Dodaj do ulubionych

Święty, którego ciało nie uległo rozkładowi

03.12.18, 17:53
Niesamowita pośmiertna historia ciała, dzisieszego patrona św. Franciszka Ksawerego:

"Ciało św. było kilka razy okaleczane. Najpierw, przy pierwszej ekshumacji, łopata zraniła prawy policzek. Przy zakopywaniu w Malakka, wykrzywiono jego szyję. W roku 1614, na życzenie papieża, amputowano prawą rękę Franciszka i przywieziono do Rzymu. Znajduje się ona obecnie w jezuickim kościele Il Gesù. Ciało św. Franciszka obecnie jest w dużym stopniu wyschnięte, pociemniało i zmniejszyło swój rozmiar. Mimo to oglądający je pielgrzymi wciąż są zadziwieni jego stosunkowo dobrym stanem, a wielu uważa to za cud i szczególną Bożą łaskę. W wielu osobach doświadczenie to umacnia przekonanie co do wartości, jaką ludzkie ciało ma w oczach Boga, oraz pogłębia wiarę i nadzieję na cielesne zmartwychwstanie. Ciało św. Franciszka, przeniknięte wielkimi pragnieniami kochania i służenia Bogu zawsze więcej i niesienia ludziom Dobrej Nowiny zawsze dalej, ujawnia w pewnym stopniu tajemnicę wieczności złożoną także w naszej cielesności.
Św. Franciszek Ksawery urodził się jako Francisco de Jasso y Azpilicueta, 7 kwietnia 1506 na zamku Xavier w Nawarze w dzisiejszej Hiszpanii. Był szóstym i ostatnim dzieckiem Joao de Xavier i Maria d’Aspilcueta,. Podczas swoich studiów na Uniwersytecie Paryskim poznał Ignacego Loyolę, również studenta tegoż uniwersytetu. Stał się później jednym z ojców założycieli Towarzystwa Jezusowego. Do Indii przybył 6 maja 1543 roku. Ewangelizował na terenach dzisiejszych Indii, Indonezji, Japonii, a ostatnim, niespełnionym jego pragnieniem było wejście na teren lądowych Chin. Franciszek został ustanowiony świętym 67 lat po swojej śmierci. Kanoniczy proces został rozpoczęty w Goa w roku 1556. Paweł V przeprowadził beatyfikację 25 października 1619 roku, a kanonizacji dokonał Grzegorz XV w dniu 22 marca 1622. Papież Pius XI ogłosił Franciszka patronem misji katolickich. Liturgiczne wspomnienie przypada na 3 grudnia...

Całość tu:
m.deon.pl/215/art,289,sw-franciszek-ksawery-historia-ciala.html?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul--
dzielmy się wiarą jak chlebem
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.