Dodaj do ulubionych

zmiana zeznań

11.10.12, 17:01
Witam, przed wczoraj wezwano mnie na posterunek policji i tam zarzucono mi że załatwiałem znajomym marihuane. nie przyznałem się i pojechałem na 24h na tzw dołek. wracając całą droge straszono mnie aresztem śledczym i że długo na wolność nie wyjde za mataczenie w sprawie. dodam że poinformowano mnie że znajomi zeznali przeciwko mnie co może być prawdą ponieważ Policjanci wiedzieli o wszystkim bardzo szczegółowo. kiedy po 24h wyszedłem policjanci znów grozili mi aresztem, zabrali mi telefon, powiedzieli ze zadzwonią do zakładu pracy, przeszukają mieszkanie i zabezpieczą samochód. Co chwile telefony, sporządzali rysopisy i pisali jakies papierki o zabezpieczenie telefonu i samochodu. Bałem się, głównie ze względu na swoją mame która jak się domyślałem bardzo przezywa całą sytuacje. Chciałem jak najszybciej wrócić do domu. Po długim wyciskaniu ze mnie informacji uległem jak policjant powiedział ze narobi jeszcze problemów mojej siostrze bo ma cos tam na nią. przyznałem się ze załatwiałem im marihuane. na tym się nie skończyło. Powiedziałem też od kogo ją załatwiałem, policjant zapewniał mnie że będe tzw anonimowym świadkiem żebym sie nie bał niczego. Teraz mam wyrzuty sumienia. Nie chce aby chłopak miał przeze mnie problemy. Mogę zmienić zeznania, kiedy i jak to załatwić najlepiej??? Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Edytor zaawansowany
  • piotr_57 11.10.12, 19:25
    cukierkowy12 napisał:

Mogę zmienić zeznania
    > , kiedy i jak to załatwić najlepiej???

Możesz zmienić.
    Napisz pismo do prokuratury rejonowej, że zeznania zostały na Tobie wymuszone groźbami przez funkcjonariuszy. Opisz sprawę dokładnie z datą, godzina nazwiskami funkcjonariuszy, wszystko co pamiętasz. Zadeklaruj, że chcesz złożyć pełne, prawdziwe zeznania.
    Pismo wydrukuj w trzech egzemplarzach. Dwa złóż w biurze podawczym prokuratury, na trzecim niech Ci pokwitują, że złożyłeś.
  • cukierkowy12 11.10.12, 22:38
    a ile tak mniej więcej mam na to czasu? i czy te zeznania będe musiał znowu składać na komisariacie???
  • piotr_57 12.10.12, 06:45
    cukierkowy12 napisał:

> a ile tak mniej więcej mam na to czasu?

Nie ma jakiegoś terminu, ale im szybciej tym lepiej.

i czy te zeznania będe musiał znowu skł
    > adać na komisariacie???

Napisz w piśmie, że chcesz złożyć zeznania przed prokuratorem.

Nie przyjmuj pozycji takiego przegranego. Na razie jesteś wolnym i niewinnym człowiekiem, a prokurator to tylko urzędnik niskiego stopnia, nic więcej.
  • cukierkowy12 24.10.12, 22:17
    I jeszcze jedno pytanie. Czy jak zmienie te zeznania to poprzednie będą odczytane w sądzie??
  • piotr_57 25.10.12, 07:46
    cukierkowy12 napisał:

> I jeszcze jedno pytanie. Czy jak zmienie te zeznania to poprzednie będą odczyta
    > ne w sądzie??

W sądzie nie odczytuje się zeznań. Natomiast prokurator może cytować poprzednie zeznania i pytać o powód zmiany zeznań. Może o to pytać również sąd.
    Odczytując intencje Twojego pytania powiem tak : nie ma takiej możliwości żeby ukryć treść poprzednich zeznań. Zeznania te są w aktach sprawy, a akta te mogą czytać prokurator, sąd , obrońcy oskarżonych, wszyscy którym przysługują prawa strony.
    TEGO NIE DA SIĘ UKRYĆ.
  • cukierkowy12 25.10.12, 15:44
    poprawka, to nie zeznania tylko wyjaśnienia bo też jestem podejrzany. Czy to ma jakies znaczenie??
  • piotr_57 25.10.12, 16:26
    cukierkowy12 napisał:

> poprawka, to nie zeznania tylko wyjaśnienia bo też jestem podejrzany. Czy to ma
    > jakies znaczenie??

Nie ma żadnej różnicy. Jeśli ktoś zechce to "wyciągnąć", to wyciągnie.
  • wlodek0077 23.07.13, 08:54
    gdzie zmianic zeznania jesli zeznalem juz przed prokuratorem ?
  • piotr_57 23.07.13, 12:37
    wlodek0077 napisał(a):

> gdzie zmianic zeznania jesli zeznalem juz przed prokuratorem ?

W tej samej prokuraturze!
    Idziesz i oświadczasz, że chcesz zmienić zeznania! Jak nie zechcą Cię wysłuchać, piszesz dwa zdania zdanie :
    "W dniu tym i tym zgłosiłem się do prokuratora w sprawie (sygnatura akt), aby dokonać zmiany w złożonych zeznaniach. Prokurator odmówił mi wysłuchania."
    ... i takie pisemko składasz na dziennik podawczy. Ale to się raczej nie zdarza, zawsze wysłuchują. Mogą Cię pociągnął "za odpowiedzialność", za składanie fałszywych zeznań, ale to mały picuś, sam się przyznałeś, nic Ci nie zrobią!! Natomiast jak Ci prokurator udowodni, że złożyłeś fałszywe zeznania, to możesz dostać całkiem solidny wyrok (w zależności od "wagi sprawy").
  • wlodek0077 23.07.13, 13:20
    czyli gdybym powiedzial ze klamalem podajac jedna osobe to tej osoby nie beda wzywac na sprawe czy mimo tego ze zmienilem zeznanie wezwa osobe ktora wczesniej podalem ?
  • piotr_57 23.07.13, 13:47
    wlodek0077 napisał(a):

> czyli gdybym powiedzial ze klamalem podajac jedna osobe to tej osoby nie beda w
    > zywac na sprawe czy mimo tego ze zmienilem zeznanie wezwa osobe ktora wczesniej
    > podalem ?

Na tak postawione pytanie nie umiem Ci odpowiedzieć. To sprawa uznaniowa, prokuratora i sądu. Mogą wezwać ale nie muszą, nie ma na to żadnego "przepisu".
  • wlodek0077 25.07.13, 06:32
    moge dostac gg zeby opisac szczegoly to dla mnie bardzo wazne prosze
  • piotr_57 25.07.13, 15:18
    A niby jak mam Ci podać gg czy telefon, skoro ani nie masz profilu gazecianego, ani nie podajesz na pocztę żadnego namiaru na siebie?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka