• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Do przyjaciol ateistow Dodaj do ulubionych

• 20.12.13, 08:21
    Ida swieta.
    Jak je spedzicie ?
    Czy stanie w Waszych domach choinka ?
    Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze pod rododendronem.
    Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
    O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.
    Edytor zaawansowany
    • 20.12.13, 08:23
      A czy ateistom nie wolno przytaszczyć choinki do domu?
      • 20.12.13, 08:32
        tanebo napisał:

> A czy ateistom nie wolno przytaszczyć choinki do domu?

A kto twierdzi, ze nie wolno ?
        Ja tylko pytam czy to robicie bo ......

www.polishcenter.org/Christmas/TRADYCJE.htm
        U niektorych sw. Mikolaja wyparl Died Moroz a jak jest u Was
        • 20.12.13, 08:33
          a wy to robicie bo?
          Co choinka itd. ma wspólnego z narodzinami Jezusa?
          --
          Moskwa od czasu Targowicy po Związek Patriotów Polskich zawsze stawiała na patriotów, którzy pięknie mówili o Ojczyźnie, ale w imię prywatnych nienawiści gotowi byli niszczyć wszystko na swojej drodze. Moskwa nigdy się na patriotach nie zawiodła.
          -Paweł Wroński
          • 20.12.13, 08:40
            wujaszek_joe napisał:

> a wy to robicie bo?
            > Co choinka itd. ma wspólnego z narodzinami Jezusa?

Niby nic ale jest wprawdzie mloda ale jednak tradycja bozonarodzeniowa.
            • 21.12.13, 17:20
              pis_da_deby napisał:

> wujaszek_joe napisał:
              >
              > > a wy to robicie bo?
              > > Co choinka itd. ma wspólnego z narodzinami Jezusa?
              >
              > Niby nic ale jest wprawdzie mloda ale jednak tradycja bozonarodzeniowa.

Raczej karnawałowa. Symbol fallusa i życia. Jak się coś importuje jakąś tradycję to dobrze znać jej znaczenie. W religii katolickiej choinka nie ma żadnego znaczenia.

Co innego tu
              wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102011451
              --
              Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? :)
      • 20.12.13, 13:53
        Można. Tylko czemu na 24 grudnia, a nie na przykład w sierpniu?
        --
        Nowak: Tusk jest dotknięty przez Boga wielkim geniuszem
        • 21.12.13, 17:23
          purchawkapuknieta napisała:

> Można. Tylko czemu na 24 grudnia, a nie na przykład w sierpniu?

Dziś mamy przesilenie zimowe. Letnie wypada w noc Kupały.

--
          Co mi zrobisz, jak Cię złapię? :)
        • 21.12.13, 19:19
          Chrześcijaństwo.
          Proszę mi podać dogmatyczne i teologiczne uzasadnienie Świąt Bożego Narodzenia.
          Przecież to święto pogańskie wszystkich ludów indoeuropejskich. Noc przesilenia zimowego [ucztowano i dzielono się chlebem]. U Rzymian 25 grudzień, dzień urodzin Mitry.
          Boże Narodzenie oficjalnie wprowadzono dopiero w 354 roku, gdy chrześcijanstwo stało się w Cesarstwie religią państwową.
          Święto chrześcijańskie, to w rzeczywistości PASCHA. Wielkanoc.
          • 21.12.13, 19:22
            Mało tego. W katolicyzmie ważniejsza jest Wielkanoc. Boże Narodzenie nie ma żadnego znaczenia religijnego.
      • 22.12.14, 15:36
        ale poco
    • 20.12.13, 08:31
      pis_da_deby napisał:

> Ida swieta.
      > Jak je spedzicie ?
      > Czy stanie w Waszych domach choinka ?
      > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze pod rodo
      > dendronem.
      > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
      > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.

Znam ateistów, którzy świętują z rodziną - jest choinka, prezenty, uroczysta kolacja ( bez opłatka, kolęd i pasterki ).
      • 20.12.13, 08:34
        mila2712 napisała:

> pis_da_deby napisał:
        >
        > > Ida swieta.
        > > Jak je spedzicie ?
        > > Czy stanie w Waszych domach choinka ?
        > > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ? A jak nie pod choinka to moze po
        > d rodo
        > > dendronem.
        > > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.
        > > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.
        >
        > Znam ateistów, którzy świętują z rodziną - .....

To ladnie. A co swietuja ?
        • 20.12.13, 08:37
          pis_da_deby napisał:

> To ladnie. A co swietuja ?
          Powodów jest wiele.....spotkanie ( wielu z nich jest poza granicami kraju ), ktoś ma imieniny, wolne dni.....z Jezuskiem raczej nie ma to nic wspólnego :)

Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
          hahahah :P
          • 20.12.13, 08:44
            mila2712 napisała:

> pis_da_deby napisał:
            >
            > > To ladnie. A co swietuja ?
            > Powodów jest wiele.....spotkanie ( wielu z nich jest poza granicami kraju ), kt
            > oś ma imieniny, wolne dni.....z Jezuskiem raczej nie ma to nic wspólnego :)

Mowiac krotko swietuja pare dni wolnego.
            Jak dlugi weekend.
            To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
            >
            > Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
            > hahahah :P

Jaka sztuczna ?
            To juz wole sztucznego karpia
            • 20.12.13, 08:51
              pis_da_deby napisał:

> Mowiac krotko swietuja pare dni wolnego.
              > Jak dlugi weekend.
              > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?

A chociażby dlateog, że jest to mieszane towarzystwo. Wierzący też są dla jednych to święto religije dla drugich przyzywczajenie dla trzecich ustępstwo dla dzieci.....i smaczna kolacja - różnorodność
              > > Dobra jaką będziesz miał choinkę żywą czy sztuczność ?
              > > hahahah :P
              >
              > Jaka sztuczna ?
              Taka paskudna pewnie chińska z marketu ....... brrrrrrrrrrrrrrrrrr - taka
              Tylko świerk pachnący :)
              > To juz wole sztucznego karpia
              Ja nie jadam karpia.
              • 20.12.13, 08:59
                mila2712 napisała:

> > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
                >
                > A chociażby dlateog, że jest to mieszane towarzystwo.

Ale ja sie nie zwracalem do mieszanego towarzystwa lecz do ateistow.
                Wiosenke rozumiem.

> > To juz wole sztucznego karpia
                > Ja nie jadam karpia.

Ja rowniez nie przepadam ale bywal u dziadkow i rodzicow wiec jest u mnie i moich dzieci.
                Tradycja zobowiazuje.
                • 20.12.13, 09:04
                  pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                  >
                  > > > To po co do tego ta cala sztuczna oprawa ?
                  > Ale ja sie nie zwracalem do mieszanego towarzystwa lecz do ateistow.

Czyli oznacza to uszanowanie innych i przyjęcie zaproszenia na świąteczną tradycję.
                  Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?
                  > Wiosenke rozumiem.

Ja także

> Ja rowniez nie przepadam ale bywal u dziadkow i rodzicow wiec jest u mnie i moi
                  > ch dzieci.
                  > Tradycja zobowiazuje.
                  U moich rodziców był/jest, u mnie także a u dziecka.....o to odległa przyszłość :)
                  To że nie jadam nie znaczy że go nie ma.
                  • 20.12.13, 09:33
                    mila2712 napisała:

> Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?

Rozumiem, ze to pytanie retoryczne.
                    • 20.12.13, 09:53
                      pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                      >
                      > > Oczekujesz odpowiedzi tylko ateistów ?
                      >
                      > Rozumiem, ze to pytanie retoryczne.
                      Eh...żle odenrane ale co tam ważne że wyjaśniono.
                      A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolędy,opłatek itd ?
                      • 20.12.13, 09:57
                        mila2712 napisała:

> A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolędy,opła
                        > tek itd ?

Tak bylo i jest a jak bedzie w przyszlosci. ...........
                        • 20.12.13, 09:59
                          pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                          >
                          > > A w Twoim domu święta to tradycja w kazdym punkcie czyli pasterka, kolęd
                          > y,opła
                          > > tek itd ?
                          >
                          > Tak bylo i jest a jak bedzie w przyszlosci. ...........

To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)
                          • 20.12.13, 10:03
                            mila2712 napisała:

> To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)

Nie wiem. Maz corki jest poganinem i obawiam sie, ze jak zostanie tradycja to moze tylko jako oprawa bez tresci.
                            • 20.12.13, 10:06
                              pis_da_deby napisał:

> mila2712 napisała:
                              >
                              >
                              > > To raczej powinno tak zostać czyż nie ? Przyzwyczajenie itd..... :)
                              >
                              > Nie wiem. Maz corki jest poganinem i obawiam sie, ze jak zostanie tradycja to m
                              > oze tylko jako oprawa bez tresci.

Ale jest córka...miej wiarę bracie :)

• 20.12.13, 13:39
                  historia.newsweek.pl/historia-karpia-na-wigilii-historyczne-przepisy-karp-newsweek-pl,artykuly,277397,1.html
                  Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był głównie przez Żydów.

Niewątpliwe zasługi w tym zakresie ma powojenny minister przemysłu Hilary Minc, prowadzący w 1947 r. morderczą w gospodarczych skutkach bitwę o handel. Dumając nad wprowadzaniem gospodarki planowej, przypomniał sobie o karpiu znanym mu z rodzinnego domu

(tak naprawdę Minca zafascynowaly hodowle karpii w Chinach !!)

--
                  "Popierałam Pana Jarosława Kaczyńskiego wówczas, gdy pluto na Paba Prezydenta i Pana Prezesa PiS. Bardzo żałowałam, gsy Pan Premier Jarosław Kaczyński oddał władzę. Polska na tym straciła i nie jestem pewna, czy się podniesie. Teraz Polsce grozi powrót pod but Moskwy. Popieram Pana Jarosława Kaczyńskiego i będę na niego głosować, tylko czy da Pan radę odsunąć od rzeczywistej władzy tych, którzy umocnili się przez te dwa lata? .... 2010"
                  • 20.12.13, 14:48
                    calun_torunski napisał:

> historia.newsweek.pl/historia-karpia-na-wigilii-historyczne-przepisy-karp-newsweek-pl,artykuly,277397,1.html
                    > [b]Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był głównie prz
                    > ez Żydów.

I karp po zydowsku jest najlepszy
                    • 20.12.13, 14:57
                      > > [b]Jednak na początku XX w. w Polsce karp powszechnie spożywany był główn
                      > ie prz
                      > > ez Żydów.
                      >
                      > I karp po zydowsku jest najlepszy

to może to cale swieta bozego narodzenia to tak naprawdę oddanie holdu 33-letnim przygotowaniom Zydow do zabicia Jezusa zgodnie z najnowsza ksiazka Lisickiego ???

w końcu gdyby go nie zabili, nie byłoby zmartwychwstania i zbawienia
                      --
                      "Popierałam Pana Jarosława Kaczyńskiego wówczas, gdy pluto na Paba Prezydenta i Pana Prezesa PiS. Bardzo żałowałam, gsy Pan Premier Jarosław Kaczyński oddał władzę. Polska na tym straciła i nie jestem pewna, czy się podniesie. Teraz Polsce grozi powrót pod but Moskwy. Popieram Pana Jarosława Kaczyńskiego i będę na niego głosować, tylko czy da Pan radę odsunąć od rzeczywistej władzy tych, którzy umocnili się przez te dwa lata? .... 2010"
          • 20.12.13, 21:34
            Chocby to ze od tego dnia dzien staje sie coraz dluzszy. Np w Persji istnial kult Mitry syna slonca. 25 grudzien byl u Persow swietem i wlasnie ten dzien zostal przyjety przez chrzescijan jako dzien urodzin Chrystusa( czyli kontynuacja kultu Mitry) Z persji kult Boga Slonca przywedrowal do Rzymu jako Sol Invictus a pozniej wraz z Rzymianami rozszedl sie on po calym cesarstwie a pozniej rozpowszechnil sie po calej Europie i swiecie. Rzymianie nie stawiali jodelki lecz galazki lauru czyli mirty. Liscie lauru byly symbolem wiosny. W krajach nordyckich laur nie rosnie i dlatego zaczeto uzywac drzewek iglastych.Pozniej wieszano na nich dla przypomnienia biblijnego owocu grzechu jablka.
            A wiec katolicy zanim zaczniecie pluc,pomyslcie o "poganskim"kulcie Boga Slonca ktorego dzien powtornych narodzin probujecie zawlaszczyc jako wylacznie swoje swieto.
        • 21.12.13, 17:15
          pis_da_deby napisał:

> To ladnie. A co swietuja ?

--
          "Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky" AD 1415 (z dopisu Jana Husa z kostnického vězení Pražské univerzitě). Cit. z projevu V. Havla na konferenci o M. J. Husovi ve Vatikánu 1999. old.hrad.cz/president/Havel/speeches/1999/1712.html
          • 21.12.13, 19:03
            Prawda. Przesilenie zimowe to prastary zwyczaj. tzw. Bozenarodzenie to plagiat.

Ateizm jest o wiele wiele starszy od katolicyzmu, przerzyl niejedna to juz religie..
            • 21.12.13, 19:45
              katrina_bush napisała:

> Prawda. Przesilenie zimowe to prastary zwyczaj. tzw. Bozenarodzenie to p
              > lagiat.
              >
              > Ateizm jest o wiele wiele starszy od katolicyzmu, przerzyl niejedna to juz reli
              > gie..

Poza tym przesilenie to fakt. Słoneczko już mknie w stronę Zwrotnika Raka. Zabierze mu to czas do Nocy Kupały.

--
              "Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky" AD 1415 (z dopisu Jana Husa z kostnického vězení Pražské univerzitě). Cit. z projevu V. Havla na konferenci o M. J. Husovi ve Vatikánu 1999. old.hrad.cz/president/Havel/speeches/1999/1712.html
      • 22.12.14, 15:27
        Nie jestem ateistą ale ostatnio świętowałem Chanukę z ortodoksyjnym żydem. Teraz będzie BŻ rzymskokatolickie. Za 2 tygodnie BN (koleżeństwo z okolic Białegostoku) prawosławne i cały czas w kontakcie z Buddystami :)
        No problem.
    • 20.12.13, 08:33
      tak jak wy.
      jedynie kolęd nie śpiewamy ani nie chodzimy do kościoła.
      ale składamy sobie życzenia itd. Miłe rodzinne święta.

--
      Moskwa od czasu Targowicy po Związek Patriotów Polskich zawsze stawiała na patriotów, którzy pięknie mówili o Ojczyźnie, ale w imię prywatnych nienawiści gotowi byli niszczyć wszystko na swojej drodze. Moskwa nigdy się na patriotach nie zawiodła.
      -Paweł Wroński
      • 20.12.13, 08:47
        wujaszek_joe napisał:

> tak jak wy.
        > jedynie kolęd nie śpiewamy ani nie chodzimy do kościoła.
        > ale składamy sobie życzenia itd. Miłe rodzinne święta.
        >
        Inaczej mowiac moglibyscie rownie dobrze swietowac w milej rodzinnej atmosferze np ramadan ? Tylko bez odwiedzania meczetu ?
        • 20.12.13, 08:52
          pewnie tak, kwestia kultury w której się wychowaliśmy.
          --
          -Paweł Wroński
          • 20.12.13, 08:54
            tak jak i ty zresztą. Gdybyś się urodził dajmy na to w Iranie, wierzyłbyś pewnie we właściwego miejscowo Boga.
            --
            -Paweł Wroński
            • 20.12.13, 09:15
              wujaszek_joe napisał:

> tak jak i ty zresztą. Gdybyś się urodził dajmy na to w Iranie, wierzyłbyś pewni
              > e we właściwego miejscowo Boga.

To raczej sprawa religii rodzicow a nie miesca urodzenia. Mam przyjaciela z Jordanii ktory jest chrzescijaninem i nosi typowo arabskie imie Piotr.
              On i w Jordanii nie swietowal ramadanu
              • 20.12.13, 09:34
                Jordania to kolebka chrzescijanstwa

--
              • 20.12.13, 09:37
                czyli możemy się zgodzić że to kwestia wtórna, człowiek bardzo rzadko sam wybiera sobie religię.
                --
                -Paweł Wroński
                • 20.12.13, 09:49
                  wujaszek_joe napisał:

> czyli możemy się zgodzić że to kwestia wtórna, człowiek bardzo rzadko sam wybie
                  > ra sobie religię.

Co do tego zgoda. Raczej odchodzi od religii w ogole niz ja zmienia choc sa i przyklady zmany.
                  Najczesciej ze wzgledow bardzo przyziemnych.
    • 20.12.13, 08:38
      Choinka oczywiście tak !
      Jutro z wnukiem ubieramy:)
      Kolędy też, potrawy, opłatek...wszystko.
      • 20.12.13, 08:43
        wiosnaludzikow napisał:

> Choinka oczywiście tak !
        > Jutro z wnukiem ubieramy:)
        > Kolędy też, potrawy, opłatek...wszystko.

A kolega Wiosenka jak zwykle oyginalnie .....
        My też jutro...jadę po choinkę do szkółki a po świętach posadzę w ogrodzie.

Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
        ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
        • 20.12.13, 08:48
          mila2712 napisała:

> Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
          > ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
          Dla wnuka ale i dla żony, która jest katoliczką.
          • 20.12.13, 08:54
            wiosnaludzikow napisał:

> mila2712 napisała:
            >
            > > Kolędy opłatek ....tradycja ......to wszystko dla wnuka ?
            > > ( jeśli naruszam terytorium to nie odpowiadaj )
            > Dla wnuka ale i dla żony, która jest katoliczką.
            Słusznie....kompromisy...to tak ja u mnie w domu. Ateiści, agnostycy i wierzący.
            mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
            ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
            • 20.12.13, 11:21
              mila2712 napisała:

> mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
              > ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
              Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
              • 20.12.13, 11:29
                wiosnaludzikow napisał:

> mila2712 napisała:
                >
                > > mogę zapytać ile wnuk ma lat i co tam zamarzył sobie pod choinkę ?
                > > ( a wnuczek to zaskoczenie....pozytywne )
                > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                Ja mam 8 letniego syna.
                Ksiązki jak najbardziej. Do tego quizy matematyczne a ostatni hit Kajko i Kokosz ( kolejne pokolenia .....).
                • 20.12.13, 20:51
                  mila2712 napisała:

/.../
                  > > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)

> Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                  /.../

Czytać można i z tableta/u, i z czytnika, bez zaniżania poziomu. ;)
                  • 20.12.13, 22:10
                    taziuta napisał:

> mila2712 napisała:
                    >
                    > /.../
                    > > > Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                    >
                    > > Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                    > /.../
                    >
                    > Czytać można i z tableta/u, i z czytnika, bez zaniżania poziomu. ;)
                    Tak masz rację ale taki osmiolatek zamiast czytania wybierze granie.
                    Aby było sprawiedliwie są książki w wersji tradycyjnej i gry (na laptopie ojca - własnego nie ma i jeszcze długo nie dostanie )
              • 20.12.13, 11:29
                wiosnaludzikow napisał:

> Wymusił 8 lat. Tylko książki od dziadków. Keine tablety :)
                Bardzo mądrze, trzeba dbać o poziom czytelnictwa :)
                Ja mam 8 letniego syna.
                Książki jak najbardziej. Do tego quizy matematyczne a ostatni hit Kajko i Kokosz ( kolejne pokolenia .....).
      • 20.12.13, 15:34
        To samo z choinką i prezentami - zwyczaj w europie od ponad 4000 lat!
        Nie mieli wyboru musieli się przystosować do pogańskich zwyczajów, a potem je zawłaszczyli
        jak to z moherami bywa na porządku dziennym.
        --
        My Polacy mamy wspaniałą młodzież i z tego powodu powinniśmy być dumni!
        • 20.12.13, 15:38
          przenieśli na grudzień. Wcisnęli się wszędzie jak zawsze, jak obecnie wciskają się wszędzie z narzędziem zbrodni i ofiarą. Ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce też latem, ale musieli też wepchać się bezczelnie do świąt boga wiosny.
          --
    • 20.12.13, 08:38

--
      Stenogram z 10.04.2010 r. wg IES:
      8:37:51,6 - Siadajcie (wypowiedź mężczyzny)
      8:37:52,6 - ...siadaj (wypowiedź mężczyzny)
    • 20.12.13, 08:46
      Człowiek to bydlę społeczne. Każdy ma prawo zaspokoić swoje potrzeby uczuciowe wobec innych czy to obdarowując go prezentem na jaki go stać, organizując uroczyste spotkanie w gronie z jakiejkolwiek okazji. Nie tylko ci spod krzyża, którzy łamiąc się opłatkiem niejednokrotnie chętnie połamali by bliźniego kołem. Mam nieodparte wrażenie, że to o nich się mówi przy wigilijnym stole, że w tym dniu nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem.
      • 20.12.13, 08:50
        lionold napisał:

> Człowiek to bydlę społeczne. Każdy ma prawo zaspokoić swoje potrzeby ucz
        > uciowe wobec innych czy to obdarowując go prezentem na jaki go stać, organizują
        > c uroczyste spotkanie w gronie z jakiejkolwiek okazji.

Oczywiscie ze tak tylko po jakiego grzyba potrzebna jest do tego ta cala oprawa ?
        • 20.12.13, 08:53
          a wam po co?
          --
          -Paweł Wroński
    • 20.12.13, 08:49
      Tylko księdza - proszę won. I zamiast opłatka kielich wina za zdrowie i pomyślność rodziny. Jak Jezus Chrystus.
    • 20.12.13, 08:55
      swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???

chyba tylko dlatego, ze ow obrzezany pojaiwl się po to by mogl zapowiedzieć nadejście JP II i Rydzyka oraz polskiego epidiaskopu

ja na przykład wchodzę na gore - bo w swieta sa wolne sloty, na które trzeba zwykle czekac rok

przy okazji w swiatyniach handlowych leci teraz dużo lepsza muza niż zwykle i dzięki temu uszy i glowa nie bola jak to często bywa w innych porach roku

--
      • 20.12.13, 08:58
        calun_torunski napisał:

> swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???

Dla równowagi.... skoro wielu to antysemici.
        Fenomen socjologiczny

• 20.12.13, 09:05
        calun_torunski napisał:

> swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???
        >
        Nie na temat :-(
        • 20.12.13, 09:09
          calun_torunski napisał:
          >
          > > swiat syna Zydowki, która nie poznala meza swojego ???
          > >
          > Nie na temat :-(

nie na temat ??? może nie doczytales jeszcze - typowe u Polakow - katolikow

--
          • 20.12.13, 09:18
            calun_torunski napisał:
            > > Nie na temat :-(
            >
            > nie na temat ??? może nie doczytales jeszcze - typowe u Polakow - katolikow
            >
            Moze nie zrozumiales ale w tym watku proponowalem by porozmawiac o tym jak Boze Narodzenie swietuja ateisci. Jakie sa ich zwyczaje.
            • 20.12.13, 09:23
              www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
              1. 100% zwyczajow "bożonarodzeniowych" chrześcijanie przejeli od innych wyznan i "pogan" - w tradycji "boznarodzeniowej" nie ma niczego nowego

2. 1800 lat temu chrześcijan nazywano ateistami
              --
              • 20.12.13, 09:38
                calun_torunski napisał:

> www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
                > 1. 100% zwyczajow "bożonarodzeniowych" chrześcijanie przejeli od innych wyznan
                > i "pogan" -
                Dla przykladu: dzielenie sie oplatkiem, kolede, jaselka, pasterke, sw. Mikolaja i wiele innych

> 2. 1800 lat temu chrześcijan nazywano ateistami

sjp.pwn.pl/szukaj/ateista
                sprzecznosc sama w sobie.
                • 20.12.13, 09:44
                  > Dla przykladu: dzielenie sie oplatkiem,

poza Polska nieznane

> kolede,

masz na myśli zbieranie kopert z kasa ???

> jaselka,

z pewnoscia ta tradycja nie była znana chrześcijanom przed X wiekiem

> pasterke,

to akurat typowa pora na misteria "pogańskie"

> sw. Mikolaja

zyjacego wśród 100% pogan

> i wiele innych

wlasnie - zebranych w przywolanej przez mnie książce - znanych na długo przed pojawieniem się legendy o Jezusku
                  --
        • 22.12.14, 11:52
          Na temat. :( Tyle że na tyle niewygodny, że żaden katolik nie jest w stanie podjąć dyskusji :(
    • 20.12.13, 09:19
      www.amazon.com/4000-Years-Christmas-Gift-Ages/dp/1569750874
      a Jezus sie spoznil o cale 2000 lat !!!
      --
      • 20.12.13, 09:53
        Cóż, kult solarny i celebracja przesileń i równonocy to jedna ze starszych tradycji religijnych. Śmiem podejrzewać że 4000 lat to jedynie historia, którą jesteśmy w stanie udokumentować.
        --
        "Wake up! Time to die."
        Wiadomokto
    • 20.12.13, 09:42
      Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał. Biorąc pod uwagę że wielu chrześcijan dostaje prezenty od jakiegoś dziwnego grubasa ubranego na czerwono i miejszakjacego w Finlandii, nie widzę powodu by próbować odebrać tą uroczystość nie wierzącym w boskość, czy wręcz istnienie Chrystusa. Zresztą powiedzmy sobie szczerze- z datą jego narodzenia te święta mają niewiele wspólnego.
      --
      "Wake up! Time to die."
      Wiadomokto
      • 20.12.13, 09:54
        humbak napisał:

> Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał.

Czy ja sie kogos czepiam ?
        Pytam tylko grzecznie.
          Nie pal głupa jeśli łaska. To rzadko bywa zabawne.
          --
          "Wake up! Time to die."
          Wiadomokto
          • 20.12.13, 10:04
            humbak napisał:

> Nie pal głupa jeśli łaska.

Nie bardzo rozumiem.
            • 20.12.13, 10:07
              Jak sobie życzysz.
              --
              "Wake up! Time to die."
              Wiadomokto
              • 20.12.13, 10:29
                humbak napisał:

> Jak sobie życzysz.

To czego sobie zycze nie ma znaczenia.
                No moze na tyle, ze warto wiedziec co sie wlasciwie swietuje.
                Zapytaj kogos dlaczego swietujemy 3 maja czy 11 listopada.
                Mysle, ze wiekszosc swietujacych tego nie wie.
                Podobnie jest z Bozym Narodzeniem i innymi swietami.
                Ale Swieta bez wiedzy o tym co sie swietuje to jak piekne pudelko z kolorowa wstazka ale puste.
                • 20.12.13, 10:36
                  I tak i nie. Święta Bożego Narodzenia, w przeciwieństwie do Wielkiej Nocy zyskały bardzo istotny wymiar rodzinny (co można powiązać ze świętą rodziną i narodzinami dzieciątka Jezus, ale nie tylko), także wśród wierzących. Zwróć uwagę, że mimo iż te drugie z punktu widzenia religijnego są istotniejszymi, to Boże Narodzenie jest bardziej celebrowane. Poza tym jak napisałem, oraz parę innych osób w tym wątku- data została przyjęta celem zastąpienia starszych kultów w Cesarstwie Rzymskim (o ile mnie pamięć nie zawodzi chodzi głównie o kult Mitry, który wówczas zyskiwał sporą popularność w Imperium), związanych z przesileniem zimowym, więc zachowanie go po odejściu od chrześcijaństwa nie powinno budzić jakichś szczególnych sprzeciwów. Naturalna kolej rzeczy.
                  --
                  "Wake up! Time to die."
                  Wiadomokto
      • 20.12.13, 09:58
        humbak napisał:

> Na twoim miejscu bym się przesadnie nie czepiał. Biorąc pod uwagę że wielu chrz
        > eścijan dostaje prezenty od jakiegoś dziwnego grubasa ubranego na czerwono i mi
        > ejszakjacego w Finlandii, nie widzę powodu by próbować odebrać tą uroczystość n
        > ie wierzącym w boskość, czy wręcz istnienie Chrystusa.
        No wiesz ?!
        Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z nogami do saaaaaamej szyi :)
        A jak świętujesz ?
        • 20.12.13, 10:04
          > Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z nogami
          > do saaaaaamej szyi :)

Nie w tym rzecz. Anglosaskie, bardzo komercyjne podejście do tych świąt, które domnuje od pewnego czasu w sporej części świata, na skutek ich wpływów kulturowych, bardzo mnie drażni. Poza tym u nas akurat mówiło się zawsze że prezenty gwiazdka przynosi.
          Poza tym wolę ciemnowłose aniołki.
          Jak świętuje? Nie ma przesadnie o czym gadać. Skromny standardy. Tylko karpia nie lubię. I żulii ziejącej wódą na pasterce.
          --
          "Wake up! Time to die."
          Wiadomokto
          • 20.12.13, 10:11
            humbak napisał:

> > Taaaa gdbym była facetem to tez wolałabm prezent od cud blond aniołka z n
            > ogami
            > > do saaaaaamej szyi :)
            >
            > Nie w tym rzecz. Anglosaskie, bardzo komercyjne podejście do tych świąt, które
            > domnuje od pewnego czasu w sporej części świata, na skutek ich wpływów kulturow
            > ych, bardzo mnie drażni. Poza tym u nas akurat mówiło się zawsze że prezenty gw
            > iazdka przynosi.

Gwiazdka ? Pierwsze słyszę...serio. U pyrek poznańskich przychodzi Dwiazdor

> Poza tym wolę ciemnowłose aniołki.

Oooooo......... :)))

> Jak świętuje? Nie ma przesadnie o czym gadać. Skromny standardy. Tylko karpia n
            > ie lubię. I żulii ziejącej wódą na pasterce.

Mnóstwo ludzi nie jada karpia a ta ryba króluje.Na Kaszubach ponoć nie jedzą karpia na Wigilię a śledzie.Ja zajadam morskie.
            Ja po kolacji lubię posiedzieć przy choince z kawą lub lampką wina i czytać sprezentowane książki albo tak podumać....
            Na pasterce byłam tylko raz....na szczęście takich osób nie było.
            • 20.12.13, 10:15
              Wspomniane wyziewy to pochodna faktu, że wielu ludzi nie wyobraża sobie świętowania, czy ogólnie zabawy, bez alkoholu. Bardzo to smutne, a w kontekście religijnych uroczystosci kompletnie niezrozumiałe.
              --
              "Wake up! Time to die."
              Wiadomokto
              • 20.12.13, 10:22
                humbak napisał:

> Wspomniane wyziewy to pochodna faktu, że wielu ludzi nie wyobraża sobie świętow
                > ania, czy ogólnie zabawy, bez alkoholu.

Tak to już jest z naszym narodem. Widać bez wspomagacza trudno sie rozluźnić. Ludzie boją się własnych reakcji. Niezrozumiałe.
                Ale ja jestem nieobiektywna piję mało i raczej na lepsze trawienie.

Pewnie znowu padnie rekord zatrzymanych pod wpływem.

>Bardzo to smutne, a w kontekście religijnych uroczystosci kompletnie niezrozumiałe.
                Zgadzam się....

Zadajmy sobie pytanie dla ilu ludzi te święta mają wymiar religijny ? To ułamek....komercja wszystko zniszczyła. Trzeba zarobić....ilość nie jakosć. Przezycia duchowe zeszły na boczny tor.

• 20.12.13, 10:28
                  Duży temat i nie pasujący do tematu forum. Może pogaworzymy o tym na innym. Ale to nie teraz. Jestem tylko z doskoku.
                  --
                  "Wake up! Time to die."
                  Wiadomokto
                  • 20.12.13, 10:29
                    humbak napisał:

> Duży temat i nie pasujący do tematu forum. Może pogaworzymy o tym na innym. Ale
                    > to nie teraz. Jestem tylko z doskoku.

Chętnie :)
    • 20.12.13, 09:44
      Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować. U mnie będzie i choinka i karp i kolędy. No i oczywiście prezenty.
      Przecież trzeba być religijnym by zachwycać się gotyckimi katedrami czy mszami Bacha.

Zatem wszystkim Wesołych Świąt.
      :)

• 20.12.13, 09:51
        vladexpat napisał:

> Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować.

To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie a prezenty przynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj. Przezylem juz kiedys takie swieta.
        • 20.12.13, 10:00
          pis_da_deby napisał:
          > To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie
          > a prezenty przynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj.

Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.
          Dla wielu ludzi ciekawsze jak świętują hierarchowie kk bo to robią faktycznie za
          pieniądze innych, całego społeczeństwa, katolików w szczególności oczywiście.
          • 20.12.13, 10:03
            adherent1 napisał:

> Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.

Jak życie pokazuje ludzie tracą przed świętami zdrowy rozsądek .....

> Dla wielu ludzi ciekawsze jak świętują hierarchowie kk bo to robią faktycznie za pieniądze innych, całego społeczeństwa, katolików w szczególności oczywiście.

Ale przecież trzeba uspokoić swoje katolickie sumienie. Nie narzekamy...kolejka do spowiedzi rosnie a taca ledwo mieści koperty :)
            Bóg się rodzi...........
          • 20.12.13, 10:11
            adherent1 napisał:

> > Każdy świętuje za ile go stać, jak chce, potrafi i umie.

i co chce. Tak to jest
        • 20.12.13, 10:00
          pis_da_deby napisał:

> vladexpat napisał:
          >
          > > Gwiazdka to piękna tradycja, więc czemu nie świętować.
          >
          > To mnie przekonuje. Mozna swietowac gwiazdke a nie Boze Narodzenie a prezenty p
          > rzynosi Died Moroz a nie sa Mikolaj. Przezylem juz kiedys takie swieta.

Dla ścisłości - Died Moroz przynosi prezenty na Nowy Rok.
          A ja będę świętował polskie Święto Bożego Narodzenia mimo mojej pełnej obojętności w stosunku do katolickiej religii. Bo to jest tradycja mojego kraju. I nic w tym zdrożnego
          --
          Polityk w trumnie
          wygląda dumnie
          • 20.12.13, 10:09
            vladexpat napisał:

> ja będę świętował polskie Święto Bożego Narodzenia mimo mojej pełnej obojętno
            > ści w stosunku do katolickiej religii. Bo to jest tradycja mojego kraju. I nic
            > w tym zdrożnego

Wiec zycze zdrowych i radosnych Swiat
            • 20.12.13, 13:06
              Wzajemnie :)
              --
              Polityk w trumnie
              wygląda dumnie
      Pasterka obowiązkowa! Pewnie się zdziwisz dlaczego ateista idzie na pasterkę. Powiem tak - wszystkie bary w okolicy kościoła pękają w szwach o północy 24-tego grudnia...
      • 20.12.13, 11:48
        tanebo napisał:

> Pasterka obowiązkowa! Pewnie się zdziwisz dlaczego ateista idzie na pasterkę. P
        > owiem tak - wszystkie bary w okolicy kościoła pękają w szwach o północy 24-tego
        > grudnia...

I co ? Dlatego, ze bary sa pelne ty idziesz do kosciola ? To nie lepiej zostac w domu ?
    • 20.12.13, 10:06
      > O inne sprawy nie pytam

śpiewacie kolędy ?... :)

--
      www.naszdziennik.pl/mysl/62987,na-litwie-po-staremu.html
    • 20.12.13, 11:11
      może jest tak. zakładając hipotetycznie, nie cierpisz upałów, tłumów na plażach i poza nimi, masz wstręt do wody, zwłaszcza zasolonej, nie przepadasz za przypalonym kurczakiem zawiniętym w papierową torebkę, hałas, gwar, tandetna muzyka dobiegająca do Twoich uszu jest nie do zniesienia, legowisko opłacone i komfortowe okazuje się niewygodną pryczą, potrawy serwowane w pobliskiej knajpie zwane rarytasami, są szlamem podanym na wyszczerbionym talerzu i tak jeszcze mógłbym przez czas jakiś. zakładając oczywiście i hipotetycznie, rok w rok meldujesz się na wywczasach, tradycyjnie.
      --
      "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
      • 20.12.13, 11:14
        najkrócej jak można - kalendarz.
        --
        "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
    • 20.12.13, 11:20
      pis_da_deby napisał:

> Ida swieta.
      > Jak je spedzicie ?-jak w tytule
      > Czy stanie w Waszych domach choinka ?-tak
      > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ?
      tak, dzieci i wnuczka
      A jak nie pod choinka to moze pod rodo
      > dendronem.
      > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.-na tym się nie znam, ale to domena żony
      > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.

Nawet jako ateista podzielę się opłatkiem, bo żona wierzy, a poza tym to stara polska tradycja.
      Nie będzie tylko wizyty w kościele i pasterki...

--
      No niesprawiedliwe, żeby odwalić taki numer:
      tiny.pl/htd75
      I nie dostać co najmniej tytułu idioty roku?
      • 20.12.13, 11:22
        zapijaczony_ryj napisał:

> pis_da_deby napisał:
        >
        > > Ida swieta.
        > > Jak je spedzicie ?-jak w tytule
        > > Czy stanie w Waszych domach choinka ?-tak
        > > Czy dzieci znajda pod choinka prezenty ?
        > tak, dzieci i wnuczka
        > A jak nie pod choinka to moze pod rodo
        > > dendronem.
        > > Czy macie jakies tradycyjne swiateczne potrawy.-na tym się nie znam, ale
        > to domena żony
        > > O inne sprawy nie pytam bo potrafie sobie sam odpowiedziec.
        >
        > Nawet jako ateista podzielę się opłatkiem, bo żona wierzy, a poza tym to stara
        > polska tradycja.
        > Nie będzie tylko wizyty w kościele i pasterki...
        Uwielbiam jasełka w kościele i chodzę z wnukiem oglądać szopkę.
        • 20.12.13, 11:56
          Jak rozpoznać, że ryba jest świeża? przydatna wiedza przed świętami :)
          Świeżość – jak ją rozpoznać?
          • 20.12.13, 12:07
            mariahcarrey napisał(a):

> Jak rozpoznać, że ryba jest świeża? przydatna wiedza przed świętami :)
            > Świeżość – jak ją rozpoznać?

Musi miec czerwone oskrzela
            --
            No niesprawiedliwe, żeby odwalić taki numer:
            tiny.pl/htd75
            I nie dostać co najmniej tytułu idioty roku?
        • 20.12.13, 12:11
          wiosnaludzikow napisał:

>> Uwielbiam jasełka w kościele i chodzę z wnukiem oglądać szopkę.

A jedna z moich ulubionych oper jest Nabucco

www.youtube.com/watch?v=bEL_Fzk41OU
      • 22.12.14, 17:46
        Mimo to,smutno ateiscie jest.
    • 20.12.13, 11:36
      mają coś sugerować, hmm?

---
      "Ląduj, dziadu!"
      • 20.12.13, 11:42
        bogucjusz napisał:

> mają coś sugerować, hmm?
        >
        Skad Ci to przyszlo do glowy

02varvara.files.wordpress.com/2010/05/dede-moroz-31.jpg
        • 20.12.13, 12:02
          pis_da_deby napisał:

> bogucjusz napisał:
          >
          > > mają coś sugerować, hmm?
          > >
          > Skad Ci to przyszlo do glowy

Cieszę się zatem, iż wydźwięk ideologiczny ominięty został. Widzisz, w naszym katolickim kraju z racji swojego ateizmu zostałem już tyle razy zwyzywany od lewaków, komuchów i ruskich agentów, żem lekko przewrażliwiony.

Spokojnych Świąt życzę i odpoczynku od zgiełku świata.

---
          "Ląduj, dziadu!"
          • 20.12.13, 12:08
            bogucjusz napisał:

> pis_da_deby napisał:

> Widzisz, w naszym katolickim kraju z racji swojego ateizmu zostałem już tyle razy >zwyzywany od lewaków, komuchów i ruskich agentów, żem lekko przewrażliwiony.

W dziwnym towarzystwie sie obracasz :-)
            >
            > Spokojnych Świąt życzę i odpoczynku od zgiełku świata.
            >
            I wzajemnie. Przyjemnego swietowania.
        • 20.12.13, 12:39
          Jak rozpoznać, że ryba jest świeża? przydatna wiedza przed świętami :)
          Świeżość – jak ją rozpoznać?
          • 22.12.14, 14:37
            Wasz Bóg urodził się w Trzech Króli, a więc to wy powinniście pytać ateistów jak zamierzacie spędzać święta w dni pogańskie?
            • 22.12.14, 14:41
              I tak dla wyjaśnienia je się 9 potraw , a nie 12 ( tylu ilu apostołów) i przestańcie tumanić ludzi. :)

books.google.pl/books?id=fl0UAAAAYAAJ&dq=awarowie%20olbrzymy&hl=pl&pg=PA91&ci=74%2C135%2C701%2C1121&source=bookclip#v=onepage&q=awarowie%20olbrzymy&f=false
    • 20.12.13, 15:56
      - Będziemy wypoczywać, cieszyć się czasem spędzanym z rodziną i czytać ciekawe książki o teorii wieloświatów tudzież gender studies. Będziemy rozmawiać z dziećmi o tym, jak być dobrym i przyzwoitym człowiekiem, szanującym godność, wolność i przekonania innych. I przypominać im: Nie dziw się tym, którzy potrafią być dobrzy bez Boga, użalaj się raczej nad tymi, którzy potrzebują Boga, by być dobrymi Będziemy też dyskutować o tym, jak to chrześcijaństwo zawłaszczyło pogańskie święto zimowego przesilenia jako Boże Narodzenie.
      - Choinka to pogański symbol życia odradzającego się po zimowym przesileniu. Poza tym to sympatyczny zwyczaj, przejęty najpierw przez niemieckich protestantów, potem przez ogół chrześcijan a wreszcie przez Tesco, Carrefour itp. "kościoły". Ponieważ to sympatyczny zwyczaj wielu z nas ustawi ją sobie w domu. Niektórzy wolą jemiołę, niektórzy wyjeżdżają w tym czasie na wakacje. Podobnie zresztą traktują choinkę np. muzułmanie.
      - Dzieci znajda pod choinką prezenty, np. przyniesione przez Gwiazdora.
      - Tak, mamy tradycyjne świąteczne potrawy, np. zupę grzybową, befsztyk z polędwicy, indyk pieczony, kutia, kompot z suszonych owoców. Czasem zastanawiamy się, dlaczego katolicy w Polsce nie jedzą w Wigilię mięsa - czy to jakiś lokalny pogański zwyczaj przejęty przez nich? Bo w innych krajach katolicy pałaszują jego wielkie ilości.

--
      Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiająNowy Testament Tt 2
    • 20.12.13, 16:57
      bedzie WAM smutno i głupio ze w nic juz nie wierzycie ?
      • 20.12.13, 20:37
        Nie będzie nam smutno głupio. Wierzymy w Rozum i w Człowieka.
        --
        Niewolnicy niech będą poddani swoim panom we wszystkim, niech się starają im przypodobać, niech się im nie sprzeciwiająNowy Testament Tt 2
        • 21.12.13, 00:22
          W to na szczęście nie trzeba wierzyć. Wystarczy empiria.
          --
          "Wake up! Time to die."
          Wiadomokto
      • 20.12.13, 21:46
        Chocby to ze od tego dnia dzien staje sie coraz dluzszy czyli nastepuje przesilenie.. Np w Persji istnial kult Mitry syna slonca. 25 grudzien byl u Persow swietem i wlasnie ten dzien zostal przyjety przez chrzescijan jako dzien urodzin Chrystusa( czyli kontynuacja kultu Mitry) Z Persji kult Boga Slonca przywedrowal do Rzymu jako Sol Invictus a pozniej wraz z Rzymianami rozszedl sie on po calym cesarstwie a pozniej rozpowszechnil sie po calej Europie i swiecie. Rzymianie nie stawiali jodelki lecz umajali galazkami lauru czyli mirty. Liscie lauru byly symbolem nadchodzacej wiosny. W krajach nordyckich laur nie rosnie i dlatego zaczeto uzywac drzewek iglastych.Pozniej wieszano na nich dla przypomnienia biblijnego owocu grzechu jablka. Z Slaska pochodzi zwyczaj zapalanie na choince swieczek
        A wiec katolicy zanim zaczniecie pluc,pomyslcie o poganskim kulcie Boga Slonca ktorego dzien powtornych narodzin probujecie zawlaszczyc jako wylacznie swoje swieto. Chrzescijanie o tym wiedza.
      • 20.12.13, 23:16
        Jakby Ci kiedyś capslock i shift nawaliły, chyba byś się udusił skarpetką.
        --
        "Wake up! Time to die."
        Wiadomokto
    • 20.12.13, 17:06
      Przecież Chrystus urodził się w lecie a nie w grudniu.
      --
      • 21.12.13, 00:15
        asteroidalny napisał:

> Przecież Chrystus urodził się w lecie a nie w grudniu.

A święto rewolucji październikowej było obchodzone w listopadzie.

--
        Polityk w trumnie
        wygląda dumnie
      • 21.12.13, 00:21
        Ciekawe. Chrześcijanie przynzają że nie wiedzą kiedy, ale Ty wiesz?
        --
        "Wake up! Time to die."
        Wiadomokto
        • 21.12.13, 00:31
          Skoro nie wiedzą to dlaczego obchodzą jego urodziny 25 grudnia?
          Akurat na wtedy, kiedy przed wiekami poganie oddawali cześć i ofiary bogowi przetrwania.
          --
          • 21.12.13, 00:34
            Po co zadajesz pytania na które odpowiedź jest oczywista?
            --
            "Wake up! Time to die."
            Wiadomokto
        • 21.12.13, 17:17
          Pomyśl. Jeshua urodził się podobno gdy Rzymianie zrobili spis. W jakiej porze roku mogli go zrobić? Gdy nie ma roboty w polu. Na bliskim wschodzie są dwie pory roku: susza i cała reszta. Susza zwykle jest w środku roku.
          • 21.12.13, 20:21
            Tuptuś, o takich rzeczach nie myśli się bez porządnego przygotowania. Analizowanie bez danych jest bez sensu.
            --
            "Wake up! Time to die."
            Wiadomokto
    • 21.12.13, 00:24
      A skąd takie kretyńskie pytanie???
      Wiesz od kiedy "choinki" są w użyciu przez katolików???
      ... byś się lepiej spytał "co wierzący robili, zanim poznali choinkę"?? :D:D:D:D:D
      --
      Na pytanie dlaczego podpisał rozbiór Polski, biskup Kossakowski odpowiedział bezczelnie: Dlategom podpisał abym pieniądze wziął. Pytany co ma na swoją obronę, oznajmił: Dupa każdego biskupa święta jest i nietykalna - ... to i zawisł ;)
      • 21.12.13, 00:32
        A wiesz od kiedy poganie stroili choinki i dlaczego?
        --
        • 21.12.13, 17:27
          Nie wiem i nie interesuje mnie to...
          ... wiem za to, skąd się wzięły choinki u katolików choć katolikiem nie jestem...
          jak będziesz chciał, to mnie uświadomisz, "od kiedy poganie stroili choinki i dlaczego" :D
          --
          wersja podstawowa:
          Piekła nie ma! - Wystarczy, że jest kościół...(katolicki!)
          wersja 2.0:
          Piekła nie ma! - Wystarczy, że jest Jarozbaw...(Kaczyński!)
        • 22.12.14, 12:16
          Wyznawcy boga Mitry byli poganami? W Watykanie pierwszą choinkę ustawiono coś około roku 1983.

--
          Financial Times:
          Polska pod rządami braci Kaczyńskich była pośmiewiskiem Europy.
      • 21.12.13, 20:26
        sclavus napisał:

> A skąd takie kretyńskie pytanie???
        > Wiesz od kiedy "choinki" są w użyciu przez katolików???
        > ... byś się lepiej spytał "co wierzący robili, zanim poznali choinkę"??

Tym pytaniem autor postu chce dowieść wszystkim agnostykom i ateistom,że nimi nie są,skoro zasiadą wspólnie z żoną katoliczka i córkami katoliczkami w tym dniu razem przy stole.
        Zapewniam cię psie da dęby,że choć zasiądę, to nie przeżywam duchowo waszego święta i jest mi ono obojetne jak każdy inny dzień.
        Siądę razem z nimi tylko dlatego,że siadam z moją żoną i córkami,choc to ich święto.
        Co mam zrobić? iść do kina,do teatru w tym czasie?

--
        A poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć
        a krzyż w Sejmie należy zdjąć.
    • 21.12.13, 17:12
      Jakie święta? Środa /nomen omen/ czwartek wolne?
      Jednym "'wolne", drugim nie wolno.
      Serio chcesz wiedzieć?
      Przyjacielu Ty mój, Katoliku
      Nigdy nie byłam wojującą ateistką, zatem zostanę przy swoim, posprzątam piwnicę, dwa dni wystarczą?
      --
      Nie jestem rzecznikiem Putina
    • 22.12.14, 11:24
      I juz minal rok.
      Ale ten czas ucieka
    • 22.12.14, 11:48
      Tak, w moim domu będzie choinka, tak, będą prezenty, i tak, będą tradycyjne dania. Teraz wskaż mi związek tego z religia. Jako osoba o prawicowych poglądach (w Polsce nie ma partii, na która mogłabym zagłosować) stwierdzam, ze za ignorancję powinno się batożyć. To jedyny sposób na jej wyplenienie w tym durnowatym społeczeństwie.
      • 22.12.14, 11:55
        mietowe_loczki napisała:

> Tak, w moim domu będzie choinka, tak, będą prezenty, i tak, będą tradycyjne dan
        > ia.

scouteu.s3.amazonaws.com/cards/images_vt/merged/wesolych_swiat_bozego_narodzenia_26.jpg
        • 22.12.14, 12:30
          To nie zmienia faktu, że jesteś ignorantem. Napisz jeszcze, ze ateiści w tym czasie powinni pracować. Bądź tak miły. Dopiero wstalam i nie otrzymałam jeszcze swojej dziennej porcji katoprawicowego pie...lo.
          • 22.12.14, 12:32
            Nie no naprawdę Agora ma wyraźnie prawicowy skręt z tym zapędem do cenzurowania. Chodziło mi rzecz jasna o pierdo.lolo.
          • 22.12.14, 12:38
            mietowe_loczki napisała:

> To nie zmienia faktu, że jesteś ignorantem. Napisz jeszcze, ze ateiści w tym cz
            > asie powinni pracować. Bądź tak miły.

Nie mam ochoty sie powtarzac ale skoro mam byc mily to musze.
            Jak sie juz cos swietuje to moze warto wiedziec co, wlasnie by nie byc ignorantem
            • 22.12.14, 15:15
              pis_da_deby napisał:

> Jak sie juz cos swietuje to moze warto wiedziec co, wlasnie by nie byc ignorant
              > em

Z przebiegu dyskusji w tym wątku wnioskuję, że "święta" o których piszesz w poście tytułowym, to (uwzględniając również datę) tzw. Święta Bożego Narodzenia, gdzie za "Boga" uznawany jest Jezus Chrystus, którego to niejako rocznicę urodziny w tym czasie świętujemy?

Jeśli tak to informuję, że Chrystus na pewno nie urodził się 25 grudnia i na pewno nie 2014 - a już niebawem 2015 - lat temu.

--
              ...ja z podwórkowej hołoty się wywodzę, a nie z wyższej półki kulturowej, to też i mniej kumaty od takich geniuszy jestem.

z_zapijaczony_ryj
              • 22.12.14, 15:39
                don.kichote napisał:

> Z przebiegu dyskusji w tym wątku wnioskuję, że "święta" o których piszesz w poś
                > cie tytułowym, to (uwzględniając również datę) tzw. Święta Bożego Narodzenia, .....

Twoja umiejetnosc wnioskowania jest porazajaca
      • 22.12.14, 12:34
        mietowe_loczki napisała:

> Tak, w moim domu będzie choinka, tak, będą prezenty, i tak, będą tradycyjne dan
        > ia. Teraz wskaż mi związek tego z religia.

Mysle, ze jest to taki sam zwiazek jak zapalanie swieczek, dawanie ch gełt, jedzenie łatkies, kugel , racuchow , paczkow itd
    • 22.12.14, 12:10
      Choinka jak kontynuacja wielowiekowej tradycji wywodzącej się jeszcze z kultu solarnego jak najbardziej.W tym roku przesilenie zimowe nastąpi 22.12 o godzinie 00.03.Nie jest istotne czy jest to z niemiecka choinka czy inna zielona roślina.Ważna jest żywa zieleń symbolizująca nadejście nowego życia -wiosny. W Rzymie był to wawrzyn zwany w Polsce mitr ząb.

--
      Financial Times:
      Polska pod rządami braci Kaczyńskich była pośmiewiskiem Europy.
      • 22.12.14, 13:54
        x2468 napisał:

> Choinka jak kontynuacja wielowiekowej tradycji wywodzącej się jeszcze z kultu s
        > olarnego .....

A z czym sie Tobie kojarza Tarcza Dawida i Swastyka ?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.