Dodaj do ulubionych

Ubezpieczenie samochodu.

18.09.13, 08:23
Witam!
Mam taki oto problem. Moja mama posiadała samochód, używał go jej zięć. Mama zmarła, samochód jest niezdatny do jazdy - policja zatrzymała dokumenty wozu. Czy w tej sytuacji zięć ma obowiązek opłaty ubezpieczenia samochodu? W tej chwili przyszło mu wezwanie do zapłaty.
Edytor zaawansowany
  • piotr_57 18.09.13, 10:06
    ankade77 napisała:

> Witam!
    > Mam taki oto problem. Moja mama posiadała samochód, używał go jej zięć. Mama zm
    > arła, samochód jest niezdatny do jazdy - policja zatrzymała dokumenty wozu. Czy
    > w tej sytuacji zięć ma obowiązek opłaty ubezpieczenia samochodu? W tej chwili
    > przyszło mu wezwanie do zapłaty.

Trudno odpowiedzieć, bez dokładnego zapoznania się z dokumentacją. Zdefiniuj posiadała- czy była właścicielem? - współwłaścicielem?
    Jeżeli była właścicielem, to samochód wchodzi do masy spadkowej. Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej, ubezpieczenie opłaci ten, komu w spadku przypadnie samochód.
    Inaczej jest, jeżeli zięcia "złapali" na jeżdżeniu samochodem bez ważnego OC. Wtedy to on, jako kierujący, zobowiązany jest zapłacić kare na fundusz gwarancyjny. Tu masz (mniej więcej prawdziwe dane na ten temat: rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-komunikacyjne-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-zasady-ogolne/Jakie_sa_kary_za_brak_obowiazkowego_ubezpieczenia_OC_posiadaczy_pojazdow_mechanicznych___20238
    Ale to dotyczy tylko kary!! Samo ubezpieczenie będzie musiał zawrzeć i opłacić ten kto otrzyma samochód w spadku.
  • ankade77 19.09.13, 13:25
    Była jedynym właścicielem. Samochód jest stary i nie opłaca się go nawet naprawiać. Mama nie zostawiła żadnego spadku a ja jestem jedyną jej spadkobierczynią. Najlepiej byłoby samochód zezłomować ale co w tym przypadku?
  • piotr_57 19.09.13, 14:36
    ankade77 napisała:

> Była jedynym właścicielem. Samochód jest stary i nie opłaca się go nawet napraw
    > iać. Mama nie zostawiła żadnego spadku a ja jestem jedyną jej spadkobierczynią.
    > Najlepiej byłoby samochód zezłomować ale co w tym przypadku?

Jeżeli mam nie pozostawiła żadnego majątku, to idź do sądu spadku i odrzuć spadek po niej (o ile nie minęło jeszcze 6 miesięcy od śmierci mamy). Jeżeli minęło 6 miesięcy to załóż sprawę spadkowa w sądzie spadku, wskaż kto oprócz Ciebie jest spadkobiercą, oraz rzeczony samochód jako spadek. Sąd przyzna spadkobiercom prawa do samochodu i dopiero wówczas (już jako właściciele!) będziecie mogli oddać go na złom. Opłata w sądzie od sprawy spadkowej 50zł. Za jeżdżenie bez ważnego OC, odpowiedzialność ponosi kierujący! Niech pisze wniosek do funduszu gwarancyjnego o darowanie kary. Niech argumentuje szokiem i rozpaczą po śmierci mamy, niech napisze, że nie wiedział co robi, że miał na głowie pogrzeb itd! (koniecznie załączyć skrócony odpis aktu zgonu!)To powinno pomóc...ale nie musi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka