Dodaj do ulubionych

Mieszkanie

29.06.13, 11:11
Witam. dwa lata temu ojciec przepisał na mnie mieszkanie z zapisem że będą mogli w nim mieszkać mój ojciec i matka niestety zmarł niedawno teraz matka mi grozi że mi mieszkanie odbierzże czy jest to możliwe czy może ona tak zrobić?
Obserwuj wątek
  • piotr_57 Re: Mieszkanie 29.06.13, 14:24
   beny2525 napisał(a):

   > Witam. dwa lata temu ojciec przepisał na mnie mieszkanie z zapisem że będą mogl
   > i w nim mieszkać mój ojciec i matka niestety zmarł niedawno teraz matka mi groz
   > i że mi mieszkanie odbierzże czy jest to możliwe czy może ona tak zrobić?


   Stanowczo za mało danych, żeby precyzyjnie odpowiedzieć. Jeżeli mieszkanie zostało przepisane notarialnie, a stanowiło majątek własny ojca (nie własność wspólną, małżeńską!!), to szanse matki na odebranie Ci tego mieszkania równają się zero.
   Jeżeli mieszkanie stanowiło własność wspólną rodziców, to szanse na odebranie Ci (połowy!!) tego mieszkania rosną gdzieś do 20%. Napisz dokładnie jak było. Czyje było to mieszkanie, kiedy Ci je przepisano, czy masz akt notarialny przenoszący własność na Ciebie, w jaki sposób przeniesiono własność (darowizna, "za opiekę", sprzedaż itd.) oraz dlaczego matka chce Ci to mieszkanie odebrać. Wtedy będę mógł napisać coś bardziej konkretnego.
   • piotr_57 Re: Mieszkanie 29.06.13, 16:21
    beny2525 napisał(a):

    > notarialnie mieszkanie było ojca był jedynym właścicielem, jako darowizna
    W tej sytuacji nie ma takiej możliwości by matka odebrała Ci to mieszkanie.
    Jeżeli jednak od śmierci ojca nie minęło jeszcze 5 lat, a matka nie odziedziczyła po ojcu żadnego innego majątku, to może wystąpić do Ciebie z roszczeniem o zachowek (po 5 latach roszczenie to przedawnia się!www.eporady24.pl/przedawnienie_roszczen_o_zachowek,artykuly,5,23,387.html) . Zachowek jest roszczeniem pieniężnym, a nie rzeczowym, więc może żądać tylko zapłaty (w gotówce!) a nie części mieszkania. Wysokość zachowku waha się w zależności od zdolności do pracy w granicach od 50 do 66% tego co otrzymaliby gdyby dziedziczyli "z ustawy" (Uprawnionemu, który jest trwale niezdolny do pracy oraz małoletniemu zstępnemu należy się 2/3 udziału spadkowego, który przypadłby mu przy dziedziczeniu ustawowym. Wszystkim pozostałym należy się 1/2 udziału spadkowego, który przypadałby im przy dziedziczeniu ustawowym. pl.wikipedia.org/wiki/Zachowek ). Jeśli matka otrzymała jakąkolwiek inną część majątku w spadku po ojcu, to Ty możesz być zobowiązany do częściowego uzupełnienia zachowku. Sposób liczenia wysokości tego uzupełnienia jest dość skomplikowany i zależny od tego co matka otrzymała i jaka jest różnica pomiędzy tym co otrzymała, a tym co by otrzymała przy pełnym dziedziczeniu z ustawy. Tego typu wyliczeń można dokonać tylko dysponując kompletem dokumentacji związanej z dziedziczeniem po ojcu (np. ile osób było dopuszczonych do spadkobrania z ustawy).
    Generalnie odpowiedź brzmi tak : Nie ma opcji żeby matka mogła zabrać Ci mieszkanie! Może jednak być tak, że będziesz zobowiązany wypłacić jej zachowek w gotówce.
    Mam nadzieję, że ta odpowiedź satysfakcjonuje Cię. Gdyby jednak było inaczej - dopytuj.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka