jak zostac rolnikiem??? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • czy moze ktos z was pom=wiedziec mi jakie wymagania nalezy spelnic aby stac
    sie rolnikiem, slyszalam ze kiedys wystarczylo kupic 1 ha ziemi rolnej, ale
    nie wiem jak jest teraz.
    • rabarb77 napisała:

> czy moze ktos z was pom=wiedziec mi jakie wymagania nalezy spelnic aby stac
      > sie rolnikiem, slyszalam ze kiedys wystarczylo kupic 1 ha ziemi rolnej, ale
      > nie wiem jak jest teraz.

zależy czy chcesz być rolnikiem, czy też mieć/kupić ziemię
      ponieważ to są różne sprawy.
      sam zakup ziemi nie zrobi Cię rolnikiem, jak z siedzenia w samochodzie nie jest
      się kierowcą.
      A ziemię dziś może swobodnie kupić, nie musisz mieć żadnych kwalifikacji
    • rabarb77 napisała:

> czy moze ktos z was pom=wiedziec mi jakie wymagania nalezy spelnic aby stac
      > sie rolnikiem, slyszalam ze kiedys wystarczylo kupic 1 ha ziemi rolnej, ale
      > nie wiem jak jest teraz.

Teraz też mając 1 ha (ale nie fizyczny tylko przeliczeniowy) lub więcej jesteś
      rolnikiem tzn. obowiązują Cie składki KRUS
      www.krus.gov.pl/document.php?id=132
      --
      "nie kieruj nie swoim losem"
      • co oznacza pojecie hektar przeliczeniowy? a po prostu chce byc rolnikiem, kupic
        ziemie, miec uprawe roslin i mieszkac na wsi.Ale jak to zrobic? Slyszalam tez ze
        mozna kupic siedlisko, czyli rozumiem jest to ziemia rolna wraz z zaudowaniami
        gospodarczymi.Ale czy mozna obok takich zabudowan postawic sobie jakis domek?
        • kupując ziemie nie musisz spełniać żadnych warunków (poza posiadaniem kasy,
          oczywiście), kiedy już kupisz sobie to siedlisko, mozesz tam wybudować dom, jak
          na kazdej innej działce- uzyskując stosowne pozwolenia w urzędach! Życze
          powodzenia- bo pewnie nie będzie łatwo:)
    • ludzie pomozcie nam biednym-niewiedzacym:))))
      • pytanie co chcesz robić?
        ziemię możesz kupić do 300 ha (o ile znajdziesz kogoś kto ci to sprzeda),
        możesz też wydzierżawić - od innych osób lub AWRSP.
        O ile masz średnie lub wyższe wykształcenie (dot także nierolniczych) to możesz
        kupić bez problemów. O ile "zatrzymałeś się" na zawodowym lub mniej to musisz
        mieć wykształcenie rolnicze lub udowodnione "doświadczenie" - czego chyba Ci
        brakuje.
        Sam zakup jest trochę skomplikowany - wpierw spisujesz notarialnie umowę
        wstępną i ona idzie do ANR (ma prawo pierwokupu) i o ile nie będzie miała z tym
        problemu to ziemia jest Twoja - no i będziesz rolnikiem. Poźniej
        możesz "zarejestrować" gospodarstwo itp.
        Jeśli jesteś mocno zainteresowany to wybierz sobie region oraz określ co Cię
        interesuje. Ziemia jest raczej droga - kosztuje od regionu od kilku (2-5 tys za
        ha) do kilkudziesięciu (20 - 30 tys za ha) Najdroższe regiony to wielkopolska i
        kujawy. Tanie to podlasie (ale nie całe). Zresztą w każdym regionie są "tanie"
        i "drogie" okolice
    • inna droga do KRUS to ogrodnictwo i tzw. działy specjalne produkcji rolnej.Powierzchnia min.100m.kw. produkcji pod osłonami (folia ,szklarnia).Nie potrzeba od razu hektarów
      • czy aby na pewno tak jest? Moj znajomy posiada szklarnie-hodowla kwiatow-ale nie
        jest rolnikiem, nie jest ubezpieczony w KRUS.
      • Czy ktoś ma wiecej informacji na temat tzw. działów specjalnych produkcji rolnej?
        Lub gdzie szukać?
        • Wydaje mi się, że działy specjalne od kilku lat podlegają pod zus a nie pod
          krus. Najlepiej po prostu zadzwonic do krus i zapytać.
          Działy specjalne to nie jest dowolna produkcja pod osłonami, tylko pod osłonami
          ogrzewanymi. Zwykły foljak to nie jest dział specjalny, podobnie jak inne
          uprawy ogrodnicze jak np iglaki w pojemnikach.
    • Pytanie podstawowe - czy masz pojęcie o uprawie ziemi.
      Następnie - czy wiesz co chcesz na tej ziemi hodować.
      No i ile masz kapitału i jakiej wielkości planujesz gospodarstwo.
      A na koniec - gdzie,czy masz jakieś przymiarki co do okolicy.
    • Witam!!
      Ja tez mam ten problem:).Wszystkiego dowiesz sie z Dz.Ustaw nr 62 z 11.kwietnia
      2003r poz 592 art 5 i 6 ust 3.Tłumacząc to na ludzki język pisze tam tak:żeby
      zostać uznanym rolnikiem przez UE trzeba mieć minimum zasadnicze wykształcenie
      rolnicze z tytułem rolnika lub 5 lat prowadzić samodzielnie gospodarstwo ,musi
      to być poświadczone przez wójta,burmistrza lub prezydenta miasta ,lub 5 lat
      pracować w rolnictwie w tym przypadku obowiązuje świadectwo pracy.Ziemię
      możesz kupić bez problemu ale maksymalnie do 300 ha.Musisz mieć jeszcze
      siedlisko .Jeżeli zaczynasz od zera i nie masz wykształcenia to jedynym
      wyjściem jest cierpliwość.Za rolnika zostaniesz uznana za 5
      lat . .Powodzenia.Pozdrawiam:Janina
      Ps:Może są jakieś kursy,ale ja o nich nic nie wiem.a Zakup 1 ha ziemi wystarczy
      żeby płacić składki KRUS w tym przypadku nie trzeba być rolnikiem,wystarczy
      samo posiadanie ziemi.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.