Dodaj do ulubionych

Kościoły na sprzedaż

12.03.19, 20:22

My tu sobie robimy dyskusje o religii (zwłaszcza katolickiej) a na zachodzie Europy
masowo są kościoły sprzedawane. Jak podaje portal internetowy katholisch.de
w Niemczech od 2000 r. ponad 500 kościołów sprzedano, a 140 wyburzono.
Raz po raz słyszymy, że gdzieś w Europie sprzedano kościół katolicki, który nabywca
przerobił na mieszkania, hotel, sklep albo restaurację. Za to przybywa meczetów.
Najwięcej jest ich we Francji, potem w Niemczech i Wielkiej Brytanii. I wciąż planowane
są nowe, niekiedy olbrzymie, islam rozwija się.
Holandia już masowo zamyka kościoły katolickie i są one sprzedawane inwestorom.
Powstają w nich domy handlowe, hotele, studia rozrywkowe, a nawet pokazany jest
kościół z przerobionym wnętrzem dla deko-rolkarzy. Taka sprzedaż kościołów
jest korzystna dla państwa, bo inwestor musi płacić podatki od dochodów firmy
jaka powstała w kościele. Pieniądze z podatków wpływają do skarbu państwa i służą
wszystkim obywatelom, a nie tylko proboszczowi.
Nawet w Polsce już sprzedano kilka kościołów, takim przykładem jest kościół w Kujawsko-
-pomorskim ( Izbica Kujawska) gdzie inwestor ma zmienić go w placówkę handlową.
Wierni zamiast na mszę do tego kościoła będą mogli w nim kupić artykuły spożywcze.
Będą mieli większy pożytek, bo do sklepu będą mieli bliżej i podatki zasilą budżet państwowy.
Zastanawiające jest to, że protestantyzm "trzyma się dobrze", islam powiększa swój teren
zasięgu, a katolicyzm "ulatnia się" jak powietrze z dziurawego balonu.
Sam Kościół przyznaje, że coraz mniej wiernych chodzi do kościoła, mniej do spowiedzi,
mniej jest chrztów, ślubów kościelnych, mniej jest "chętnych" na wizyty księdza po kolędzie, nawet licealiści przestają chodzić na lekcje religii. Stale mniej i mniej.
Aktualnie to jest największy problem dla Kościoła katolickiego, co jest tego przyczyną,
że Kościół traci atrakcyjność i autorytet? O tym problemie powinna być także dyskusja
na tym forum, bo problem jest więcej jak poważny.

--
-----
"Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"
Edytor zaawansowany
  • pocoo 12.03.19, 20:48
    Do czego służy budynek, tego tłumaczyć nie trzeba.
  • kociak40 12.03.19, 22:10

Może i ja się doczekam, że ten kościół, który jest blisko bloku gdzie mieszkam, zostanie sprzedany.
    Od lat widzę jak coraz mnie ludzi do niego uczęszcza. Trochę więcej w niedziele i święta kościelne,
    a w dni powszednie stoi pusty i zamknięty. Na 6 rano trochę dewotów, na palcach ich można policzyć,
    tak samo na 18. Budynek jest niewykorzystywany, a duży koszt jego utrzymania. Będzie wymagał remontu,
    dewoci tego nie sfinansują i będzie sprzedany. Wyobrażam sobie w nim "Biedronkę" (firma ma pieniądze
    i może kupić), tam gdzie był ołtarz, może być stoisko z alkoholem, winami, piwem, itd.
    W nawach stoiska z artykułami spożywczymi, na chórze artykuły elektroniczne, przez środek warzywa i owoce.
    Będą tam tłumy kupujących i ja będę częstym bywalcem. Każdy może mieć marzenia.

--
    -----
  • privus 12.03.19, 22:32
    Były kościół w kujawsko-pomorskiem sprzedany w cenie... skromnej kawalerki. Podobna sytuacja zaistniała w Warszawie. Myślę, że takich hitów będzie coraz więcej.
  • kociak40 12.03.19, 23:03
    privus napisał:

> Były kościół w kujawsko-pomorskiem sprzedany w cenie... skromnej kawalerki. Pod
    > obna sytuacja zaistniała w Warszawie. Myślę, że takich hitów będzie coraz więcej.

Niska cena sprzedaży jest zrozumiała. Jest to budynek do remontu, a budynki kościelne
    są trudne i kosztowne w remoncie. Inna sprawa to także duży koszt dostosowania
    takiego budynku do innej funkcji jakie ma pełnić.

--
    -----
  • pocoo 13.03.19, 11:58
    W zabytkowym kościele w Elblągu, mieści się galeria EL.
    Sowieci zrównali z ziemią zabytkową część miasta.Ruiny kościoła bez dachu niszczały.Plastycy postarali się , aby ten budynek im służył .Kiedy był już w dobrym stanie i cały czas odbudowywany, to jeden taki Sławoj, chciał przejąć Galerię na kościół garnizonowy.Ci bezbożni mieszkańcy woleli oglądać wystawy niż zapijaczoną "twarz".
    Ale inny przedsiębiorczy facet przejął ruiny ewangelickiego kościoła i urządzał w nim po odbudowie dyskoteki.Teraz jest to kościół katolicki.
  • privus 14.03.19, 15:15
    Katedra we Fromborku przez dziesiątki lat z gruzów podnoszona była z funduszy konserwatorskich i społecznych. Organizowane były obozy harcerskie dla wykonywania prac pomocniczych. Po roku 1989 Katedra znalazła się we władaniu Kościoła. Jakie moje zdziwienie było, gdy po wielu latach postanowiłem odwiedzić Frimbork i w każdym przejściu na terenie katedry musiałem opłacić myto cerberowi w stroju zakonnicy. Podobna sytuacja spotkała klasztor na św. Krzyżu. Zabrakło tylko zakonnic strzgących pańskich bram przed motłochem.
  • kociak40 14.03.19, 21:09

"Szkoda tylko, że nie są sprzedawane tym, którzy są wierni Tradycji." - tade-k53

Kościoły są sprzedawane na licytacji, każdy może kupić proponując najwyższą cenę kupna.
    Wierni Tradycji też mogą kupować.

--
    -----
  • pocoo 15.03.19, 10:24
    kociak40 napisał:

> Kościoły są sprzedawane na licytacji, każdy może kupić proponując najwyższą cen
    > ę kupna.
    > Wierni Tradycji też mogą kupować.
    >
    Albo sobie wybudować na miarę ilości wiernych.
  • tade-k53 15.03.19, 13:15
    W Polsce nie.

--
    "A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą?" 1P 4:18
  • kociak40 15.03.19, 14:32

"W Polsce nie." - tade-k53

A kto w Polsce zabrania kupna jeżeli kościół, który ma być sprzedany jest wystawiony na licytację?
    Trzeba zapłacić tz. wadium aby móc licytować (zabezpieczenie jakby się wylicytowało i nie kupiło)
    i wylicytować najwyższą cenę. Nie znam warunków takiej sprzedaży kościoła w Polsce więc mogę
    się mylić. Nigdy nie byłem i nie będę chętnym do kupienia kościoła.

--
    -----
  • privus 15.03.19, 21:48
    To nie pierwszy były kościół, który został wystawiony na sprzedaż. Nieruchomość - jak donosiły media - nie cieszyła się dużym zainteresowaniem i na kupca trzeba było czekać miesiącami. Wcześniej głośno było o budynku w Wieldządzu – urządzono w nim popularną dyskotekę, a teraz o Bolkowie – ma być przeznaczony na galerię historyczno-artystyczną. Wszystko to w woj. kujawsko-pomorskiem.
    Jeśli jesteś zainteresowany, przeglądaj rynek nieruchomości. Ta informacja wpadła mi poprzednio zupełnie przypadkowo i bez większego zainteresowania.
  • kociak40 16.03.19, 14:15
    "Wcześniej głośno było o budynku w Wieldządzu – urządzono w nim popularną dyskotekę" - privus

Sprzedany kościół i zamieniony na dyskotekę lub agencję towarzyską jest dodatkową atrakcją.
    Mury budynku są przesiąknięte ciężkimi grzechami i kadzidłem, a można się teraz w nim poddawać
    ziemskim uciechom bez bicia się w piersi.

--
    -----

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka