Dodaj do ulubionych

Prawo dziedziczenia

09.03.13, 19:31
Witam, jestem jedynaczką ojciec jest po rozwodzie i prowadzi dużą firmę.Ostatnio związał się z kobietą która ma 3 dzieci dwoje już jest pełnoletnimi osobami. Planują ślub i tutaj zaczynają się schody:( Bardzo proszę o informacje jak wygląda prawo dziedziczenia gdy ojciec zejdzie z tego świata? Czy te osoby mają prawo do majątku jeśli są wszystkie zameldowane u ojca? Jak to wygląda w przypadku jeśli ojciec nie spisze intercyzy? Czy ojciec przejmuje prawo opieki nad osobą niepełnoletnią? Bardzo proszę o pomoc!!!
Edytor zaawansowany
  • piotr_57 10.03.13, 13:39
    ceglarkowa napisał(a):

> Witam, jestem jedynaczką ojciec jest po rozwodzie i prowadzi dużą firmę.Ostatni
    > o związał się z kobietą która ma 3 dzieci dwoje już jest pełnoletnimi osobami.
    > Planują ślub i tutaj zaczynają się schody:( Bardzo proszę o informacje jak wygl
    > ąda prawo dziedziczenia gdy ojciec zejdzie z tego świata? Czy te osoby mają pra
    > wo do majątku jeśli są wszystkie zameldowane u ojca? Jak to wygląda w przypadku
    > jeśli ojciec nie spisze intercyzy? Czy ojciec przejmuje prawo opieki nad osobą
    > niepełnoletnią? Bardzo proszę o pomoc!!!

Zadałaś tyle pytań, że musiałbym napisać monografię by na wszystkie Ci odpowiedzieć.
    Odpowiem Ci na kilka "z brzegu", jeśli Cie to nie zadowoli, to dopytuj. Jeśli ojciec nie spisze intercyzy, oraz nie spisze testamentu(!) to Twoja macocha będzie po nim dziedziczyła z "ustawy". Pełnoletnie dzieci Twojej macochy mogą dziedziczyć po Twoim ojcu tylko z mocy testamentu, z ustawy nie będą objęte dziedziczeniem. Natomiast inna sprawa może być z dzieckiem nieletnim. Nieletniego Twój ojciec może usynowić i wówczas dziecko to będzie dziedziczyło z ustawy na równi z Twoją macochą. Jeśli nie usynowi, to tak jak w przypadku pozostałych dzieci, będzie mogło dziedziczyć tylko wówczas, gdy Twój ojciec tak rozporządzi swoim majątkiem w testamencie.
    reasumując : jeżeli nie będzie, ani intercyzy, ani testamentu, wówczas Ty, Twoja macocha i (po ewentualnym usynowieniu), nieletnie dziecko macochy, będziecie dziedziczyli z ustawy, w częściach równych!! (po 1/3). Jeżeli nie będzie usynowienia, dziedziczysz Ty i macocha po 50%.
    Z samego "zameldowania" nie wynikają żadne prawa majątkowe!!
    W polskim prawie prawo pojęcia "przejęcia opieki" (praktycznie!) nie istnieje, a jeżeli juz to tylko w odniesieniu do osób ubezwłasnowolnionych. W sytuacji o której piszesz, ojciec Twój może natomiast usynowić, czyli adoptować dziecko Twojej macochy, ale tylko to nieletnie! Człowiek, który skończył 18 lat, w Polsce, adoptować nie można. Jeżeli dziecko skończyło 13 lat, musi wyrazić zgodę na adopcję.
    pl.wikipedia.org/wiki/Adopcja
  • ceglarkowa 10.03.13, 18:57
    Witam,
    bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź. Będę teraz lepiej spała :) Z tego ci się dowiedziałam ojciec nie spisze intercyzy. Natomiast jeśli chodzi o dziedziczenie w 50% dotyczy to majątku oczywiście po ślubie ( to co się dorobili po ślubie a nie to co było przed ślubem)? Czyli np.dom- on już nie będzie do podziału no chyba że ojciec jej to zapisze, ale wtedy ja chyba też muszę wyrazić zgodę? Ciężka sprawa ale muszę się przygotować na wszelkie ewentualności :).
    Pozdrawiam
  • piotr_57 11.03.13, 07:29
    ceglarkowa napisał(a):

Natomiast jeśli chodzi o dziedziczen
    > ie w 50% dotyczy to majątku oczywiście po ślubie ( to co się dorobili po ślubie
    > a nie to co było przed ślubem)? Czyli np.dom- on już nie będzie do podziału n
    > o chyba że ojciec jej to zapisze,

Nie!
    Majątek, który ojciec teraz posiada, jest jego majątkiem odrębnym i stanowi tylko i wyłącznie jego własność! A to oznacza, że ma wyłączne prawo dysponowania nim!! To nie jest tak, że ojciec może przekazać część majątku, nowej żonie, dopiero testamentem. Może, u notariusza, "rozszerzyć" zakres wspólnoty małżeńskiej o dowolny zakres majątku odrębnego!! To znaczy może wnieść do majątku wspólnego każdą rzecz (z osobna) z majątku odrębnego, jak też cały majątek odrębny; bez żadnych ograniczeń!!

ale wtedy ja chyba też muszę wyrazić zgodę?

Mylisz się! To jego majątek i dopóki żyje ma prawo robić z nim co chce! Twoja "zgoda" nie jest mu do niczego potrzebna.

C
    > iężka sprawa ale muszę się przygotować na wszelkie ewentualności :).

Mówiłem, jest ogromna ilość kombinacji.
    Nie chce mi się dokładnie liczyć, ale tych kombinacji, w opisanej przez Ciebie sytuacji jest około 30. Merytoryczna zawartość tych kombinacji zawiera się między tym, że z majątku ojca nie dostaniesz nigdy ani złotówki, aż do sytuacji, że przejmiesz po ojcu cały jego majątek odrębny, oraz połowę majątku wspólnego.
    Opisanie wszystkich kombinacji zajęłoby mi ze dwa dni:), a dwa dni, za darmo, pracować nie mogę :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka