Dodaj do ulubionych

Na razie Rosja ekonomicznie zyskuje

03.03.14, 11:41
Na giełdzie w Moskwie totalna zwałka, ale to pryszcz, bo strategiczne firmy rosyjskie są pod kontrolą państwa. Za to od dziś na świecie ostro drożeją i złoto, i co ważniejsze - surowce energetyczne. Rosja jest zapakowana złotem (kupuje od dłuższego czasu ile wlezie, bojąc się , całkiem zasadnie, ogólnoświatowego dolarowego resetu i powrotu do parytetu kruszcowego - podobnie jak Chiny, które też mają olbrzymią nadwyżkę dolarową w HZ z USA i Europą), a na drożejącej ropie i gazie - wiadomo - Rosja tylko zarabia.
Rubel, który stracił dziś zaledwie 1,3 proc. na otwarciu i został skontrowany natychmiast dużym wzrostem stóp procentowych rosyjskiego banku centralnego potwierdza, że plan aneksji części Ukrainy (zaczynając od Krymu) był przez zaplecze Putina drobiazgowo opracowany znacznie wcześniej, włącznie z następstwami ekonomicznymi.
Ewentualne kontrkroki wobec Zachodu też.
To dowodzi determinacji i... wiedzy o tym, czego naprawdę boi się Zachód?
Z drugiej strony o czym wie Putin, co uniemożliwiło mu pokojowe rozwiązanie sprawy krymskiej przez np. podlicytowanie i kupno Krymu od Ukrainy w zamian za nie kilkanaście mld usd, a kilkadziesiąt na przykład? A nawet kilkaset?
Widać, że za wszelką cenę chce ugrać ile się da już dziś, nie czekając na jutro. Czego on się obawia i na co on liczy?
Po mojemu - zdaje się że wie już, że USA jednak zaczną za nieuniknioną zgodą Kongresu eksportować swoje potężniejące nadwyżki gazu i ropy (po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat), co MUSI wywołać kilkudziesięcioprocentową (nawet) zwałkę na tym rynku i - wobec tego błyskawiczne wyssanie rezerw walutowych Rosji (a wtedy, za góra kilka lat, na geopolitykę znów nie będzie jej stać. To by potwierdzały też putinowskie nawoływania na wewnętrznych forach do przestawienia rosyjskiej gospodarki na rozwiązania intensywne).
Podstawowy błąd Zachodu - zaniechanie poważnych analiz i studiów strategicznych nad Rosją. Be wiedzy - o co im NAPRAWDĘ chodzi i czego się Putin NAPRAWDĘ boi - a strach to musi być ogromny, skoro idzie va banque - trudno będzie skutecznie przeciwdziałać jej kolejnym ruchom, a przede wszystkim - te kontrakcje Zachodu będą w znacznej części kompletnie nieefektywne.
Nawiasem mówiąc - otwiera się pole dla rozmaitych teorii spiskowych: już zetknąłem się gdzieś z teorią, że gwałtownie eskalujące napięcie wokół Ukrainy było Putinowi potrzebne TYLKO po to, by osłoniło mu to aneksję Krymu - mianowicie by stało się potencjalną pierwszą kostką domina demolującą kompletnie światowy porządek walutowy (raczej kompletny bałagan, ale o tym wie na razie niewielu) a tym samym dominującą rolę gospodarczą USA. I USA i Unia wiedzą doskonale, że przecież wystarczy teraz reakcja łańcuchowa na rynkach walutowych, a dojdzie do kompletnego zawalenia się światowego systemu pieniądza papierowego (bez pokrycia, dodatkowo zniszczonego przez niepohamowany wieloletni dodruk dolarów w USA). A wtedy co? Kto ma surowce i ropę, kto ma złoto, ten będzie pan. A cały Zachód ocknie się na zwałach zadrukowanych papierków bez wartości. W gigarecesji i bez gotowych rozwiązań ratunkowych.
Myślę, że właśnie taką możliwość rozważali rosjanie, decydując się na agresję.
Pytanie najważniejsze dziś - czy USA, NATO i UE są - wchodząc do geolicytacji wokół Ukrainy i Rosji - gotowe do takiego ew. kollapsu? Putin wiedział, kiedy walnąć. "Maszyny drukarskie" w USA i tak już od kilku lat nie mają wyjścia - muszą tworzyć te wirtualne dolary, "drukować" je ile wlezie by tylko powstrzymywać totalny krach. Nawet bez wojny i wywołanej nią paniki na światowych rynkach.
Co z tego wynika? Ot, kwadraturę koła: każda rzeczywiście skuteczna reakcja Zachodu na agresję Moskwy może dla niego oznaczać i świata kryzys finansowy na niewyobrażalną skalę. Do którego przygotowana będzie tak naprawdę tylko Rosja.
Oto jest dziś prawdziwe pytanie na miarę wojny i pokoju, niestety. Nie pytanie o skutki pozornych dziś sankcji wobec Rosji (bo ona je obejdzie spokojnie - Francja już deklaruje, że nie przerwie handlu bronią z Rosją, a więc TECHNOLOGIĄ!
I przy okazji wskaźnik, co się OPŁACA Putinowi. A jemu dziś - jak myślę, ale może się mylę - opłaca się to napięcie przeciągać, ile się tylko da, żeby szachować Zachód, ale ani razu nie przejść na drugą stronę cienkiej czerwonej linii. Niech się - jak pewnie myśli rosyjski dyktator - Zachód grilluje na wolnym ogniu bojąc się, że wszystko nagle mu rypnie, wraz z paniką, do której nie chce za wszelką cenę dopuścić. Nawet za cenę Ukrainy, niestety. A kto wie, czy tylko Ukrainy... Tym bardziej niestety.
My mówimy o wartościach i ideach. Mocarstwa liczą pieniądze i szacują koszty.
Patrząc na to w ten sposób - Obama to przy Putinie bezmyślny szczeniak, ograny już na starcie.
A co my na to? Czas nam jak długo można - spokojnie - szykować się na te złe warianty, niestety. Co dotyczy zwłaszcza zapasów i zdywersyfikowanych dostaw surowców strategicznych (nawiasem mówiąc - w tym kontekście sprzedaż rocznie 1200 ton polskiego srebra za granicę przez KGHM to dziś już wg mnie nawet nie głupota, a ekonomiczny sabotaż! Podobnie jak wypuszczanie z rąk państwa złóż miedzi) i skutecznego dozbrojenia. Oraz zapewnienia sobie SKUTECZNEGO wsparcia sojuszników.
Bo jeśli Putinowi rzeczywiście opłaca się teraz - przejściowo, zanim nie strawi Krymu - gra na czas - to i my go jeszcze trochę mamy. Choć nie za wiele, jak sądzę.
Edytor zaawansowany
 • wiosnaludzikow 03.03.14, 11:48
  Bardzo pouczające. Przeczytałem z zainteresowaniem. Tak to jest ta druga kto wie czy nie ważniejsza wojna na rynkach i giełdzie.
 • widz102 03.03.14, 12:08
  Polityka i jej zbrojna odmiana - czyli wojna - to ZAWSZE tylko i wyłącznie interesy. Wartości są dla maluczkich, tych jedynych, którzy za interesy wielkich naprawdę płacą.
  Truizm.
 • 1tobi 03.03.14, 12:03
  Oj tawarisz , ruska gospodarka dostaje po pupie jak w 2008 a ty pierdoły wypisujesz propagandowe dobrze że nie cyrylicą.
  --
  "wódki i pacierza, nigdy nie odmawiam"
 • wiosnaludzikow 03.03.14, 12:07
  1tobi napisał:

  > Oj tawarisz , ruska gospodarka dostaje po pupie jak w 2008 a ty pierdoły wypisu
  > jesz propagandowe dobrze że nie cyrylicą.
  Może użyj jakiś argumentów.
 • 1tobi 03.03.14, 12:45
  wiosnaludzikow napisał:

  > Może użyj jakiś argumentów.

  Pierwszy z brzegu. Twierdzenie że krach na giełdzie to pryszcz bo gazprom itp. są państwowe to równie dobrze jak powiedzieć "mam gdzieś podwyżkę cen benzyny bo ja i tak zawsze tankuję za 100 zł" .dziękuję za uwagę.
  --
  "wódki i pacierza, nigdy nie odmawiam"
 • wiosnaludzikow 03.03.14, 13:02
  1tobi napisał:

  > wiosnaludzikow napisał:
  >
  > > Może użyj jakiś argumentów.
  >
  > Pierwszy z brzegu. Twierdzenie że krach na giełdzie to pryszcz bo gazprom itp.
  > są państwowe to równie dobrze jak powiedzieć "mam gdzieś podwyżkę cen benzyny b
  > o ja i tak zawsze tankuję za 100 zł" .dziękuję za uwagę.
  Owszem widz ma rację. Spadek wartości spółki państwowej jest dużo mniejszym problemem dla Putina niż spadki wartości spółek prywatnych.
 • sclavus 03.03.14, 12:50
  gielda.onet.pl/spadki-na-europejskich-parkietach-traci-gielda-w-r,18489,5606607,news-detal
  ... żeby nie było, że GW...
  --
  uFielbiam tÓmaństFo!!
 • widz102 03.03.14, 13:32
  Rubel JUZ stracil. Przez ostatnie pol roku jakies 20 procent. Z powodu strukturalnej slabosci rosyjskiej gospodarki i... rozwoju programow modernizacyjnych/zbrojeniowych Rosji. Slowem, jak Rosjanie JUZ DZIS nie przeprowadza pomyslnie dla siebie swiatowej wojny finansowej/gospodarczej, to zdechna! I to wlasnie moglo byc przyczyna nacisniecia przez Putina guzika pn. agresja na Ukraine juz teraz. Nie uwazacie, ze najazd na Krym i Ukraine to dla niego swietna (jakze tradycyjnie rosyjska) MASKIROWKA dla prawdziwej wojny, tej niewidzialnej, ekonomicznej? Ktorej celem moze byc np. dla Moskwy oparcie swiatowego handlu surowcami strategicznymi (ropa, gaz) np. na zlocie i pochodnych do niego instrumentach finansowych? Co z miejsca zmienialoby calkowicie obecny uklad geopolityczny i dawaloby Putinowi jakies kolejne kilkanascie lat wladzy... To samo probowal zrobic Zachodowi Kaddafi (ropa za zloto), ale byl za chudy w uszach... A propos. Nie ciekawi was aby, gdzie podzialo sie po upadku libijskiego satrapy libijskie zloto? Jakies kilkaset ton? Nikt tego jakos nie wie....
  Powtorze raz jeszcze. Putinowi nie idzie o Ukraine, a raczej, to dla niego tylko dogodny pretekst sprezentowany przez rozwoj sytuacji w tym kraju. On dzis po mojemu gra o znacznie wieksze stawki. Podobnie jak USA, Chiny i Unia. Moze sie myle, ale coraz bardziej uwazam, ze to jest gra w pelni XXI wieczna, korzystajaca na razie jedynie z XIXwiecznego maskowania jej prawdziwych celow.
  Zreszta, spojrzcie sami. Boimy sie rosyjskich tankow. Ale jakos nie boimy sie gazu i ropy dla Polski za zloto i jego instrumenty pochodne. A to by nas w pelni uzaleznilo od niej w ciagu kilku miesiecy. I to na amen i na zawsze.
 • widz102 03.03.14, 12:13
  No właśnie. Uderz w stół, a jakiś liczny tu kretyn zaraz się odezwie....
  No to zakonotuj sobie, 1tobi, że NAJWAŻNIEJSZĄ decyzją podjętą wczoraj przez nasz polski rząd nie były jakieś tam pierduły propagandowe, ale decyzja o RADYKALNYM zwiększeniu naszych polskich zapasów surowców strategicznych. Pod jakim pretekstem - nieważne. Ważne, że to będzie na tyle duży krok, że za nim pójdzie nowelizacja budżetu, jak sądzę. I bardzo dobrze.
  --
  forum
  Kraj wkurzonych lemingów
 • adherent1 03.03.14, 12:21
  widz102 napisał:
  > ale decyzja o RADYKALNYM zwiększeniu naszych polskich
  > zapasów surowców strategicznych.

  W czasie gdy ceny surowców rosną (i to incydentalnie) nie robi
  się zapasów. Tym bardziej że walka toczy się o zwolnienie
  amerykańskich nośników energii z zakazu eksportu.
 • widz102 03.03.14, 12:29
  Powiedz to polskiemu przemyslowi bazujacemu na rosyjskim gazie i ropie. W sytuacji, w ktorej nasze rezerwy wystarczaja dzis na... no wlasnie, wiesz na ile?
 • adherent1 03.03.14, 12:40
  widz102 napisał:
  > Powiedz to polskiemu przemyslowi bazujacemu na rosyjskim gazie i ropie.
  > W sytuacji, w ktorej nasze rezerwy wystarczaja dzis na... no wlasnie, wiesz
  > na ile?

  To wszystko zależy od rodzaju przemysłu, właścicieli zakładów (przeważnie
  chemicznych) a nawet geologii itp, itd. Rezerwy są też od tego uzależnione.
  Na ile te rezerwy wystarczą należy poszukać np u Szczęśniak.pl.
  Warto by rządzące ekipy polityczne skupiły się na zmniejszaniu strat a nie
  na serwowaniu gróźb.
 • humbak 03.03.14, 12:42
  Z tego co pamiętam, gazu nam na kilka dni starczy. Jak z ropą, nie wiem. Raczej na łączniki liczyć będziemy musieli i wsparcie sojuszników,gdyby pojawiła się taka potrzeba.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • volupte 03.03.14, 12:44
  Z ropa łatwiej bo i terminal mamy , ale z gazem to cienko.
 • widz102 03.03.14, 13:08
  Dokladna wielkosc rezerw strategicznych kraju to NADAL jest tajemnica panstwowa! I slusznie.
 • humbak 03.03.14, 13:43
  bip.arm.gov.pl/index.php?doc=6.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • widz102 03.03.14, 13:52
  To szybciutko powiedz mi, ile to jest w barylkach i metrach szesc.... Ale nie w ustawie. Ile wynosza obecnie REALNE (nie w ustawowych wymogach) polskie zapasy tych surowcow. Wiesz? Ja tez nie. I dobrze...
 • humbak 03.03.14, 13:57
  Pośrednio można by sprawdzić, jaką mamy pojemność cystern i dziur w soli... tyle że to by wymagało ode mnie nieco więcej zaangażowania, niż mogę w tej chwili poświęcić.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • widz102 03.03.14, 14:19
  Na ile mamy tych dziur mozemy sie domyslec. A nawet je policzyc. Ale ile w nich OBECNIE MAMY tych surowcow strategicznych, to zopelnie inna historia. Z wczorajszej wypaplanej informacji Piechocinskiego (chlopi zawsze byli inteligentni inaczej jesli chodzi o tajemnice panstwowe) juz na pewno wiadomo, ze mamy tam rzeczywiscie solidne przestrzenie... Do wypelnienia. Pytanie, czy zdazymy to zrobic za dolary przed tym, gdy Rosja przejdzie na przeliczenia w certyfikatach kruszcowych. A ze to zrobi, nie mam juz prawie watpliwosci. Pytanie tylko kiedy to zrobi.
 • humbak 03.03.14, 14:23
  No jasne że możemy się domyślać, ale te pojemności stanowią jakiś punkt wyjścia. Całkiem solidny, bo dają nam pojęcie o maksymalnych możliwościach.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • adherent1 03.03.14, 12:08
  widz102 napisał:
  > Na giełdzie w Moskwie totalna zwałka, ale to pryszcz, bo strategiczne
  > firmy rosyjskie są pod kontrolą państwa. Za to od dziś na świecie ostro
  > drożeją i złoto, i co ważniejsze - surowce energetyczne.

  Bardzo ciekawa analiza. Ciekawe tylko do ilu uczestników FK dotrze,
  ilu zrozumie a nawet ilu całość przeczyta :-(.
  Mój wniosek - na tej awanturze stracimy i nikt nie dba o ograniczanie
  tych strat.
 • widz102 03.03.14, 12:22
  Że Polska i Europa stracą gospodarczo na agresji Rosji na Ukrainę - to wiadomo od początku, bo Polska to nadal dla inwestorów rynek typowo wschodzący, boję się tu zwłaszcza o kapitał inwestycyjny. Stracimy na drożejących cenach surowców. Stracimy na zmianie kierunków importowych rynku rosyjskiego.
  Ja nawet nie chcę zakładać najgorszych scenariuszy, bo one wg mnie obejmują przede wszystkim światowy krach finansowy na niewyobrażalną skalę. Z wszystkimi mozliwymi następstwami dla Polski - kraju który w przeciwieństwie do innych państw Europy i świata - w ostatnich latach nie zadbał nawet (jak Niemcy) o powrot do kraju wlasnych rezerw zlota dawno puszczonych w obieg przez Anglikow.
  --
  forum
  Kraj wkurzonych lemingów
 • volupte 03.03.14, 12:29
  Uważasz że Anglicy sprzedali nasze rezerwy złota u nich zdeponowane? Jakieś wsparcie?
 • widz102 03.03.14, 12:32
  Alez one sa. W formie wylacznie zdematerializowanej jak sadze.Gdy Niemcy chcialy od USA swoje zdeponowane tam zloto, Amerykanom zajelo zebranie go i oddanie (po przetopieniu w inne sztabki U SIEBIE, co bardzo znamienne) ladnych pare lat.
  --
  forum
  Kraj wkurzonych lemingów
 • volupte 03.03.14, 12:42
  Tylko przypuszczenia :-) Ciekawe o ile by wzrosła cena złota gdyby musieli je kupić aby nam oddać , to ponad 100ton.
 • magdolot 03.03.14, 12:30
  Chyba się przeproszę z biżuterią. :(
 • m.c.hrabia 03.03.14, 12:32
  każdy może wieszczyć ,wróżyć z fusów ,czy przepowiadać z wnętrzności ,Rybiński może
  to i wodzu może,
 • widz102 03.03.14, 12:38
  Konie kuja, m.c.hrabia noge podstawia ...

 • volupte 03.03.14, 12:36
  Przeczytałem twoje dywagacje . Interesujace , jednak uwazam ze na tej ,,wojnie" najwiecej to jednak straci Rosja. Juz utacila inwestycyjne mozlowosci , a zasoby ledwie jej starcza na konsumpcje, o inwestycjach niech zapomną. Rzucenie na rynek swiatowy stale powiekszajacych sie zasobów paliw USA zadusza budżet Rosji całkowicie.
 • adherent1 03.03.14, 12:49
  volupte napisał:
  > Przeczytałem twoje dywagacje . Interesujace , jednak uwazam ze
  > na tej ,,wojnie"najwiecej to jednak straci Rosja

  Z pełnym szacunkiem dla nas nie tak ważne kto straci więcej Rosja czy
  Ameryka. Przecież to jest FK. Niestety ważniejsze jest że my też stracimy.
  Lepsza sytuacja gdy wszyscy korzystają a że to prawie nie możliwe to
  należy doprowadzać do sytuacji byśmy to my - choć nie tracili.
 • volupte 03.03.14, 12:56
  Ale z faktami trudno dyskutować. To Rosja najechała na razie na Krym i mleko cześciowo sie wylało. Jesli sie na tym zatrzymaja to straty beda raczej ich. No moze zyskaja Krym do którego trzeba dokładać.
 • humbak 03.03.14, 12:37
  Rosja ma nieporównanie mniejsze rezerwy złota niż USA. Jakieś 8 razy mniej. Poza tym ich gospodarka bez eksportu surowców energetycznych leży. No i import jest im bardzo potrzebny. Gra nie idzie raczej o Krym jako taki. Putin zagrał va banque żeby utrzymać Ukrainę w swojej sferze wpłwów, co może się jeszcze udać. Przynajmniej na pewien czas. Alternatywą była prawie pewna jej utrata. A bez tego budowa własnego bloku ma niewielki sens. Białoruś i Armenia to kurduple, a Kazachstan to za mało.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • volupte 03.03.14, 12:48
  Ta Ukraine to tez raczej sie nie uda. Ukraińscy Rosjanie wcale tak Putina nie kochaja i tez w tej miłości sa podzieleni , a ta agresja budzi zwyczajny wewnetrzny ludzki sprzeciw , co łączy przeciwników najazdu mimo różnic narodowościowych.
 • magdolot 03.03.14, 13:04
  humbak napisał:

  > Gra nie idzie raczej o Krym jako taki. Putin zagrał va b
  > anque żeby utrzymać Ukrainę w swojej sferze wpłwów, co może się jeszcze udać. P
  > rzynajmniej na pewien czas. Alternatywą była prawie pewna jej utrata.

  By chciał utrzymać Ukrainę po dobroci, by ją "ratował" przed Janukowyczem. Całą. Chyba mógł. A skoro się zdecydował dokładnie przypomnieć Ukraińcom, co w ich kraju wyprawiali sowieci... to chyba jest dosyć silny, aby. Nie wierzę w analizy z "Putinem miotającym się w stanie histerii". To nie pasuje do Putina. Zwyczajnie. I choć każdy satrapa może się poślizgnąć o lud i go nie docenić, to nie docenianie Putina uważam za duży błąd. I mam przemożne wrażenie, że w tej sprawie świat dosyć bezradnie, niestety, postępuje o krok za rozdającym znaczone karty sukinsynem i wdzięcznam ja Widzowi za racjonalizację, bo to jakiś grunt.
 • humbak 03.03.14, 13:31
  Pewnie że nie w histerii, co nie oznacza że nie zagrał ryzykancko. Czasem trzeba.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • magdolot 03.03.14, 13:50
  humbak napisał:

  > Pewnie że nie w histerii, co nie oznacza że nie zagrał ryzykancko. Czasem trzeb
  > a.

  Oczywiście, że gra ryzykancko. Ale mi wychodzi, że ryzyko ma bardzo skrupulatnie policzone. I te wszystkie oświadczenia, że Putin dopuścił się agresji "zupełnie niewyobrażalnej" z uzupełnianiem na tym samym oddechu "ale przecież nie poślemy armii" - to właśnie mnie przeraża. Bo to brzmi jak bezradne szczekanie ratlerka, który na owym szczekaniu pilnie poprzestanie i nawet nie spróbuje cichcem ukąsić w łydkę... szczekaniem jeno chroni resztki "twarzy". A na to Putin łaskawie zezwoli. Psy szczekają karawana idzie dalej.
 • humbak 03.03.14, 13:55
  Masz na myśli nasze, czy światowe komentarze? Putin narazie też gra dość ostrożnie mimo wszystko. Inwazji żadnej nie dokonał. Owszem, naruszył suwerenność Ukrainy i umowy z nią zawarte, ale robi to w ograniczonym dość stopniu i testuje póki co, na ile może sobie pozwolić. Zobaczymy co będzie dalej.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • m.c.hrabia 03.03.14, 13:56
  A na to Putin łaskawie zezwoli. Psy szczekają karawana idzie dalej.

  tak właśnie Putin szczekał w czasie sprawy Kosowa.
 • magdolot 03.03.14, 14:16
  Ten szczeka najlepiej kto szczeka ostatni?

  Naprawdę wolałabym być optymistką. Bym całym sercem wolała. I czekam na realne powody do optymizmu. Z utęsknieniem. Nasze szanowne media piejące z ulgą że rubel leci mi ich nie dostarczają, niestety.
  Mam nadzieję, że pies alfa co pracowicie sprawdza wytrzymałość naszej gumki od gaci, jednak dostanie nią w oko z powodu jakiegoś kompletnie idiotycznego drobiazgu, którego nie przewidział.
 • humbak 03.03.14, 14:18
  Nie śledzę naszych mediów, więc trudno mi się odnieść.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • widz102 03.03.14, 13:04
  Owszem. Ale calkowity, w obligacjach rzadowych, dlug USA to dzis jakies 8 BILIONOW (osiem tysiecy miliardow) dolarow, a ich rezerwy w zlocie to jakies (liczac z gorka) 400 miliardow dolarow. Czyli dlugi (obligacje) USA maja dzis plynne zabezpieczenie/pokrycie na poziomie gora pi razy drzwi pieciu procent. A naleza w ponad 70 proc. do innych krajow (glowni posiadacze, ktorzy sie ich dzis na potege pozbywaja to dzis Chiny, Japonia i ... Rosja).
  A teraz pomysl co bedzie, gdy Rosja, Brazylia itd.... kaza od jutra, no... pojutrza, placic sobie tylko zlotem (ew. tzw. zlotymi obligacjami) za gaz i rope..... Bo powiedza, ze inflacyjnych swistkow im nie trzeba... Co, nota bene, przygotowuja juz od kilku lat (po 2017 r. w Rosji nie bedzie mozna juz nawet oficjalnie i legalnie oszczedzac w usd pod pretekstem tzw. niebezpiecznego dolara i obawy przed swiatowym krachem tej waluty).

  Powtarzam, ZNACZNIE powazniejsze i niebezpieczniejsze dla Polski i swiata od (pozornie wylacznie politycznego) jest dzis EKONOMICZNE, niewidoczne dla niektorych laikow (w tym na fk), zaplecze tego konfliktu. To drugie juz dzis jest absolutnie ogolnoswiatowe a jego konsekwencje sa , jesli chodzi o skale, nieprzewidywalne!
 • volupte 03.03.14, 13:25

  > A teraz pomysl co bedzie, gdy Rosja, Brazylia itd.... kaza od jutra, no... poju
  > trza, placic sobie tylko zlotem (ew. tzw. zlotymi obligacjami) za gaz i rope...
  > .. Bo powiedza, ze inflacyjnych swistkow im nie trzeba... Co, nota bene, przyg
  > otowuja juz od kilku lat (po 2017 r. w Rosji nie bedzie mozna juz nawet oficjal
  > nie i legalnie oszczedzac w usd pod pretekstem tzw. niebezpiecznego dolara i o
  > bawy przed swiatowym krachem tej waluty).
  >
  Ale w drugą stronę również. Rosja ma ok. 1000 ton złota ( tak sie ocenia) na dlugo tez nie starczy. Czekajmy na ,,czerwońce" bo i w Rosji moga papierowych rubli nie chcieć przyjmować. Zgadzam sie że USA szykuje swiatu finansowy agamemnon, bo stały dodruk dolarów bez zwiekszania za tym inflacji do tego prowadzi. Tylko USA na tym moga najmniej stracić , bo ich długi moga sie pojsc jeb.... Gro tych papierów to w ,,rezerwach" walutowych całego świata.
 • widz102 03.03.14, 14:38
  Nie zapominaj, volupte, ze Rosja rocznie produkuje u siebie i ze swoich zloz az 205 ton zlota, a wraz z uzbekistanem okolo 300 ton.(USA 230 ton, a razem z Kanada 335 ton). Chiny ponad 400 ton rocznie. Ghana (tez Chiny, jak popatrzec dobrze) prawie 100 ton.
  Wiec tym bardziej jestem wsciekly na rzad za nieodzyskiwanie polskiego zlota z Anglii i sprzedaz polskich zloz miedzi jakims zagranicznym inwestorom. Juz o sprzedazy calego polskiego wydobycia polskiego srebra (1200 ton rocznie, metal szlachetny na absolutnym obecnie dnie cenowym, z perspektywa skokowego wzrostu cen o kilkaset procent co najmniej, jesli dolar padnie) brytyjczykom, zamiast przez NBP z przeznaczeniem na polska bron defensywna w wojnie finansowej/surowcowej ktora dzis chyba juz widzimy na swiecie.
 • humbak 03.03.14, 13:37
  Mylisz się. Rosja nie jest na trzecim miejscu. Co więcej w porównaniu z Chinami i Japonią mają nic, jeśli chodzi o amerykański dług.
  www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2013/10/10/this-surprising-chart-shows-which-countries-own-the-most-u-s-debt/
  A teraz mi wyjaśnij w czyim niby interesie byłby kryzys amerykański? Gdyby do czegoś takiego doszło, Chiny urwałyby winowajcy cojones.
  Zrozum, Rosja nie jest już tym, czym była 30 lat temu. Oni nie są zagrożeniem dla USA. W szczególności ekonomicznie.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • widz102 03.03.14, 14:10
  Maja prawie 500 mld usd w gotowce. Ktore (jako od pieciu lat masowo drukowane bez pokrycia) juz same w sobie sa dzis DLUGIEM USA. Bo sa bez pokrycia w zlocie, kompletnie. Tyle ze swiat drobnych ciulaczy sie jeszcze w tych zawilosciach nie polapal.

  A teraz pomysl. Zarowno Chiny jak i Rosja, tudziez kraje arabskie i Brazylia chca definitywnie skonczyc z petrodolarem i przejsc na system handlu surowcami ekwiwalentny w zlocie (ew innych metalach szlachetnych). Na dobre i na zawsze. Zarowno Chiny jak i inne panstwa (w tym europejskie, np. Niemcy) kupuja od pewnego czasu zloto . Ile wlezie. Chiny wywoza z kopaln zlota w Afryce (kupionych przez nie za... dolary USA) CALY urobek i rafinuja go juz u siebie. Ot, zlotego juana swiatu szykujac...
  A przy okazji... Chiny WLASNIE TERAZ skokowo redukuja ilosc posiadanych obligacji USA, a Rosja stabilizuje rubla rzucajac na rynek 10 mld USD DZIENNIE! A ma zielonych na dwa lata takiego stabilizowania. I co wazniejsze, one nadal do niej plyna za gaz i rope.
  Stale i w duzych ilosciach. Wiec moze rzucac na rynek ile wlezie, destabilizujac rynek walutowy coraz bardziej. W powiazaniu z tymi sprzedawanymi przez Chiny hurtowo obligacjami USA jak to juz nie jest prawdziwa PIERWSZA FINANSOWA WOJNA SWIATOWA, to co nia jest?

  A, i jeszcze jedno. Kto ma Ukraine, przy okazji w pelni kontroluje gazociagi. Te nowe tez.
 • humbak 03.03.14, 14:17
  > Maja prawie 500 mld usd w gotowce. Ktore (jako od pieciu lat masowo drukowane b
  > ez pokrycia) juz same w sobie sa dzis DLUGIEM USA. Bo sa bez pokrycia w zlocie,
  > kompletnie. Tyle ze swiat drobnych ciulaczy sie jeszcze w tych zawilosciach ni
  > e polapal.

  Proszę Cię. Daruj sobie takie zabiegi, bo przestanę Cię traktować poważnie.

  Dalej spekulujesz, więc też nie bardzo jest o czym gadać.
  Co do surowców energetycznych to już pisałem- Rosja za ich pomocą państwom zachodnim nie zagrozi, bo bez ich eksportu leży i kwiczy.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • heheheheh 03.03.14, 22:21
  Rosja ma dolarow nie na 2 lata a na dokladnie 43 dni takie jak dzisiaj.
 • ayran 03.03.14, 13:43
  widz102 napisał:

  > glowni posiadacze, ktorzy sie ich
  > dzis na potege pozbywaja
  to dzis Chiny, Japonia i ... Rosja).


  Rosja jest szóstym, czy siódmym co do wielkości posiadaczem papierów USA (gdzieś tam pomiędzy Szwajcarią i Luksemburgoiem), to po pierwsze. Po drugie owo "wyzbywaja sie dziś na potęgę" to twój wymysł niepoparty informacjami z żadnych wiarygodnych źródeł.  --
  Nie kłam sobie, a nikt ci nie skłamie.


  Jacek Kaczmarski
 • widz102 03.03.14, 14:45
  Dobra, wczesniej bylo z pamieci wg przestarzalych danych. Teraz masz Bloomberga. Dane sa jeszcze gorsze dla USA, nawiasem mowiac.

  "Chiny, które są największym wierzycielem Stanów Zjednoczonych, zmniejszył w grudniu swoje zaangażowanie w amerykańskie papiery dłużne najmocniej od dwóch lat, informuje Bloomberg. To następstwo decyzji Rezerwy Federalnej o ograniczeniu wartości programu skupu aktywów, przede wszystkim obligacji.
  Pozycja Państwa Środka na rządowych obligacjach zmniejszyła się w ostatnim miesiącu 2013 r. o 47,8 mld USD, co stanowi około 3,6 proc. szacowanego na 1,27 bln USD zaangażowania. To największy spadek od grudnia 2011 r., wynika z danych Departamentu Skarbu USA.
  W tym samym czasie stan posiadania innych zagranicznych inwestorów zwiększył się o 1,4 proc. (78 mld USD) do rekordowego poziomu 5,79 bln dolarów.
  Ogółem, na koniec 2013 r. zagraniczni inwestorzy posiadali 48,8 proc. z 11,9 bln długu rządu USA. W całym ubiegłym roku zaangażowanie zagranicy w papiery skarbowe USA zwiększyło się o 4 proc., w ujęciu kwotowym o 221,1 mld USD, co jest najniższym wzrostem od 2006 r."

  Takich FAKTOW ci brakuje?
  A jakie sa twoje?
 • humbak 03.03.14, 14:49
  Napisałeś:

  "glowni posiadacze, ktorzy sie ich dzis na potege pozbywaja to dzis Chiny, Japonia i ... Rosja"


  Jaja sobie robisz?
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • volupte 03.03.14, 13:31
  Do napisania. Trzeba isć do sklepu robic zapasy:-)
 • magdolot 03.03.14, 13:39
  Volupte rozpoczął taki piękny temat za pomocą finansowego agamemnonu... po czym zostawia nas tutaj na pastwę domysłów, czy pusty dolar jest bardziej Klitajmestrą, Chryzeidą, Kasandrą, czy piękną Heleną... i trywialnie zasuwa do sklepu po mąkę. :(
 • m.c.hrabia 03.03.14, 13:49
  faktycznie zysk jak cholera.

  . Analitycy podliczyli, że łączna kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie w Moskwie w ciągu kilku godzin spadła o 2 bln rubli (około 55 mld dol.), czyli prawie o tyle, ile Rosję kosztowała organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (50 mld dol.).

  Bank centralny Rosji podnosi stopy procentowe i wydaje 10 mld dol. na obronę własnej waluty.

  Read more: wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,15555387,Paniczna_wyprzedaz_akcji_w_Moskwie__Drozeje_ropa.html#MT#ixzz2uu4XWcfM

  aż strach pomyśleć co to będzie gdy te zyski się utrzymają przez kilka dni.
 • ludekpolski 03.03.14, 13:50
  a właściwie cała masa... doświadczenie jednak uczy że wszelkie dywagacje i planowanie na długo do przodu jest bardzo kruche. Wystarczy jedno "potknięcie" i całe domino się rypie.

  Innymi słowy sytuacja makroekonomiczna przypomina trochę przepowiadanie pogody lub inne wróżby z fusów, gdyż jest to zagadnienie wielowątkowe, złożone i zbyt dynamiczne (trudne do obliczenia wielu niewidocznych ale liczących się w ogólnym rozrachunku współczynników) w czasie by móc je dostatecznie okiełznać na swoją korzyść z dużym wyprzedzeniem.

  Często megalomani pokroju Putina nie są w stanie przewidzieć najbardziej banalnych rzeczy np. tego że już obecnie ma tylu wrogów zę nie będzie w stanie już rozpoznać skąd nadciągnie do niego zagrożenie, które strawi go w ostatecznym rozrachunku jak husaina czy kadafiego i może być to zagrożenie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne.
 • ludekpolski 03.03.14, 13:56
  i jeszcze jedna sprawa Rosja (kiedyś ZSRR) już od wielu dekad prowadzi w podobny sposób swoją politykę i pomimo tego że mogłaby być potęgą gospodarczą to jednak swoimi działaniami i niewiarygodnością ląduje w cywilizacyjnej doopie...
 • magdolot 03.03.14, 13:57
  Dlatego liczę bardziej na takie "potknięcie" niż na efekty wszechświatowego wymachiwania szabelką i prężenia muskułów... po próżnicy. I smutno mi z tym.
 • ludekpolski 03.03.14, 14:02
  samo liczenie na "potknięcie" może nie wystarczyć... hitler też się potknął, ale dopiero pod stalingradem....
 • magdolot 03.03.14, 14:27
  To były paciorki jednego różańca. Prędzej Persowie versus Grecy. Jak bym dzisiaj dorwała pana Futuymę z jego "końcem historii", to bym mu chyba brutalnie przypomniała, że historia się lubi powtarzać.
 • remez2 03.03.14, 14:53
  (...)to bym mu chyba brutalnie przypomniała, że historia się lubi powtarzać.
  Głównie jako farsa.
 • magdolot 03.03.14, 15:18
  Farsa? Z imperium nieopatrznie uznanym za zmarłe? Raczej horror z całkiem żwawiutkim zombie.
 • remez2 03.03.14, 15:23
  magdolot napisała:

  > Farsa? Z imperium nieopatrznie uznanym za zmarłe? Raczej horror z całkiem żwawi
  > utkim zombie.
  Nie o to mi chodzi. O nas, Polaków.
  W farsach niewiarygodne sytuacje, w które zostają wciągnięci bohaterowie, najczęściej są spowodowane ich wadami takimi jak np. próżność, sprzedajność lub chciwość. Wysiłki podejmowane przez bohaterów w celu wybrnięcia z niewygodnych lub kompromitujących sytuacji prowadzą jedynie do dalszego zapętlenia i jeszcze większej kompromitacji, aż do momentu, w którym w komicznych punktach kulminacyjnych wady zostają odpowiednio upokarzająco i przykładnie ukarane, po czym następuje względnie szczęśliwe zakończenie. Farsy prawie zawsze są poświęcone bezlitosnemu obnażaniu ludzkich słabości, a widzowie się śmieją, ponieważ łatwo mogą sobie wyobrazić siebie w sytuacji, w której to ich słabości zostają tak okrutnie obnażone.
 • magdolot 03.03.14, 15:52
  A co my, Polacy, możemy? "Na dnie z honorem lec, z hoooonooorem lec."
  To się przyglądam bez specjalnego zachwytu przygotowaniom, ale...i resztki honoru są lepsze niż nic.
 • remez2 03.03.14, 18:09
  magdolot napisała:

  > A co my, Polacy, możemy? "Na dnie z honorem lec, z hoooonooorem lec."
  Nie wtrącać się, nie judzić - to bardzo dużo. A gdyby zaistniała taka konieczność - udzielić pomocy humanitarnej.
 • m.c.hrabia 03.03.14, 18:34
  Nie wtrącać się, nie judzić

  dokładnie tak
 • chateau 03.03.14, 14:26
  Jedna uwaga.
  Nie wiem jak z ropą, ale ceny gazu wynikają z kontraktów i nie są prostą funkcją cen giełdowych.

  --
  Psalm 69
 • magdolot 03.03.14, 14:49
  - Sytuacja na Krymie nie wpłynie na tranzyt do Europy rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy - zapewnił minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Z kolei rosyjski Gazprom nie wyklucza zakłóceń w dostawach gazu do Europy przez Ukrainę.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Dobrze, że idzie wiosna. :( I Donieck macierz powolutku przygarniać zaczyna...
 • chateau 03.03.14, 15:01
  Chodziło mi o przypuszczalne zyski Rosji. Każdy odbiorca płaci za gaz wg. uzgodnionych stawek.
  Oczywiście mogą pojawić się awarie gazociągów, ale równie dobrze nad nitką Nord Stream może się zupełnie przypadkowo wypierdaczyć jakiś masowiec z wyjątkowo ciężkim gruzem.

  --
  Przy szczęku mieczy, dźwięku trąb i tarabanów wpi3rdolił się Sobieski w obóz bisurmanów.
 • magdolot 03.03.14, 15:26
  Wiem. Ale stawki można zapewne renegocjować. Na przykład jak coś się przepięknie wypierdaczy... :(
 • chateau 03.03.14, 15:28
  Można nawet próbować szantażu, ale chciałbym zobaczyć Gazprom szantażujący niemieckich odbiorców :-)

  --
  Are you heaven on Earth or the gloom of the grave.
 • magdolot 03.03.14, 15:42
  A ja bym chyba fffcale nie chciała tego zobaczyć. Choć na drugą nóżkę mnie wkurza olimpijski spokój, by nie powiedzieć olew, prezentowany w tej sprawie przez zwyczajnego Niemca. I to po tym, jak na telefon Angeli Putin zareagował olimpijskim spokojem, by nie powiedzieć olewem. :(

  Idę sprawdzić, czy Niemcy już wykupują mąkę jak Volupte, czy jeszcze nie... A w międzyczasie Widz może zapoda, czy Czukcze już zbierają chrust.
 • widz102 03.03.14, 15:59
  Dzis gaz w Wlk Brytanii i innych krajach unii podrozal o jakies 7 do 10 procent.
 • chateau 03.03.14, 16:12
  Dla odbiorców końcowych czy dla sprzedawców?

  --
  Przy szczęku mieczy, dźwięku trąb i tarabanów wpi3rdolił się Sobieski w obóz bisurmanów.
 • adherent1 03.03.14, 17:34
  chateau napisał:
  > Dla odbiorców końcowych czy dla sprzedawców?
  Jaja sobie robicie :-(.
  W Polsce gaz jest droższy o 20% niż przeciętna w Europie, więcej niż
  Polska za gaz płaci tylko Macedonia(?).
  Podwyższenie cen gazu w GB o 10% (mają najniższe ceny w UE) nawet
  w Polsce było by niezauważalne.
  Teoretyzowanie na nic się zda. Według mnie przeciętne gospodarstwo
  domowe w Polsce zużywa 4000 kubików gazu, płaci jak za 5000 w UE
  a za 6000 kubików w GB. Nie ma co się pasjonować Ukrainą, trzeba
  dbać o swoje interesy, nie dać się zwodzić już nie politykom a
  politykierom w rąbaniu nas na cenach i podatkach też.
 • adherent1 03.03.14, 17:39
  adherent1 napisał:
  Przepraszam - nie wiedziałem o nowszych danych
  weryfikujących wymienione dane (na korzyść Polski)
  Patrz; szczesniak.pl/2325
 • chateau 03.03.14, 18:01
  Nie chodzi o procenty.

  Pytanie było proste. Czy za gaz więcej płacą firmy sprzedające ten gaz w UK czy to zwykła spekulacja na odbiorcach końcowych.

  --
  Psalm 69
 • wiosnaludzikow 03.03.14, 15:00
  Wskaźnik CDS dotyczący ryzyka niewypłacalności państwa (wzrost ceny ubezpieczenie od ryzyka niewypłacalności) zmienił się na niekorzyść dla Rosji 18 pkt % a dla Ukrainy pogorszył się mniej (!) bo o pkt 11 %.
 • magdolot 03.03.14, 15:28
  Ciekawe jak się ten wskaźnik zmieni dla Ukrainy bez Krymu i Doniecka...
 • humbak 03.03.14, 15:38
  Istotniejsze dla rozwoju zdarzeń jest, że Rosji się raczej nie poprawi.
  --
  "Wake up! Time to die."
  Wiadomokto
 • x2468 03.03.14, 15:01
  To ile tego zlota ma przecietny Rosjanin? Trzyma je w lodowce i gotuje zlota zupe ktora karmi rodzine?
 • magdolot 03.03.14, 15:31
  A po co przeciętnemu Rosjaninowi jakieś złoto i kogo on obchodzi? Przeciętny Rosjanin ma słuchać, żreć szczaw na przednówku i czuć dumę, że żyje w Imperium... i ulgę, że nad ranem mu nikt nie puka do drzwi.
 • chateau 03.03.14, 15:37
  I z rozrzewnieniem opowiadać, że kapitanowi spodobał się dowcip z herbatą.

  --
  Iron Sky
 • m.c.hrabia 03.03.14, 15:41
  żreć szczaw na przednówku i czuć dumę, że żyje w Imperium... i ulgę, że nad ranem mu nikt nie puka do drzwi.

  przeciętny Rosjanin taką dumę odczuwa, w pale mu się nie mieści że Krym może
  nie należeć do Matuszki, a Ukraina to przecież od zawsze nasi tylko trochę pobłądzili ,
  ale Matuszka ich kocha i zawsze przytuli.
  Tak myśli przeciętny Rosjanin i to też trzeba brać pod uwagę.
 • magdolot 03.03.14, 15:58
  A ja mam taką malutką nadzieję, że właśnie na tym się nasz Batiuszka przejedzie, bo gdzieś delikatnie przegnie...
 • m.c.hrabia 03.03.14, 16:05
  może tak ,pożyjemy zobaczymy,
  ale nastroje przeciętnych Rosjan odczytuje prawidłowo . i na pewno za aneksję Krymu
  Rosjanie go nie potępią.
 • magdolot 03.03.14, 19:03
  Ty odczytujesz prawidłowo. Tornson, to nawet wie co myślą na Krymie i w Doniecku...
  Nastroje? A, nastroje!
  Bez analiz gospodarczych mogę odpowiedzieć na pytanie, czego NAJBARDZIEJ obawia się Putin. Tak bardzo, że aż idzie va banque. Swoich.
  I pewnie to będzie okropnie babska odpowiedź, lecz jest zwyczajnie najprostsza. Obama, Merkel, NATO mają jedną słabość: muszą się oglądać na szaraków bardziej i z pewnością nie pograją va banque, Putin może.
  Czego mógł się przestraszyć Putin? A zwyczajnie tego, że właśnie padła władza wzorująca się pilnie na jego sposobie rządzenia. I tego, że w miarę strzelania do bezczelnych Zachodniaków... zaczynał z nimi sympatyzować i wschód Ukrainy. To trzeba było ukrócić. Natychmiast. Pokazać swoim, żeby sobie przypadkiem nie pomyśleli, że mogą. Pokazać swoim, [ciągnąc Obamę i UE za gumkę od majtek, grając wirtuozersko na lękach dużych psów], że na cywilizowany świat nie mają co liczyć, bo on zbyt cywilizowany. A co się przy okazji uchapie, to na plus. I go nie obchodzi, czy ten cały propagandowy szajs ktokolwiek naprawdę kupi, byle się dobrze bał.

  Myślę, że Putin nie poprzestaje na odczytywaniu nastrojów. Myślę, że on dobrze wie, że nastroje to rzecz dużo płynniejsza niż gaz i niż giełdy. Że na "czynniku ludzkim" można się ostro przejechać, bo to jedyny czynnik nijak niepoliczalny. Dlatego on rozdeptuje nastroje. Dlatego w Moskwie się już zgarnia obywateli, którzy "potencjalnie" idą manifestować. Dlatego jest lepiej ewentualnie postrzelać na Krymie... niż w Moskwie.

  I właśnie dlatego na miejscu dużych psów bym powarczała chlujniej. Jak wojna nerwów, to wojna nerwów, nie piski.
 • m.c.hrabia 03.03.14, 20:32
  I pewnie to będzie okropnie babska odpowiedź, lecz jest zwyczajnie najprostsza. Obama, Merkel, NATO mają jedną słabość: muszą się oglądać na szaraków bardziej i z pewnością nie pograją va banque, Putin może.

  jasne jak..
  ale pamiętaj ,że Putin (jak każdy z wodzów z resztą ) chce się zapisać jako ten
  dobry i sprawiedliwy batiuszka ,a nie jak psychopatyczny car.
  jemu wisi co powiedzą o nim Polacy (dobrze wie co) czy inne angole , on chce aby jego naród
  zachował go w pamięci jako tego wielkiego.
  A to wbrew pozorom całkiem potężny motyw działania.
 • magdolot 03.03.14, 22:55
  Chodzi za mną obrazek z tego podmoskiewskiego symbolu statusu, jak mu tam, gdzie należy mieć chatę. I duże psy, oligarchowie, co stoją na poboczu limuzynami i przez godzinkę potulnie czekają na przejazd samca alfa. Jak ten obrazek nie jest kaczką dziennikarską, ino rzeczywistością, to "psychopatyczny car" całkiem dobrze pasuje, choć "basior pośród gangsterów" nieco lepiej. A wizerunku a la Piotr I Wielki ten drobiazg bynajmniej nie psuje. Dobry i sprawiedliwy Batiuszka czasem da dziecku cukierka, choć... wiadomo. A złych bojarów trzyma nisko przy ziemi.

  Chce się zapisać? - Nie żartuj... Zapisują zwycięscy, to raz. Zapisują co chcą, to dwa. Bush już się zapisał, a ciepłe kluchy Obama jeszcze nie. Historyczne "Obama care"?! Które rozdziały najchętniej omijałeś w podręczniku historii, czy nie te z nudziarstwami o rozwoju społecznym i gospodarczym? Co innego zbudować i przepieprzyć imperium. Chyba tylko Heniek IV wjechał w historię na kurze, ale jako oddech po spektakularnej rzezi, a w dodatku Francuzom i.. oprócz kury miał też inne atuty. :)
 • volupte 03.03.14, 22:43
  Nawet jesli im później przyjdzie wpieprzać korę i trawe , bo nie powiążą tych zależnosci .
 • x2468 03.03.14, 23:00
  To tlumaczy dlaczego w Moskwie aresztuja kazdego kto im w lapy wpadnie? Np dziewczyny z Pusy riot i tego kolesia z czysta biala kartka?
 • xystos 03.03.14, 19:14

  .. dopuki niezajmie calej Ukrainy,wtedy zaczna sie koszty
  zapomogi,emerytury itp wydatki,ciekawe czy EU wzieloby
  te koszty na siebie gdyby do stowarzyszenia z Ukraina doszlo.


  ZEN
 • buldog2 03.03.14, 19:55
  Argumentacja sensowna, ale nie uwzględnia istotnych przesłanek.
  Rosjanie mają na ten temat inne zdanie. Twierdzą, że USA, jeśli zechcą, mogą doprowadzić do spadku cen nośników energii. Poza tym państwa Zachodu mogą bez sankcji ONZ aresztować aktywa
  «Рocнефти» и «Гaзпрoмa», нa ocнoвaнии тoгo, чтo «oни приoбретены в резyльтaте преcтyпнo нaжитых cредcтв»
  "Rosnefti" i "Gazpromu", na podstawie tego, że "one zostały nabyte w rezultacie użycia środków nabytych w sposób przestępczy.

  Этo yдaрит пo экoнoмике, финaнcaм, бюджетy, coциaльным oбязaтельcтвaм. Чем беднее люди, тем бoльше oни бyдyт yщемлены
  To uderzy w gospodarkę, finanse, budżet, świadczenia socjalne. Im biedniejsi ludzie, tym bardziej zostaną dotknięci.

  Georgij Satarow, prezydent Fundacji Indem wymienia całą listę sankcji, nie wymagających uzyskania zgody ONZ, oraz ich najważniejsze skutki.
  Kończy stwierdzeniem
  Еcли я кoмy-тo пoкaзaлcя oптимиcтoм, нy, извините.
  Jeśli wydałem się komuś optymistą, to, wybaczcie.

  www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=458640694262715&id=100003503649476&stream_ref=10
  Zgadzam się z opinią Satarowa. Można sporo dodać, ale skoro nie przedstawiłem nawet całości jego opinii, nie powinienem pchać się z własną.

  --
  bul.
 • magdolot 03.03.14, 20:31
  Podpowiadają cichcem naszym Wielkim Piszczącym Ratlerom jak przejść mutację w Brytana?
  Oby.
  Oby Ratlery czytały cyrylicą!
  Bo właśnie mi się był wetknął do łba argument zoologiczny. Kiedy zwierzę może tylko zaatakować? Kiedy nie może ani uciec ani się schować. Janukowycz miał wujka, Putin jest sierotką.
 • heheheheh 03.03.14, 22:17
  Dobry tekst. Jeden z lepszych tutaj. Jest kilka ale...Rosja potrzebuje kapitału na rozwoj i nowych technologii bez tego wzrostu po prostu nie bedzie.
  Zloto które posiada to tez złoto na papierze.....zdeponowane w FED lub Bank of England ;)
  A w teorii spiskowej brakuje mi udziału ruskich służb w ostatnich aferach w Turcji aby odciągnąć ją od spraw krymu.
 • magdolot 03.03.14, 23:19
  > A w teorii spiskowej brakuje mi udziału ruskich służb w ostatnich aferach w Tur
  > cji aby odciągnąć ją od spraw krymu.

  Smycz NATO nie wystarczy?
 • volupte 03.03.14, 22:29
  Uff...zakupy zrobione , spizarnia pełna a papierowy pieniadz wymieniony na brzęczacy kruszec;-)
 • zupakacza 03.03.14, 23:16
  twoj mozdzek, widz, tez powinien spasc. tylko juz ponizej niego nie ma NIC! ty to masz szcescie!
 • teofilgrabski 03.03.14, 23:20
  Gadasz tak, jakby Stany nie miały żadnej strategii, nie miały pojęcia o swoich finansach i swoich zasobach naturalnych, ani też nie były świadome, czym dysponuje Rosja.
  Rosja wie, że nikt jej nie podskoczy. Stany, UE i NATO też wiedzą, że nie podskoczą Rosji.
  Z prostych powodów. EKONOMICZNYCH. Wszystkich stron.
  W rosyjskim jest na to proste określenie: krugovaja poruka.
  A majdan, banderowcy i inni rewolucjoniści od siedmiu boleści mogą im (Rosji i Stanom) skoczyć.
  To jest polityka i biznes, który szaraków nie dotyczy.
 • buldog2 03.03.14, 23:42
  Nieprawda.
  Świat może się przez dłuższy czas bez rosyjskich surowców obyć, natomiast Rosja prowadząc gospodarkę autarkiczną popadnie w regres z wielu powodów, jednym z nich (tylko jednym) jest problem skali, omawiany w Rosji. Rosjanie wymyślili, że na to, by można było mieć gospodarkę niezależną od reszty świata, trzeba mieć rynek wewnętrzny liczący co najmniej 500 mln ludzi.
  Daleko do tego, ale także stąd uporczywe starania o Ukrainę, Białoruś etc. Bo z Chinami to wspólnego kierowanego z Moskwy rynku nie będzie, z Indiami też nie.

  --
  bul.
 • teofilgrabski 04.03.14, 00:05
  Rozważając w ten sposób można dojśc do wniosku, że jeżeli Stanom przymknąć eksport, czy Chinom, Niemcom, Francji, UK - to też padną. Przecież padną! Jednoznacznie. I żaden wewnętrzny rynek przy tak globalnych powiązaniach nie pomoże. Zbyt duzo powiązań jest we wspłóczesnej gospodarce. Ale żadne z tych państw nie zaryzykuje pójscia na noże z Rosją, bo w imię czego?
  Krym jest autonomią. Krym nigdy nie był ukraiński. Był grecki, był turecki, ale nie ukraiński (poza prezentem Chruszczowa). I Stany, i UE - Niemcy, Francja, UK - ci gołębie pokoju, widzą siebie w tym, co teraz robi Rosja. Zatem zastosowanie teraz jakichkolwiek restrykcji wobec Rosji, to będzie szczyt hipokryzji ze względu na natowskie "akcje pokojowe" na przestrzeni ostatnich co najmniej 30 lat. Światowa opinia publiczna nie poprze w przyszłości żadnej "pokojowej misji" w wykonaniu NATO.
  To naturalne, że Rosja chce utrzymać wpływy Na Ukrianie, Białorusi, Mołdowie a nie w Brazylii na przykład czy Kolumbii i Meksyku. Czy Rosja pcha się tam? Mowi Stanom co mają robić i jak? Czy mówi Stanom, że wycięli w pień wszystkich Indian i że to jest akt niebywałego ludobójstwa w historii świata? Mówi? Nie. W ogóle nie odzywa się. To dlaczego Obama ma podskakiwać, albo UK z Francją, ktorzy doprowadzili do totalnego wyniszczenia Indii, Bangladeszu, Afryki w okresie kolonializmu? Nic do zarzucenia sobie nie mają jak widać.
  Właśnie dlatego nic Rosji teraz nie zrobią.
  Pomijając oczywiście kwestie finansowe, które są najważniejsze w tej całej układance.
 • 3alfa.alfa 04.03.14, 00:10
  2% zasobów złota i dewiz
  --
  Bufetowa z ratusza
 • widz102 04.03.14, 06:49
  Powtarzam: Putin doskonale wie, że amerykański gaz (4x tańszy niż ten z Rosji) i ropa to w razie otwarcia ich eksportu przez USA, a ponadto uruchomienia w Europie ich produkcji z łupków koniec obecnych wariackich cen i nadwyżki handlowej Rosji. Próbowali torpedować to jak długo się dało. Nie wyszło.
  Więc to dla Rosji ostatni moment by próbować zmiany petrodolara na coś o większej wartości, zgodnie ze stalinowskim paradygmatem: nie sprzedajemy za obce papierki rosyjskich surowców nieodnawialnych. Najwyżej za inne surowce nieodnawialne;).
  Gdy USA uruchomią swój eksport, dla Rosji będzie po ptokach przy jej niewydolnym surowcowym modelu gospodarczym.
  Przypominam: światowe ceny ropy i gazu, na skutek wielu czynników (racjonalizacja zużycia, nowe złoża, nowi eksporterzy itd) od kilku lat praktycznie nie rosną (poza sytuacjami incydentalnymi). Tymczasem w ciągu zaledwie 7-8 lat inflacja zeżarła ok. 30 proc realnej wartości petrodolara. Spójrzcie na historyczny kurs usd/euro . A przecież euro też podlega silnej presji inflacyjnej po 2007 r. Co z tego wynika? Inflacja na dolarze stanowi dla USA spisób na sfinansowanie deficytu. To dlatego takie Chiny np pozbywają się obligacji usa , budują podstawy pod parytet dla juana i przewalają portfel papierów usa na krótkoterminowe
  Powtarzam: Putin wie że dziś jeszcze ma w ręku broń surowcową. Ale za 5-8 lat już nie będzie jej mieć i już nie będzie Rosji stać na zabawę w supermocarstwo. Bo Europa już wie że musi zdywersyfikować swoje źródła energii. W takich Niemczech np. już dochodzą do 25 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Za 5-8 lat energochłonność gospodarki im spadnie, dywersyfikacja wzrośnie i gdzie wtedy będzie Rosja i Putin?
  Dla Rosji to ostatnia chwila by ocalić choć część dawnych wpływów, potem nie będzie za co grać gieroja na cudzej ziemi.
  A, i jeszcze jedno: do 2025-2030 r. rosjanie (i prawosławni) będą w Rosji mniejszością etniczną. A projekt unii eurazjatyckiej przez Ukrainę właśnie idzie się Putinowi walić. Mówi wam to coś?
  Słowem, kończą się Rosji rezerwy proste. Teraz wiecie, dlaczego Putina tak przyparło?
 • xystos 04.03.14, 07:54
  niezapomnij ze tani gaz i tania petro z ameryki udezy przedewszystkim
  w szejkow arabskich ...a wtedy kazdy arab bedzie terrorysta
  ZEN
 • xystos 04.03.14, 07:56
  player.rutv.ru/iframe/live/id/21/showZoomBtn/false?time_play=0&isPlay=true&showPopUpBtn=false&showZoomBtn=true


  www.teletydzien.pl/program-tv/stacja-rossija-24,page,foreign-name,cid,20911493

  przyjemnego ogladania zycze


  ZEN
 • widz102 04.03.14, 08:25
  To dla Polaków jednak zwykła putinowa szczekaczka, a nie żaden Głos Hameryki czy RWE Więc raczej nie skirzystam.
  Putin na szczaw (i mirabelki)!

  Jak to wczoraj Tusk zasugerował?

  Rosję przeczekamy, bo ją w d...e mamy!

  I tym razem prawdę powiedział ;)
 • widz102 04.03.14, 08:17
  Dlaczego ropa z łupków walnie w Rosję a nie w szejków? Odpowiedź: JAKOŚĆ SUROWCA. Ropa szejków, tzw. Lekka słodka, jest znacznie wyższej jakości i prostsza i tańsza w wydobyciu i przerobie od rosyjskiej/łupkowej. Stąd i jej cenę na rynkach już się różnicuje. A ropa rosyjska nie dość, że sama prawie już jak łupkowa, to w dodatku jej stare złoża się Rosji kończą, a żeby uruchomić nowe pola- trzeba gigakasy!
  Tymczasem do klubu producentów dołączaj nowi gracze i niebawem Rosja straci i tu wiodącą rolę cenotwórczą.
  I jeszcze jedno: nawet dla Europy już niedługo rosyjski gaz i ropa będą tylko jedną z opcji. O strategii prosumenckiej słyszałeś?
  Zaś co do Polski: już się Rosji wymykamy. Po primo, mamy węgiel i w razie jakby... nie zawahamy się go użyć i niech się Kioto na jakiś czas wali, po drugie primo mamy własny gaz i łupki a coś mi się zdaje że Putin strzelił sobie w stopę i sam właśnie odciął od nich rosyjski kapitał, po trzecie- mamy terminale naftowe i gazowe (dzięki Gierkowi jeszcze;), a po czwarte-teraz właśnie i Polska może wejść na drogę energetycznej decentralizacji i modelu zrównoważonego. A właściwie - musi.
  Gdyby Putin rozpoczął tę wojnę ze światem 7 , no..5 lat temu, to mógłby używać energetycznego straszaka. Dziś już za późno. Więc stara się ugrać co jeszcze możliwe, bo jutro i na to będzie dla Rosji za późno.
 • xystos 04.03.14, 08:38
  widz102 04.03.14, 08:17

  drogi kolego z twych postow wynika zes nieslowianin i nie rosjanin
  wybacz mi moja szczerosc ale rozumujesz jak Zyd-wszystko przeliczasz
  na pieniadze

  z slowianami jest inaczej,niech kosztuje ile chce ale tego my niepopuscimy

  przezylismy okupacje tatarskie,vikingskie,niemieckie i polskie i popatrz
  ze sie podnieslismy i co nasze odbierzemy,jesli trzeba to sila - kazda piedz
  Rusi,doslownie,teraz jest dobry czas na zalatwianie starych niesprawiedliwosci.


  ZEN
 • widz102 04.03.14, 08:58
  Kolejny rosyjski prowokator wypełzł, jak widzę. Kiedyś wpadali, bo nie umieli zawiązać krawata i operować sztućcami. Dziś jak widać na tym forum - też z tym ( w innej formie nieco;) mają problem.
  Paszoł won z polskiego forum!
  A po rosyjsku, tak pa dusze, dodam tobie osobiście, cała tutejsza putinowa piąta kolumno: sztob ty chu...j...ami parosł, ga...w...no waniuczieje! Ubirajsia otsiuda, putinowa blad'!
 • volupte 04.03.14, 09:22
  Dobre:-) Zabrakło mu argumentów , to zachował sie typowo.
 • xystos 04.03.14, 14:59
  bedzie nowy RUBEL ,zdenominowany o trzy zera
  widzialem link z nimi,Iwan I Dobry na 10cio rublowym banknocie

  ZEN
 • wiosnaludzikow 04.03.14, 07:01
  Kapitalizacja giełdy moskiewskiej spadła o 58 000 000 000 dolarów. To tyle ile kosztowała olimpiada w Soczi.
  Taka informację podano w TOK FM.
 • widz102 04.03.14, 07:22
  Wczoraj kapitalizacja warszawskiej giełdy spadła o 15-16 mld dolarów. I co z tego?
  za to ropa, gaz i złoto przejściowo ostro drożeją.
  Piwtórzę: Putinowi chodzi o pojutrze a nie o dziś. Dziś to sobie przekalkulował w tej wojnie EKONOMICZNEJ.
  Zastanów się, kto za 10 lat będzie jeszcze musiał kupować ropę i gaz od Rosji na zdywersyfikowanym do tego czasu światowym rynku.
  Chiny? Właśnie kolonizują Afrykę i jej złoża.
  Ameryka płn? Na własnych nadmiar.
  Am. Południowa? Ma złoża brazylijskie i wenezuelskie.
  Azja? Ma bliski wschód i sporo własnych źródeł.
  Europa? Jak wejdzie w łupki i zdywersyfikuje dostawców? Może, ale na pewno znacznie taniej.
  A w ciągu 15-25 lat, gdy ruszą masowo tokamaki nowrj generacji i reaktory torowe, a grafen (ogniwa!) będzie tani jak dziś krzem?
  Rosja broni się dziś przed przyszłością nieuchronną, a nie teraźniejszością.
  p.s. Po 27-30 mld usd miessięcznie Rosja wydaje na stabilizację rubka już od trzech kwartałów, a on i tak leci na pysk, nawet szybciej niż dolar;)
 • wiosnaludzikow 04.03.14, 07:36
  widz102 napisał:

  > Wczoraj kapitalizacja warszawskiej giełdy spadła o 15-16 mld dolarów. I co z te
  > go?
  > za to ropa, gaz i złoto przejściowo ostro drożeją.
  > Piwtórzę: Putinowi chodzi o pojutrze a nie o dziś. Dziś to sobie przekalkulował
  > w tej wojnie EKONOMICZNEJ.
  > Zastanów się, kto za 10 lat będzie jeszcze musiał kupować ropę i gaz od Rosji n
  > a zdywersyfikowanym do tego czasu światowym rynku.
  Nie sądzę. Nieefektywny system Putinowski przeputa wszelkie pieniądze. Wzbogacą się oligarchowie a kapitały zainwestują poza Rosją bo sami wiedzą jaki to niepewny (obecnie) kraj.
  Europa i świat wyciągną wnioski i tym zachowaniem akurat Putin moim zdaniem strzelił sobie w kolano.
  Zobacz jak chociażby dzisiaj wyglądałaby dyskusja o Nord Stream, którą kiedyś, tutaj na tym forum opisywano z lewej strony : "to zwykła biznesowa inwestycja i nie mieszajmy do tego polityki" :) lub jak sekowano inicjatywę Kaczyńskiego budowy terminala gazowego nad morzem.
 • buldog2 04.03.14, 08:19
  Rura przez Białoruś sprzyjałaby naszym oczekiwaniom.
  --
  bul.
 • volupte 04.03.14, 09:32
  Ale zdaje sie to my na nia nie pozwoliliśmy . Broniliśmy interesów Ukrainy:-)
 • volupte 04.03.14, 09:34
  Kto Kaczyńskiemu sekował? Czy raczej brał sie do tego , jak pies do jeża , bo przeciez przy tej inwestycji mozliwa była korupcja?
 • volupte 04.03.14, 09:30
  To znaczy o co Putinowi chodzi ? O to aby mieć Krym do którego teraz Ukraina ok. 4mld.$ rocznie dokłada? Czy aby mieć kilka ukraińskich wschodnich rejonów ? Takim kosztem. Czy to aby pokazać Rosjanom jaki jest potęznym władcą , tego warte ? W Rosji i tak trzyma ich za pysk i do końca kadencji da sobie z tym radę.
 • widz102 04.03.14, 09:56
  Na krótką metę (i na dłuższą) o władzę.

  Na długą metę za kilka lat już nie będzie mieć za co bronić się przed spadkiem Rosji do trzeciej ligi (w drugiej już jest - ot, taka Wenezuela z poimperialną bronią atomową i kompleksem zbrojeniowym), z której nie da rady już nie tylko tworzyć jakichś porozumień regionalnych i związków gospodarczych (by sobie tam na kilkusetmilionowym rynku autarkicznie władać tą swoją (za Lemem) Kurdlandią.
  Na krótką metę - jeśli dziś nie spróbuje przejść na inny sposób rozliczeń za ropę, a przy okazji dziś nie spróbuje przyłączyć Ukrainy siłowo do tej swojej Eurazji, to jutro (patrz wyżej) już nie będzie mieć za co. A co gorsza - nie będzie mieć już możliwości straszenia Zachodu ani blokadą surowcową (co udowodniłem powyżej mam nadzieję dobitnie i logicznie, skoro tutejsi rosyjscy agenci aż tak się na to zapienili), ani nawet - militarną (bo na broń trzeba mieć co? DUTKI!;). Takie głowice termojądrowe na przykład..... One co kilkadziesiąt lat trzeba wymieniać, bo im (mówiąc czysto obrazowo) stopniowo reagenty kisną.... Większość głowic rosyjskich właśnie dochodzi do resursu, a na nowe już dziś Rosji kasy zaczyna być brak.... Za 5-8 lat tym bardziej będzie jej brak. A przykręcić śrubę społeczeństwu będzie baaaardzo trudno...
  Więc bez jutrzejszej osłony w postaci naprawdę TWARDEJ waluty za ropę (a nie petrodolarowych dewaluujących się śmieci) i bez osłony w postaci wewnętrznego systemu kolonialnego (tej niby Eurazji Putina) kasy na JEDYNY prawdziwy priorytet Rosji - czyli nowoczesną i odnawianą BROŃ MASOWEGO RAŻENIA także nie będzie. A jak jeszcze USA wkurzone rozpętają (także inflacyjnie, a co!) nowy wyścig technologiczny zbrojeń (już to zaczynają, zresztą)..... To co z Putinem i Rosją będzie? W warunkach, w których Europa JUŻ WIE, że musi uciekać od rosyjskiej regionalnej dominacji surowcowej gdzie pieprz rośnie, by jakby co - sama mogła od swej strony przykręcić mu kurki.....
  O to naprawdę chodzi.
  Oprócz oczywiście walki Putina o swoje wizerunkowe, tracone wraz z nadchodzącym do Rosji kryzysem finansowym, cojones ;)
  (a propos, znacie ten najnowszy rosyjski dowcip? W wolnym tłumaczeniu:
  "Żeby (hmmmmm wysoce usatysfakcjonować fizycznie ;) Alinę, musi wpierw Ukrainę."


 • volupte 04.03.14, 10:37
  To Putin durak , bo Krym moze z trudem strawi ( Ukraina dokłada do Krymu o. 4-5 mld$) ale Ukrainy nie da rady. A nazwałeś go zwycięzcą otwierajac watek:-) A on przegrany juz na wejsciu. Pomacha szabelką , cos tam zajmie , troche Rosjan na poczatku omami , ale juz za kilka miesiecy przejrza i zobacza jakiego duraka za prezydenta mają. Teraz propaganda kremlowska szaleje , ale to inne czasy , nie utrzymaja w ryzach prawdy .
 • volupte 04.03.14, 10:46
  Propaganda juz sie pruje. Przed chwila w rosja today rosyjska dziennikarka potepiła najazd na Krym i Ukrainę , a to tuba ruskiej propagandy. :-)
 • widz102 04.03.14, 11:18
  Po personaliach i akcencie sądząc, amerykanka? Nic dziwnego. Najmowała się u pozornie światowego autokraty z przerostem ego, a tu raptem widzi, że pracuje u satrapy nie lepszego od Hitlera. Też bym to zrobił na jej miejscu.
  Pewnie już leci do domu.:)
 • volupte 04.03.14, 11:25
  Albo na Sybir:-)
 • volupte 04.03.14, 11:28
  Rosja ma ok. 550mld $ w rezerwach. Podobno Putin zagroził że rzuci to na rynek . Niech rzuca , co to USA zaszkodzi ? Kto mu to kupi i za co? Dolary za .....dolary? :-) No moze Amerykanie za 1/5 wartosci zapłaca złotem.
 • widz102 04.03.14, 11:53
  Jaki jest główny postulat/groźba/zapowiedź Rosji?
  REZYGNACJA Z DOLARA W ROZLICZENIACH HANDLOWYCH!
  Oczywiście za gaz i ropę.

  Co stanowi bezpośredni atak na światowy system pieniądza papierowego.
  I macie złoty parytet jak byk!
  Po to ta cała wojenka ukraińska Rosji. Bez złotego parytetu padną.
  A złoty parytet, który przyjmą kraje arabskie, Wenezuela, Brazylia, Chiny... ubije dolara.
  Macie już złoto i srebro?
  Szkoda....
 • volupte 04.03.14, 13:36
  USA o to własnie chodzi , aby Rosja udlawiła sie tymi dolarami:-)
 • man_sapiens 04.03.14, 12:03
  Państwa importujące z Rosji surowce na pewno zwiększa wysiłki, żeby się od tego importu uniezależnić (może wreszcie także Polska). Wtedy będą kupować ropę i gaz od Rosji tylko wtedy, jeżeli będzie się to im opłacało a nie dlatego, że muszą. W ciągu najbliższych lat ceny ropy i gazu będą szybko maleć, bo ich największy konsument - USA - przestaje je importować. To będzie ekonomiczna klęska Rosji, która poza paliwami i okupacją przez swoją armię, nie może światu wiele zaoferować.
  --
  Na spotkaniach z księdzem Oko jest tłok.
 • widz102 04.03.14, 12:28

  Toż to własnie powyżej napisałem - że DZIŚ to dla Putina i Rosji ostatnia chwila na:
  a) budowę swojego neokolonialnego rynku wewnętrznego (eurazjatyckie coś tam)
  b) wyjście ze śmieciowego pieniądza w rozliczeniach w hz ropą i gazem - żeby było za co realizować pkt a i c
  c) a to wszystko po to, by mieć za co utrzymać rolę atomowego straszaka (na co potrzeba gigakasy, która się własnie przez taniejące gaz i ropę w średnik okresie (5-7 lat) skończy.

  Inaczej z władzy w średnim okresie nici. A władza musi być, bo w końcu znów ktoś pokaże złote kible w tv. :D

  p.s. Ayranowi i klonom pochodnym odpowiadać nie zamierzam, bo i tak już kompletnie nie kumają o co tu biega i maskują to używanymi ni z gruchy ni z pietruchy obcymi słowami...;)
 • volupte 04.03.14, 13:39
  To jest dla Putina niewykonalne.Moze sobie tylko potrząsać szabelka i przy okazji kogoś skaleczyc , albo zrobic sobie sepuku.
 • widz102 04.03.14, 14:15
  Chyba przypuszczam jaka jest minimalna pula którą Putin chce OBECNIE ugrać - nie wypaść spośród tych, którzy lada moment będą czyścić ten finansowy światowy śmietnik który się rozrósł przez ostatnie dwie dekady i wyznaczać na nim swoje nowe reguły i parytety. Na razie - w obecnym układzie gospodarczo-finansowym i marnej sytuacji ekonomicznej - Rosja miała zagwarantowaną nieobecność w takim gronie. W perspektywie 5-7 lat jak pisałem. Co mniej więcej pokazuje, w jakim horyzoncie czasowym to nowe rozdanie musi nastąpić.
  Więc poza wszystkim - Putin na pewno chciał paru krajom i gremiom przypomnieć o swojej szabelce.... Na zasadzie - jak mnie i Rosji tam nie wpuścicie, to bardziej zamacham a wtedy nu pogodi, i Kuzkina mat'! ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.