Dodaj do ulubionych

Zemsta architekta

17.08.17, 15:23
[niech Państwa nie zwiedzie przydługi wstęp - pisze o potwornościach które dobra zmiana szykuje nam po sąsiedzku w Ossowie]
Czy w Polsce są jakieś wesołe państwowe święta?
1 marca wspomina się od niedawna krwawą ofiarę żołnierzy którzy nie złożyli broni
3 maja jest wesołym na siłę, gdy czci się konstytucję która tyle zmieniła, że przyspieszyla II rozbiór i pogrzebała państwowość
1 sierpnia fetuje się zniszczenie Warszawy i zagładę 200 000 jej mieszkańców
11 listopada choć radosny to pozostaje pod przemożnym wpływem dni zadusznych więc rozpamiętuje się poległych w walce o niepodległość.

15 sierpnia ma potencjał! 1 bitwa, po ok. 600 poległych, ale zagrodzono dostępu do Warszawy, przeczekano do kontruderzenia znad Wieprza, zwyciężono Armię Czerwoną, obroniono niepodległość. W II RP to było święto państwowe, w nowym (wtedy) warszawskim parku - Polach Mokotowskich - planowano budowę Łuku Triumfalnego tak jak w zachodniej Europie przyjęto upamiętniać Wiktorie (Paryż, Rzym, Madryt, ... a nawet berlińska Brama Branderburska). Nie zdążono.
[pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uk_triumfalny#Nowo.C5.BCytne]

... i się nie dało nawet w III RP

Aż tu nagle takie przyspieszenie. Proszę zapoznać się z artykułem:
metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,22234113,w-100-rocznice-bitwy-warszawskiej-ma-powstac-jej-muzeum.html
NA CHYBCIKA !
Żeby było jasne - jako Polak brzydzę się polakami którzy sięgają po argument, że Wojsku są potrzebne śmigłowce, łodzie podwodne a nie kolejne muzeum. Nie tędy droga. Potrzebne jest Nam upamiętnienie czynu zbrojnego 1920r i My Polacy jesteśmy to winni Tamtym Polakom, którzy wtedy lali krew, by Polska była Polską a nie polską republiką radziecką. Gdzie byli przeciwnicy gdy budowano za grube miliony muzeum Polin?

Ale czy zbliżające się stulecie jest powodem do sraczki? Zamkniętego konkursu? Zlecenia dla skompromitowanego zaufańca wierzących socjalistów? Braku konsultacji z nami, mieszkańcami tych terenów? WSTYD.

Szanowni Państwo, wiecie jak wygląda siedziba TVP? Zobaczcie sobie. Wygląda na to, że chora głowa architekta i wsparcie dobrozmianowców zafundują na miszmasz i kicz na miarę stulecia.
Mamy piękny przykład tradycyjny: kurhan-kopiec. W Krakowie mamy ich kilka. Ale w Ossowie usypmy wzgórze. Tak! Wzgórze! Oszpećmy naturalny krajobraz równin i łąk na których walczono potężnym wzgórzem przewyższająceym naturalne pasy wydm na poligonie. A w d... ochrona naturalnego krajobrazu.
A co gdy już będziemy mieli WZGÓRZE? Starożytni grecy na wzgórzach mieli amfiteatry to i my będziemy mieli! Do oglądania raz na rok rekonstrukcji, ale Amfiteatr!
Ale trochę łyso mieć samo wzgórze i amfiteatr. Trzeba coś na wzgórzu postawić. Muzeum. Ależ czemu by inspirować się tutejszą architekturą XXw? Letniskową, drewnianą, typu świdermajer? Czy swojską jak dom nad łąkami w Wołominie? Czy willowo-dworkową jak Milusin Piłsudskiego w Sulejówku po drugiej stronie poligonu? Po co? A postawmy betonowo-szklanego kloca modernistycznego!
Ale że Kobyłczanie bardzo pragną mieć w Turowie hipermarket Auchan, to jeszcze turyści mogą się pomylić, i zamiast do muzeum trafić do marketu. Jak by to jedno od drugiego odróżnić? A no postawmy 2 maszty. Każdy po 100m, niby lance, ale w środku będą nadajniki GSM i będą zarabiać :)

Można byłoby 100lecie uczcić godnie. Klasycznie. Może budowlą-pomnikiem w Warszawie, tak jak w międzywojniu planowano Łuk Triumfalny? A może u wschodnich wrót stolicy tam gdzie S8 wygina się łukiem obok Radzymina coś w stylu Gateway Arch z USA? A może Kopiec Stulecia? Było tyle lat na dyskusję, na wybór. Peło jak to peło w dpie to miało a pisiaki jak pisiaki w dpie mają ludzi. Na siłę nam tu zbudują potwora.

15 sierpnia to radosne święto. Kto był w tym roku na okolicznościowym festynie i koncercie - ten wie. Ale zabiorą nam i to. Jest mi cholernie przykro.
(przekleiłem z Zielonki)
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.