Dodaj do ulubionych

Państwo wyznaniowe

16.10.11, 11:17
Dlaczego o tym ma decydować kościół?Przecież podobno żyjemy w państwie neutralnym światopoglądowo,w państwie gdzie jest rozdział kościoła od państwa.

Kościół w przypadku kremacji zwłok dopuszcza obrzęd pogrzebowy tylko w dwóch sytuacjach - powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. I na 13 listopada zapowiedział list pasterski w tej sprawie.

Arcybiskup zaznaczył, że formą normalną, ordynaryjną jest pochówek ciała ludzkiego. - Ta forma jest najbardziej stosowna, odpowiednia dla chrześcijanina.

Jeżeli,ktoś nie jest chrześcijaninem to ma mniejsze prawa?
Dlaczego kk ma dyktować rodzinie sposób pochówku?

www.tvn24.pl/-1,1720990,0,1,pogrzeb-po-kremacji-tylko-w-dwoch-przypadkach,wiadomosc.html

--
Wrogiem postępu nie jest SLD tylko PO i PiS.
Edytor zaawansowany
  • polak_z_przeznaczenia 16.10.11, 11:19
    ale to dotyczy pochowku katolickiego. ten na szczescie nie jest obiwiazkowy
  • polak_z_przeznaczenia 16.10.11, 11:22
    natomiast obowiazkowe sa nagrobki zdaje sie.
  • full_marks 16.10.11, 11:25
    polak_z_przeznaczenia napisał:

> ale to dotyczy pochowku katolickiego. ten na szczescie nie jest obiwiazkowy

Mam wątpliwości czy dotyczy tylko pochówku katolickiego.

hierarcha dodał, że Kościół nie może się absolutnie zgodzić na pochówek prochów ludzkich wtedy, gdy spopielenie ciała jest wyrazem nienawiści do wiary, albo niewiary w zmartwychwstanie.
    Wiceprzewodniczący KEP powiedział także, że Kościół sprzeciwia się rozrzucaniu prochów ludzkich, np. w miejscach pamięci, czy w morzu.

--
  • polak_z_przeznaczenia 16.10.11, 11:29
    dotyczy. w tej informacji chodzi o to ze zliberalizowali podejscie, bo dali dwa wyjatki . a panstwo nie zabrania przeciez spalania zwlok. natomiast nakazuje teoretycznie nagrobek i kto wie moze sie w kncu okaze ze zacznie scigac ludzi za to zre takich nie szykuja
  • taziuta 16.10.11, 11:29
    full_marks napisał:
    Re: Państwo wyznaniowe

> polak_z_przeznaczenia napisał:
    >
    > > ale to dotyczy pochowku katolickiego. ten na szczescie nie jest obiwiazkowy

> Mam wątpliwości czy dotyczy tylko pochówku katolickiego.

A ja nie mam, tak wynika z cytatu, w którym słowem kluczem jest słowo "obrzęd":

"Kościół w przypadku kremacji zwłok dopuszcza obrzęd pogrzebowy..."

> hierarcha dodał, że Kościół nie może się absolutnie zgodzić na pochówek prochów
    > ludzkich wtedy, gdy spopielenie ciała jest wyrazem nienawiści do wiary, albo niewiary w
    > zmartwychwstanie.
    > Wiceprzewodniczący KEP powiedział także, że Kościół sprzeciwia się rozrzucaniu
    > prochów ludzkich, np. w miejscach pamięci, czy w morzu.

Jeszcze raz, to dotyczy wierzących. Niewierzącym to oni mogą naskoczyć, póki co...

--
    Forum dla Wszystkich, którym się chce :)
  • full_marks 16.10.11, 11:41
    taziuta napisał:
    > full_marks napisał:

> Mam wątpliwości czy dotyczy tylko pochówku katolickiego.
    >
    > A ja nie mam, tak wynika z cytatu, w którym słowem kluczem jest słowo "obrzęd":
    >
    > "Kościół w przypadku kremacji zwłok dopuszcza obrzęd pogrzebowy..."

Pochówek bez księdza z udziałem mistrza ceremonii jest też rodzajem obrzędu pogrzebowego.

Kluczową sprawą jest tu ustawa regulująca te sprawy...Do dziś obowiązującym aktem prawnym w interesującej nas sprawie, pozostaje ustawa
    o cmentarzach i chowaniu zmarłych sprzed ponad pół wieku! (Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62).

Nie było nowelizacji tej ustawy,a ta póki co, nie zabrania tego co nakazuje arcybiskup.
    nawet jeżeli to dotyczy jedynie wierzących.

www.miejsce-pamieci.pl/artykul-59/rozsypywanie-prochow-zmarlego.html

--
  • qqazz 16.10.11, 11:32
    Rodakom bardzo się w nich podoba i zwykle podaję je za przykłady do nasladowania, więc nie rozumiem czemu mielibyśmy się tego obawiać w RP?
    Czy nie chcielibysmy mieć dochodów budzetowych jak Norwegia, opieki społecznej jak Szwecja, swobody gospodarczej jak w UK i ogólnego poziomu zamoznosci jak w Szwajcarii?
    Z tolerancja sa tam tylko problemy ale to jakoś da się u nas poprawić.

pozdrawiam
    --
    wiadomosci.wp.pl/gid,9847763,gpage,5,img,9847780,galeria.html
    "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły."

-- Nicolas Gomez Davila

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka