
    • witam!

oboje z mężem jesteśmy ubezpieczeni w krusie. Czy możemy do naszego ubezpieczenia w krusie i do gospodarstwa dopisać syna, tak aby i on mógł uczestniczyć razem z nami w gospodarstwie i być ubezpieczony także z nami i opłacać składkę za siebie?
      Dodam, że syn jest pełnoletni i co chyba ważne nie jest zameldowany z nami.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
      • Musi mieszkac /być zameldowany/ dostatecznie blisko, aby co dzień pracować. Ale zasadniczo to to pojęcia każde BP sobie interpretuje po swojemu.
      • Witam!
        Mam z żoną dość nietypowy problem,a mianowicie żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,07.2012 kończy się jej tzw. mały ZUS.Czy żona po zamknięciu działalności może się ubezpieczyć u swoich rodziców którzy prowadzą gospodarstwo rolne?(jest u nich zameldowana i z racji tego,że jej ojciec podupadł na zdrowiu zamierza im pomagać przy pracy(nieodpłatnie)Czy jeżeli ja założe działalność gosp. ona dalej będzie mogła być ubezpieczona w KRUS?Dodam,że ja pracuję na umowę o pracę.
    • Mam takie pytanie czy będąc zarejestrowany w krus jako domownik rolnika mogę się jednocześnie w powiatowym urzędzie pracy zarejestrować jako bezrobotny i szukać pracy?
    • Witam. Jestem rolnikiem prowadzącym gospodarstwo w województwie mazowieckim. Około 20 lat temu zostało mi i mojej żonie przepisane gospodarstwo przez moich teściów (około 7 ha) gospodarstwo znajduje się w województwie łódzkim. Informacja o ta nie została podana do KRUSu. Tak więc od około 20 lat w KRUSie podana jest liczba hektarów tylko gospodarstwa znajdującego sie w woj. mazowieckim. Podatek od gruntu z tego 7 hektarowego gospodarstwa płacony jest normalnie, natomiast chodzi o sytuację z KRUSem jak tę sprawę wyjaśnić i zgłosić w KRUSie? Jakie konsekwencje mogą mi grozić w związku z nie podaniem rzeczywistej wielkości gospodarstwa, przez tak długi czas ?
      • Dopóki nie przebije 50 ha przel nic Ci nie grozi - przynamniej do wprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Po prostu zanosisz akt notarialny i nakaz. Zresztą chyba musisz, bo KRUS wezwał wszsystkich rolników do aktualizacji powierzchni gospodarstw.
        • a jak przeprowadzę się na wieś i zamieszkam z rolnikiem do przechodzę na kRUS tak? i jak to wygląda?
          a prowadzenie rozdzielności majatkowej obecnie jest opłacalne?
          • witam
            Jestem osoba prowadząca dział.gosp.i ubezp.w KRUS jako domownik.Chciałabym jednak ,sie usamodzielnic i wydzierżawic ziemie aby posiadac na siebie powyżej 1ha przeliczeniowego i aby opłaty były na mnie ,i prowadzic dalej działalnosc gosp.czy istnieje taka możliwośc ?bardzo prosze o odp.dziekuje serdeczne pozdrawiam
    • witam am pytanie, czy kiedy kupię ziemię, będę ją na siebie i biorąc ślub będzie się nam to obojgu z partnerem, który ma gospodarstwo oplacało? jak to bedzie wyglądało po ślubie, kiedy jestem z miasta i przejdę na wieś, jak mam się ubezpieczać?bardzo proszę o pomoc
(401-500)
(601-700)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.