Do przyjaciol ateistow Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Ida swieta.
    Jak je spedzicie ?
    Czy stanie w Waszych domach choinka ?
    Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze pod rododendronem.
    Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
    O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.
    • A czy ateistom nie wolno przytaszczyć choinki do domu?
    • pis_da_deby napisał:

> Ida swieta.
      > Jak je spedzicie ?
      > Czy stanie w Waszych domach choinka ?
      > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze pod rodo
      > dendronem.
      > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
      > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.

Znam ateistów, którzy świętują z rodziną - jest choinka, prezenty, uroczysta kolacja ( bez opłatka, kolęd i pasterki ).
      • mila2712 napisała:

> pis_da_deby napisał:
        >
        > > Ida swieta.
        > > Jak je spedzicie ?
        > > Czy stanie w Waszych domach choinka ?
        > > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze po
        > d rodo
        > > dendronem.
        > > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
        > > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.
        >
        > Znam ateistów, którzy świętują z rodziną - .....

To ladnie. A co swietuja ?
        • pis_da_deby napisał:

> To ladnie. A co swietuja ?
          Powodów jest wiele.....spotkanie ( wielu z nich jest poza granicami kraju ), ktoś ma imieniny, wolne dni.....z Jezuskiem raczej nie ma to nic wspólnego :)

Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
          hahahah :P
          • mila2712 napisała:

> pis_da_deby napisał:
            >
            > > To ladnie. A co swietuja ?
            > Powodów jest wiele.....spotkanie ( wielu z nich jest poza granicami kraju ), kt
            > oś ma imieniny, wolne dni.....z Jezuskiem raczej nie ma to nic wspólnego :)

Mowiac krotko swietuja pare dni wolnego.
            Jak dlugi weekend.
            To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
            >
            > Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
            > hahahah :P

Jaka sztuczna ?
            To juz wole sztucznego karpia
            • pis_da_deby napisał:

> Mowiac krotko swietuja pare dni wolnego.
              > Jak dlugi weekend.
              > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?

A chociażby dlateog, że jest to mieszane towarzystwo. Wierzący też są dla jednych to święto religije dla drugich przyzywczajenie dla trzecich ustępstwo dla dzieci.....i smaczna kolacja - różnorodność
              > > Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
              > > hahahah :P
              >
              > Jaka sztuczna ?
              Taka paskudna pewnie chińska z marketu ....... brrrrrrrrrrrrrrrrrr - taka
              Tylko świerk pachnący :)
              > To juz wole sztucznego karpia
              Ja nie jadam karpia.
              • mila2712 napisała:

> > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
                >
                > A chociażby dlateog, że jest to mieszane towarzystwo.

Ale ja sie nie zwracalem do mieszanego towarzystwa lecz do ateistow.
                Wiosenke rozumiem.

> > To juz wole sztucznego karpia
                > Ja nie jadam karpia.

Ja rowniez nie przepadam ale bywal u dziadkow i rodzicow wiec jest u mnie i moich dzieci.
                Tradycja zobowiazuje.
                • pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                  >
                  > > > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
                  > Ale ja sie nie zwracalem do mieszanego towarzystwa lecz do ateistow.

Czyli oznacza to uszanowanie innych i przyjęcie zaproszenia na świąteczną tradycję.
                  Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?
                  > Wiosenke rozumiem.

Ja także

> Ja rowniez nie przepadam ale bywal u dziadkow i rodzicow wiec jest u mnie i moi
                  > ch dzieci.
                  > Tradycja zobowiazuje.
                  U moich rodziców był/jest, u mnie także a u dziecka.....o to odległa przyszłość :)
                  To że nie jadam nie znaczy że go nie ma.
                  • mila2712 napisała:

> Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?

Rozumiem, ze to pytanie retoryczne.
                    • pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                      >
                      > > Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?
                      >
                      > Rozumiem, ze to pytanie retoryczne.
                      Eh...żle odenrane ale co tam ważne że wyjaśniono.
                      A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolędy,opłatek itd ?
                      • mila2712 napisała:

> A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolędy,opła
                        > tek itd ?

Tak bylo i jest a jak bedzie w przyszlosci. ...........
                        • pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                          >
                          > > A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolęd
                          > y,opła
                          > > tek itd ?
                          >
                          > Tak bylo i jest a jak bedzie w przyszlosci. ...........

To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)
                          • mila2712 napisała:

> To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)

Nie wiem. Maz corki jest poganinem i obawiam sie, ze jak zostanie tradycja to moze tylko jako oprawa bez tresci.
                            • pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                              >
                              >
                              > > To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)
                              >
                              > Nie wiem. Maz corki jest poganinem i obawiam sie, ze jak zostanie tradycja to m
                              > oze tylko jako oprawa bez tresci.

Ale jest córka...miej wiarę bracie :)

• historia.newsweek.pl/historia-karpia-na-wigilii-historyczne-przepisy-karp-newsweek-pl,artykuly,277397,1.html
                  Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był głównie przez Żydów.

Niewątpliwe zasługi w tym zakresie ma powojenny minister przemysłu Hilary Minc, prowadzący w 1947 r. morderczą w gospodarczych skutkach bitwę o handel. Dumając nad wprowadzaniem gospodarki planowej, przypomniał sobie o karpiu znanym mu z rodzinnego domu

(tak naprawdę Minca zafascynowaly hodowle karpii w Chinach !!)

--
                  "Popierałam Pana Jarosława Kaczyńskiego wówczas, gdy pluto na Paba Prezydenta i Pana Prezesa PiS. Bardzo żałowałam, gsy Pan Premier Jarosław Kaczyński oddał władzę. Polska na tym straciła i nie jestem pewna, czy się podniesie. Teraz Polsce grozi powrót pod but Moskwy. Popieram Pana Jarosława Kaczyńskiego i będę na niego głosować, tylko czy da Pan radę odsunąć od rzeczywistej władzy tych, którzy umocnili się przez te dwa lata? .... 2010"
                  • calun_torunski napisał:

> historia.newsweek.pl/historia-karpia-na-wigilii-historyczne-przepisy-karp-newsweek-pl,artykuly,277397,1.html
                    > [b]Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był głównie prz
                    > ez Żydów.

I karp po zydowsku jest najlepszy
                    • > > [b]Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był główn
                      > ie prz
                      > > ez Żydów.
                      >
                      > I karp po zydowsku jest najlepszy

to może to cale swieta bozego narodzenia to tak naprawdę oddanie holdu 33-letnim przygotowaniom Zydow do zabicia Jezusa zgodnie z najnowsza ksiazka Lisickiego ???

w końcu gdyby go nie zabili, nie byłoby zmartwychwstania i zbawienia
                      --
                      "Popierałam Pana Jarosława Kaczyńskiego wówczas, gdy pluto na Paba Prezydenta i Pana Prezesa PiS. Bardzo żałowałam, gsy Pan Premier Jarosław Kaczyński oddał władzę. Polska na tym straciła i nie jestem pewna, czy się podniesie. Teraz Polsce grozi powrót pod but Moskwy. Popieram Pana Jarosława Kaczyńskiego i będę na niego głosować, tylko czy da Pan radę odsunąć od rzeczywistej władzy tych, którzy umocnili się przez te dwa lata? .... 2010"
          • Chocby to ze od tego dnia dzien staje sie coraz dluzszy. Np w Persji istnial kult Mitry syna slonca. 25 grudzien byl u Persow swietem i wlasnie ten dzien zostal przyjety przez chrzescijan jako dzien urodzin Chrystusa( czyli kontynuacja kultu Mitry) Z persji kult Boga Slonca przywedrowal do Rzymu jako Sol Invictus a pozniej wraz z Rzymianami rozszedl sie on po calym cesarstwie a pozniej rozpowszechnil sie po calej Europie i swiecie. Rzymianie nie stawiali jodelki lecz galazki lauru czyli mirty. Liscie lauru byly symbolem wiosny. W krajach nordyckich laur nie rosnie i dlatego zaczeto uzywac drzewek iglastych.Pozniej wieszano na nich dla przypomnienia biblijnego owocu grzechu jablka.
            A wiec katolicy zanim zaczniecie pluc,pomyslcie o "poganskim"kulcie Boga Slonca ktorego dzien powtornych narodzin probujecie zawlaszczyc jako wylacznie swoje swieto.
        • pis_da_deby napisał:

> To ladnie. A co swietuja ?

--
          "Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky" AD 1415 (z dopisu Jana Husa z kostnického vězení Pražské univerzitě). Cit. z projevu V. Havla na konferenci o M. J. Husovi ve Vatikánu 1999. old.hrad.cz/president/Havel/speeches/1999/1712.html
    • tak jak wy.
      jedynie kolęd nie śpiewamy ani nie chodzimy do kościoła.
      ale składamy sobie życzenia itd. Miłe rodzinne święta.

--
      Moskwa od czasu Targowicy po Związek Patriotów Polskich zawsze stawiała na patriotów, którzy pięknie mówili o Ojczyźnie, ale w imię prywatnych nienawiści gotowi byli niszczyć wszystko na swojej drodze. Moskwa nigdy się na patriotach nie zawiodła.
      -Paweł Wroński
      • wujaszek_joe napisał:

> tak jak wy.
        > jedynie kolęd nie śpiewamy ani nie chodzimy do kościoła.
        > ale składamy sobie życzenia itd. Miłe rodzinne święta.
        >
        Inaczej mowiac moglibyscie rownie dobrze swietowac w milej rodzinnej atmosferze np ramadan ? Tylko bez odwiedzania meczetu ?
        • pewnie tak, kwestia kultury w której się wychowaliśmy.
          --
          Moskwa od czasu Targowicy po Związek Patriotów Polskich zawsze stawiała na patriotów, którzy pięknie mówili o Ojczyźnie, ale w imię prywatnych nienawiści gotowi byli niszczyć wszystko na swojej drodze. Moskwa nigdy się na patriotach nie zawiodła.
          -Paweł Wroński
          • tak jak i ty zresztą. Gdybyś się urodził dajmy na to w Iranie, wierzyłbyś pewnie we właściwego miejscowo Boga.
            --
            -Paweł Wroński
            • wujaszek_joe napisał:

> tak jak i ty zresztą. Gdybyś się urodził dajmy na to w Iranie, wierzyłbyś pewni
              > e we właściwego miejscowo Boga.

To raczej sprawa religii rodzicow a nie miesca urodzenia. Mam przyjaciela z Jordanii ktory jest chrzescijaninem i nosi typowo arabskie imie Piotr.
              On i w Jordanii nie swietowal ramadanu
              • Jordania to kolebka chrzescijanstwa

--
              • czyli możemy się zgodzić że to kwestia wtórna, człowiek bardzo rzadko sam wybiera sobie religię.
                --
                -Paweł Wroński
                • wujaszek_joe napisał:

> czyli możemy się zgodzić że to kwestia wtórna, człowiek bardzo rzadko sam wybie
                  > ra sobie religię.

Co do tego zgoda. Raczej odchodzi od religii w ogole niz ja zmienia choc sa i przyklady zmany.
                  Najczesciej ze wzgledow bardzo przyziemnych.
    • Choinka oczywiście tak !
      Jutro z wnukiem ubieramy:)
      Kolędy też, potrawy, opłatek...wszystko.
      • wiosnaludzikow napisał:

> Choinka oczywiście tak !
        > Jutro z wnukiem ubieramy:)
        > Kolędy też, potrawy, opłatek...wszystko.

A kolega Wiosenka jak zwykle oyginalnie .....
        My też jutro...jadę po choinkę do szkółki a po świętach posadzę w ogrodzie.

Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
        ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
        • mila2712 napisała:

> Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
          > ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
          Dla wnuka ale i dla żony, która jest katoliczką.

> mila2712 napisała:
            >
            > > Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
            > > ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
            > Dla wnuka ale i dla żony, która jest katoliczką.
            Słusznie....kompromisy...to tak ja u mnie w domu. Ateiści, agnostycy i wierzący.
            mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
            ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
            • mila2712 napisała:

> mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
              > ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
              Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)

> mila2712 napisała:
                >
                > > mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
                > > ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
                > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                Ja mam 8 letniego syna.
                Ksiązki jak najbardziej. Do tego quizy matematyczne a ostatni hit Kajko i Kokosz ( kolejne pokolenia .....).
                • mila2712 napisała:

/.../
                  > > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)

> Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                  /.../

Czytać można i z tableta/u, i z czytnika, bez zaniżania poziomu. ;)
                  • taziuta napisał:

> mila2712 napisała:
                    >
                    > /.../
                    > > > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                    >
                    > > Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                    > /.../
                    >
                    > Czytać można i z tableta/u, i z czytnika, bez zaniżania poziomu. ;)
                    Tak masz rację ale taki osmiolatek zamiast czytania wybierze granie.
                    Aby było sprawiedliwie są książki w wersji tradycyjnej i gry (na laptopie ojca - własnego nie ma i jeszcze długo nie dostanie )

> Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                Ja mam 8 letniego syna.
                Książki jak najbardziej. Do tego quizy matematyczne a ostatni hit Kajko i Kokosz ( kolejne pokolenia .....).
      • To samo z choinką i prezentami - zwyczaj w europie od ponad 4000 lat!
        Nie mieli wyboru musieli się przystosować do pogańskich zwyczajów, a potem je zawłaszczyli
        jak to z moherami bywa na porządku dziennym.
        --
        My Polacy mamy wspaniałą młodzież i z tego powodu powinniśmy być dumni!
        • przenieśli na grudzień. Wcisnęli się wszędzie jak zawsze, jak obecnie wciskają się wszędzie z narzędziem zbrodni i ofiarą. Ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce też latem, ale musieli też wepchać się bezczelnie do świąt boga wiosny.
          --
          My Polacy mamy wspaniałą młodzież i z tego powodu powinniśmy być dumni!

• --
      Stenogram z 10.04.2010 r. wg IES:
      8:37:51,6 - Siadajcie (wypowiedź mężczyzny)
      8:37:52,6 - ...siadaj (wypowiedź mężczyzny)
    • Człowiek to bydlę społeczne. Każdy ma prawo zaspokoić swoje potrzeby uczuciowe wobec innych czy to obdarowując go prezentem na jaki go stać, organizując uroczyste spotkanie w gronie z jakiejkolwiek okazji. Nie tylko ci spod krzyża, którzy łamiąc się opłatkiem niejednokrotnie chętnie połamali by bliźniego kołem. Mam nieodparte wrażenie, że to o nich się mówi przy wigilijnym stole, że w tym dniu nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem.
      • lionold napisał:

> Człowiek to bydlę społeczne. Każdy ma prawo zaspokoić swoje potrzeby ucz
        > uciowe wobec innych czy to obdarowując go prezentem na jaki go stać, organizują
        > c uroczyste spotkanie w gronie z jakiejkolwiek okazji.

Oczywiscie ze tak tylko po jakiego grzyba potrzebna jest do tego ta cala oprawa ?
        • a wam po co?
          --
          -Paweł Wroński
    • Tylko księdza - proszę won. I zamiast opłatka kielich wina za zdrowie i pomyślność rodziny. Jak Jezus Chrystus.
    • swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???

chyba tylko dlatego, ze ow obrzezany pojaiwl się po to by mogl zapowiedzieć nadejście JP II i Rydzyka oraz polskiego epidiaskopu

ja na przykład wchodzę na gore - bo w swieta sa wolne sloty, na które trzeba zwykle czekac rok

przy okazji w swiatyniach handlowych leci teraz dużo lepsza muza niż zwykle i dzięki temu uszy i glowa nie bola jak to często bywa w innych porach roku

--

> swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???

Dla równowagi.... skoro wielu to antysemici.
        Fenomen socjologiczny

> swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???
        >
        Nie na temat :-(
          >
          > > swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???
          > >
          > Nie na temat :-(

nie na temat ??? może nie doczytales jeszcze - typowe u Polakow - katolikow

--
            > > Nie na temat :-(
            >
            > nie na temat ??? może nie doczytales jeszcze - typowe u Polakow - katolikow
            >
            Moze nie zrozumiales ale w tym watku proponowalem by porozmawiac o tym jak Boze Narodzenie swietuja ateisci. Jakie sa ich zwyczaje.
            • www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
              1. 100% zwyczajow "bożonarodzeniowych" chrześcijanie przejeli od innych wyznan i "pogan" - w tradycji "boznarodzeniowej" nie ma niczego nowego

2. 1800 lat temu chrześcijan nazywano ateistami
              --

> www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
                > 1. 100% zwyczajow "bożonarodzeniowych" chrześcijanie przejeli od innych wyznan
                > i "pogan" -
                Dla przykladu: dzielenie sie oplatkiem, kolede, jaselka, pasterke, sw. Mikolaja i wiele innych

> 2. 1800 lat temu chrześcijan nazywano ateistami

sjp.pwn.pl/szukaj/ateista
                sprzecznosc sama w sobie.
                • > Dla przykladu: dzielenie sie oplatkiem,

poza Polska nieznane

> kolede,

masz na myśli zbieranie kopert z kasa ???

> jaselka,

z pewnoscia ta tradycja nie była znana chrześcijanom przed X wiekiem

> pasterke,

to akurat typowa pora na misteria "pogańskie"

> sw. Mikolaja

zyjacego wśród 100% pogan

> i wiele innych

wlasnie - zebranych w przywolanej przez mnie książce - znanych na długo przed pojawieniem się legendy o Jezusku
                  --
    • www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
      a Jezus sie spoznil o cale 2000 lat !!!
      --
    • Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał. Biorąc pod uwagę że wielu chrześcijan dostaje prezenty od jakiegoś dziwnego grubasa ubranego na czerwono i miejszakjacego w Finlandii, nie widzę powodu by próbować odebrać tą uroczystość nie wierzącym w boskość, czy wręcz istnienie Chrystusa. Zresztą powiedzmy sobie szczerze- z datą jego narodzenia te święta mają niewiele wspólnego.
      --
      "Wake up! Time to die."
      Wiadomokto
      • humbak napisał:

> Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał.

Czy ja sie kogos czepiam ?
        Pytam tylko grzecznie.
        • Nie pal głupa jeśli łaska. To rzadko bywa zabawne.
          --
          "Wake up! Time to die."
          Wiadomokto
          • humbak napisał:

> Nie pal głupa jeśli łaska.

Nie bardzo rozumiem.
            • Jak sobie życzysz.
              --
              "Wake up! Time to die."
              Wiadomokto
              • humbak napisał:

> Jak sobie życzysz.

To czego sobie zycze nie ma znaczenia.
                No moze na tyle, ze warto wiedziec co sie wlasciwie swietuje.
                Zapytaj kogos dlaczego swietujemy 3 maja czy 11 listopada.
                Mysle, ze wiekszosc swietujacych tego nie wie.
                Podobnie jest z Bozym Narodzeniem i innymi swietami.
                Ale Swieta bez wiedzy o tym co sie swietuje to jak piekne pudelko z kolorowa wstazka ale puste.
                • I tak i nie. Święta Bożego Narodzenia, w przeciwieństwie do Wielkiej Nocy zyskały bardzo istotny wymiar rodzinny (co można powiązać ze świętą rodziną i narodzinami dzieciątka Jezus, ale nie tylko), także wśród wierzących. Zwróć uwagę, że mimo iż te drugie z punktu widzenia religijnego są istotniejszymi, to Boże Narodzenie jest bardziej celebrowane. Poza tym jak napisałem, oraz parę innych osób w tym wątku- data została przyjęta celem zastąpienia starszych kultów w Cesarstwie Rzymskim (o ile mnie pamięć nie zawodzi chodzi głównie o kult Mitry, który wówczas zyskiwał sporą popularność w Imperium), związanych z przesileniem zimowym, więc zachowanie go po odejściu od chrześcijaństwa nie powinno budzić jakichś szczególnych sprzeciwów. Naturalna kolej rzeczy.
                  --
                  "Wake up! Time to die."
                  Wiadomokto
      • humbak napisał:

> Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał. Biorąc pod uwagę że wielu chrz
        > eścijan dostaje prezenty od jakiegoś dziwnego grubasa ubranego na czerwono i mi
        > ejszakjacego w Finlandii, nie widzę powodu by próbować odebrać tą uroczystość n
        > ie wierzącym w boskość, czy wręcz istnienie Chrystusa.
        No wiesz ?!
        Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z nogami do saaaaaamej szyi :)
        A jak świętujesz ?
        • > Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z nogami
          > do saaaaaamej szyi :)

Nie w tym rzecz. Anglosaskie, bardzo komercyjne podejście do tych świąt, które domnuje od pewnego czasu w sporej części świata, na skutek ich wpływów kulturowych, bardzo mnie drażni. Poza tym u nas akurat mówiło się zawsze że prezenty gwiazdka przynosi.
          Poza tym wolę ciemnowłose aniołki.
          Jak świętuje? Nie ma przesadnie o czym gadać. Skromny standardy. Tylko karpia nie lubię. I żulii ziejącej wódą na pasterce.
          --
          "Wake up! Time to die."
          Wiadomokto
          • humbak napisał:

> > Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z n
            > ogami
            > > do saaaaaamej szyi :)
            >
            > Nie w tym rzecz. Anglosaskie, bardzo komercyjne podejście do tych świąt, które
            > domnuje od pewnego czasu w sporej części świata, na skutek ich wpływów kulturow
            > ych, bardzo mnie drażni. Poza tym u nas akurat mówiło się zawsze że prezenty gw
            > iazdka przynosi.

Gwiazdka ? Pierwsze słyszę...serio. U pyrek poznańskich przychodzi Dwiazdor

> Poza tym wolę ciemnowłose aniołki.

Oooooo......... :)))

> Jak świętuje? Nie ma przesadnie o czym gadać. Skromny standardy. Tylko karpia n
            > ie lubię. I żulii ziejącej wódą na pasterce.

Mnóstwo ludzi nie jada karpia a ta ryba króluje.Na Kaszubach ponoć nie jedzą karpia na Wigilię a śledzie.Ja zajadam morskie.
            Ja po kolacji lubię posiedzieć przy choince z kawą lub lampką wina i czytać sprezentowane książki albo tak podumać....
            Na pasterce byłam tylko raz....na szczęście takich osób nie było.
            • Wspomniane wyziewy to pochodna faktu, że wielu ludzi nie wyobraża sobie świętowania, czy ogólnie zabawy, bez alkoholu. Bardzo to smutne, a w kontekście religijnych uroczystosci kompletnie niezrozumiałe.
              --
              "Wake up! Time to die."
              Wiadomokto
              • humbak napisał:

> Wspomniane wyziewy to pochodna faktu, że wielu ludzi nie wyobraża sobie świętow
                > ania, czy ogólnie zabawy, bez alkoholu.

Tak to już jest z naszym narodem. Widać bez wspomagacza trudno sie rozluźnić. Ludzie boją się własnych reakcji. Niezrozumiałe.
                Ale ja jestem nieobiektywna piję mało i raczej na lepsze trawienie.

Pewnie znowu padnie rekord zatrzymanych pod wpływem.

>Bardzo to smutne, a w kontekście religijnych uroczystosci kompletnie niezrozumiałe.
                Zgadzam się....

Zadajmy sobie pytanie dla ilu ludzi te święta mają wymiar religijny ? To ułamek....komercja wszystko zniszczyła. Trzeba zarobić....ilość nie jakosć. Przezycia duchowe zeszły na boczny tor.

• Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować. U mnie będzie i choinka i karp i kolędy. No i oczywiście prezenty.
      Przecież trzeba być religijnym by zachwycać się gotyckimi katedrami czy mszami Bacha.

Zatem wszystkim Wesołych Świąt.
      :)

• vladexpat napisał:

> Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować.

To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie a prezenty przynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj. Przezylem juz kiedys takie swieta.
        • pis_da_deby napisał:
          > To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie
          > a prezenty przynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj.

Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.
          Dla wielu ludzi ciekawsze jak świętują hierarchowie kk bo to robią faktycznie za
          pieniądze innych, całego społeczeństwa, katolików w szczególności oczywiście.
          • adherent1 napisał:

> Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.

Jak życie pokazuje ludzie tracą przed świętami zdrowy rozsądek .....

> Dla wielu ludzi ciekawsze jak świętują hierarchowie kk bo to robią faktycznie za pieniądze innych, całego społeczeństwa, katolików w szczególności oczywiście.

Ale przecież trzeba uspokoić swoje katolickie sumienie. Nie narzekamy...kolejka do spowiedzi rosnie a taca ledwo mieści koperty :)
            Bóg się rodzi...........
          • adherent1 napisał:

> > Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.

i co chce. Tak to jest
        • pis_da_deby napisał:

> vladexpat napisał:
          >
          > > Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować.
          >
          > To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie a prezenty p
          > rzynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj. Przezylem juz kiedys takie swieta.

Dla ścisłości - Died Moroz przynosi prezenty na Nowy Rok.
          A ja będę świętował polskie Święto Bożego Narodzenia mimo mojej pełnej obojętności w stosunku do katolickiej religii. Bo to jest tradycja mojego kraju. I nic w tym zdrożnego
          --
          Polityk w trumnie
          wygląda dumnie
    • Pasterka obowiązkowa! Pewnie się zdziwisz dlaczego ateista idzie na pasterkę. Powiem tak - wszystkie bary w okolicy kościoła pękają w szwach o północy 24-tego grudnia...
      • tanebo napisał:

> Pasterka obowiązkowa! Pewnie się zdziwisz dlaczego ateista idzie na pasterkę. P
        > owiem tak - wszystkie bary w okolicy kościoła pękają w szwach o północy 24-tego
        > grudnia...

I co ? Dlatego, ze bary sa pelne ty idziesz do kosciola ? To nie lepiej zostac w domu ?
    • > O inne sprawy nie pytam

śpiewacie kolędy ?... :)

--
      www.naszdziennik.pl/mysl/62987,na-litwie-po-staremu.html
    • może jest tak. zakładając hipotetycznie, nie cierpisz upałów, tłumów na plażach i poza nimi, masz wstręt do wody, zwłaszcza zasolonej, nie przepadasz za przypalonym kurczakiem zawiniętym w papierową torebkę, hałas, gwar, tandetna muzyka dobiegająca do Twoich uszu jest nie do zniesienia, legowisko opłacone i komfortowe okazuje się niewygodną pryczą, potrawy serwowane w pobliskiej knajpie zwane rarytasami, są szlamem podanym na wyszczerbionym talerzu i tak jeszcze mógłbym przez czas jakiś. zakładając oczywiście i hipotetycznie, rok w rok meldujesz się na wywczasach, tradycyjnie.
      --
      "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
      • najkrócej jak można - kalendarz.
        --
        "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
    • pis_da_deby napisał:

> Ida swieta.
      > Jak je spedzicie ?-jak w tytule
      > Czy stanie w Waszych domach choinka ?-tak
      > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ?
      tak, dzieci i wnuczka
      A jak nie pod choinka to moze pod rodo
      > dendronem.
      > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.-na tym się nie znam, ale to domena żony
      > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.

Nawet jako ateista podzielę się opłatkiem, bo żona wierzy, a poza tym to stara polska tradycja.
      Nie będzie tylko wizyty w kościele i pasterki...

--
      No niesprawiedliwe, żeby odwalić taki numer:
      tiny.pl/htd75
      I nie dostać co najmniej tytułu idioty roku?
    • mają coś sugerować, hmm?

---
      "Ląduj, dziadu!"
przejdź do: 1-100 101-119
(101-119)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.