Dodaj do ulubionych

PYTANIE o mieszkanie zapisane synowi

30.03.12, 10:04
Witam, uprzejmie prosze o odpowiedź w nizej opisanej sprawie. Ja i mój byly mąz zapisalismy synowi mieszkanie po rozwodzie. Teraz spółdzielnia chce opłaty od syna za czlonkostwo, bo inaczej będzie wyższy czynsz. Ale opłata nie jest konieczna acz jednak wiąze sie z nizsza o 16 zlotych opłata czynszu. Zapytalam co z moja opłatą. Dowiedizałam sie ze ta opłata wynosi 5 groszy teraz. Czyli prakrtycznie przepada. Czy tak jest na prawde/ czy to zgodne z przepisami prawa?


Grazyna
Edytor zaawansowany
  • piotr_57 30.03.12, 21:08
    6grazyna napisała:

    > Witam, uprzejmie prosze o odpowiedź w nizej opisanej sprawie. Ja i mój byly mąz
    > zapisalismy synowi mieszkanie po rozwodzie. Teraz spółdzielnia chce opłaty od
    > syna za czlonkostwo, bo inaczej będzie wyższy czynsz. Ale opłata nie jest konie
    > czna acz jednak wiąze sie z nizsza o 16 zlotych opłata czynszu. Zapytalam co z
    > moja opłatą. Dowiedizałam sie ze ta opłata wynosi 5 groszy teraz. Czyli prakrty
    > cznie przepada. Czy tak jest na prawde/ czy to zgodne z przepisami prawa?

    Odpowiedzi na Twoje pytanie nie zna nikt w tym kraju .

    Tu masz obszerny cytat :

    Omówiony powyżej stan prawny uległ istotnej zmianie w związku ze zmianą ustawy o
    spółdzielniach mieszkaniowych, dokonaną ustawą z 14 czerwca 2007r. o zmianie ustawy o
    spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 125 poz. 873).
    Mianowicie, w wyniku zmiany brzmienia art. 11 tej ustawy, przepis ten nie określa już zasad,
    według których mogłaby zostać dokonana waloryzacja równowartości wkładu mieszkaniowego
    zwracana osobie uprawnionej. Wskazany przepis wprowadza jako zasadę, z zastrzeżeniem art.
    15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązek zbywania przez spółdzielnię prawa
    własności lokalu, do którego spółdzielcze lokatorskie prawo wygasło, w drodze przetargu. W takim
    wypadku osobie uprawnionej spółdzielnia wypłaca wartość rynkową tego lokalu, z tym, że kwota
    przysługująca osobie uprawnionej nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od
    osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie
    przewiduje innych (poza wskazaną wyżej) form rozliczenia się z osobami uprawnionymi po
    wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, nie określa już także, w jakiej
    wysokości ma wpłacić wkład mieszkaniowy osoba uzyskująca spółdzielcze lokatorskie prawo do
    lokalu, do którego wygasło lokatorskie prawo służące innej osobie.

    Tu resztę wystąpienia RPO do Ministra Infrastruktury :

    www.rpo.gov.pl/pliki/12089600980.pdf
    To praktycznie pozwala robić spółdzielniom co chcą.
    >
    >
    > Grazyna

    Lubie to imię :), pozdrawiam.
  • 6grazyna 30.03.12, 21:41
    Kurcze ja nie doprecyzowałam. Bo zapisane mieszkanie na syna jest własnościowe z księga wieczysta. I oni mówia, z enie trzeba wykupowac członkostwa, ale mozna. wtedy będzie o 16 złotych niższy czynsz. No i uprawnienia członka spółdz. czyli mozliwosc korzystania w walnych zgromadzeniach . Ej, niktz tego nie korzytsa.
    Ale wracając do tematu, Ja byłam współwlascicielką ale głównym członkiem spółdzielni. No i zapytałam co z moja wpłata członkostwa? odparli, z eaktualnie ona wynosi 5 groszy. A syn miałby wniesc 680 złotych . Doradizłam synowi, ze niech nie wnosi opłaty członkowskiej przynajmniej na razie. nie wiem co zrobi. Ma sporo teraz wydatków bo jeszcze slubuje i sam pokrywa sobie koszta wszelakie. Oj ale sie rozgadałam. :)
  • 6grazyna 30.03.12, 22:24
    Oilne jeszce pytanie!
    Czy musze rezygnowac z członkostwa w spółdzielni , jesli swoje mieszkanie zapisałam na syna, jest teraz włascicielem. A rezygnacja z członkostwa i tak nie daje mi nic zadnego zwrotu . Musze rezygnowac?
  • 6grazyna 30.03.12, 22:25
    Bo jak rezygnuje z członkostwa to trace a nic nie zyskuje! Wiec pozostane chyba członkiem a włascicielem syn. czy tak mozna?
  • 6grazyna 30.03.12, 22:25
    PLISS odpiszcie mi!
  • piotr_57 31.03.12, 07:15
    6grazyna napisała:

    > PLISS odpiszcie mi!

    Nic Ci nie odpisze mądrego bo to wszystko są pytania do zarządu spółdzielni, a odpowiedzi na nie trzeba szukać w statucie i (o ile jest) w regulaminie spółdzielni. To nie są sprawy regulowane prawem powszechnie obowiązującym, każda spółdzielnia ma inne zasady.
  • 6grazyna 31.03.12, 07:45
    Taak czytałam statut, ale o tym tam nic nie ma. Bo właściwie chodzi mi o to, czy ja bede mogła zostac czlonkiem tej spoldzielni po zapisie synowi mieszkania. Dlaczego? Bo bede mieszkała w bloku tej samej spółdzielni, ale innym bloku, administrowanym przez wspolnote mieszkaniowa. Jednak nie zmienia to faktu, ze blok nalezy do spółdzielni tej w ktorej własie jestem członkiem! czli wyprowadzając sie z tego mieszkania, zapuisanego synowi, syn albo zostaje ich czlonkiem albo nie,ale jest wlascicielem tego lokum. Ja chetnie nadal zostaje ich czlonkiem bo tylko zmieniam o mieskzanie - wziete na kredyt orzez syna w ich spoldzielni! Czyli nie warto przestawac być członkiem tej samej spóldzielni. Administrowanie blokiem nie ma chyba tu nic do rzeczy. Tylko kto odpowiada na takie pytania - radca prawny spóldzielni? Czy porada dla mnie członka spółdzielni (uff na szczęscie jeszcze!) jest płatna czy bezpłatna?
  • 6grazyna 31.03.12, 07:46
    Będe drązyła ten temat, by czegos nie przeoczyć.
  • 6grazyna 31.03.12, 07:48
    Takie niuanse reguluje prawo okreslonej pojedynczej spółdzielni? No to nie wiem.
  • piotr_57 31.03.12, 09:11
    6grazyna napisała:

    > Takie niuanse reguluje prawo okreslonej pojedynczej spółdzielni? No to nie wiem
    > .
    Dokładnie tak.
    Jeżeli nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytania w statucie, zadaj je w piśmie do zarządu.
    Dopiero gdyby Ci nie odpowiedzieli można się zastanowić nad jakimiś innymi poczynaniami.
  • 6grazyna 31.03.12, 09:13
    Wpierw pójde do konsultantki - biura obsługi klienta, potem napisze pismo. O! Dobry pomysł.Dzieki. pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka