Dodaj do ulubionych

Odpowiedz dla a2-a

31.01.19, 03:25

Pytałeś się o dokument kto może interpretować tz. "Słowo Boże".
Wtedy odpowiadając nie pamiętałem skąd to wiedziałem. Mam
kilkaset, a nawet więcej (nigdy nie liczyłem) publikacji naukowych na różne
tematy. Mam wykaz z opisem wszystkich papieży i to opracowany przez
historyków. Mam także opracowanie historyczne historii Kościoła katolickiego.
Każda nauka mnie interesuje. Zdjąłem z półki taką księgę i teraz dokładnie
mogę Ci przekazać odpowiedz.

1545 - 1563 r. Na soborze Trydenckim ogłoszono - cytuję - " prawdę religijną
wyraża w równym stopniu Biblia, co tradycja, a jedyne i wyłączne prawo interpretacji
Pisma Świętego spoczywa tylko w rękach Kościoła".

Wynika z tego, że nie wolno Ci do żadnej interpretacji Pisma Świętego.
Nie wolno publicznie głosić własnych komentarzy jak należy rozumieć
Pismo Święte, co Bóg ma robić, jak ma to robić itd.
Może się to zmieniło i obecnie można interpretować Pismo Święte
jak się chce, jak własna fantazja pozwala. Tego to już nie wiem,
bo mnie to nie interesuje.

--
-----
"Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"
Edytor zaawansowany
  • a2-a 04.02.19, 10:30
    Dzięki za przypomnienie, nie sądzę aby w kwestii interpretowania Pisma Świętego cokolwiek się zmieniło od Soboru Trydenckiego.
    Stad też i moja prośba, jeślibym napisał coś na temat Biblii, a wygłądałoby to na co innego niż głosi Kościół, to proszę o zwrócenie mi uwagi.

--
    Dzielmy się wiarą jak chlebem
  • kociak40 04.02.19, 11:01

"Stad też i moja prośba, jeślibym napisał coś na temat Biblii, a wyglądałoby to na co innego niż głosi Kościół" - a2-a

To nie do mnie prośba, ja nie znam się na tym. ST nigdy nie przeczytałem, tylko raz Ewangelię i ocena moja była
    tylko pod względem przesłania moralnego i etycznego. Dysponuję tylko opracowaniami naukowymi historyków
    niezależnych i obiektywnych, przytaczających tylko fakty (bez interpretacji ich) historię Kościoła katolickiego.
    Także opracowaniem historycznym papieży ( i antypapieży) od początków chrześcijaństwa w Rzymie do JPII włącznie.
    Też tylko fakty, bez interpretacji ich.

--
    -----
  • a2-a 04.02.19, 11:10
    Jakby kiedyś Pan zechciał przeczytać Pismo Święte, dobrze jest zacząć od Nowego Testamentu, tam są wyjaśnienia, wtedy wiele można zrozumieć ze ST.

--
  • pocoo 04.02.19, 11:32
    a2-a napisał:

> Jakby kiedyś Pan zechciał przeczytać Pismo Święte, dobrze jest zacząć od Nowego
    > Testamentu, tam są wyjaśnienia, wtedy wiele można zrozumieć ze ST.
    >
    Czyżby?
    Biblię należy rozumieć tak, jak tłumaczą nauczyciele duchowi danego Kościoła. Czy wiesz, ile jest odłamów Kościoła katolickiego? Jeżeli wszystkie są prawdziwe, to po co te odłamy?
  • pocoo 04.02.19, 11:37
    Chcę przypomnieć, że chrześcijańskich (w tym katolickich) Kościołów , ugrupowań, zgromadzeń i sekt jest obecnie około 50 tysięcy. Każdy głosi tylko prawdę na podstawie Biblii i każdy jest jedynym prawdziwym." Garstka zbawionych" jest najprawdziwsza.
  • a2-a 04.02.19, 11:39
    Kościół jest jeden, ale wielu ludzi rozrywa Jego Ciało.
    Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół...

--
  • kociak40 04.02.19, 12:22
    a2-a napisał:

> Kościół jest jeden, ale wielu ludzi rozrywa Jego Ciało.
    > Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół...
    >

Ten Piotr w swoim liście, podał jako fakty, całkowicie inną historię Judsza niż
    jest to w Ewangelii. Kto kłamie - Piotr czy Ewangelia? Jak sądzisz?

--
    -----
  • a2-a 04.02.19, 12:26
    Już na ten temat rozmawialiśmy, obydwa opisy uzupełniają się.

--
  • kociak40 04.02.19, 12:45
    a2-a napisał:

> Już na ten temat rozmawialiśmy, obydwa opisy uzupełniają się.

Nie mogą się uzupełniać, są całkowicie sprzeczne. Może tylko jeden wykluczać drugi.
    Przecież to jasne, to tylko religia ogranicza Ci horyzont myślowy, że tego nie rozumiesz.

--
    -----
  • a2-a 04.02.19, 13:16
    Nie podoba mi się, jak ktoś stara mi się wcisnąć własne dylematy, twierdząc przy tym, że religia ogranicza mi horyzont myślowy, ale rozumiem że Panu jest tak wygodniej.
    Ja uważam że jest akurat odwrotnie, to wiara w Boga właśnie rozszerza horyzont myślowy.
    Nie będę się sprzeczał ;)

--
  • kociak40 04.02.19, 15:45

"Nie podoba mi się, jak ktoś stara mi się wcisnąć własne dylematy" - a2-a

Ja żadnych dylematów religijnych nie mam. Podałem Ci ścisły zapis przytaczając
    wiernie w cytatach, to co jest napisane w Ewangelii i ścisły zapis cytatu z Listów
    apostolskich św. Piotra. To wszystko.
    Całkowicie są sprzeczne. Tu nie trzeba żadnej logiki wystarczy porównać zapisy.
    Jeżeli Ty nie widzisz sprzeczności, a tylko uzupełnienie, to coś jest źle z tobą
    w rozumowaniu. To już nie moja wina.

--
    -----
  • pocoo 04.02.19, 15:58
    Horyzont myślowy a2-a , rozszerzony przez Boga pojmuje , że można oddać srebrniki i się powiesić, oraz zatrzymać je, kupić za nie ziemię, a potem spaść głową w dół i pęknąć na pół.
  • kociak40 04.02.19, 16:21

"Ja uważam że jest akurat odwrotnie, to wiara w Boga właśnie rozszerza horyzont myślowy. " - a2-a

Rozszerza do fantazji religijnej, to fakt. Taką możliwość rozszerzenia horyzontu myślowego daje
    Ci czytanie Biblii, słuchanie kazań w kościele, modlenie się, wiara w cuda, itd.
    Istnieje, niestety, inny horyzont myślowy. Aby go rozszerzyć musisz studiować na Uniwersytecie,
    na Politechnice, uczyć się z książek naukowych itd. Tam nie ma miejsca na fantazje własną,
    tam jest "okrutna" rzeczywistość, albo się wie, albo nie, albo się rozumie, albo nie rozumie.

--
    -----
  • a2-a 04.02.19, 17:42
    To nie to, bo wiara nie przeszkadza w zdobywaniu wiedzy.
    Słyszałem opinię osób nie wierzacych, którzy brak wiary traktowali jednak jako pewnego rodzaju niepełnosprawność i to miałem na myśli.

--
  • kociak40 04.02.19, 19:01

"To nie to, bo wiara nie przeszkadza w zdobywaniu wiedzy. " - a2-a

Przeszkadza, zabiera cenny czas. Dobry obiad można jeść o każdej porze, nauka wymaga
    jednak większego skupienia i nie każdy czas do niej się nadaje.
    Wola i niezależna myśl ludzka jest największym wrogiem Kościoła, a dla nauki nie.

--
    -----
  • a2-a 04.02.19, 19:36
    Ludwikowi Pasteurowi jakoś wiara nie orzeszkadzała, a wręcz odwrotnie :)

--
  • kociak40 04.02.19, 19:59
    a2-a napisał:

> Ludwikowi Pasteurowi jakoś wiara nie przeszkadzała, a wręcz odwrotnie :)
    >

Wiara w pewnych granicach, nawiedzenie religijne, czyli klepanie stale modlitw,
    nieustające różańce, bieganie do kościoła każdego dnia itd. zapewne by przeszkadzało.

Na marginesie - wypowiadałeś się na forum "Kościół, religia" w sprawie filmu "Kler",
    oto masz "kwiatek" do dyskusji w tym temacie:

"We wtorek Sąd Najwyższy zbada kasację w sprawie ks. Jarosława P. Został prawomocnie skazany na 3 lata więzienia za molestowanie ministranta, a wcześniej uniewinniony przez sąd biskupi."

Molestował ministranta przez 9 lat.

--
    -----
  • kociak40 04.02.19, 20:30

"Jakby kiedyś Pan zechciał przeczytać Pismo Święte, dobrze jest zacząć od Nowego Testamentu" -a2-a

Mam Biblię wydaną w 1971 r. wydawnictwa Pallottinum tz. Biblię Tysiąclecia.
    Właśnie tak zrobiłeś jak polecasz. Przeczytałem tylko Ewangelie oraz Apokalipsę.
    ST zacząłem czytać ale doszedłem tylko do "Bóg z wizytą u Abrahama" wydało mi
    to tak głupie, że nie warto temu poświęcać czas. Już więcej ST nie będę czytał.
    Mogę ewentualnie sprawdzać podane cytaty jeżeli ktoś podaje dokładny "adres"
    do nich i się na nie powołuje. Tak kiedyś było jak sprawdziłem podany cytat przez ŚJ,
    że Bóg zatrzymał Słońce (chyba na 4 godziny) aby Izraelici mogli "dorżnąć" rannych
    przeciwników w ich walce. Sama bzdura i to uniemożliwiło dyskusję ze ŚJ.

--
    -----
  • pocoo 04.02.19, 21:25
    kociak40 napisał:

> że Bóg zatrzymał Słońce (chyba na 4 godziny) aby Izraelici mogli "dorżnąć" rann
    > ych
    > przeciwników w ich walce. Sama bzdura i to uniemożliwiło dyskusję ze ŚJ.
    >
    To w księdze Jozuego są takie kwiatuszki "nie do wyjęcia". Jak można zatrzymać słońce, skoro to ziemia się kręci? Może do tego czasu słońce po niebie latało.
    "Uczenie uznali", że było to zaćmienie słońca. Ciekawe, jak ciemność miała pomóc Izraelitom w walce z przeciwnikiem?
    Dlaczego nie podają tych uczonych z imienia i nazwiska.Chyba dlatego, że żaden uczony nie podpisałby się pod taką brednią.
  • kociak40 04.02.19, 21:58

"Dlaczego nie podają tych uczonych z imienia i nazwiska.Chyba dlatego, że żaden uczony nie podpisałby się pod taką brednią." - pocoo

Kościół katolicki podpisał się pod tą brednią. 1615 - Trybunał Inkwizycyjny zabronił,
    pod kara spalenia na stosie, głoszenia prawdy - teorii hellocentrycznej.

--
    -----
  • kociak40 11.02.19, 18:58

do a2-a

Jeszcze niedawno, tak słabe forum, mające tylko wklejki "dobre nowiny" z nawiasem (1),
    klika z (2), bo sam sobie odpowiedziałeś, kilka wpisów tade-k53, i to wszystko.
    Masz obecnie dużo tematów, ja sam chyba ~20 (nie liczyłem) otworzyłem.
    Masz już wpisów 2500, a to jest coś. Forum godne do wejścia dla nowych uczestników,
    trzeba tylko cierpliwie poczekać. Wysuwasz się swoim forum już (jeszcze tylko troszeczkę)
    na 4 miejsce w spisie forum religijnych. W takiej różnorodności uczestników jacy mogą się
    pojawić, twoje wklejki też nabiorą innej rangi. Zapewne nowi uczestnicy będą je czytać i słuchać
    podanych linków. Masz już dość "poważne" forum i jesteś jego administratorem. To się już liczy.
    Zawdzięczasz to na razie oponentom, pojawią się zapewne i zwolennicy twoich poglądów.

--
    -----

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.