Komentarze do artykułu

Sprzedają dworzec. Będzie nowe centrum przesiadkowe?

Pięć firm stanęło do negocjacji w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej "Polonus", którego najcenniejszym składnikiem obok floty autobusów są grunty wokół Dworca Zachodniego PKS.

PKS Grójec Dodaj do ulubionych


Najgorszymi "trupami" wozi pasażerów PKS Grójec, zwłaszcza na lokalnej linii: Grójec-Tarczyn-Warszawa.

Obecnie PKS Grójec i PKS Polonus mają niepisaną umowę polegającą na tym, że:
1) linia Warszawa Metro Wilanowska-Prażmów-Grójec jest w gestii tylko PKS Polonus;
2) linia Grójec-Tarczyn-Warszawa jest tylko w gestii PKS Grójec.

PKS Polonus wprowadziło nowy projekt pn "PolonusBus" polegający na tym, że do obsługi niektórych linii (konkretnie na tych, na których PKS Polonus ma konkurencję) wprowadzono autobusy o lepszym standardzie, m.in. na linię Brzumin-Góra Kalwaria-Warszawa. Niestety, nowych autobusów nie zobaczymy na linii Grójec-Prażmów-Warszawa, ponieważ PKS Polonus nie ma na tej linii konkurencji.

PKS Grójec, którego udziałowcem jest m.in. Gmina Tarczyn, ma zapewniony monopol na przewozy w relacji: Grójec-Tarczyn-Warszawa. Burmistrz Gminy Tarczyn nie wydaje zezwolenia na zatrzymywanie się w Tarczynie żadnemu innemu przewoźnikowi, oprócz PKS Grójec. Zadzwoniłem do kilku firm z prośbą o to, aby ich autobusy zatrzymywały się w Tarczynie i... usłyszałem to, co napisałem powyżej. Poza tym dworzec autobusowy w Grójcu jest własnością PKS Grójec i wiele firm przewozowych nie dostało zezwolenia na wjeżdżanie tam.

Taki układy są "chore". PKS-y nie powinny być właścicielami dworców autobusowych! To jest ograniczanie zdrowej, uczciwej konkurencji, a na tym najbardziej cierpią pasażerowie. PKS-y, które są "monopolistami" na danych liniach (Grójec-Prażmów-Warszawa, Grójec-Tarczyn-Warszawa) mogą robić właściwie to, co chcą: windować ceny biletów, wysyłać do obsługi tych połączeń najbardziej zdezelowane autobusy, ect.

Mam nadzieję, że nowy właściciel PKS "Polonus" S.A. zmieni tę nienormalną sytuację. Najbardziej przydałaby się konkurencja firmie PKS Grójec na lokalnej linii z Tarczyna do Warszawy.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.