Dodaj do ulubionych

Oświadczenia Piotra Ikonowicza z więzienia

31.10.13, 12:44
Piotr Ikonowicz: nie tragizowałbym mojego pobytu tutaj

Piotr Iko­no­wicz jest w aresz­cie i roz­po­czął pro­test gło­do­wy. Re­por­ter RDC Lu­cjan Ol­szów­ka jako pierw­szy roz­ma­wiał z osa­dzo­nym już dzia­ła­czem le­wi­co­wym. – Nie tra­gi­zo­wał­bym mo­je­go po­by­tu tutaj bo to, co robi się dzi­siaj lu­dziom w Pol­sce, to w złej, lu­do­wej Pol­sce ni­ko­mu się nawet nie śniło – mówił Piotr Iko­no­wicz.
Piotr Ikonowicz trafił do aresztu w związku ze sprawą z 2000 roku. Blokował wtedy eksmisję pary starszych mieszkańców Warszawy. Właściciel lokalu oskarżył go o naruszenie nietykalności cielesnej. W 2008 roku został skazany na prace społeczne. Ponieważ odmówił ich wykonania, kara została zamieniona na 90 dni aresztu. Ikonowicz prosił o ułaskawienie prezydenta. Bronisław Komorowski poprosił o opinię Prokuraturę Generalną, ta z kolei zgodnie z procedurą zwróciła się do Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa, który negatywnie zaopiniował w środę wniosek o jego ułaskawienie.
Rozmowę z reporterem RDC Lucjanem Olszówką Piotr Ikonowicz rozpoczął od odczytania oświadczenia:

"Zostałem skazany w stronniczym procesie. Wyrok, który w nim zapadł był sprzeczny ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Celem tego wyroku było napiętnowanie działań opartych na obywatelskim nieposłuszeństwie, podejmowanych w obronie ludzi niezgodnie z Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej eksmitowanych na bruk. W związku z tym uważam się za więźnia politycznego. Punkt drugi: Zwracam się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie pięcioletniego moratorium na wykonywanie eksmisji na bruk, tak na podstawie wyroków eksmisji, jak i innych tytułów wykonawczych. Punkt trzeci: Podejmuję bezterminowy protest głodowy w intencji spełnienia postulatu zawartego w punkcie drugim" - przeczytał Piotr Ikonowicz.

- Podjąłem decyzję o proteście głodowym ponieważ mam nadzieje, że zmusi on władze – zarówno pana prezydenta, pana premiera, jak i parlament – do pochylenia się nad problemem tych niezliczonych tragedii ludzkich , które się odbywają w wyniku eksmisji na bruk – mówił reporterowi RDC Piotr Ikonowicz.

- Eksmisje na bruk niczego nie rozwiązują, a problem nie jest na tyle masowy, bo to jest 8 tys. osób w skali roku, żebyśmy nie byli w stanie wydać tych paru groszy z budżetu państwa i zapobiec scenom dantejskim, jakie widziałem.

Nie tragizowałbym mojego pobytu tutaj, bo to, co robi się dzisiaj ludziom w Polsce, to w złej, ludowej Polsce nikomu się nawet nie śniło – zaznaczył Ikonowicz.

- Ludzie, którzy mają pieniądze, posługując się instrumentami prawnymi i państwowym aparatem przymusu, krzywdzą biednych ludzi na skalę masową. Przypomnę choćby sprawę czyścicieli kamienic, kiedy cały aparat wymiaru sprawiedliwości w ogóle nie jest przygotowany na to, że przestępcy, mafia będą się posługiwały tytułami prawnymi i procedura sądową. A oni tak robią - dodał.

Jak mówił Ikonowicz, czekał na przyjście policji: "Codziennie wstawałem wcześnie, żeby nie było zaskoczenia. Zresztą i tak wcześnie wstaję, bo lubię popracować, kiedy wszyscy jeszcze śpią".

Podkreślił, że to jego decyzja, że znalazł się w celi: "Mogłem się choćby wykupić, nie nocować w domu. Tysiące sposobów podsuwali mi ludzie".

Piotr Ikonowicz podejmie w areszcie głodówkę – poinformowała żona lewicowego działacza. Agata Nosal-Ikonowicz powiedziała, że głodówka jej męża będzie gestem solidarności z eksmitowanymi "na bruk", czyli bez lokalu zastępczego.

Były poseł chce wprowadzenia 5-letniego moratorium na tego typu eksmisje. Jego zwolennicy będą zbierali podpisy w tej sprawie przed aresztem na warszawskim Grochowie, gdzie Ikonowicz jest osadzony. Żona Piotra Ikonowicza ma nadzieję, że rząd wprowadzi stosowne przepisy w tej sprawie.

Link:
wiadomosci.onet.pl/warszawa/piotr-ikonowicz-nie-tragizowalbym-mojego-pobytu-tutaj/gh73n
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka