Dodaj do ulubionych

prof. Michał Głowiński urodził się w 1934 r.

16.10.10, 08:38
Jeśli więc mówi, że marsze PiS kojarzą mu się z rokiem 1933 to nie ma to żadnej wartości. To znaczy ma oczywiście prawo do takich skojarzeń, ale w tym kontekście fakt, że jest on ocalałym z getta warszawskiego jest całkowicie bez znaczenia. Tymczasem błędnie przedstawiany jest jako świadek epoki.
Edytor zaawansowany
 • cookies9 16.10.10, 09:13
  Nie trzeba być świadkiem epoki tylko interesować się historią aby stwierdzić podobieństwo pomiędzy marszami z pochodniami w 1933 roku a marszami z pochodniami z JarKaczem na czele w 2010 roku. Faszyzm -kaczyzm chce sięgnąć po władzę.
 • hordol 16.10.10, 09:17
  to sie wszystko moze popie...c
 • mak67 16.10.10, 09:35
  Mamy obecnie słuszne marsze z pochodniami PO w Łodzi z antysemitką Katarasińska na czele i marsze niesłuszne organoizowane przez PIS. Cos mi to propaganda za czasów PZPR zalatuje
  --
  Do swego końca już się spieszą, co tak silnie w potęgę swą wierzą,
  Ryszard Wagner
 • pisubek 16.10.10, 09:36
  Jak ci nie wstyd!
  --
  PiS zdechl! Radujcie sie!
 • ayran 16.10.10, 10:10
  Tradycyjnie formułujesz tezę, z którą następnie podejmujesz bohaterską polemikę.
  Kto przedstawia Głowińskiego jako świadka epoki?
  --
  Jaja w kraju niewyjęte - Solidarność dała ciała.


  Jacek Kaczmarski
 • piotr7777 16.10.10, 10:41
  > Tradycyjnie formułujesz tezę, z którą następnie podejmujesz bohaterską polemikę
  > .
  > Kto przedstawia Głowińskiego jako świadka epoki?

  Katarzyna Kolenda Zaleska.

  Oto dokładny cytat:

  "Profesor Michał Głowiński specjalista od języka PRLu jest ocalałym z warszawskiego getta w czasie okupacji i pamięta tamte czasy z niezwykłą wyrazistością."

  Zauważmy - tamte czasy to bardzo szerokie pojęcie. Może chodzić zarówno o okres okupacji, jak o okres wcześniejszy. Tyle, że profesor mówi wyłącznie o okresie wcześniejszym, którego pamiętać nie ma prawa. Jest to więc kłamstwo dziennikarki.
  I dalej:

  "Dziś, gdy patrzy na płonące pochodnie i słucha tego co tam pod pałacem ludzie mówią ma poczucie wracającego czasu"

  Co prawda sam profesor nie mówi, że pamięta to co się działo w 1933 r. (a właściwie nawet wcześniej, bo Hitler został kanclerzem w styczniu a pełnię władzy zdobył w pierwszym półroczu)

  "Muszę powiedzieć ostro i bezwzględnie, to przypomina najgorsze manifestacje totalitarne przed zdobyciem władzy. Po prostu to przypomina 33 rok w Niemczech. Ta symbolika jest szersza. Te marsze z pochodniami. No przecież dla kogoś kto zna trochę historii, to to jest jednoznaczne."

  To znaczy używa słowa "przypomina", ale to może oznaczać zarówno "przywołać wspomnienie" jak i "budzić skojarzenie". Ponieważ nie mówi "przypomina mi" zatem można zakładać, że jego wypowiedź nie jest wypowiedzią naocznego świadka.
  Dlatego nie winię profesora, który uważa tak a nie inaczej.

  Winię natomiast dziennikarkę, która podkreśla fakt ocalenia profesora z zagłady posługując się nim trochę jak tarczą.
  Fakty poprosiły Głowińskiego o opinię nie ze względu na jego kwalifikacje zawodowe (gdyż jest on polonistą, nie historykiem) a ze względu na osobiste przeżycia. Chociaż sam profesor nie mówi o getcie czyni to za niego KKZ. W tym wypadku jest to manipulacja.
 • woda_woda 16.10.10, 10:51
  ze nie widzisz związku między marszami w '33 a zagładą getta.
 • piotr7777 16.10.10, 11:09
  > ze nie widzisz związku między marszami w '33 a zagładą getta.

  Związku takiego nie ma, bo decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu" kwestii żydowskiej zapadła znacznie później.
 • bard333 16.10.10, 11:20
  z pochodniami tez się liczy...?

  bo ja często zimą kuliguje z przyjaciółmi po mazurach z pochodniami właśnie... pewnie to jakaś taka wsiowa odmiana faszyzmu...;))

  najlepiej zakazać pochodni, wpisać w ustawę antyfaszystowską, dodają oczywiście zakaz używania koloru czarnego, białego i czerwonego! Bo wszak wicie, rozumicie swastyka, Panie była w tym kolorze!!! Toz to same faszysty!!!
  --
  wwww.zdjecia.ruciane-nida.org/details.php?image_id=10722
 • ayran 16.10.10, 11:49
  Trochę przypominasz mi tych zadowolonych z siebie chłoptasiów, którzy przyłapani na wykonywaniu jednoręcznego gestu uważanego powszechnie za symbol nazizmu, tłumaczą się, że zamawiali pięć piw.
  --
  Jaja w kraju niewyjęte - Solidarność dała ciała.


  Jacek Kaczmarski
 • ayran 16.10.10, 11:10
  ... ani Głowiński, ani autorka wywiadu nie twierdzą, że Głowiński pamięta 1933 rok. Głowiński pamięta natomiast getto, którego założenie było oczywistym skutkiem sprawowania władzy przez organizatorów marszów z 1933.

  Przypominać coś oznacza - wykazywać cechy podobieństwa. Jeśli ktoś mówi, słusznie czy nie, że niektóre działania Kościoła przypominają mu inkwizycję, to nie oznacza, że pamięta czasy inkwizycji. Tak samo z figurami retorycznymi na temat średniowiecza, feudalizmu czy XIX-wiecznego kapitalizmu. Jeśli tego nie rozumiesz - to wstyd, natomiast jeśli rozumiesz, a jedynie chciałeś sobie założyć prowokacyjny wątek po to, by paru kolesiów wyraziło niepochlebne zdanie o Głowińskim - to wstyd jeszcze większy.
  --
  Jaja w kraju niewyjęte - Solidarność dała ciała.


  Jacek Kaczmarski
 • mietowe_loczki 16.10.10, 11:11
  Ty to masz cierpliwość... Warto rzucać perły przed wieprze?

  --
  Tylko Ja jestem Prawdziwą Polką.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.